HP Omen 15 - Recenzia

HP Omen 15 - Recenzia

 

Spoločnosti HP sa dlhú dobu nedarilo preraziť na trhu s hernými notebookmi, no pred dvomi rokmi sa rozhodla urobiť hrubú čiaru za minulosťou a svetlo sveta uzrel nový produktový rad - Omen. V dnešnej recenzii sa detailnejšie pozrieme na najnovší model, herný notebook Omen 15.

Obsah balenia

Už samotná veľkosť balenia naznačila, že okrem napájacieho adaptéra sa v balení nenachádza žiadne extra príslušenstvo. Výrobca jednoducho počíta s tým, že myš, ktorá je pri serióznom hraní nevyhnutná, už máte alebo si ju prípadne dokúpite. Veľkosťou napájací adaptér zodpovedá požadovanému výkonu, no napájací kábel je takmer neohybný a veľmi hrubý. Zariadenie tak stráca na mobilite.

Dizajn a dielenské spracovanie

Dizajn radu Omen získal mnoho prestížnych ocenení Red Dot Awards a niet sa čomu diviť. Miera agresivity dizajnu je na skvelej úrovni a určite vás nebudú považovať za exota, ak Omen 15 vytiahnete na prednáške alebo v práci. Uchytenie displeja je napriek menšiemu kĺbu pevné a veko sa prehýba až pri väčšom tlaku.

Základňa je vyrobená z kovu, z čoho profituje pevnosť aj interné komponenty, ktorým pomáha s chladením. Miesta pre dlane je dostatok a zbrúsená hrana zvyšuje ich pohodlie. Použitie kovu ako hlavného materiálu sa na hmotnosti neodrazilo a jej hodnota je 2,62 kg. Spoločnosť HP si zaslúži veľkú pochvalu za vydarený dizajn a odolnú konštrukciu.

Klávesnica a touchpad

Už samotné vyhotovenie klávesnice naznačuje, že nebola určená na písanie. Červené popisy jednotlivých klávesov sú bez zapnutého podsvietenia takmer nečitateľné, no ani so zapnutým podsvietením nemáte garanciu pohodlného používania. Červená farba pôsobí síce efektne, no nie je práve šetrná k očiam.

Kvalitou sa touchpad radí skôr k priemeru a odporúčame ho používať len v núdzových situáciách. Prsty po povrchu nekĺžu dobre a dvojica tlačidiel pod ním nemusí vyhovovať každému. Našťastie, investícia do externej myši nie je horibilná a 20 eur za solídny kúsok radi obetujete.

Displej

15,6 IPS panel ponúka rozlíšenie 1920 x 1080 px (Full HD), no predovšetkým obnovovaciu frekvenciu 120 Hz a podporu technológie G-Sync, ktorá synchronizuje jednotlivé snímky (framy). IPS panely sú obľúbené vďaka skvelému podaniu farieb a širokým pozorovacím uhlom, no oproti TN panelom majú vyššiu odozvu. Počas nášho testu sme ale na "duchov" v displeji nenatrafili. Matný povrch skvelo eliminuje odrazy svetla aj počas slnečného dňa a zároveň nekazí dojem z podaných farieb. Za displej dávame Omenu jednoznačný palec hore!

Výkon

Testovaná konfigurácia notebooku bola osadená procesorom Intel Core i7 7700HQ, grafickou kartou Nvidia GeForce GTX 1060 s Max-Q dizajnom a 16 GB operačnej DDR4 pamäte. Uvedený procesor je evergreenom všetkých výkonných notebookov a je zárukou vysokého výkonu, pokiaľ výrobca nepodcení jeho chladenie. Už nízka hodnota rozmeru hrúbky Omenu 15 naznačovala, že pri plnom výkone sa nedočkáme vyššej frekvencie ako 2,8 GHz, čo je základný takt. Procesor pri prvých sekundách záťažového testu navyše musel zatiahnuť ručnú brzdu, inak by mu hrozilo prehriatie. Celkový výkon je ale dostatočný a pri stabilnej frekvencii 2,8 GHz k prehrievaniu nedochádza.

Grafický výkon je tiež dostatočný, a tak nič nebráni plynulému hraniu aktuálnych titulov vo Full HD rozlíšení (1920 x 1080 px). Konkrétne hodnoty FPS v jednotlivých hrách nájdete v grafe. Výraznú rolu v celkovom dojme z výkonu hrá aj rýchly M.2 SSD disk od Samsungu s kapacitou 512 GB. Vďaka nemu je štart operačného systému záležitosťou 12 sekúnd. Pre archívne dáta je k dispozícii interný pevný disk s kapacitou 1 TB.

Reproduktory

Medzi hlavné lákadlá Omenu 15 patria aj reproduktory od renomovaného výrobcu Bang & Olufsen. Ich kvalita je naozaj znamenitá, zvuk vyvážený, no má to jedno "ale". Výslednú kvalitu zvuku degraduje hlučné chladenie, ktoré sa hlási do služby už pri najmenšom využití procesora. Je to naozaj škoda, keďže Omen 15 v konečnom dôsledku kanibalizuje na vlastnej funkcionalite.

Konektivita

Po stránke portov sa nemôžeme sťažovať a kvitujeme rozhodnutie výrobcu vynechať USB 2.0 porty, ktoré v moderných zariadeniach už nemajú čo robiť. Trojicu USB 3.1 portov skvelo dopĺňa USB Typ-C konektor s podporou rozhrania Thunderbolt 3. Pre pripojenie externých monitorov je na výber HDMI alebo Mini DisplayPort. Samozrejmosťou je gigabitový Ethernet, čítačka SD kariet a dvojica 3,5 mm jack konektorov pre slúchadlá a mikrofón. Bezdrôtová komunikácia je zabezpečená Wi-Fi modulom podporujúcim štandardy a/b/g/n/ac a Bluetooth 4.2. Príjemným bonusom je podpora bezdrôtového prenosu obrazu pomocou protokolu Miracast.

Výdrž

Herné notebooky nikdy neponúkali dobrú výdrž a Omen 15 nie je výnimkou. Plný výkon dokáže poskytnúť maximálne 45 minút, takže na LAN party sa bez napájacieho zdroja nezaobídete. Ani počas editácie dokumentov a prehliadania webu sa nedočkáte lepšej výdrže. Magickú hranicu 3,5 hodiny sa nám počas týždňa podarilo prekročiť len pri minimálnom jase a vypnutej Wi-Fi. Z toho jasne vyplýva, že Omenu najviac vyhovuje, keď sa nachádza na pracovnom stole a je trvalo pripojený k napájaciemu zdroju. Batérii s kapacitou 70 Wh dožičte aspoň raz za mesiac jeden cyklus, aby nevyšla z cviku a nenechala vás v štichu, keď budete jej energiu náhodou potrebovať.

Softvér

HP patrí pochvala za minimum predinštalovaného bloatvéru, za ktorý môžeme v konečnom dôsledku považovať iba ochranu od McAfee a obligátne aplikácie od HP pre registráciu zariadenia. Čo sa týka ďalších doplnkových aplikácií, je na nich vidieť, že rad Omen je v segmente herných notebookov stále nováčikom. Omen Command Center okrem dodatočného nastavenia sieťových kariet neposkytuje žiadnu ďalšiu zaujímavú funkcionalitu. Zvukové centrum Omen je na tom oveľa lepšie, ponúka viacero zvukových profilov a pre audiofilov aj ekvalizér. Veríme, že HP si zoberie príklad od MSI alebo Aceru, ktorých doplnkové aplikácie dokážu ovplyvniť viac ako sieťovú aktivitu.

Naše hodnotenie

HP Omen 15 je skvelý herný notebook a poteší každého ortodoxného hráča, ktorý si chce po náročnom dni vychutnať aktuálne tituly vo Full HD rozlíšení pri plynulom framerate. Výkonom vás nesklame, no budete mu musieť odpustiť mierne hlučnejšie chladenie, ktoré odsúva do úzadia kvalitné reproduktory. Kompenzuje to ale kvalitným displejom, špičkovým spracovaním a dizajnom, ktorý trafil mieru pomyselnej agresivity. Veríme, že HP v budúcej generácii zoberie naše postrehy do úvahy a my ju s pokojným svedomím ohodnotíme plným bodovým ziskom.

Klady

 • skvelé spracovanie
 • dizajn
 • výkon
 • kvalitné reproduktory
 • displej

Zápory

 • hlučnejšie chladenie
 • slabá výdrž
 • nedostatok doplnkových aplikácií v systéme

Informácie o produkte

HP Omen 15

 • Kategória: Notebooky
 • Operačný sytém: Windows
 • Šírka: 388,5 mm
 • Výška: 275,5 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 24,8 mm
 • Hmotnosť: 2620 g
 • Farba: čierno-červená
 • Orientačná cena: 1500 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: HP

Zobraziť viac Kúpiť

Korekcia: Veronika Cholevová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk