WD My Passport Wireless Pro - Recenzia

WD My Passport Wireless Pro - Recenzia

 

V dnešnom uponáhľanom, malom veľkom svete je pre niektorých ľudí úplne bežné stráviť jeden deň v Európe, druhý za oceánom a o pár dní sa znovu presunúť niekam celkom inam. Lietať a behať kade-tade po svete už nie je len výsadou boháčov či profesionálov z rôznych odvetví, keďže vďaka celkom lacným letenkám a iným formám dopravy je takéto fungovanie dostupné pre masy. Vďaka častému presúvaniu si ale človek stále viac uvedomuje, čo všetko pri sebe potrebuje mať a zároveň i to, že ak by so sebou vzal vybavenie na všetky potenciálne situácie, vážila by jeho batožina asi päť a pol tony.

Jedným z často opomínaných spoločníkov, ktorí ale dokážu zachrániť a ochrániť dáta či spríjemniť cestovanie, sú externé disky. Možno ani externé úložiská nie sú až také ignorované, no väčšina ľudí si so sebou na dovolenku alebo pracovné cesty zoberie len obyčajnú krabičku, v ktorej sa disk prebudí až po pripojení k inému inteligentnému zariadeniu. V spoločnosti WD si s najväčšou pravdepodobnosťou povedali, že obyčajné hlúpe úložisko už na túto dobu nepostačuje a keď už vyrábajú interné a externé úložiská, tak aj v inteligentných NAS zariadeniach sa rozhodli tieto dva segmenty spojiť a ponúknuť externý disk, ktorého výpočet vlastností prekvapí aj ostrieľaných milovníkov technológií.

Prednedávnom som mal ako zástupca redakcie Gamesite.sk možnosť pozrieť si novinky spoločnosti MSI a stráviť tak pár dní v Amsterdame. A práve v čase, keď som si spisoval, čo všetko so sebou budem potrebovať, som zistil, že ku mne zavíta šikovník menom WD My Passport Wireless Pro v 2TB verzii. Zo zoznamu, v ktorom som mal okrem základných nutností ako doklady, foťák či oblečenie, som zrazu mohol okamžite vyškrtnúť tri položky. V prvom rade externé úložisko, v druhom powerbanku a ako poslednú položku som škrtol LTE Wi-Fi modem. Toto všetko a ešte viac totiž My Passport Wireless Pro sľubuje a ja som si nedokázal predstaviť lepší spôsob jeho otestovania než priamo v teréne.

Obal, prvé dojmy a spracovanie

Zariadenie (a píšem radšej zariadenie, lebo pomenovať My Passport Wireless Pro obyčajným názvom disk je ako porovnávať veterána s najmodernejším športiakom) dodávané v krabici menších rozmerov ladenej v profesionálne vyzerajúcej kombinácii modrej a čiernej. V plastovom ochrannom obale sa pod kartičkou s rýchlym návodom na používanie nachádza zariadenie s nálepkou obsahujúcou predvolené heslo. Okrem toho sa v balení nachádza USB 3.0 kábel (A-Male do Micro-B) brožúrka s (ne)zaujímavými záručnými a právnickými informáciami a nabíjací adaptér, ktorý v jednom kvádri a dvoch adaptéroch ponúka všetky rozšírené koncovky (EU, US, UK). S váhou tesne pod 500 gramami nejde práve o najľahšieho spoločníka na cesty, no fakt, že pol kila čistej váhy dokáže zastúpiť prácu štyroch alebo viacerých samostatných zariadení, túto skutočnosť veľmi dobre vyvažuje.

Komponenty zariadenia a avizované parametre

Je mi trochu ľúto, že som sa nikde nedočítal, aký disk sa vnútri tohto zariadenia nachádza, no podľa nameraných hodnôt pohybujúcich sa v okolí 110 MB/s pri čítaní aj zapisovaní ide s najväčšou pravdepodobnosťou o 5400 RPM disk WD Blue. Je to trošku na škodu, nakoľko je toto zariadenie použiteľné aj ako NAS a pokiaľ by WD vyrábalo 2TB verziu Red v 2,5-palcovom formáte, určite by sa z dlhodobejšieho hľadiska zišli viaceré jeho vymoženosti v porovnaní s Blue verziou. USB 3.0 povoľuje maximálne prenosové rýchlosti viac než 600 MB/s, čo si priam samo pýta rýchlejší disk, nanešťastie som však nemal možnosť otestovať modely s vyššími kapacitami, ktoré už, pravdepodobne, obsahujú rýchlootáčkové disky. Okrem disku nájdeme v tejto šikovnej krabičke ukrytú batériu s kapacitou 6400 mAh, Wi-Fi anténu a okrem USB 3.0 Micro-B aj USB 2.0 port na nabíjanie či pripájanie ďalších externých zariadení v neposlednom rade aj čítačku SD kariet, ktorú určite uvítajú fanúšikovia fotografovania.

Čo všetko a ako dobre WD My Passport Wireless Pro zvládne

Ako externý disk ponúka My Passport okrem samotnej funkcionality už spomínanú internú batériu s kapacitou 6400 mAh, vďaka ktorej si na cestách buď dobijete telefón či iné zariadenia, alebo si môžete napájať samotný disk a navyše integrovanú Wi-Fi anténu. Tá sa naozaj osvedčí pri bezdrôtovom zálohovaní súborov z mobilných zariadení ako smartfóny, počítače, ale aj podporované fotoaparáty. Okrem toho ponúka dvojpásmová Wi-Fi aj takzvaný USB passthrough, vďaka čomu je možné používať My Passport ako Wi-Fi hotspot až pre osem zariadení. Celá základná funkcionalita externého disku je dostupná bez nutnosti inštalovať akékoľvek programy či aplikácie, no pre vyťaženie maxima je potrebné do smartfónu nainštalovať aplikáciu My Cloud od spoločnosti WD. Na počítačoch s operačným systémom Windows, ale aj MAC je zase možné nainštalovať programy WD Sync alebo WD Backup, ktoré dokážu zjednodušiť zálohovanie a starostlivosť o dáta. Nastavenia základných vecí zaberie iba niekoľo minút, no pre správne fungovanie všetkých služieb si treba vytvoriť My Cloud účet. Následne si po pripojení dokážete bezdrôtovo cez telefón alebo aj iné mobilné zariadenie prezerať súbory, ktoré sú zoradené podľa používateľských priečinkov, ale aj do špecifických kategórií ako Fotky, Hudba, Video. My Passport Wireless Pro zaujme aj podporou Plex Media Server, čo znamená, že je z neho možné streamovať ako fotky, tak aj hudbu a videá na ďalšie zariadenia.

Ako WD My Passport Wireless Pro obstál pri testovaní v teréne

Zbaliť sa na štyri dni do jedného batohu, pričom sa doňho okrem oblečenia musí zmestiť aj 15-palcový notebook s nabíjačkou, zrkadlovka a ďalšie vybavenie nie je až také jednoduché. My Passport prišiel vhod hneď vo viacerých smeroch, keďže som jeho nabíjanie mohol riešiť spolu s mobilom. O jeden adaptér v batohu menej. Externý 2,5-palcový disk ostal tiež doma spolu s powerbankou a šifrovaným USB kľúčom, na ktorom so sebou na cesty nosím hudobnú, filmovú a seriálovú knižnicu. Verím, že keby som šiel do Amsterdamu len za oddychom a nepotreboval by som mať nutne pri sebe aj notebook, vystačil by mi na denné zálohovanie fotiek samotný My Passport – vďaka jednoducho nastaviteľnému automatickému kopírovaniu súborov z pripojených externých úložísk ako USB-čiek alebo SD kariet. Musím veľmi pochváliť možnosť nahrať si na toto zariadenie obľúbenú hudbu i filmy a mať k ním bezdrôtový prístup kedykoľvek, či už z mobilu k hudbe alebo k filmom a seriálom z notebooku, všetko bez nutnosti míňať si mobilné dáta alebo pripájať sa na bezpečnostne často deravé Wi-Fi siete na letiskách či v meste. Batéria s výdržou 6400 mAh naozaj zvládla približne desať hodín nepretržitej prevádzky, čo som otestoval v prvý deň a na druhý deň som disk používal už sporadickejšie, no dobil som si vďaka nemu smartfón. Mať istotu, že aj v prípade, že by som sa náhodou dostal mimo dosahu elektrickej siete, mám stále možnosť dobiť si mobil, ma z akéhosi nepochopiteľného dôvodu pred cestou skutočne upokojilo. A na pohode mi pridával aj fakt, že moje dáta nie sú len na jednom či dvoch zariadeniach najviac zaujímavých pre zlodejov, ale sú bezpečne uložené aj v nenápadnej krabičke na dne ruksaku.

Naše hodnotenie

Ešte stále sú v móde zariadenia či produkty X v jednom. Notebooky sú 2v1, oblečenie môže byť aj 3v1, no WD My Passport Wireless Pro je minimálne päť v jednom. Externý disk, Wi-Fi hotspot, powerbanka, čítačka SD kariet a ešte aj PLEX server. A využití je možno ešte viac. Niekoho, kto je zvyknutý na externé disky za 50 až 100 eur, možno odradí cenovka začínajúca nad hranicou 170 eur za 2TB model, no ak si spočítate celú funkcionalitu a cenu, ktorú by ste zaplatili za takéto produkty samostatne, plus, o koľko by boli rozmernejšie, WD My Passport Wireless Pro sa stáva víťazom v súťaži pomer/cena/výkon. Osobne len dúfam, že v dohľadnej dobe sa ako takýto kompletný balík začne predávať aj variant s SSD diskom, či už v 2,5” formáte alebo s M.2 SSD diskom. Pretože za viacnásobnú ochranu pred otrasom a potenciálnu vodotesnosť by som určite nebol jediný ochotný priplatiť si.

Klady

 • nabitý funkcionalitou
 • spojenie viacerých užitočných zariadení do jedného
 • dobre využiteľný ako doma, tak i na cestách
 • odolná konštrukcia
 • nenápadný dizajn
 • podpora Plex media server

Zápory

 • len priemerné rýchlosti prenosu dát
 • iba USB 2.0 na zálohovanie

Informácie o produkte

WD My Passport Wireless Pro 2018

 • Kategória: NAS a Smart boxy
 • Šírka: 126 mm
 • Výška: 126 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 24 mm
 • Hmotnosť: 450 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 175 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: WD

Zobraziť viac Kúpiť

Korekcia: Stella Ondrejčiková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk