Gigabyte Aorus H370 Gaming 3 WIFI - Recenzia

Gigabyte Aorus H370 Gaming 3 WIFI - Recenzia

 

Hľadáte výkonné zariadenie pre skvelý herný zážitok, no nemáte chuť nechať sa zaťažovať komplikovanými záležitosťami, ako taktovanie procesorov či priplácanie si za Intel procesory s príponou K? Nechcete obmedzovať svoj rozpočet a radi si vyberáte z veľkej ponuky funkcionality a dizajnu? Potom pre vás máme, aspoň podľa vyjadrenia spoločnosti Gigabyte, tú správnu matičnú dosku. S menom Gigabyte Aorus H370 Gaming 3 WIFI vyzerá, teda aspoň na papieri, veľmi sľubne, no v redakcii Gamesite.sk nedávame len na prvé dojmy a technické špecifikácie a preto sme sa na túto matičnú dosku pozreli poriadne zblízka.

Dosky s chipsetom H310, B360 a H370 uzreli svetlo sveta len nedávno, no veľká časť počítačovej komunity ich už s napätím očakávala. Procesory s príponou K, alebo X a Z370 dosky s možnosťou taktovania si totiž každý dovoliť nemôže a všetci ich vlastne ani nepotrebujú. Nová Coffee Lake architektúra Intel procesorov však sľubuje dostatočný výkon pre hráčov aj pri lacnejších kúskoch. Dosky s chipsetom H310 a B360 oslovujú potenciálnych majiteľov hlavne nízkou cenou, ktorú dosiahli najmä vďaka obmedzeniu funkcionality na základné minimum a až na niekoľko výnimiek sa do nich neoplatí osadzovať niečo viac než i5 procesory. Modely H370 dosiek na druhej strane konkurujú po stránke konektivity, funkcionality a vybavenia radu Z370 a ich majitelia získajú najviac osadením procesorov i5 a i7. V porovnaní s chipsetom Z370 síce H370 nepovoľuje taktovanie procesora či RAM-iek, no prináša pár výhod a ceny kvalitných a plne vybavených kúskov sa pohybujú na hranici, na ktorej dosky so Z370 chipsetom ešte len začínajú. Model H370 Aorus Gaming 3 WIFI od spoločnosti Gigabyte sa snaží osloviť hlavne používateľov navyknutých na pohodlie a jednoduchú obsluhu, no stále náročných a bažiacich po výkone. Dôveruj, ale preveruj – v duchu tohto porekadla sme sa doske pozreli na zúbok a pokúsili sme sa odhaliť všetky jej chybičky a potvrdiť jej kvality.

Obal a jeho obsah

Balenie dosky sa pridŕža štandardného dizajnu produktov radu Aorus. Na vrchu obalu je preto umiestnené veľké logo Aorus orla a meno produktu v modernom písme. Na zadnej strane sú, už tradične, zobrazené všetky hlavné vychytávky a funkcie dosky, rovnako poteší aj zrozumiteľná tabuľka s technickými špecifikáciami. Vnútro krabice sa tiež neodlišuje od štandardu a doska sa ukrýva v antistatickom obale, bezpečne uložená v kartónovej kolíske. Pod ňou sa nachádzajú „vždyprítomné“ brožúrky, kryt zadného I/O panelu, šikovný organizátor káblov predného panelu s názvom G Connector, pár skrutiek na uchytenie M.2 diskov, dvojica SATA káblov a ako prvý bonus, ktorý už prezrádza meno tejto dosky, Intel 9560NGW Wi-Fi modul spolu s Gigabyte anténou.

Prvé dojmy a spracovanie

Pri matičných doskách z radu Aorus, ktoré už v redakcii stihli prejsť našimi rukami, sme sa doposiaľ nestretli so žiadnou do očí bijúcou nekvalitou alebo očividnými nedostatkami. Veľmi rád referujem, že v tejto tradícii model H370 Aorus Gaming 3 WIFI pokračuje. Doska je po stránke stavby dostatočne mohutná, disponuje vcelku masívnymi chladičmi mosfetov, napájania a chipsetu a spolu s krytom zadného panelu vytvára jeden moderne a kvalitne pôsobiaci celok. Doska poteší kovovým vystužením PCIe a DIMM slotov v prevedení Ultra Durable Armor a pribaleným chladičom vrchného M.2 slotu, ktorý pokryje aj najdlhšie 22110 M.2 SSD disky a zaručí čo najvyšší výkon bez obmedzovania z dôvodu prehrievania. Aorus dosky sa vyznačujú aj častou integráciou RGB podsvietenia a inak to nie je ani pri tomto modeli. Podsvietený je chladič chipsetu a ľavá strana dosky v oblasti audio čipu, vymeniteľný pásik na pravej strane dosky, ale napríklad aj oblasť RAM-iek. Mierne zamrzí absencia podsvietenia krytu zadného panelu, ale pri cene tejto dosky a jej možnostiach týkajúcich sa pripojenia dodatočného osvetlenia nemôže byť tento nedostatok považovaný za mínus.

Bližší pohľad na rozvrhnutie dosky

Pre pripojenie grafickej či zvukovej karty alebo PCIe SSD disku disponuje H370 Aorus Gaming 3 WIFI dvomi PCIe x16 slotmi, prvý funguje v režime x16 a druhý v režime x4. Okrem toho sú na doske štyri PCIe x1 sloty, dve pozície na M.2 M SSD disky s plnou podporou Intel Optane, 6 SATA 6Gb/s konektory a port na Intel 11ac 2x2 CNVi WAVE2 WIFI. Na trhu je stále viac zariadení s USB C konektorom, preto je len dobré, že najnovšie Intel chipsety USB C už podporujú natívne. Aj z tohto dôvodu už nie je USB C port len na zadnom paneli (ako pri predošlej generácii dosiek), ale po novom sa nachádza aj priamo na doske interný konektor pre USB C, ktorý je možné použiť na pripojenie predného panelu najnovších počítačových skriniek. Na zadnom paneli sa okrem tradičných výstupov HDMI/DVI, audia, PS/2 a Gigabyt LAN nachádza aj osem USB portov, z čoho sú štyri USB 2.0, 2 USB 3.0, jeden USB 3.1 Gen 1 a jeden USB C. Okrem konektivity je táto doska naozaj slušne vybavená všetkým, vrátane použitých komponentov. Intel Gigabit LAN NIC-ku dopĺňa spomínaná Intel CNVi 2x2 802.11ac WIFI, ktorá, prekvapivo, v niektorých situáciách dokázala poraziť káblové pripojenie na poli rýchlostí a nachádza sa tu i audio riešenie Realtek ALC1220-VB, ktoré síce neohúri nikoho zvyknutého na kvalitnú dedikovanú zvukovú kartu, ale ani sa nenechá zahanbiť chrčaním alebo nebodaj nepočúvateľnou reprodukciou. Potešia aj kvalitné mosfety, capy a hybridný dizajn 8+2 PWM napájania. Hoci na túto dosku už kvôli použitému chipsetu nebudú padať absolútne žiadne taktovacie rekordy, je príjemné fungovať s vedomím, že aj o výkonné 6 jadrové procesory, je dobre postarané.

BIOS a softvér

BIOS na Gigabyte doskách patrí už dlhšie medzi tie najkvalitnejšie riešenia. Hoci je táto doska určená pre procesory bez možnosti pretaktovávania, nie je BIOS ani o priveľa možností ochudobnený a nie je ani neprehľadný. Menším problémom pri prvotnej inštalácii testovacieho počítača bolo síce ignorovanie M.2 SSD disku, na ktorom sa nachádzal operačný systém a hlavné programy, no tento problém sa vyriešil okamžite po povolení funkcie CSM (Compatibility Support Module), ktorá je z nejakého dôvodu v optimálnych nastaveniach vypnutá. Gigabyte k svojim doskám ponúka aj (teraz už) prepracovaný a funkčný softvér, ktorý je zastrešený hlavnou aplikáciou Gigabyte APP Center. Z nej si môže používateľ vybrať, ktoré aplikácie na svoj počítač nainštaluje a ktoré nepotrebuje. V APP Center sa tiež ukrýva veľmi vítaná možnosť jednoduchého nainštalovania najnovšej verzie BIOS-u priamo z Windowsu. Ak smiem osobne niektoré z týchto aplikácií naozaj odporúčať, tak je to minimálne SIV (System Information Viewer), cez ktorú sa dajú spravovať ventilátory a iné komponenty chladenia a v ktorej sú zobrazené výstupy z dokonca šiestich teplotných senzorov. Takisto upozorňujem aj na aplikáciu RGB Fusion, ktorou sa dá nastaviť podsvietenie nielen na doske a ďalších kompatibilných komponentoch, ale vďaka integrovaným LED strip a RGBW konektorom aj na množstve dodatočných LED pásikov alebo na jednotlivých LED diódach.

Naše hodnotenie

Možno len zopakujem to, čo som už napísal na začiatku recenzie, no táto doska je naozaj stvorená pre používateľov navyknutých na pohodlie a jednoduchú obsluhu, no stále náročných a bažiacich po výkone. Na tom nie je absolútne nič zlé, nie každý má chuť stráviť hodiny nastavovaním tých najmenších detailov v BIOS-e a naučiť sa žiť s občasnými BSOD-mi a padaním počítača. Gigabyte do tejto dosky napratal toľko kvalitných komponentov, funkcionality a zabalil ju do takého pekného dizajnu, že cenovka pod 130 eur sa zdá byť takmer neuveriteľná. Napriek tomu to nie je výmysel, doska uspela v naozaj náročnom skúšaní, bez problémov preskákala herné testy a tak isto si poradila aj s produktivitou. My ju preto môžeme len a len odporúčať ako skvelú voľbu pre ľudí, ktorým je taktovanie cudzie a nemajú chuť priplácať si len za písmenko K za názvom procesora.

Klady

 • 99% funkcionality Z370 chipsetu za lepšiu cenu
 • široká škála možností konektivity
 • kvalitné komponenty a prevedenie
 • RGB podsvietenie a podpora externého podsvietenia
 • pridaná hodnota (M.2 chladič a kryt zadného panelu)

Zápory

 • Absencia XMP = maximálny takt RAM 2666 MHz (limitované chipsetom)

Informácie o produkte

Gigabyte Aorus H370 Gaming 3 WIFI 2018

 • Kategória: Základné dosky
 • Šírka: 244 mm
 • Výška: 305 mm
 • Farba: čierna/šedá
 • Orientačná cena: 110 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Gigabyte

Zobraziť viac Kúpiť

Tento komponent bol testovaný na nasledujúcej zostave

 • Základná doska: Gigabyte Aorus H370 Gaming 3 WIFI
 • Procesor: Intel Core i5 8400
 • Pamäť: Adata XPG Spectrix D40 DDR4 32GB
 • Chladenie procesora: Cooler Master MasterLiquid 240
 • Pevný disk: Adata XPG Gammix S10 512GB M.2
 • Grafická karta: MSI GeForce GTX 1070 Ti 8G
 • Zdroj: Fractal Design Edison M 750W
 • Skrinka: Fractal Design Define R6 TG Edition
Korekcia: Stella Ondrejčiková

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk