ADATA D8000L - Recenzia

ADATA D8000L - Recenzia

 

Trend zmenšovania a najmä stenčovania mobilných zariadení je stále v plnom prúde. Asi najviditeľnejším je v celom segmente smartfónov určených pre náročných používateľov, kde je odstránenie každého milimetra dôvodom na veľké fanfáry a dáva spoločnostiam možnosť ukázať, že sú na poli inovácií v prednej línii. Zarážajúcim faktom ale je, že pri honbe za čo najtenším dizajnom dizajnéri a výrobcovia smartfónov okresávajú či opomínajú jednu z najdôležitejších funkcii a pilierov samotných mobilných zariadení, ktorou je batéria. Aktívny používateľ preto na „špičkových” vlajkových lodiach posledných rokov nedokáže prežiť takmer celý deň bez nutnosti dobíjať svoje zariadenie. Aj to je jeden z dôvodov, vďaka ktorým sa toľko darí trhu s externými nabíjačkami, tiež známymi pod menom powerbank.

Powerbanky sa vyrábajú v rade variácií s obrovskými možnosťami výberu, čo sa týka funkcií, kapacity, farieb, materiálov aj cien. Niektoré powerbanky majú menšiu kapacitu a sú určené hlavne na nosenie v kabelke či batohu a na použitie v kritických situáciách, iné s obrovskou kapacitou počítajú s denným využívaním na cestách a nabíjaním množstva zariadení zároveň. Potom sú tu ešte powerbanky s priemernou kapacitou, no pridanou hodnotou, ktoré svojou stavbou či bonusovými funkciami oslovia špecifických zákazníkov. Takou je aj powerbanka ADATA D8000L, ktorú som otestoval v svietivo oranžovej verzii, ako môžete vidieť na fotkách nižšie.

Obal a jeho obsah

Na samotnom obale toho nie je veľa zaujímavého, teda pokiaľ nepočítam informácie o samotnom zariadení. To, ako už jeho názov napovedá, disponuje kapacitou 8000 mAh, čo sa vyrovná slušným dvom nabitiam bežného smartfónu. Čo je ale na obale zaujímavejšie, je zmienka o IP54 odolnosti voči prachu a vode a LED so štyrmi módmi, o čom ale viac napíšem až v ďalších odsekoch. Okrem powerbanky sa v balení nachádza ešte Micro USB - USB kábel, ktorý slúži na nabíjanie powerbanky a zariadení s Micro USB konektorom, a takisto malá brožúrka s manuálom. V balení sa nenachádza nabíjací adaptér do siete, čiže na nabíjanie powerbanky budete musieť používať buď samotný kábel prepojený s počítačom či notebookom, alebo využiť už vlastnený adaptér. Takisto je to s absenciou káblov kompatibilných s Apple produktami, no kvôli ich menšej univerzálnosti a kompatibilite sa tomuto kroku zo strany ADATA vôbec nečudujem.

Materiál a spracovanie

Powerbanka nie je z tých najmenších, hlavne pri 8000 mAh kapacite, ktorá sa bežne zmestí do tela s polovičnými či tretinovými rozmermi. Ide ale o odolné zariadenie, pri ktorom už spomenutá klasifikácia IP54 znamená veľkú odolnosť proti prachu a tuhým časticiam a odolnosť voči ošpliechaniu vodou z akéhokoľvek uhla, čo sa ale logicky odrazilo aj na celkovom výzore, použitých materiáloch a rozmeroch. Mäkšia guma, ktorou sú pokryté tri štvrtiny zariadenia, dokáže ochrániť nielen voči živlom, ale aj pádom či iným (ne)chceným útokom na jeho integritu. USB porty sú kryté odklápateľnou gumenou klapkou, na čo treba myslieť pri ochrane proti vode a prachu, keďže bez jej pevného zatvorenia nie je životnosť a odolnosť garantovaná.

Funkcionalita a pridaná hodnota

Keď som prvýkrát tento produkt držal v rukách a pozeral sa na obal, premýšľal som, prečo by ma mala zaujímať informácia o štyroch módoch LED indikátorov. Pri normálnych powerbankách predsa stačí jeden mód indikátorov, ktorý jednoducho ukazuje, ako nabitá alebo vybitá powerbanka je. LEDky v tomto prípade a pri tomto zariadení ale znamenajú niečo úplne iné. Pretože to, čím sa D8000L odlišuje od konkurenčných riešení s podobnou cenou a kapacitou, je vrchná strana, do ktorej je zakomponovaných 18 LED diód schopných fungovať v spomínaných štyroch módoch. V ADATA si očividne povedali, že powerbanku odolnú voči prachu a vode budú potrebovať hlavne ľudia, ktorí si ju vezmú napríklad na túru, dovolenky alebo iné dobrodružstvo a preto sa rozhodli do nej zakomponovať svetlo. To dokáže svietiť polovičnou intenzitou, naplno, stroboskopicky blikať alebo dokonca vysielať svetelné SOS. Treba síce myslieť na to, že svietením sa samotná powerbanka vybíja, no LED diódy sú jednou z najefektívnejších možností menenia elektriny na svetlo a netreba sa preto báť, že by umrela po pár hodinách. Poteší aj praktické pútko na uchytenie karabínky či lanka na priviazanie k batohu alebo zavesenie, ale aj inteligentne vymyslená zadná strana powerbanky, do ktorej rebrovania je možné zasunúť mincu alebo iný tenší predmet a nastaviť jej uhol podľa svojich predstáv.

Naše hodnotenie

ADATA D8000L sa mi spočiatku zdala ako odolná, no nie veľmi praktická powerbanka s priemernou kapacitou a cenou pár eur nad výrobkami od menej renomovaných značiek. No zakomponovaním osvetlenia a ďalších šikovných funkcii sa D8000L veľmi rýchlo zmenila z bežného produktu na powerbanku, ktorú je možné odporúčať nielen turisticky či dobrodružne založeným ľuďom. A s cenou okolo 15 eur je naozaj lacnou možnosťou, ako sa môžete vyzbrojiť proti rôznym potenciálnym nástrahám života od vybitého mobilu, cez odstrašovanie medveďa stroboskopickým blikaním, až po hľadanie svojho stanu na hudobnom festivale.

Klady

 • odolné telo
 • kvalitné batérie renomovanej značky
 • zabudované svetlo
 • jednoduché používanie
 • inteligentne zakomponované vychytávky

Zápory

 • mierne väčšie rozmery a váha

Informácie o produkte

ADATA D8000L

 • Kategória: Ostatné
 • Šírka: 154 mm
 • Výška: 75 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 23,3 mm
 • Hmotnosť: 270 g
 • Farba: Oranžová
 • Orientačná cena: 15 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: ADATA

Zobraziť viac Kúpiť

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk