CyberPower BRICs BR1200ELCD - Recenzia

CyberPower BRICs BR1200ELCD - Recenzia

 

Kde by bolo ľudstvo bez elektriny. Táto životodarná energia poháňa všetky moderné technológie, uľahčuje nám život a bez nej by si mohli hráči zahrať tak najviac piškvorky alebo Človeče, nehnevaj sa. Elektrická sieť na Slovensku nie je síce zlá, no niekedy sa môže stať, že sa ocitnete bez prúdu alebo nebodaj vaše drahé zariadenie v kúdole dymu vypovie život. Prepäťové ochrany sú, našťastie, čoraz viac rozšírené, no na poriadnu ochranu, hlavne pred stratou rozpracovanej práce a projektov, existuje pre bežných používateľov len jedno riešenie, ktoré poznáme pod menom UPS.

UPS, skratka znamenajúca Uninterruptible Power Supply, po slovensky neprerušiteľný zdroj napájania, predstavuje zariadenia, ktoré v sebe okrem iných vychytávok obsahujú batériu. Tá zvládne dodávať dostatočný prúd do dôležitých zariadení aj niekoľo hodín. UPS-ky sa predávajú v rôznych výkonnostných kategóriách s rozličnými kapacitami batérií, rozdielnou funkcionalitou a, samozrejme, aj v odlišných cenových kategóriách. Výber je naozaj bohatý, od základných kúskov za pár desiatok eur až po profesionálne modely za tisíce určené do malých firiem. My sme tentokrát siahli po strednej cenovej kategórii, ktorá zaujme nielen profesionálnejších používateľov či malé firmy, ale aj starostlivých nadšencov a pustili sme sa do testovania modelu BRICs BR1200ELCD od spoločnosti CyberPower.

Obal a jeho obsah

Ak zdvihnete neveľký kartónový obal, dá vám svojou prekvapivo veľkou váhou okamžite vedieť, že sa vnútri ukrýva zariadenie obsahujúce batérie. Po otvorení zbadáte plastové vrecká s príslušenstvom a malou brožúrkou, pod ktorými sa nachádza samotné zariadenie bezpečne uložené v polystyrénových nárazníkoch. Okrem UPS-ky a brožúrky s rýchlym návodom sú v balení ešte USB kábel, LAN kábel a plastový organizátor káblov. Po vytiahnutí z krabice ma mierne zamrzel tichý zvuk malých kúskov plastu dopadajúcich na zem. Tie sa po chvíľke hľadania ukázali ako časti z mechanizmu pridržujúceho spodné veko kryjúce batérie. Tento kryt je ale upevnený štvoricou skrutiek, takže sa funkcionalite ani bezpečnosti zariadenia nič nestalo. Zarazilo ma však, že sa pri preprave tieto časti plastu oddelili, hoci na obale neboli žiadne viditeľné znaky nešetrného zaobchádzania a samotné zariadenie bolo naozaj bezpečne uložené v polystyréne.

Parametre

Modelový rad CyberPower BRICs ponúka viacero variantov s rozličným výkonom. Začínajú sa modelom s kapacitou 700 VA (volt-ampérov) schopným vydať až 450 W (wattov), pokračujú ďalším s kapacitou 1000 VA/600 W a kúsok, ktorý sme testovali my, mal kapacitu až 1200 VA/720 W. Menším „nedostatkom” tohto radu je, že pri použití na batérii dodáva elektrinu v takzvanej modifikovanej sínusovej vlne, ktorá je tiež známa ako krokovej. To sa nemusí páčiť niektorým zariadeniam so zdrojom podporujúcom aktívne PFC (Power Factor Correction = kompenzátor účinníka). Aktívne PFC majú najmä moderné počítačové zdroje, ktoré pri nekvalitne riešenej modifikovanej sínusovej vlne môžu vydávať hrozivo znejúce zvuky počas snahy upraviť si elektrický prúd podľa svojich predstáv alebo môžu dokonca odmietnuť fungovať. Kvalitnejšie riešenia ale zvládnu dodávať dostatočne použiteľné modifikované vlny, a keďže pri UPS-kách ide vždy iba o krátkodobé používanie, zdrojom s aktívnym PFC by sa nemalo nič stať. Za zmienku tiež stojí, že UPS zariadenia s porovnateľnými parametrami ale s takzvanou reálnou vlnou sú minimálne o 15 – 20 % drahšie. CyberPower BRICs našťastie patrí do tej kvalitnejšej sorty a testovací počítač ani žiadne ďalšie zariadenia s napájaním na batérii nemali žiadny problém. Na každom modeli sa nachádza 8 štandardných elektrických zásuviek. Štyri z nich ponúkajú aj prepäťovú ochranu, aj napájanie v prípade zlyhania dodávky elektrickej energie a štyri iba prepäťovú ochranu. Takisto je na zariadení jeden 5V/1A USB port určený na nabíjanie mobilných zariadení, RJ45 vstup i výstup a USB port na prepojenie s počítačom. Ako už meno zariadenia napovedá, na vrchnej strane sa nachádza aj LCD displej, na ktorom sa zobrazujú užitočné informácie. Na spodnej strane sa v neposlednom rade nachádza odnímateľný kryt batérií, ktorý umožňuje jednoduchý prístup k použitým článkom a ich potenciálnu výmenu. To pre majiteľov zariadenia znamená poistenie do budúcnosti, keďže aj moderné batérie časom strácajú kapacitu a ich životnosť sa pri dlhodobom používaní pomaly, ale isto skracuje.

Inštalácia a pripojiteľnosť

Vybalenie, inštalácia a zapnutie zariadenia až po úplnú funkčnosť nezaberie viac ako pár minút ani menej skúseným používateľom. Tým náročnejším dáva BRICs ďalšie možnosti prispôsobenia. Toto UPS sa totiž dá nielen položiť na zem v pracovni, či dielni, ale napríklad aj zavesiť na stenu vďaka úchytom na spodnej strane. Pri samotnom zapájaní UPS-ky do siete som bol príjemne prekvapený, bola takmer úplne nabitá. V minulosti som sa totiž už párkrát stretol s kúskami, ktoré bolo nutné najskôr niekoľko hodín nabíjať, aby bolo ich používanie bezpečné. Zakomponovaný USB port, vďaka ktorému sa dá zariadenie prepojiť s počítačom, je síce niečo, čo bežný smrteľník nemusí v živote využiť, no skúsenejší majitelia si vďaka nemu budú môcť priamo cez počítač v aplikácii PowerPanel skontrolovať stav batérie, využitia či siete, updatovať firmvér UPS-ky alebo zmeniť jej nastavenia. Pri zapájaní zariadení do UPS-ky treba však dbať na to, či ich chcete mať chránené iba prepäťovou ochranou proti abnormalitám v sieti alebo ich chcete mať ďalej napájané v prípade výpadku. Na vrchnej strane sú anglické nápisy „Surge Protection” a „Surge & Battery Protection”, no uvítal by som aj farebné odlíšenie samotných zásuviek, ktoré by menej skúseným či neanglofónnym používateľom uľahčilo život. Prepätie či iné problémy s elektrinou sa ale netýkajú iba samotnej elektrickej energie, môžu sa dotknúť aj ethernetových káblov, a preto je zakomponovanie RJ45 vstupu a výstupu veľmi vítaným bonusom, ktorý ocenia majitelia drahších routerov alebo NAS zariadení.

Softvér

Spomínaný počítačový program PowerPanel stiahnuteľný priamo zo stránok spoločnosti CyberPower je možné nainštalovať na všetky rozšírené operačné systémy, teda Windows, MAC aj Linux. Na domovskej stránke program zobrazuje základné informácie o zdroji elektrickej energie, podmienkach, kapacite batérie a jej stave, aktuálny odber elektrickej energie a na základe kapacity a odberu aj plánovanú výdrž v prípade výpadku siete. Ďalej je v ňom možné vytvárať reporty spotreby energie v špecifickom rozmedzí dátumov, ktoré sú ešte o niečo šikovnejšie vďaka možnosti nastaviť presnú krajinu, kde sa zariadenie nachádza a ceny elektriny za kWh. Pre skúsenejších používateľov alebo tých, ktorý si radi zariadenia prispôsobujú, je najzaujímavejšia stránka s nastaveniami, kde sa dá nastaviť napríklad časový plán, podľa ktorého dokáže BRICs zapínať a vypínať zásuvky, meniť správanie UPS-ky pri výpadku energie, určovať, aké zvuky bude vydávať, upraviť tolerancie a prípustné odchýlky v prípade kolísavého napätia alebo podrobiť zariadenie osobnému testu, ktorý by mal pomôcť odhaliť potenciálne problémy. Takisto je vďaka prepojiteľnosti s počítačom možné vylepšiť firmvér zariadenia na novšie verzie, ktoré môžu priniesť zlepšenú ochranu alebo zníženie spotreby energie v budúcnosti.

Používanie

Správne UPS zariadenie je tichým spoločníkom, o ktorom by nemal používateľ vôbec vedieť, kým ho nebude potrebovať. Niektoré spoločnosti si túto mantru veľmi neberú k srdcu a nielen lacnejšie modely od týchto výrobcov dokážu strpčiť životom majiteľom konštantným bzučaním alebo vrčaním permanentne točiaceho sa ventilátoru. Preto ma tento produkt veľmi potešil, v bežných prevádzkových podmienkach aj pri nabíjaní je takmer nepočuteľný a zvuky sa objavia až pri výpadku energie, keď začne pípať a zapne sa v ňom ventilátor na chladenie článkov batérií a vnútorných komponentov, ktoré sú pod záťažou. Podsvietený displej, ktorý sa dá v prípade potreby zapnúť fyzickým tlačidlom, je jednoduchou možnosťou, ako skontrolovať stav batérie, využitia a siete, no po pripojení ku počítaču a v bežnej prevádzke v praxi nie je vôbec potrebný. Z osobného používania spojeného s testovaním som mal do tejto UPS-ky pripojený počítač a dva monitory, ktoré si pod syntetickou záťažou žiadali od 200 do 300 wattov. Počas celého používania som na počítači nezaznamenal žiadne problémy a UPS-ku som sa takmer ani nemusel snažiť cielene otestovať, keďže pár dní po jej inštalácií sa nad mojím obydlím prehnala búrka a voda, ktorá vďaka nej natiekla do externej zásuvky na dome vyrazila poistky. Jedinou zmenou od normálneho fungovania bolo počuteľné pípanie spod pracovného stola a zvuk ventilátoru, ktorý sa dal do chladenia. S plne nabitou batériou som pohodlne dopozeral diel seriálu, poukladal si rozpísané články, zahral partičku Solitaire, nabil mobil o 5%, a keď sa počítač konečne po 28 minútach vypol, išiel som skontrolovať ističe. Samozrejme, čas fungovania na batérii sa bude líšiť v závislosti od pripojených zariadení, no s odberom okolo 250 wattov je takmer celá polhodina veľmi slušný výkon.

Naše hodnotenie

Spoločnosť CyberPower je na trhu už viac ako 20 rokov a s UPS riešeniami má naozaj bohaté skúsenosti. Dokazujú to aj modelovým radom BRICs, ktorý spája striedmy dizajn s kvalitnými komponentmi a funkčným prístupom. Napriek integrácii systému modifikovanej sínusovej vlny nemali pri používaní a testovaní problém ani zariadenia s modernými zdrojmi a ako spoločník sa BRICs dokonca neplánovane osvedčil po výpadku elektriny spôsobenom búrkou hneď po niekoľkých dňoch. Ak nepotrebujete napájať príliš veľa výkonných zariadení, určite poteší možnosť voľby modelu s nižšou kapacitou a cenovkou, no dať 140 eur za model BR1200ELCD sa v porovnaní s konkurenčnou ponukou stále oplatí. A keby sa vám zdalo 140 eur veľa, treba si pamätať, že na ochrane sa šetriť neoplatí.

Klady

 • nenápadný dizajn
 • dobrý pomer cena/výkon
 • prepojiteľnosť s počítačom
 • prehľadný a funkčný softvér
 • jednoduchý prístup k batériám

Zápory

 • technológia modifikovanej sínusovej vlny

Informácie o produkte

CyberPower BRICs BR1200ELCD 2018

 • Kategória: Ostatné
 • Šírka: 166 mm
 • Výška: 118 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 288 mm
 • Hmotnosť: 8200 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 140 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: CyberPower

Zobraziť viac Kúpiť

Korekcia: Andrea Zuzuľáková

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk