Modecom Volcano Hammer - Recenzia

Modecom Volcano Hammer - Recenzia

 

Model Modecom Volcano Hammer patrí medzi profesionálne herné klávesnice, ktoré stavili hlavne na dôležité, praktické aspekty a menej na ohurovanie svetelnými efektmi.

Spínače na želanie

Volcano Hammer si môžete zaobstarať v jednom z troch variantov. Sú rozdelené podľa typu spínačov Outemu. Vyberať si môžete z modrých, červených a hnedých, my sme testovali modrý a hnedý variant. Modrý vyžaduje pre aktiváciu klávesu najvyššiu silu a každý spínač má svoj bod aktivácie. To znamená, že klávesnica je vhodná hlavne pre hráčov, ktorí sa obávajú, že by si mohli omylom brnknúť do nesprávneho klávesu a stavia radšej na istotu silnejšieho stlačenia. Negatívum je v hlučnosti. Modré spínače sú dobré na tvorbu textu, takže napríklad ak často četujete, prídu vám vhod. No na ich charakteristický silný klikací zvuk si treba zvykať.

Červený variant je vhodnejší pre hráčov, ktorým vyhovuje konštantný odpor kladený klávesmi, navyše, bez výrazného klikacieho zvuku. Napokon je tu ešte hnedý variant, ktorý poskytuje citeľnú aktiváciu v určitom bode stlačenia, no je omnoho tichší než ten s modrými spínačmi. Cenové rozdiely sú minimálne a vzhľad je vždy rovnaký, takže ide hlavne o to, ktoré spínače vám budú najviac vyhovovať.

Dizajn a konštrukcia

Model je relatívne kompaktný a jeho hmotnosť je príjemná. Zdá sa, že sa výrobca pokúsil vytvoriť dynamický vzhľad klávesnice, no zastavil sa kdesi na polceste medzi dynamickým a vážnym vzhľadom. To je dobre, znamená to totiž, že konštruktéri neskĺzli do sféry cirkusovo prezdobených dizajnov, s ktorými sa občas stretávame. Zároveň však vaša klávesnica pohľady neupúta.

Celá konštrukcia je plastová, nepôsobí však lacno, a navyše, je veľmi pevná. Nič nevŕzga ani sa neprehýba, takže kvalitu vyhotovenia môžeme iba pochváliť. Zdvih klávesov je z tých najvyšších a zahŕňa aj obnažené spínače, takže by konštrukcii prospela aspoň menšia opierka na zápästia. To nám trochu chýbalo. Čo nám ale nechýbalo, je pevné ukotvenie klávesnice na mieste. V spodnej časti sa okrem pogumovaných nožičiek nachádzajú v rohoch aj zdrsňovacie protišmykové prvky. Vďaka tomu je pevne ukotvená aj v prípade, že máte veľmi hladký stôl.

Podsvietenie je červené a poteší jeho jemné odstupňovanie. Nastaviť si môžete až osem stupňov intenzity, čo býva výsada drahších klávesníc. Keby ste predsa len zatúžili po nejakom tom svetelnom efekte, môžete si podsvietenie prepnúť do režimu pulzovania. To, čo by o kvapku zlepšilo komfort používania, by bola LED-ka signalizujúca aktiváciu Caps Locku. Malá LED priamo na klávese by dobre poslúžila nielen pri zadávaní hesiel. V tomto prípade sa však výrobca rozhodol staviť na klasickú trojicu signalizačných LED nad numerickou časťou.

Z pohľadu dizajnu stojí za zmienku aj popis klávesov. Tie síce nie sú v slovenčine, no sú vytvorené technológiou s dvojitým vstrekovaním farby. „Čiapočka“ klávesu je vytvorená zalisovaním popísanej časti, takže by sa popisy nemali zotrieť nikdy, ani pri intenzívnom používaní. Oceňujeme, že pripájací kábel klávesnice je dostatočne dlhý, no chýba mu opletenie, vďaka ktorému by bol odolnejší proti zamotávaniu aj poškodeniu.

Funkčné klávesy a herné funkcie

Model Volcano Hammer je zameraný na gaming, takže si veľmi neláme hlavu, čo s funkčnými klávesmi. Pokiaľ chcete riadiť prehrávanie skladieb, zmenu systémovej hlasitosti, spustiť si mailového klienta a podobne, musíte použiť prepínanie pomocou klávesu Fn. Je umiestnený na pravej strane pri Alt-e, čo zjednodušuje napríklad nastavenie intenzity podsvietenia. Zvládnete to jednou rukou. Naopak, nastavenie hlasitosti to trochu sťažuje, keďže to má miesto na klávesoch F2 až  F4.

Chválime systém vypínania podsvietenia. Nemusíte sa preklikávať všetkými stupňami intenzity, pretože v prípade potreby vypnete či zapnete podsvietenie konkrétnou skratkou. Je tiež zvládnuteľná pravou rukou, takže výrobca zrejme uvažoval aj prakticky. Potešilo by nás zvýraznenie kombinácie WASD, ktoré je pri herných klávesniciach bežnou praxou. Tu ho nenájdete, no na druhej strane je pozitívne, že si možno vymeniť funkcie WASD a šípok.

Asi nikoho neprekvapí, že je Volcano Hammer vybavená anti-ghostingom, čo je systém na presné snímanie množstva súčasne stlačených klávesov. Kto si niekedy zahral napr. Mortal Kombat na split-screene, určite vie, aké nepríjemné to môže byť bez anti-ghostingu. Napokon spomenieme kombináciu Fn a klávesu Windows, ktorá ho zablokuje, aby ste sa počas hry omylom nevrátili do systému. Táto funkcia je pri herných klávesniciach tiež povinná jazda.

Naše hodnotenie

Klávesnica Modecom Volcano Hammer sa nám páčila. Osloví najmä hráčov, ktorí nepotrebujú podsvietenie typu RGB, no praktické osemstupňové jednofarebné ocenia. Takisto treba pochváliť výrobcu za trvanlivosť a vysokú kvalitu vyhotovenia popisov klávesov. Chýbal nám aspoň náznak podložky pod zápästia a pokiaľ nie ste pripravení na zvuk mechanických klávesov, budete zaskočení hlučnosťou modrého variantu. Máte však na výber z troch, pričom hnedý je oveľa tichší, takže si môžete vybrať presne podľa svojich požiadaviek.

Klady

 • pevná konštrukcia
 • silné ukotvenie na stole
 • osemstupňové podsvietenie
 • 3 druhy mechanických spínačov
 • potenciál dlhej životnosti
 • dobrý pomer ceny a úžitku
 • hnedé klávesy sú tiché

Zápory

 • absencia podpory zápästí
 • vysoká hlučnosť modrého variantu
 • iba anglické popisy
 • kábel nie je opletený

Informácie o produkte

Modecom Volcano Hammer

 • Kategória: Klávesnice
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 39 € modré spínače, hnedé 42 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Modecom

Zobraziť viac

Korekcia: Stella Ondrejčiková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk