MSI Infinite X - Recenzia

MSI Infinite X - Recenzia

 

Hľadáte počítač s tým najnovším Intel procesorom? Silnou hernou grafikou? Viac než dostatočnou RAM-kou a úložným priestorom? Navyše taký, ktorý je zabalený do moderného dizajnu s RGB podsvietením? Modelový rad desktopov MSI Infinite X všetky tieto podmienky, minimálne na papieri, spĺňa. Je ale najsilnejší model z tohto radu naozaj perfektným riešením ultra náročných hráčov alebo má aj skryté nedostatky? V redakcii sa u nás pristavil kúsok s označením VR8RF-008US, ktorý v sebe ukrýva momentálne to najlepšie pre hráčov a bol, samozrejme, poriadne preskúšaný, aby sme vám mohli priniesť naše pocity a postrehy z používania.

Nie veľmi príťažlivo znejúce označenie VR8RF-008US, ktoré sa už skrýva za lepšie znejúcim názvom Infinite X, znamená procesor Intel Core i7-8700K, grafickú kartu Nvidia GeForce GTX1080Ti, 16 GB RAM a ďalšie vychytávky. Tieto komponenty samy o sebe dokážu v hráčoch a znalcoch vzbudzovať veľmi príjemné pocity. Spojiť ich do jedného, dobre fungujúceho celku, ktorý sa oplatí vlastniť, však nie je také jednoduché, ako by sa mohlo zdať. Spoločnosť MSI je asi najznámejšia vďaka svojim grafickým kartám, matičným doskám a notebookom, no aj na poli stolných počítačov má už pekných pár rokov skúseností, takže do testovania som sa púšťal s optimizmom.

Obal a prvé dojmy

Na veľkých kartónových krabiciach asi nebude nikdy nič príťažlivé, hoci na tej, ktorá ukrýva Infinite X, sa skvie veľké logo MSI. To dôležité je ale, ako vždy, vnútri. V mäkkej pene je bezpečne uložený samotný desktop, vedľa ktorého sa nachádza ešte jedna tenšia kartónová krabica chrániaca bočnicu vyhotovenú z tvrdeného skla. Okrem toho je v balení ešte pár drobností pre inštaláciu priehľadnej bočnice a vždy prítomné brožúrky s návodmi a informáciami. Po vybalení z ochranných obalov je hneď na prvý pohľad vidieť, na aký trh je Infinite X zameraný, pokiaľ by to už z použitých komponentov nebolo jasné. Agresívne lomené krivky plné ostrých uhlov robia už zo samotnej skrinky dizajnový element, za ktorý by sa nehanbili ani tvorcovia sci-fi filmov. Z výroby sú na skrinke osadené na oboch stranách bočnice z kovu a ľavá ponúka vďaka perforáciám v oblasti vertikálne uloženej grafickej karty pohľad na jej chladič. Táto možnosť určite poteší striedmejších záujemcov, nakoľko sa po vypnutí podsvietenia Infinite X transformuje na takmer nenápadného spoločníka. Ja osobne ale pevne verím, že takýto počítač si budú kupovať hlavne ľudia, ktorí sa ním radi pochvália, a preto si okamžite po vybalení nainštalujú priehľadný bočný panel. Výmena panelov je otázkou niekoľkých minút, no na zloženie pôvodného panelu je potrebný skrutkovač. Následne si už ale majitelia vystačia aj s prstami. Celková kvalita spracovania je skutočne na úrovni a žiadny element skrinky tento dojem na prvý pohľad nekazí.

Skrinka a jej rozloženie

Samostatný odsek si zaslúži skrinka. Prvým dobrým prvkom, ktorý sa MSI podaril do tejto skrinky zakomponovať, je robustná rúčka na zadnej strane, vďaka ktorej si milovníci LAN party a prenášania počítačov nebudú musieť robiť starosti a zvládnu naraz preniesť jednou rukou počítač a pod pazuchou i monitor s príslušenstvom. Z vonkajšej strany sa naskytá pohľad na kombináciu matného kovu, plastu a lesklého plastu na prednej strane, v ktorom sa ukrývajú prvky RGB podsvietenia. Predný panel ponúka okrem tlačidla na zapnutie/vypnutie LED indikátor aktivity disku, dva audio konektory na slúchadlá a mikrofón a trojicu USB portov, z ktorých je jeden USB 3.0, jeden USB 2.0 a posledný USB Typ C. Vnútro skrinky sa mierne odkláňa od zaužívaných štandardov svojím rozdelením na tri samostatné sekcie. Toto delenie označuje spoločnosť MSI názvom Silent Storm Cooling 3, trojka v názve indikuje práve počet sekcií. Vďaka nemu sú hlavné komponenty produkujúce teplo, grafická karta, zdroj a procesor od seba oddelené a nemali by sa vzájomne ovplyvňovať. Aj vďaka tomu sa pri hraní i pri náročných syntetických úlohách držali teploty na príjemných hodnotách. Miernou nepríjemnosťou je, že kvôli plastovému krytu, ktorý od seba oddeľuje procesor a grafickú kartu, je vrchný PCIe slot znefunkčnený a aj výmena ostatných, bežne dostupných komponentov zaberie nejaký čas navyše a nezaobídete sa bez skrutkovača. Takmer nakoniec musím ešte podotknúť, že táto skrinka celkom určite poteší aj majiteľov hier a filmov na DVD-čkach či milovníkov napaľovania, nakoľko ponúka v hornej časti šikovne ukrytú Supermulti DVD-ROM-ku schopnú nielen čítať DVD disky, ale ich aj napaľovať či podporované kúsky prepisovať.

Komponenty

Už som spomenul tie najhlavnejšie komponenty tohto modelu, teda procesor i7-8700k (s možnosťou taktovania), grafickú kartu GTX 1080Ti s 11 GB VRAM a 16 GB DDR4 RAM. Kvalitný počítač ale musí ponúkať aj zvyšok komponentov v podobnej kvalite. Základom tejto skladačky je matičná doska s čipsetom Z370, ktorá pochádza, ako inak, od spoločnosti MSI a nesie označenie Gaming Pro AC. Ide o mATX dosku, takže k dispozícii sú 4 DRAM pozície, dve pozície na m.2 SSD, dva PCIe x16 a dva x1 sloty, ale vďaka písmenkám AC v mene aj zabudovanú Intel Wifi/Bluetooth 4.2 kartu. Obe m.2 pozície sú v tejto konfigurácii osadené NVMe SSD diskami Intel 600P s kapacitou 256 GB v režime RAID 0 (celkovo 512 GB), čo sľubuje naozaj bleskové prenosové rýchlosti a pre ukladanie hudby, filmov či iných väčších súborov je v počítači ešte 2 TB HDD od spoločnosti WD. Všetky komponenty napája zdroj s výkonom 550 W a hodnotením 80Plus Bronze, čo na túto konfiguráciu postačí, no pre poistenie do budúcnosti by som možno uvítal buď silnejší kúsok, alebo aspoň vyššie 80Plus hodnotenie. O chladenie procesora sa stará AIO vodné chladenie so 120mm radiátorom a nabielo svietiacim MSI Gaming logom na pumpe, ktoré aj počas väčšej záťaže zvládlo (hoci za cenu mierne zvýšeného hluku) ochladiť všetkých 6 jadier tohto výkonného procesora. So 120mm AIO chladičom ale nie je veľmi odporúčané hnať sa za vysokými taktami na procesore, a tak som ho radšej počas testovania nechal v réžii Intel Turbo Boost technológie. Grafická karta v tejto verzii Infinite X je rovnaká ako matičná doska od spoločnosti MSI – ide o GeForce GTX 1070Ti v Armor prevedení. Armor prevedenie s dvoma Torx ventilátormi zvládlo chladenie uspokojivo a teploty sa ani pri vyšších taktoch jadier a pamäte nedostali na nebezpečné úrovne. Toto platilo nielen pri použití s perforovaným kovovým krytom, ale aj s bočnicou z tvrdeného skla, nakoľko tá je po inštalácii asi pol centimetra od samotnej skrinky a necháva tak vnútro dýchať. Po stránke ochrany prachu ale nie je toto riešenie s bočnicou úplne šťastné. Celkovo sa o chladenie skrinky okrem jedného 120mm ventilátora na chladení procesora starajú ešte dva 120mm ventilátory, ktoré opäť svoju prácu zastanú postačujúco, hoci nie výnimočne.

Softvér

Spoločnosť MSI k produktom ponúka a často aj rovno pribaľuje svoj softvér. V minulosti som už mal to šťastie byť s jeho používaním nadmieru spokojný, pretože bolo vďaka niekoľkým kliknutiam myšou možné zmeniť komplikované nastavenia a prispôsobiť si výkon či výzor MSI komponentov a produktov podľa svojho gusta. Inokedy sa ale nedajú programy z dielne MSI označiť inak než frustrujúce. Priamo od výrobcu sa na Infinite X nachádza pár aplikácií, ktoré ale nefungovali vždy presne podľa mojich predstáv alebo mohli byť spojené do jednej. MSI Gaming App je napríklad aplikácia, ktorá povoľuje jednoduché taktovanie procesora, možnosť upraviť si farebné zobrazenie monitora a v minulosti riešila RGB podsvietenia na matičnej doske a grafickej karte. Možnosť nastavovať RGB podsvietenie je ale po novom riešené iba aplikáciou Mystic Light. Tá sa bežne dokáže postarať nielen o komponenty ako matičná doska a grafické karty, no pri testovaní MSI Infinite X objavila aj kompatibilnú podsvietenú podložku pod myš Steelseries QcK PRISM. Nedokázal som však potom pochopiť, prečo nezvládla aspoň základné prispôsobenie RGB podsvietenia klávesnice, myši a MSI Optix monitora (ktorého recenziu tiež čoskoro prinesieme) a bol som nútený tieto periférie nastavovať pomocou aplikácie SteelSeries Engine 3. Ako používateľ by som určite uvítal možnosť centralizovať všetky nastavenia do jednej aplikácie, keď už (s výnimkou podložky) ide o produkty jednej spoločnosti. MSI Command Center bolo tiež ďalším miernym sklamaním. Ako aplikácia síce na prvý pohľad vyzerá schopne a zvládne zobraziť informácie o systéme, zaznamená teploty a iné hodnoty a dajú sa cez ňu nastavovať ventilátory, no nastavené krivky chladenia sa resetujú pri každom vypnutí a zapnutí počítača aj vtedy, ak si ich uložíte(!). Takže ak chcete mať naozaj tichý systém prispôsobený vlastným predstavám, je nutné ísť do BIOS-u a nastaviť ventilátory cez Hardware Monitor priamo v ňom. Ďalšie programy ako MSI CPU-Z, Afterburner či RAMDISK ale môžem vrúcne odporúčať, hoci pri snahe nastaviť všetko na tomto počítači som strávil viac času ako mi bolo milé.

To dobré

Napriek strastiam so softvérom ponúka Infinite X viacero naozaj silných argumentov, prečo sa rozhodnúť práve preň. Už samotný dizajn a rozvrhnutie skrinky do samostatných sekcií našepkáva, že ide o herne zameraný produkt, ktorý sa snaží sprostredkovať hodiny a hodiny hernej zábavy bez privysokých teplôt. Tomu napomáhajú aj kvalitné komponenty od overenej matičnej dosky, výkonný 6-jadrový procesor chladený AIO vodným chladičom a monštruózne silnú grafickú kartu. Kapacita RAM sa tiež nenechá zahanbiť a použitie dvoch m.2 NVMe SSD diskov v RAID 0 konfigurácii v spojení s 2TB hard diskom očarí všetkých náročných používateľov. RGB podsvietenie sa nenechá zahanbiť ani pri riešeniach robených na objednávku, no pribalením kovovej bočnice v MSI ukazujú, že im záleží aj na tých používateľoch, ktorých svetielka až tak nezaujímajú.

To zlé

Infinite X však nie je perfektný počítač. Možno sa niektoré z mojich postrehov budú zdať ako maličkosti, no pokiaľ si ich všetky spočítate, môžu niektorých potenciálnych záujemcov odradiť. Nad softvérom som sa už dostatočne vyplakal v predošlej sekcii a, našťastie, ide „iba” o softvér, takže stále existuje šanca, že MSI započuje slová frustrovaných zákazníkov a vydá vylepšené verzie. To, čo ma na tomto počítači zarazilo, sa týka najmä hlúpeho riešenia niektorých prvkov dizajnu. Nakoľko ide o produkt dodávaný s priehľadným krytom skrinky, je viac než možné, že veľká časť hráčov bude chcieť svoj hardvér ukazovať. Hneď po zložení kovovej bočnice mi ale do očí udrelo viacero prešľapov. Totiž skrinka je zvonku celá čierna, no jej lem po zložení kovovej bočnice svieti obyčajnou striebornou. Riešenie uchytenia skleneného panelu, ktorý sa nachádza od skrinky asi pol centimetra, tento fakt zo šikmých pozorovacích uhlov takmer vôbec neukrýva a celý dobrý dojem z moderného produktu je tak fuč. Nehovoriac o tom, že pri použití skleneného panelu stráca skrinka možnosť akokoľvek filtrovať prach, ktorý by sa do nej chcel dostať. Na dizajne tomuto počítaču nepridávajú ani použité RAM-ky prevedené v obyčajnej zelenej farbe bez akýchkoľvek chladičov alebo aspoň polepu ukrývajúceho ich lacno pôsobiace telo či použitie čierneho ventilátoru s dúhovými káblikmi napájania na AIO chladiči a priesvitného ventilátoru s čiernym káblom na vrchu skrinky. Na doske Z370m Gaming Pro AC tiež z nejakého dôvodu chýba kryt zadného panelu a masívne chladiče mosfetov a absentuje zabudované podsvietenie, pričom všetky tieto spomínané prvky sú na bežnej, samostatne predávanej verzii nainštalované. Celkovo tak vnútro počítača nepôsobí najlepším dojmom, skôr chaoticky, evokujúc snahu ušetriť pár centov na lacnejších, generických produktoch. Toto všetko ale nie je dôvodom, pre ktorý by sa najvýkonnejšia verzia nemala kupovať. Tou hlavnou príčinou totiž nie je to, čo sa oplatí alebo nie, ale skôr fakt, že na Slovensku model s grafickou kartou GeForce GTX 1080Ti nie je dostupný. Pokiaľ vás ale uspokojí aj prevedenie s regulárnou 1080-kou, dá sa nájsť v slovenských obchodoch za cenu okolo 2050 eur s rovnakým zvyškom komponentov.

Naše hodnotenie

MSI Infinite X je naozaj výkonný rad stolných počítačov a model, ktorý sme mali možnosť otestovať, je absolútnym monštrom, ktoré sa nestratí v najnovších hrách ešte pekných pár rokov. Použité komponenty sú veľmi dobre vyvážené po stránke výkonu, skrinka zvonku pôsobí naozaj moderne, no nezaslúži si perfektné skóre, najmä kvôli nedotiahnutému softvéru a viacerým dizajnovým prešľapom, ktorým by sa dalo jednoducho predísť. Nedostupnosť najvýkonnejšej konfigurácie na slovenskom trhu tiež nie je úplne najšťastnejšie riešenie, ale aj model s GeForce GTX 1080 za cenu pod 2100 eur dokáže zaujať. A pokiaľ nie ste až tak na RGB svetielka a nepotrebujete sa pozerať na vnútro svojho počítača, potom s kovovou bočnicou môžeme MSI Infinite X plne odporúčať.

Klady

 • nadupaný hardvér
 • moderný dizajn zovňajšku skrinky
 • dobre zvládnuté chladenie
 • RGB podsvietenie
 • pomer cena/výkon

Zápory

 • miestami frustrujúci softvér
 • nedotiahnuté detaily dizajnu vnútra
 • absentujúce podsvietenie a dizajnové prvky dosky
 • vrchný PCIe slot blokovaný riešením chladenia

Informácie o produkte

MSI Infinite X VR8RF-008US 2018

 • Kategória: Herné stolové počítače
 • Operačný sytém: Windows
 • Šírka: 210 mm
 • Výška: 450 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 488 mm
 • Hmotnosť: 15000 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 2450 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: MSI

Zobraziť viac

Korekcia: Stella Ondrejčiková

Geléria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk