Modecom Oberon Pro Glass - Recenzia

Modecom Oberon Pro Glass - Recenzia

 

Evolúciu a postupné zlepšovanie v počítačovom svete nezažíva iba softvér a vnútorné komponenty. Veľkými zmenami v porovnaní s predošlým rokom si prešli aj počítačové skrinky. Už nie je také bežné vidieť kovovú skrinku v prevedení 50 odtieňov béžovej, vnútri ktorej sa doslovne ukrývajú komponenty a kábliky vo farbách dúhy. Trendom posledných rokov sú stále väčšie možnosti prispôsobenia, jednoduchosť používania a v neposlednom rade možnosť ukazovať svoj hardvér celému svetu.

Prvé bežne predávané počítačové skrinky disponujúce malými okienkami z akrylátu, vďaka ktorým sa dalo nazerať do vnútra strojov, sa nechali inšpirovať nadšencami, ktorí nebojácne brali do ruky brúsku s nožnicami na plech a podomácky si svoje skrinky upravovali pre potrebu jedinečnosti a lepšej estetiky. „Okná do duše počítačov“ sa stále zväčšovali, no neprestávali trpieť tým istým neduhom. Priehľadný akrylát, ktorý bol na navodenie otvoreného dojmu používaný, sa veľmi jednoducho zašpinil či poškriabal, a preto sa na prémiovejších modeloch stále častejšie začalo objavovať temperované, teda tvrdené sklo.

Problémom bolo, že skrinky s temperovanou bočnicou sa s cenou často nad 100 až niekoľko sto eur, ako to už pri prémiovo vyzerajúcich novinkách býva, dlho držali mimo dosahu bežných smrteľníkov. Konečne sa ale na tento trend rozhodli pozrieť aj menej známe, no stále seriózne spoločnosti s dlhoročným pôsobením na trhu počítačových komponentov a doplnkov. Takou je aj firma Modecom zo susedného Poľska, ktorá len nedávno uviedla na trh skrinku Modecom Oberon Pro Glass. Skrinka nielenže sľubuje kvality zvučných značiek s pridanou bočnicou zo skla, trúfa si dokonca predávať sa za cenu pod 40 eur. Keď k nám do redakcie zavítala, nelenil som a hneď som sa pustil do odhaľovania potenciálnych problémov (či potvrdenia kvalít), ktoré sa pri takej nízkej cene mierne vymykajú logike.

Obal a jeho obsah

Kto už v živote videl kartónovú krabicu, v akej sa bežne predávajú skrinky, bude si vedieť predstaviť, ako vyzeralo balenie tohto kúsku. Po rozrezaní lepiacej pásky držiacej krabicu pohromade však potešil pohľad na nárazníky z mäkšej peny a netypického polystyrénu, ktorý bežne chráni lacnejšie skrinky pri prevoze. Pri modeloch s kovovými alebo aj akrylátovými bočnicami je polystyrén postačujúci, no pri tvrdenom skle je veľmi vítané aj tlmenie navyše. Skrinku ešte chráni plastový obal, do ktorého je navlečená a samozrejmosťou je aj nalepená ochranná plastová vrstva na sklenenej bočnici. V balení sa nachádza manuál a všetky doplnky, ako skrutky, vymedzovacie vložky či dodatočné kábliky sa ukrývajú v plastovom vrecku pripevnenom o vnútro skrinky.

Prvé dojmy a spracovanie

Takmer okamžite po vybalení mi padnú oči na viaceré príjemné prekvapenia. Na vrchnej strane skrinky sa nachádza prachový filter (hoci z dlhodobého hľadiska nie príliš účinný), ktorý na svojom mieste drží magnetický pás. Toto riešenie sa do skriniek začalo vo veľkom implementovať len nedávno a je preto príjemné vidieť, že Oberon je naozaj moderný produkt. Poteší tiež kryt oddeľujúci hlavnú komoru skrinky, kde môžu byť osadené matičné dosky až do veľkosti ATX, a to od spodnej časti, kde sa ukryje zdroj a takmer všetky káble. Kryt je navyše perforovaný, takže sa netreba obávať, že by sa v spodnej časti hromadilo príliš veľa tepla. Pozitívny bodík si zaslúži aj prachový filter na spodnej strane, na ktorý pri lacnejších modeloch rôzne spoločnosti veľmi rady zabúdajú. Predný panel ponúka overenú konektivitu, ktorú predstavujú dva USB 3.0 porty, dva USB 2.0 porty, 3,5 mm jack na slúchadlá a ďalší na mikrofón a takisto tlačidlo reštartu, vypnutia/zapnutia a LED indikátor využitia disku medzi nimi. Skrinka pôsobí na prvý pohľad profesionálne, hoci jej váha ani stavba nenaznačujú nijakú prehnanú kvalitu, no ani s tenším plechom a ľahšou stavbou nejde o žiadnu vetchú kvetinku, na ktorú by sa mali potenciálni majitelia báť dýchnuť.

Rozvrhnutie

Oberon ponúka viac-menej tradičné rozvrhnutie svojho vnútra. Nenájdete tu žiadne vychytávky, ako invertované uloženie zdroja, možnosť obrátiť uloženie dosky z jednej strany na druhú či veľké možnosti prispôsobenia. Avšak na tradičnom rozložení nemusí byť nič zlé, pokiaľ je prevedené kvalitne. Oberon vsádza na moderný prístup bez zabúdania na minulosť, s malou kvapkou nostalgie. Vnútri sú napríklad nainštalované dva 120mm ventilátory (v rozložení z výroby sa nachádza jeden, ktorý ťahá vzduch dovnútra na prednej strane a druhý vzadu, fungujúci ako výfuk), ktoré disponujú ako 3 PIN koncovkou pripojiteľnou priamo na matičnú dosku, tak aj molex konektorom, ktorý sa z bežných produktov vytráca už pekných pár rokov. Závan nostalgie, no aj šikovného moderného prístupu tiež cítiť zo zakomponovania dvoch 5.25 šácht do prednej strany, ktoré používateľ môže, ale na základe trendov poslednej doby vôbec nemusí využiť. Preto je príjemné vidieť, že uchytenie DVD mechaniky či iného komponentu kompatibilného s 5.25 šachtami je riešené s čo najmenším obmedzením vnútorného priestoru a cez presklený bok ho takmer nie je vidno. Musím však podotknúť, že kto sa tieto šachty rozhodne obsadiť, bude musieť čeliť dvom potenciálnym problémom. Prvým, doslovne do očí bijúcim, bude viditeľnosť mechaniky po jej nainštalovaní. Druhým je fakt, že bez zásahov je dostupná iba nižšia z šácht a na možnosť používať vrchnú je nutné s menším úsilím odstrániť kus pliešku, ktorý slúži na uchytenie potenciálneho 120mm ventilátora. A odstránenie tohto plechu je nezvratné, takže si to treba najprv poriadne premyslieť. Po stránke možností úložiska skrinka ponúka dve pozície na 3,5/2,5-palcové disky s možnosťou inštalácie bez použitia nástrojov a ďalšie tri pozície na 2,5 disky.

Inštalácia, možnosti manažmentu káblov a chybičky krásy

Každá skrinka, ktorá ponúka takzvanú pivnicu pre zdroj, uľahčí život najmä tým lenivejším majiteľom. Napratať všetky káble nadol bez toho, aby trčali po stranách dosky, nie je vôbec ťažké a Oberon pomáha zjednodušovať manažment káblov aj šikovne umiestnenými dierami na pravej strane miesta pre matičné dosky, ktoré sú zakryté gumenými krytkami. Menej šťastné je už riešenie vývodu napájania procesora, ktorý je vyriešený vyseknutým trojuholníkom v úplnom rohu skrinky, no nie je to žiadna neprekonateľná prekážka. Inštalácia komponentov do tejto skrinky sa takmer ničím neodlišuje od omnoho drahších zariadení, no treba byť pozorný a pripraviť sa, že niektoré veci sa dizajnéri spoločnosti Modecom rozhodli riešiť mierne odlišne. Je logické, že v tomto prípade nie je možné v praxi očakávať premyslenosť a prevedenie ako pri kúskoch s cenovkou iba začínajúcou na dvojnásobku hodnoty skrinky Oberon Pro Glass. Čo sa týka chybičiek krásy, pár sa ich pri testovaní a používaní skrinky našlo. Kryty zadného panelu, ktoré treba odstrániť, aby bolo možné nainštalovať grafickú kartu či iné komponenty do PCIe portov, majú naozaj hlúpy systém. Prstom „odkrútiteľné“ skrutky na kovovej bočnici by mohli byť tiež o čosi kvalitnejšie. A asi najväčší a pritom najmenší problém, ktorý som si všimol, predstavuje nie veľmi kvalitné prevedenie otvorov na sklenenej bočnici, ktoré slúžia na jej prichytenie k skrinke. Pri všetkých skrinkách so sklenenými panelmi, ktoré som mal doposiaľ možnosť testovať, boli otvory vždy presne vyfrézované a zabrúsené. Týmto spôsobom spoločnosti predchádzajú potenciálnemu vzniku prasklín alebo vlásenkových trhlín, ktoré môžu vzniknúť aj pri menších otrasoch. Panel skrinky Oberon Pro Glass vyzerá byť dostatočne hrubý a pevný, no určite by som uvítal lepšie konečné spracovanie.

Naše hodnotenie

Ďaleko sú časy, keď sa predávali iba skrinky s kovovými panelmi a aj skrinkám s bočnicami z akrylátu už tiež pomaličky odzváňa. Konečne sa skončila doba, v ktorej nebolo možné zohnať slušnú skrinku so skleneným panelom pod 100 eur. Modecom ponúka v modeli Oberon Pro Glass lacnú a vo viacerých smeroch jednoduchú možnosť, vďaka ktorej vystavíte svoj hardvér na obdiv celému svetu. Niektoré prvky modelu Oberon Pro Glass sú zvládnuté perfektne, v iných smeroch sa drží tesne za zlatým priemerom a len v máločom mierne pokrivkáva. Za cenu pod 40 je ale dobrou voľbou pre nadšencov s limitovaným rozpočtom, a preto si zaslúži mierne nadpriemerné hodnotenie.

Klady

 • striedmy dizajn
 • naozaj nízka cena
 • bočnica z tvrdeného skla
 • dostatok pozícií pre disky
 • dva ventilátory v balení
 • kompatibilita s 5.25 mechanikami

Zápory

 • nie všetky detaily sú dotiahnuté
 • cenovka sa premieta aj do kvality spracovania
 • povrch priťahujúci nečistoty

Informácie o produkte

Modecom Oberon Pro Glass 2018

 • Kategória: PC skrinky
 • Šírka: 205 mm
 • Výška: 475 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 455 mm
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 39 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Modecom

Zobraziť viac Kúpiť

Korekcia: Stella Ondrejčiková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk