Nintendo Labo - Recenzia

Nintendo Labo - Recenzia

 

Nintendo sa už od dôb svojej prvej veľkej konzoly Nintendo Entertainment System (NES) snažilo hráčom ponúkať čosi viac než len zariadenie na hrávanie hier. Aj keď išlo spoločnosti, samozrejme, predovšetkým o to zariadenie, časom sa začali objavovať periférie, ktoré zážitok z konzoly prehlbovali a rozširovali ho o ďalší rozmer. Teda, viac-menej. Niekedy to totiž spoločnosti vyšlo lepšie, napríklad pri Expansion Pak pre Nintendo 64, inokedy zasa horšie, ako v prípade robota R.O.B pre NES. Najnovšie papierové skladačky Nintendo Labo však dozaista patria medzi tie najlepšie dodatočné periférie, aké Nintendo vo svojej histórii prinieslo.

Nintendo Labo nie je vlastne nič iné než stavebnica z kartónu, ktorá pre svoje fungovanie nepotrebuje ani nožnice, ani lepidlo a vlastne ani nijaké obzvlášť šikovné prsty zhotoviteľa. Celé skladanie hračiek, pozostávajúce len z vkladania jednotlivých súčastí do seba, mi pripomenulo majstrovskú prácu našich predkov pri budovaní krásnych drevených kostolíkov na východnom Slovensku postavených bez použitia jediného klinca. Ide o užívateľsky prístupný produkt schopný okamžitého fungovania, ktorý je pripravený takým štýlom, aby si s jeho stavaním poradilo aj malé dieťa. Za to nevďačí len svojmu výbornému dizajnu, ale aj parádnemu a interaktívnemu návodu, s ktorým je stavba jednotivých dielov nielen skutočná hračka, ale i poriadna zábava.

Čo je paradoxné, pri Nintendo Labo ma najviac nezaujali samostatné kartónové hračky, hoci tie sú, samozrejme, úplne parádne, pretože pozornosť na seba strhol fantastický kus inžinierskej práce vynaloženej na samotný návrh doplnkov, ich pretvorenie do skladateľného kartónu a intuitívne prepojenie s konzolou Nintendo Switch. Doslova som žasol nad tým, ako je taký zložitý systém úhybov, otvorov a ostatných súčastí možné pretvoriť do kartónových placiek. Vlastne to asi ani nie je paradox, ide skôr o samozrejmú vec. Je totiž prirodzené, že deti, pre ktoré je Labo určené, ho budú vnímať ako hračku a dospelí skôr ocenia samotný návrh a zhotovenie.

Krabica, ktorú som mal k dispozícii ja – Toy-Con 01 Variety Kit, obsahovala pláty kartónu na vytvorenie hrajúceho piana, riadidiel motorky, rybárskej udice, domčeka a malého robotíka – pretekára. Je to v podstate jediná verzia, ktorá sa predáva, no dodatočne si môžete zaobstarať aj samostatné Nintendo Labo a Toy-Con 02 Robot Kit pre vytvorenie robotického obleku. Ten som ale počas písania recenzie k dispozícii nemal.

Ako som už spomínal, samotné zhotovenie nie je vôbec zložité, k čomu dopomáha aj skvelý návod umiestnený na kartridži. Ten má podobu interaktívnej animácie, ktorá je defaultne zapauzovaná a vy ju stlačením príslušného tlačidla pohýnate vpred alebo späť (ak ste niečo vynechali). Objekt v animácii môžete všemožne nahýnať, otáčať a obracať, aby vám neunikol ani jeden detail a vy ste si mohli skutočne pozorne kontrolovať skladanie svojho výtvoru. Tu by som vytkol len jednu vec, konkrétne to, že sa nedá nastaviť, aby daná animácia postupovala sama určitou rýchlosťou. To by bolo určite vhodné, keďže neustále zapínanie a vypínanie videa narúša prirodzený rytmus pri skladaní.

To, či vás samostatné hračky zaujmú, je už vecou subjektívnou. Niekto môže mať väčšiu radosť z hrania sa s udicou, iného zaujme hra s domčekom. Preto je veľmi ťažké povedať, čo má väčší a čo menší potenciál zabaviť vás. O to je ťažšie odhadnúť túto mieru zábavnosti pri deťoch, u ktorých sa jej vnímanie môže meniť z hodiny na hodinu. Za seba ale poviem, že som mal najväčší úžitok a radosť z piana. Je totiž až neuveriteľné, ako sa z bezduchého kartónu zrazu stane dýchajúci nástroj so 4 oktávami, s možnosťou nahrávania vlastných diel a vytvárania rôznych zvukov prostredníctvom vystavaných spínačov a otáčavých hriadeľov. Kiežby Nintendo čoskoro vydalo aj iné databázy zvukov a knižnice nástrojov!

Zábavu určite poskytujú všetky hračky, ktoré Toy-Con 01 Variety Kit ponúka. Pri riadidlách motorky sa budete zamýšľať, že by bolo skvelé, keby vyšli na Switch skutočné motorkárske série s oficiálnou podporou tejto periférie. Udica, respektíve jej špagát, vďaka senzorom na Joy-Conoch krásne korešponduje s dianím na obrazovke a navnaďuje pocit skutočného rybárčenia. Pri malom robotíkovi-pretekárovi budete zase mimo z toho, že sa dokáže pohybovať na základe vibrácií z ovládačov, pričom Switch budete používať ako diaľkový ovládač. Práve inžinierska práca a úsilie, ktoré boli vynaložené na vytvorenie Nintendo Labo, si zaslúžia tú najväčšiu chválu a uznanie.

Mnoho ľudí sa oprávnene obávalo trvácnosti týchto hračiek, nakoľko sú len z kartónu. Všetko však závisí od toho, ako veľmi si vážite svoje peniaze, pretože Nintendo Labo nie je lacný špás. Ide o kartón, čiže ak by ste chceli, zničili by ste ho jednoducho a ani by ste sa pri tom veľmi nespotili. Je nutné povedať, že pri správnom a normálnom zaobchádzaní majú tieto kartónové hračky na to, aby prežili dlhé mesiace. Viem, teraz si určite vravíte, že by som sa mal pozrieť na deti, ktoré zničia všetko, čo chytia do ruky. Áno, to všetko beriem na vedomie. Pri správnom zaobchádzaní a ľudskom prístupe by ste sa však podľa môjho názoru nemali obávať priskorého zničenia vašich výtvorov.

Výborným doplnkom celej kartónovej kolekcie je Toy Garage. Tento nástroj vám umožní objavovať úplne nový svet Nintendo Labo nielen z pohľadu konštruktéra, ale aj z perspektívy dizajnéra. Toy Garage vám pomôže pretaviť vaše vlastné nápady v skutočnosť prostredníctvom programovacích nástrojov a kartónov na to určených (alebo aj svojich vlastných kartónov). Či už pôjde o jednoduché minihry alebo hudobný nástroj ako gitara, fantázii sa medze nekladú, stačí len tvoriť a skúmať. A práve to je gro celého Nintendo Labo. Som veľmi rád a skutočne oceňujem, že tvorcovia nechceli obmedzovať zábavu len na pár vopred navrhnutých návrhov a umožňujú aj samotným hráčom prebudiť v sebe inžinierskych géniov.

Naše hodnotenie

Nintendo Labo je pre mňa osobne príjemným prekvapením, nakoľko sa priznám, že pri jeho ohlásení som pociťoval rozpaky. Ak prekúsnete vyššiu cenu a strach z rýchleho zničenia, Nintendo Labo vám otvorí úplne novú dimenziu zábavy s Nintendo Switch. Vy i vaše deti sa pobavíte pri zábavnom zhotovovaní hračiek, skutočne si užijete ich parádnu funkčnosť a zároveň si vaše ratolesti precvičia predstavivosť, priestorové vnímanie a manuálnu zručnosť. Vôbec by som sa nebránil ani ďalším verziám Nintendo Labo, keďže by som rád spoznal aj ďalšie nápady vychádzajúce z bezodnej studnice dizajnérskych nápadov tejto japonskej hernej spoločnosti, ktorá neprestáva prekvapovať.

Klady

 • vynikajúci dizajn skladačiek
 • veľká zábava pri zhotovovaní a používaní
 • pomáha rozvíjať predstavivosť a manuálnu zručnosť
 • jednoduché a funkčné použitie
 • skvelý interaktívny návod
 • Toy Garage

Zápory

 • vyššia cena (takmer 70 eur)
 • potrebná zvýšená opatrnosť pri používaní
 • oblek robota ako samostatné Labo

Informácie o produkte

Nintendo Labo

 • Kategória: Ostatné
 • Orientačná cena: 60 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Conquest

Zobraziť viac Kúpiť

Korekcia: Stella Ondrejčiková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk