Trust Theza - Recenzia

Trust Theza - Recenzia

Doplnok, ktorý dostaneme na testovanie, nie je vždy určený špeciálne len pre hráčov, a tak sme ešte viac zvedaví na jeho používanie a účel. Klávesnica Theza od výrobcu Trust je navrhnutá ako doplnková klávesnica k počítaču, smart TV aj ku konzole. Výrobca tvrdí, že ju vďaka dosahu signálu do 10 metrov môžete bez problémov používať tak, ako je vám to pohodlné. Ako obstála Theza v našom teste?

Rozloženie klávesnice

Používaniu klávesnice predchádzal menší šok pri rozbaľovaní. Už samotná škatuľa bola trochu menšia než je bežné, a klávesnica mala ešte menšie rozmery. Theza je veľmi úzka a na mieste, kde bývajú numerické klávesy, je umiestnený touchpad s dvoma tlačidlami. Ten zaberá veľkú časť plochy klávesnice, ale pritom nezavadzia pri používaní klávesov. Nie je však od nich veľmi oddelený, takže sa stáva, že ak niečo píšete a nechtiac prejdete rukou cez touchpad, posuniete si kurzor alebo si inak narušíte text. Nad touchpadom je malý nenápadný indikátor zapnutého Caps locku.

Dizajn

Theza obsahuje klávesy s nízkym profilom veľmi podobné klávesom na notebookoch. Ich rozloženie je pomerne bežné, nie sú príliš blízko pri sebe a nestávalo sa nám, že by sme stláčali niekoľko klávesov naraz. Umiestnenie dôležitých tlačidiel nám síce nevyhovovalo úplne, ale ide o osobnú preferenciu. Napríklad namiesto zbytočne dlhého ľavého Shiftu by sme prijali skôr väčší Enter vpravo, ale určite nejde o nevýhodu klávesnice, skôr o vec zvyku. Dôležitou vlastnosťou klávesnice Theza je aj podsvietenie, ktoré Trust zvolil v jemnej bielej farbe. Keďže nejde o hráčsku výbavu, myslíme si, že jemné biele svetlo nie je len estetické, ale aj praktické, najmä pri písaní v tmavom prostredí.

Pohodlnosť

Z hľadiska pohodlnosti je potrebné vedieť, akú funkciu má Theza spĺňať. Ak by šlo o bežnú stolovú klávesnicu, zrejme by sme jej vyčítali viac nedostatkov, ide však o prídavnú ľahkú klávesnicu k PC, konzolám a smart TV, ktorú pravdepodobne nebudete používať niekoľko hodín denne. Aby sme ale boli fér, nedostatky spomenieme. Keďže touchpad je umiestnený blízko klávesov, nechtiac ním môžete prepínať veci alebo premiestňovať kurzor. Klávesy majú matný povrch a ostávajú na nich odtlačky a šmuhy. Šípky sú len polovičné, a teda malé. Napriek tomu však ide o menšie nedostatky, ktoré pri používaní na ovládanie televízora či konzoly zrejme ani nepocítite.

Pripojenie, signál

Klávesnica Theza funguje na štýl plug&play a obsahuje dobíjateľné batérie, takže sa nabíja cez USB kábel z počítača. Ten však pri bežnom používaní nepotrebujete. Konektor, ktorý je nutné vložiť do USB, je miniatúrny a výrobca tvrdí, že signál dosiahne do 10 metrov, aby ste mohli pohodlne ovládať PC z celej obývačky. Testovali sme klávesnicu a jej dosah najprv meter od PC, neskôr opakovane vo vzdialenosti približne 5 metrov, spoza stola, spoza sedačky, spoza rohu, dokonca aj za hrubou stenou a sme príjemne prekvapení jej dosahom.

Naše hodnotenie

Pri hodnotení tejto klávesnice sme brali do úvahy jej účel, lebo je veľmi prepojený s výhodami a nevýhodami klávesnice. Pri používaní na dlhšie písanie má drobné nedostatky, ktoré jej môžeme vyčítať. Ak však hľadáte kompaktnú klávesnicu, ktorú použijete z hocijakého miesta vo vašej obývačke a pohodlne ňou budete môcť ovládať počítač, konzolu aj televízor, môžeme klávesnicu Theza jednoznačne odporučiť. Vďaka jej veľkosti, ľahkej konštrukcii a veľkému touchpadu totiž nebudete potrebovať ani myš, ani iný ovládač. Navyše vám pri jej používaní pomôže jemné biele podsvietenie s nastaviteľnou intenzitou, takže nebudete mať problém ani pri práci v tme.

Klady

 • ľahká a kompaktná klávesnica
 • plug&play, použiteľnosť s PC, konzolami aj smart TV
 • príjemné biele podsvietenie
 • dobrý dosah a signál
 • veľký touchpad
 • nabíjanie batérií cez USB kábel

Zápory

 • nechtiac sa touchpadom posúva kurzor
 • pre touchpad chýba numerická klávesnica
 • na povrchu ostávajú odtlačky

Informácie o produkte

Trust Theza 2018

 • Kategória: Klávesnice
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 35 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Trust

Zobraziť viac Kúpiť

Korekcia: Andrea Zazuľáková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk