CyberPower PR750ELCD - Recenzia

CyberPower PR750ELCD - Recenzia

 

Pokiaľ patríte do skupiny ľudí, ktorí osobne poznajú význam skratky UPS (a nemám teraz na mysli americkú kuriérsku službu) a jedno či viac takýchto zariadení používajú, máte odo mňa malý plusový bodík. Ak vám nič nepovie ani slovenský názov UPS zariadení – záložný zdroj s prepäťovou ochranou, potom možno práve vám táto recenzia potenciálne zachráni drahé elektronické vybavenie alebo vás prinúti popremýšľať, či by sa vám náhodou UPS nezišla.

UPS, teda Uninterruptible Power Supply, po slovensky neprerušiteľný zdroj napájania, či záložný zdroj, predstavuje zariadenia, ktoré v sebe okrem iných vychytávok obsahujú batérie. Tie zvládnu dodávať dostatočný prúd do dôležitých zariadení aj niekoľko hodín. Prednedávnom sa v našej redakcii zastavil model BR1200ELCD od spoločnosti CyberPower, ktorého jedinou nevýhodou, respektíve možným problémom, bola použitá technológia, kvôli ktorej pri použití dodávala UPS-ka na batérii modifikovanú sínusovú vlnu, ktorá si nemusí sadnúť s citlivejšími zariadeniami. Tentoraz som mal možnosť posvietiť si na model PR750ELCD, ktorý práve tento „nedostatok” napráva.

Ešte predtým, než sa rozpíšem priamo o tomto produkte, by bolo vhodné povedať si niečo viac o typoch UPS zariadení. Tie sa všeobecne delia do troch hlavných kategórií – off-line, in-line (line-interactive) a on-line. Prvá možnosť predstavuje najlacnejšie kúsky, ktoré ponúkajú len tú najzákladnejšiu ochranu pred prepätím a výpadkom prúdu a kým začnú dodávať elektrinu pri prerušenom príjme, môže ubehnúť aj 25 milisekúnd. Síce sa to nezdá ako dlhá doba, no zariadeniam komplikovanejším než obyčajná lampa tým hrozí reštart. Modely používajúce in-line riešenie sú asi najrozšírenejšie a s cenou nachádzajúcou sa v zlatom strede ponúkajú už aj ochranu pred podpätím a ďalšími nástrahami elektrickej siete. S časom štartu fungovania na batériách okolo 5 ms už zvládajú obslúžiť aj počítače či inú modernejšiu techniku. Do tejto kategórie patrí aj model PR750ELCD. Poslednou, najdrahšou možnosťou určenou hlavne pre citlivé prístroje a naozaj drahé vedecké zariadenia či tie s firemným zameraním, je on-line systém, v ktorom je prijímaný prúd neustále pod dohľadom, je upravovaný do tej najlepšej možnej formy a prepnutie medzi prúdom zo zásuvky a batériami je virtuálne okamžité. Pri UPS zariadeniach sa však často skloňuje aj sínusová vlna a ako som už spomenul na začiatku recenzie, môže byť pri napájaní z batérií modifikovaná, keďže sa zariadenie snaží vytvoriť vlnu v krokoch, s čím ale môžu (hoci nemusia) mať problém zariadenia disponujúce zdrojom s aktívnym PFC (Power Factor Correction = kompenzátor účinníka). Čistá sínusová vlna týmto potenciálnym problémom predchádza, a preto je napriek mierne vyššej cene lepšou voľbou pre majiteľov drahých počítačov či iných komplikovanejších zariadení.

Obal a jeho obsah

Vo všedne vyzerajúcej krabici je v polystyrénových nárazníkoch uložené samotné zariadenie. Okrem UPS-ky sa v balení nachádza aj brožúrka s ďalšími produktmi od tohto výrobcu a rad príslušenstva. Pár manuálov na prvé zapojenie a informácie o produkte, sériový kábel a RJ11 na pripojenie príslušenstva a telefónneho káblu, dva IEC 320-C14 káble a USB A+B kábel na prepojenie s počítačom.

Prvé dojmy a spracovanie

Tento model je určený skôr na profesionálne použitie než pre bežné domácnosti a tomu zodpovedá aj jeho stavba. Výrobca udáva formát ako tower, čo predstavuje podlhovastý kváder s obrazovkou na jeho prednej strane a vstupmi/výstupmi na tej zadnej. Celé zariadenie je prevedené v čiernej farbe s krytom v kovovom vyhotovení. Takmer celý povrch je matný, výnimkou je predný displej, čo mi osobne pripadá ako premárnená príležitosť eliminovať lapač odtlačkov prstov a nečistôt práve na mieste, ktorého sa budú prsty dotýkať najčastejšie. UPS-ka je, samozrejme, vcelku ťažká, predsa len, vnútri sa ukrývajú batérie a ťažké komponenty ako transformátor a kondenzátory, no to pocitu kvality iba pridáva, na rozdiel od zariadení ako notebooky či smartfóny, u ktorých by bola vysoká váha na ťarchu. Šikovným doplnkom (ktorý uvítajú najmä potenciálni majitelia viacerých kúskov alebo ľudia, ktorí chcú mať informácie o zariadení vždy na oku bez toho, aby bola viditeľná samotná UPS-ka) je možnosť odnímateľného predného panelu s takmer 1,5 m dlhým káblom. Vďaka tomu môže byť UPS ukrytá na ťažšie dostupnom mieste, no všetky dôležité informácie či potenciálne zmeny v nastaveniach môžu byť stále dostupné bez nutnosti manipulovať jej ťažkým telom.

Parametre

Profesionálne určenie sa odrazilo nielen na stavbe a výzore, ale hlavne na možnostiach pripojenia zariadení. Kde bežné UPS-ky ponúkajú normálne zásuvky, do ktorých si môžu zákazníci zapojiť svoje prístroje, tam PR750ELCD prichádza s IEC320 C13/C14 typom konektorov a zásuviek. Meno tohto konektora síce nemusí niektorým ľuďom hovoriť vôbec nič, v skutočnosti však ide o štandardizovaný typ káblov a zásuviek, aké používa drvivá väčšina počítačových zdrojov a väčších zariadení. V balení sú dva káble, vďaka ktorým je možné hneď pripojiť zariadenia, no trochu ma prekvapila absencia napájacieho káblu, ktorý by som mohol pripojiť do zásuvky a tým napájať UPS-ku. Vo väčšine firiem i domácností sa minimálne jeden takýto kábel určite povaľuje a pokiaľ aj nie, nové stoja pár eur, rovnako ako aj ďalšie káble pre pripojenie viac než dvoch zariadení. Po stránke použitých batérií sa vnútri PR750ELCD ukrývajú dve vymeniteľné 12 V/7 Ah oloveno-kyselinové batérie, ktoré pri správnom používaní vydržia dlhé roky.

Softvér a testovanie

CyberPower si zakladá nielen na výkone a spoľahlivosti svojich zariadení, ale pridáva k nim aj jednoduchosť používania v podobe svojho softvéru. UPS je totiž možné pripojiť k počítaču a manažovať ho priamo z pohodlia domácnosti. Takisto je možné kontrolovať jeho prevádzku, varovania o problémoch s elektrickou sieťou či vytvárať si prehľadné štatistiky používania, čo sa vo firemnej sfére hodí ešte viac než pri domácom použití. UPS som sa rozhodol testovať podobne ako predošlý model od tejto spoločnosti, čo znamenalo pripojenie počítača, dvoch monitorov, reproduktorov a pár ďalších počítačových periférií. Po manuálnom odstavení od prúdu zvládla UPS-ka napájať zariadenia s celkovým odberom 245 W pekných 23 minút a počítač si ani nevšimol, že sa deje niečo zlé, samozrejme, až kým sa UPS-ke neminula šťava. Nakoľko ale výrobca udáva, že tento model disponuje čistou sínusovou vlnou, nemohol som tento fakt neoveriť a za pomoci svojich známostí som sa ocitol na pôde Strednej priemyselnej školy elektrotechnickej na Zochovej 9 v Bratislave. Tam bola UPS-ka odskúšaná vďaka staršiemu, no stále nadmieru funkčnému osciloskopu a ako je vidieť aj na videu nižšie, PR750ELCD si stojí za svojím slovom. Elektrina prúdiaca zo zásuvky mala dokonca za normálnych okolností špičky sínusovej vlny urezané a kompletná vlna sa ukázala v celej svojej kráse až po odpojení zo siete a fungovaní na batériách.

Naše hodnotenie

CyberPower PR750ELCD nemá tú najvyššiu kapacitu, nedisponuje tými najnovšími technológiami ani neoslní trúfalým dizajnom. No vo svojom vcelku nenápadnom tele spája takmer všetky vlastnosti a schopnosti, ktoré by malo moderné UPS zariadenie poskytovať. Z ponúkaných konektorov aj funkcionality (ako odnímateľný LCD panel) je cítiť, že ide o model určený primárne firemnému segmentu, no určite by sa nestratil ani v domácnosti náročnejšieho používateľa. Trochu síce zamrzí nutnosť dokupovať káble a aj samotná cena zariadenia sa pohybuje trochu nad priemerom konkurencie, no tieto faktory neuberajú modelu PR750ELCD na schopnostiach.

Klady

 • čistá sínusová vlna
 • schopný softvér
 • kvalitné komponenty
 • jednoducho vymeniteľné batérie
 • odnímateľný LCD panel

Zápory

 • vyššia cena
 • lakovaný povrch LCD panelu
 • iba dva napájacie káble v balení

Informácie o produkte

CyberPower PR750ELCD 2018

 • Kategória: Zdroje
 • Šírka: 138 mm
 • Výška: 162 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 349 mm
 • Hmotnosť: 12300 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 240 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: CyberPower

Zobraziť viac Kúpiť

Korekcia: Stella Ondrejčiková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk