MSI X299 GAMING M7 ACK - Recenzia

MSI X299 GAMING M7 ACK - Recenzia

 

Koľko jadrový procesor je najlepší pre prácu, hlavne tú profesionálnejšiu? Nad jednojadrovými procesormi sa dá už len pousmiať, hoci boli dostupné ešte v roku 2013. Dvojjadrové procesory sú stále na trhu a pre lacné kancelárske počítače budú ešte dlho zaujímavou voľbou. Štvorjadro? To už znie lepšie, takmer hráčsky. Osemjadrové procesory? Blížime sa do vôd profesionálov a nadšencov. Dvanásť jadier? Čo tak štrnásť alebo dokonca osemnásť?! Monštruózne kúsky, o ktorých výkone by sa veľa ľuďom pár rokov dozadu ani nesnívalo, stále viac prenikajú do ponuky pre „bežných” ľudí. No postarať sa o procesor s počtom jadier presahujúcim dvojciferné čísla nie je také jednoduché a kvalitný základ bude zárukou vyťaženia celého jeho potenciálu. Pre tých, ktorým ani úplný extrém nestačí, je tu platforma X299 pre Intel procesory a s ňou matičná doska MSI X299 Gaming M7 ACK, na ktorú sme sa v redakcii poriadne pozreli.

Platforma X299 sa radí medzi Intelom často a s obľubou spomínaný segment HEDT (High End Desktop) zariadení, ktorý sa takto začal označovať ešte niekedy v roku 2008 s príchodom chipsetu X58 a prvou generáciou Intel Core i7 procesorov. Procesory z tejto ponuky balansujú na hrane noža, a to medzi segmentom zameraným na hráčov a bežných používateľov na jednej strane a profesionálnymi kúskami určenými na firemné využitie v serveroch na druhej strane. Je faktom, že spojenie veľkého počtu jadier, odomknutej možnosti taktovať a navyše pridanej profesionálnej funkcionality robia z týchto modelov zaujímavú voľbu pre profesionálov, ktorí by ešte nevyužili plnohodnotný server, no bežné kúsky im už nestačia, a takisto herných nadšencov, ktorí popri hraní využívajú svoj počítač aj na prácu s videom, streamovanie či iné, na procesor náročné úkony. Ako som už ale spomenul, bez toho správneho základu nie je ani 2000-eurový procesor (čítate dobre, model s menom Intel Core i9-7980XE, ktorý sme mali s touto doskou zapožičaný, naozaj stojí takmer 2000 eur) nič viac ako kúsok drahého kremíku.

MSI vo svojej ponuke matičných dosiek ponúka až 11 rôznych modelov, od „najlacnejších” kúskov určených pre začínajúcich profesionálov s cenou okolo 200 eur cez Tommahawk a Pro Carbon modely za 220-300 eur až po úplnú špičku, kde sa radí aj Gaming M7 ACK so svojou cenovkou cca 340 eur (a to stále nie je tým najdrahším kúskom). Ako rád (a často) zvyknem hovoriť, zložiť počítač je otázka rovnováh či už medzi cenou komponentov, ich výkonom alebo určením. Preto sa netreba hneď na základe cenovky chytať za hlavu a poďme sa radšej pozrieť na samotnú dosku.

Obal a jeho obsah

Doska X299 Gaming M7 ACK patrí podľa MSI rozvrhnutia do Enthusiast, teda nadšeneckej kategórie a preto je jej obal ladený v kombinácii čiernej a červenej. Už na samotnej krabici je požehnané množstvo informácií o vlastnostiach a schopnostiach dosky od zabudovaného softvéru GameBoost cez RGB podsvietenie kompatibilné s Mystic Light až po podporu 3-Way SLI a Crossfire. To najdôležitejšie sa ale už tradične ukrýva vnútri. Samotná doska poteší moderným, takmer agresívnym dizajnom a kombináciou farieb šedá, strieborná a čierna. Vďaka tomu (a vďaka programovateľnému RGB podsvieteniu) sa hodí do takmer akéhokoľvek počítača a nebude sa biť s inými komponentami. Pod doskou sa nachádza požehnané množstvo príslušenstva – celkom hrubá brožúrka s používateľskou príručkou, návod na inštaláciu procesora a veľmi šikovný pamflet pre správnu inštaláciu vyrovnávacích pamätí. Ďalej sú v balení 4 SATA káble, kryt zadného panelu, nálepka s logom MSI, dištančné podložky s názvom MSI 3D X-Mounting, vďaka ktorým je možné na dosku nainštalovať špeciálne doplnky, ktoré sa dajú vytlačiť na 3D tlačiarni, a ako čerešnička na torte dve WiFi antény s káblom na pripojenie k doske. Vlastne aj vďaka týmto anténam dostala doska svoje menom ACK, nakoľko disponuje 802.11ac (AC) WiFi a Killer (K) NICkou (ovládačom sieťového rozhrania) - z toho teda AC + K = ACK.

Prvé dojmy a spracovanie

M7 ACK disponuje naozaj robustným telom, ako pri manipulácii mimo obalu, tak ani pri inštalácii a používaní som nezaznamenal takmer žiadne prehýbanie. Za zmienku tiež stojí pekný kryt zadných konektorov a šikovné spojenie chladiča chipsetu spojeného s krytom/chladením dvoch pozícií na M.2 disky. Čo nevzbudzuje až takú veľkú dôveru, to je chladič VRM menší ako by som pri X299 platforme čakal. Najmä kvôli naozaj známym problémom výkonných a pretaktovaných procesorov požadujúcich veľký prísun elektriny, ktorý pri množstve dosiek znamenal prehrievanie VRM a následnú stratu výkonu. Kto sa už ale pre túto platformu rozhodne, bude určite o jej problémoch vedieť a 90% potenciálnych problémov sa dá vyriešiť nasmerovaním aktívneho chladenia práve na túto časť dosky, ako som to počas testovania urobil aj ja.

Bližší pohľad na rozvrhnutie dosky

V MSI na túto dosku napratali naozaj dosť konektorov a vybavenia, takže vyrátať všetko zaberie mierne dlhšie ako pri bežných kúskoch. Samozrejmosťou je socket na procesor napájaný 10-fázovým VRM riešením so súčasťami značky Infineon a 8 DIMM slotov pre RAM (Quad channel až 4133 MHz, Dual Channel až 4500 MHz OC). Ďalej sú na doske štyri plnohodnotné PCIe porty určené primárne pre grafické karty na pozíciách 1, 3, 4, 6 priamo prepojené s procesorom a dva PCIe 3.0 x1 porty prepojené cez chipset. Po stránke USB portov ponúka M7 ACK 4 x USB 3.0, 3 x USB 2.0 a dva USB 3.1 (Typ A a Typ C) na zadnej strane a 2 x USB 3.0, USB 3.1 a dvojicu USB 2.0 konektorov interne. Pre správne fungujúcu internetovú konektivitu sa v MSI rozhodli pre riešenie od Killer Networking. O prenos dát po kábli sa stará Killer E2500 NIC a bezdrôtové fungovanie obslúži Killer Wireless-AC 1535. Ďalej je, samozrejme, nutné pripojiť dátové úložiská, čo je možné vďaka ôsmim SATA portom (podporujúcim RAID 0/1/5/10), dvom M.2 slotom (MSI síce na stránke uvádza 3 M.2 sloty, no jeden je priamo z výroby obsadený WiFi riešením) a ako bonus aj U.2 port. Kryt a chladenie M.2 slotov, ktoré v MSI nazvali Shield Frozr, som už síce v rýchlosti spomenul, no musím dizajnérom v MSI naozaj vyseknúť poklonu, keďže vyklápateľný systém chladenia je nielen funkčný, ale šikovne ukryje aj menej dizajnové M.2 disky, ktoré inak dokážu pokaziť celý dojem z dosky. Na doske sa tiež nachádza viacero zón RGB podsvietenia, ktoré sa dajú ovládať cez aplikáciu Mystic Light a synchronizovať s ďalšími komponentami nielen od MSI. Zaujímavo riešené je audio, keďže o zadný a predný výstup sa starajú separátne Realtek ALC1220 kodeky v spolupráci so softvérom Audio Boost 4 Pro. Samotná X299 platforma pokračuje v dlhodobo kritizovanej tradícii spoločnosti Intel ukrývať tú najlepšiu funkcionalitu za tie najdrahšie procesory, takže až so spomínaným procesorom i9-7980XE je dostupných plných 44 PCIe liniek, zatiaľ čo s nižšími radami procesorov je k dispozícií len 28, respektíve 16 PCIe liniek. Pri testovaní s jednou grafickou kartou to síce funkčnosť nijako neovplyvní, no pri viacerých to už môže mať dosah na rýchlosti a výkon.

UEFI BIOS a softvér

Každý, kto v posledných rokoch používal matičné dosky od MSI, sa bude v UEFI BIOSe s menom Click Bios 5 cítiť ako doma. Po prvom spustení pristane používateľ v EZ Mode rozhraní, ktoré ponúka tie najzákladnejšie možnosti, čo sa týka zobrazenia informácií a nastavenia úplného minima spolu s Game Boost a XMP nastaveniami. No skúsenejších nadšencov, samozrejme, čaká prehľadný Advanced mód, ktorý pozostáva zo šiestich základných skupín:

 1. Settings - Miesto na nastavenie drvivej väčšiny základných aj menej používaných možností a funkcií.
 2. OC - Tu sa sústreďujú všetky možnosti pre milovníkov taktovania a posúvania hraníc svojho hardvéru.
 3. M-Flash - Jednoduché možnosti pre preinštalovanie alebo nainštalovanie nových verzií BIOSu.
 4. OC Profile - Tu sa dajú ukladať a načítavať uložené nastavenia BIOSu a systému.
 5. Hardware Monitor - Monitorovanie celého systému a možnosti prispôsobenia ventilátorov.
 6. Board Explorer – Sekcia, kde sú zobrazené všetky komponenty pripojené na matičnú dosku.

Piatej edícii Click Biosu naozaj nie je čo vytknúť, menu sú prehľadné aj pri tých najvýkonnejších procesoroch, ktoré disponujú pridanou funkcionalitou a šikovné vylepšenia využijú nielen tí najostrieľanejší používatelia. Okrem šikovného BIOSu dodáva k tejto doske MSI aj CD s ovládačmi a softvérom. Možnosť nainštalovať ovládače z DVD už pomaly odumiera, predsa len, stále viac skriniek ani nedisponuje šachtou na DVD mechaniku, no jednoduchá inštalácia všetkého potrebného (až na pridané programy ako antivírus zadarmo) je vždy vítaná. Po stránke softvéru treba spomenúť MSI Live Update 6, ktorý sa postará o to, aby boli všetky MSI programy vždy aktualizované, Mystic Light na ovládanie podsvietenia, Command Center na jednoduchý manažment a Killer Control Center, kde sa dajú monitorovať a nastaviť všetky veci ohľadom káblového aj bezdrôtového pripojenia k internetu.

Taktovanie

Po inštalácii dosky do skrinky Fractal Desing Define R6 sa k nej pridali 18-jadrový procesor Intel Core i9-7980XE, grafická karta MSI GeForce GTX 1070 Ti GAMING, 32GB DDR4 pamätí Adata Spectrix D40 3200Mhz, 512 GB M.2 SSD Adata Gammix S10 a AIO vodné chladenie Cooler Master MasterLiquid 240. Samozrejme, v reálnom svete by k tejto kombinácii procesoru a matičnej dosky najlepšie pasovala o dosť väčšia kapacita RAM a ešte silnejšia grafická karta, no na ukázanie schopností to bohato postačí. V tejto zostave si prešiel systém základnými testami a používaním a následne som sa pozrel aj na možnosti taktovania. Základný takt 2.6 GHz, ani Turbo Boost schopný vyšvihnúť procesor až na 3.9 GHz na všetkých jadrách a 4.2-4.4 GHz na najvýkonnejšom jadre nerobili doske žiadne problémy. MSI ponúka jednoduchšie taktovanie s pomocou funkcie GameBoost, kde si môže používateľ zvoliť úroveň a doska sa o taktovanie postará sama, no implementovanie tejto funkcionality nie je najlepšie a doska pri vyšších taktoch radšej ako optimalizáciu volí veľké napätie. Kvôli tomu sa pri stálom pretaktovaní na všetkých jadrách na 3.9 GHz usiluje dodávať procesoru 1.25V, vďaka čomu začal procesor a VRM-ky nepekne piecť a preto radšej odporúčam manuálne taktovanie. S riešením chladenia, ktoré máme v redakcii k dispozícii, som sa nakoniec zastavil na takte 4,5 GHz na najsilnejšom jadre pri 1.205V, kde si procesor držal stabilných 83°C a VRM chladič sa zastavil v okolí 75°C. Pri vodnom chladení na mieru a aktívnom chladení (možno ešte s delidovaným procesorom) by určite išli takty aj vyššie, no takmer 500W, ktoré si procesor pýtal, ma odradilo od pokúšania šťasteny. Doska v každom prípade aj pod záťažou obstála a kto je ochotný zaplatiť 1000-2000 eur za procesor, sa určite nenechá limitovať riešením chladenia.

Naše hodnotenie

Existuje príslovie, že na vrchole býva osamelo. Vrchol Intel procesorov pre normálnych používateľov, ktorý predstavuje platforma X299, ale taký osamelý nie je. Matičné dosky pre procesory Skylake-X a Kaby Lake-X ponúka rada spoločností v rôznych cenových kategóriách a v rozmedzí 300 až 350 eur čelí MSI X299 Gaming M7 ACK tvrdej konkurencii. Vďaka viacerým šikovným riešeniam, obstojnému výkonu a bohatej funkcionalite sa ale v tejto ponuke nestráca a je preto dobrou voľbou pre všetkých nadšencov alebo profesionálov s hlbokými vreckami.

Klady

 • stabilný výkon
 • dva kryté/chladené M.2 porty a U.2 port
 • podpora 3-Way SLI a Crossfire
 • skvelý Click BIOS 5
 • dobre implementované RGB podsvietenie

Zápory

 • dlhší čas na POST systému
 • nedotiahnutý Game Boost systém auto OC

Informácie o produkte

MSI X299 GAMING M7 ACK 2018

 • Kategória: Základné dosky
 • Šírka: 305 mm
 • Výška: 244 mm
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 340 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: MSI

Zobraziť viac Kúpiť

Tento komponent bol testovaný na nasledujúcej zostave

 • Základná doska: MSI X299 Gaming M7 ACK
 • Procesor: Intel Core i9-7980XE
 • Pamäť: Adata XPG Spectix D40 DDR4 32GB
 • Chladenie procesora: Cooler Master MasterLiquid 240
 • Pevný disk: Adata XPG Gammix S10 512GB M.2
 • Grafická karta: MSI GeForce GTX 1070 Ti 8G
 • Zdroj: Fractal Design Edison M 750W 80Plus Gold
 • Skrinka: Fractal Design Define R6 TG Edition
Korekcia: Pavol Hirka

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk