Logitech G513 CARBON - Recenzia

Logitech G513 CARBON - Recenzia

 

Spoločnosť Logitech patrí medzi najväčších hráčov na celosvetovom trhu s počítačovými perifériami. Každoročne vkladajú značný výskum do tvorby a vylepšovania nových aj starých modelov. K nám do redakcie dorazila klávesnica G513 Carbon so spínačmi GX Blue. Cenová hladina tejto klávesnica je takmer tá najvyššia, akú môže klávesnica na slovenskom trhu dosiahnuť. Vyšplhala sa na až na úroveň 180 eur. Poďme sa spoločne na elegána v podobe G513 pozrieť.

O tom, že ste si zakúpili naozaj hodnotnú klávesnicu, svedčí v prvom rade už jej balenie. Je ladené do elegantnej šedej farby s kontrastujúcimi tmavomodrými nápismi. Vnútri okrem samotnej klávesnice nájdeme aj koženú lakťovú opierku, nástroj na vyberanie keycaps a taktiež aj náhradné, a pri hraní najčastejšie používané keycaps, ktoré môžete vymeniť, ak sa tie staré ošúchajú.

Klávesnica je už pri vyberaní z balenia celkom ťažká, váži skoro 1 kilogram. Prihliadnuc na rozmery 132 x 445 x 35,5 mm, ma jej hmotnosť už až tak neprekvapuje. Prekvapilo ma však to, že podložka pod ruky váži ďalšieho skoro pol kilogramu.

Aj napriek vyššej hmotnosti Logitech nešetril a použil tie najlepšie materiály. Telo G513 sa skladá z dvoch častí. Spodná časť je z tvrdého plastu, vrchnú tvorí brúsený hliníkový plát. Obe časti sú do seba pevno zaskrutkované. Klávesnica sa ani napriek vysokej hmotnosti výrazne neprehýba.

Z pohľadu veľkostí klávesov má G513 dvojriadkový Enter a široké klávesy ľavého Shiftu a Backspacu. Vzdialenosti medzi tlačidlami sú štandardné a na túto klávesnicu sa dosť rýchlo zvyká. Niekoho nepoteší, že klávesnica je len v anglickom layoute, teda nemá slovenské označenia.

Nechýbajú ani pokročilé FN funkcie, ako napríklad ovládanie prehrávača hudby, hlasitosti, osvetlenia a prepínania herného režimu.

Na zadnej strane klávesnice je vyvedený USB vstup, takže zariadenia je možné rýchlo pripojiť bez vstávania zo stoličky.

Samozrejme, čo by to bolo za klávesnicu bez softvéru. Aj Logitech nadelil klávesnici G513 softvér, ktorý umožňuje rozviť jej potenciál na maximum.

Logitech Gaming Software je skutočne obsiahly a žiadny výrobca by sa za takýto softvér nehanbil.

Prvou dôležitou funkciou profesionálnej klávesnice je možnosť vytvárania makier. Makrá je možné nahrávať alebo ručne vkladať. Medzi príkazy sa dajú vkladať ľubovoľné pauzy a opakovania. Okrem príkazov v podobe stlačenia klávesov na klávesnici je možné pridať aj tlačidlá myši. Klávesom môžeme priradiť napríklad aj funkcie v podobe stlmenia mikrofónu, otvorenia prehliadača, kalkulačky atď. Priradiť môžeme aj klávesové skratky.

Keďže klávesnica disponuje plným individuálnym RGB osvetlením, tak v softvéri nájdeme aj jeho konfiguráciu. Prekvapilo ma to, že RGB podsvietená je aj indikácia Caps Locku a aktivity herného režimu. Je možné zvoliť si z obrovskej palety svetelných režimov, napríklad režim dýchanie, svetelná vlna, poprípade aj podsvietenie klávesov inou farbou pri stlačení.

Softvér umožňuje vytvárať aj herné režimy, ktoré sa automaticky aktivujú pri detegovaní príslušnej aplikácie. Logitech Gaming Software disponuje funkciou merania najpoužívanejších klávesov.

A pretože na najviac záleží na výhre, je možné integrovať klávesnicu aj s prostredím Overwolf. To ponúka všelijaké skratky a počas hrania hier aj rôzne zjednodušenia.

Na G513 sa hrá skvelo každý žáner hier. Od akčných strieľačiek až po MOBA hry. So všetkým si novinka od Logitechu hravo poradí. Stisk tlačidiel je istý a konzistentný. K nám do redakcie dorazila verzia so spínačmi GX Blue. Modré spínače sú charakteristické ich hmatovou, ale aj klikovou zvukovou odozvou. K dispozícii sú na našom trhu aj spínače RomerG Tactile a Linear.

Vďaka podložke pod zápästia, ktorá je naozaj veľmi bohato vyplnená, sa pracuje na G513 skutočne pohodlne.

Je mi celkom ľúto, že multimediálne klávesy nie sú osobitne vyvedené, ale sú k dispozícii len v podobe FN skratiek. Prinajmenšom by potešilo osobitné ovládanie hlasitosti.

Pomocou aplikácie Logitech Arx Control môžete monitorovať vyťaženie jednotlivých komponentov počítača počas hrania a kontrolovať si uložené herné profily.

Naše hodnotenie

Klávesnica Logitech G513 je naozaj jednou z najlepších, aké si môžete na našom trhu zakúpiť. Disponuje všetkým, po čom by mohlo každé herné srdce len zatúžiť. Avšak pohľad na 180 eurovú cenovku dokáže mnohých prípadných záujemcov odradiť. Ak sa ale rozhodnete túto sumu zaplatiť, G513 vás očarí skvelou vonkajšou konštrukciou podporenou vyladeným softvérom, nehovoriac o RGB párty, ktorú na každej LAN párty začnete práve vy. Životnosť 70 miliónov stlačení len završuje toto majstrovské dielo.

Klady

 • konštrukcia
 • softvér
 • spínače
 • životnosť
 • komfort
 • vyvedený USB port

Zápory

 • cena
 • hmotnosť
 • multimediálne ovládanie v podobe skratiek

Informácie o produkte

Logitech G513 CARBON 2018

 • Kategória: Klávesnice
 • Šírka: 445 mm
 • Výška: 132 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 35,5 mm
 • Hmotnosť: 1400 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 180 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Logitech

Zobraziť viac

Korekcia: Veronika Cholevová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk