WD My Passport SSD - Recenzia

WD My Passport SSD - Recenzia

 

Jedným z najväčších utrpení pre človeka, ktorý si zvykol na rýchlosti a možnosti SSD diskov, je nutnosť stále používať pomalé harddisky alebo USB kľúče. Od toho dobrého sa ale ťažko odvyká, a preto idú za honbou po výkonných zariadeniach niekedy peniaze bokom. Stále nižšia cena flashových pamätí a interných SSD diskov však pomaly ale isto prináša nižšie ceny aj pri externých verziách.

Externé SSD disky nie sú žiadnou prevratnou novinkou. Momentálne dostupné SSD disky už šliapu na päty tradičným harddiskom po stránke kapacity a násobne prevyšujú ich výkon pri rýchlostiach prenosu dát. Cenou, samozrejme, ešte harddiskom konkurovať nedokážu, no nie každý pri výbere zariadenia hľadí do peňaženky, alebo si jeho profesia vyžaduje naozaj čo najrýchlejšie riešenie. Používateľov náročnejších na výkon aj dizajn určite zaujme model My Passport SSD, ktorý je novinkou na slovenskom trhu a prináša kapacitu od 256 GB do 2 TB v spojení s USB-C konektorom.

Obal, prvé dojmy a spracovanie

Pri My Passport zariadeniach je už takmer tradíciou, že balenie tvorí krabička s jednoduchým, no moderným dizajnom a tentokrát v kombinácií bielej a žltej. Vnútri sa nachádza celkom kompaktný disk, hoci musím priznať, že rukami mi prešli už aj menšie modely iných značiek s overeným dizajnom polovíc z rozdielnych materiálov. Vrchná časť disku je z matného čierneho plastu a spodná časť, v ktorej sa nachádza aj USB-C port, z lesklého kovu. Celkovo tomuto dizajnu niet čo vytknúť, hoci na kovovej časti bude na slnku vidieť mastnotu a nečistoty po bežnej manipulácii. Okrem disku je v balení aj brožúrka s návodom a šikovne nešikovný kábel. Kábel samotný je úplne v poriadku a disponuje dvoma USB-C koncovkami, vďaka čomu bude vo svete, v ktorom na USB-C prechádza čoraz viac výrobcov už len a len šikovnejší. Nešikovná časť kábla je pribalený konvertor z USB-C na USB A. Ide totiž o malý kúsok plastu a kovu, ktorý bežný používateľ v počítačovej taške alebo kabelke okamžite stratí. Dizajnéri vo WD možno nechceli kaziť vzhľad kábla, no keby bola koncovka pripevnená plastom, alebo nejakým špagátikom ku samotnému káblu, išlo by o oveľa praktickejšie a v reálnom svete využiteľnejšie riešenie. Možno by stačilo, keby samotná koncovka aspoň ponúkala možnosť uchytenia k disku alebo káblu. Kto však už vlastní iba zariadenia s USB-C a verí, že USB A v živote nevyužije, sa takýmito myšlienkami zaťažovať nemusí.

Komponenty diskov a avizované parametre

Na testovanie sa nám v redakcii zastavil model s kapacitou 256 GB, no ako som už spomínal, sú dostupné aj modely s kapacitou 512 GB, 1 TB a 2 TB. Potešiteľnou samozrejmosťou pri externých diskoch od WD sú šikovné aplikácie WD Backup na zálohovanie, WD Security na hardvérové šifrovanie a WD Drive Utility na kontrolu zdravia diskov. Čo mi však pri diskoch od WD v poslednej dobe mierne prekáža, je absencia akejkoľvek zmienky o komponentoch použitých v disku, či už ide o typ pamäťových čipov alebo ovládač. Jediná informácia na balení alebo na internete, podľa ktorej sa možno aj budú rozhodovať bežní zákazníci, sú avizované rýchlosti „až do“ 540 Mb/s. Nakoľko je disk vo svojom obale zapečatený a nie je možné pozrieť sa mu na zúbok priamo, nutne sa treba pozrieť sa na jeho výsledky v testoch.

Testovanie

Disk bol pred testovaním defragmentovaný a naformátovaný. Testovanie zvládli programy ATTO, Anvil’s Storage Utilities, CrystalDiskMark a AS SSD. Testy boli opakované 10 krát a výsledok je ich priemer. Testované boli rýchlosti pri pripojení cez USB 3.0 a aj cez USB-C.

Naše hodnotenie

Výkonom pri použití USB-C konektora My Passport SSD príjemne prekvapí. V našich testoch ho porážal iba Sandisk Extreme 900, ktorý rovnako používa USB-C, no vnútri neho sa v praxi nachádzajú dva disky fungujúce v režime RAID 0. Pri použití USB 3.0 sa ale ukazuje, že nejde práve najrýchlejší kúsok pod slnkom a niektoré USB 3.0 externé SSD disky mu šliapu na päty. S pomerom ceny tesne nad 100 eur a kapacity 256 GB sa radí medzi tie najlacnejšie možnosti, ako sa dostať k rýchlemu externému úložisku. To, že ponúka moderný dizajn, je už len bonusom navyše.

Klady

 • dizajn
 • dobré rýchlosti s USB-C
 • konkurencieschopná cena

Zápory

 • konvertor USB-C konektora na USB A sa môže pri používaní jednoducho stratiť

Informácie o produkte

WD My Passport SSD 2018

 • Kategória: Pevné disky
 • Šírka: 45 mm
 • Výška: 10 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 90 mm
 • Hmotnosť: 40 g
 • Farba: Čierna/Strieborná
 • Orientačná cena: 106 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: WD

Zobraziť viac

Korekcia: Veronika Cholevová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk