CyberPower PR1000ERT2U - Recenzia

CyberPower PR1000ERT2U - Recenzia

 

Mať doma kvalitné UPS riešenie nie je vôbec zlý nápad. Najmä, ak patríte do komunity ľudí pýšiacich sa kvalitným a drahým technologickým vybavením. Z krátkodobého hľadiska sa môže investícia niekoľkých stoviek až tisícok eur zdať ako zbytočné rozhadzovanie peňazí, no ochrana hardvéru, ktorý je často až niekoľkonásobne drahší, sa za túto čiastku rozhodne oplatí. Spoločnosť CyberPower sme už predstavili pri recenzovaní UPS systémov určených hlavne na domáce využitie. Tentoraz sa u nás v redakcii zastavil kúsok, ktorý balansuje na hrane noža, medzi použitím v malej firme a technologicky vybavenejšej domácnosti.

Model s menom CyberPower PR1000ERT2U sa od bežných UPS systémov, na ktoré môžu byť zákazníci zvyknutí, líši vo viacerých smeroch, hoci jeho základné funkcie sú rovnaké. Nakoľko ide o takzvaný „rack-mounted” systém, ktorý najlepšie zapadne do serverovej skrine, nebude úplne pre každého a svojou rozšírenou funkcionalitou sa už hodí skôr pre nasadenie v menších firmách. Priznajme si ale, že čoraz viac ľudí získava rozhľad v technológiách a vybavuje svoje domácnosti hardvérom, ktorý by zvládol pokryť potreby desiatok osôb. Priznám sa, osobne mám doma 3U server so síce starším, no stále plne funkčným hardvérom, NAS na zálohovanie dát a internet tečúci z routeru cez jednoduchý switch, a to nie som žiadny profesionál, ktorý by tieto stroje využíval na kritické úlohy alebo by ma živili.

Preto by som sa nedivil, keby práve riešenie ako PR1000ERT2U oslovilo niekoho s podobným vybavením, premýšľajúceho nad ochranou a napájaním svojho hardvéru v prípade výpadku prúdu.

Predtým, ako sa rozpíšem priamo o tomto produkte, by bolo opäť dobré povedať si niečo bližšie o typoch UPS zariadení. Tie sa delia do troch hlavných kategórií – off-line, in-line a on-line. Prvá, najlacnejšia možnosť ponúka len tú najzákladnejšiu ochranu pred prepätím a výpadku prúdu a nehodí sa pre nič zložitejšie ako napríklad osvetlenie. Modely používajúce in-line riešenie sú asi najrozšírenejšie, s cenou nachádzajúcou sa v zlatom strede, ponúkajú už aj ochranu proti podpätiu a ďalším nástrahám elektrickej siete. Zvládajú obslúžiť aj počítače či inú modernejšiu techniku a do tejto kategórie patrí aj model PR1000ERT2U. Poslednou, najdrahšou možnosťou, určenou hlavne pre citlivé prístroje a naozaj drahé vedecké zariadenia či tie s firemným zameraním, je on-line systém, v ktorom je prijímaný prúd neustále pod dohľadom, upravovaný do tej najlepšej možnej formy a prepnutie medzi prúdom zo zásuvky a batériami je virtuálne okamžité.

Obal a jeho obsah

PR1000ERT2U ku mne dorazil v bežne vyzerajúcej krabici, ktorá ale, ako to je už pri UPS zariadeniach bežné, prekvapila svojou hmotnosťou. Po otvorení balenia sa najprv ukáže manuál a papier potvrdzujúci absolvovanie testu funkčnosti a kvality s radom funkcií a schopností, ktorý je podpísaný špecifickým zamestnancom a vzťahuje sa na konkrétny vyrobený kus, čo dokazuje sériové číslo na spodku stránky. V polystyrénových nárazníkoch chrániacich samotné UPS je vo vrchnej aj spodnej časti uložené množstvo doplnkov k zariadeniu. Samozrejmosťou je pripojiteľný systém koľajničiek pre jednoduchú inštaláciu a obsluhu v serverovni, odnímateľná predná maska, kľučky na jednoduchšiu manipuláciu, ale napríklad aj stojan, po ktorého nainštalovaní sa dá táto UPS-ka použiť aj mimo špecializovaných skríň. Okrem toho sú v balení dva IEC C13-C14 napájacie káble a káble USB A-B, Serial a EPO.

Prvé dojmy a spracovanie

Predurčenie na profesionálne používanie z tohto modelu akoby priam vyžarovalo a môže za to najmä jeho stavba. Predsa len, počítače a zariadenia v „rackoch” ešte stále nie sú štandardom v domácnostiach. Táto UPS-ka nevzbudzuje kvalitný dojem iba svojou hmotnosťou (hoci vnútri ukrýva batérie a ťažké komponenty ako transformátor a kondenzátory), ale aj celo-čiernym prevedením a, ako to už len môže byť pri obyčajnom kvádri viditeľné, moderným dizajnom.

Parametre a funkcionalita

Hoci PR1000ERT2U vyzerá všedne, zažiari na poli funkcionality a schopnosti postarať sa aj o naozaj náročný hardvér. Na zadnej strane zariadenia sa nachádza desať zásuviek s IEC320 C13/C14 konektorom, z ktorých päť je určených pre naozaj dôležité zariadenia a päť pre menej dôležité kúsky. Všetky disponujú nielen prepäťovou a podpäťovou ochranou, ale aj napájaním z batérií, na rozdiel od niektorých UPS riešení, u ktorých je polovica zásuviek aj aktívne napájaná a druhá chránená iba proti nestabilnej sieti. Okrem toho sú na zariadení aj dva konektory na ochranu RJ45 (LAN IN a LAN OUT), USB port na prepojenie s počítačom, EPO port (Emergency Power Off manažment), BM/ENV port, Serial port a Dry Contact (port bez zaťaženia elektrinou na pripojenie špecializovaných kariet na vzdialený manažment). Vnútri UPS-ky sa ukrýva bezúdržbová olovená batéria s modelovým označením RBP0128 a kapacitou 1000W/VA, ktorej výmena je možná aj za chodu UPS-ky a to bez nutnosti mať po ruke akékoľvek náradie. Tento model UPS disponuje Line-Interactive topológiou, ktorá síce nie je tým najprofesionálnejším riešením, ale čistá sínusová vlna, ktorú zvládne dodávať, sa určite postará o drvivú väčšinu aj tých najcitlivejších zariadení.

Softvér a testovanie

Spoločnosť CyberPower si zakladá na výkone a spoľahlivosti svojich zariadení a pridáva k nim aj jednoduchosť používania, za čo vďačíme jej softvéru. Aj tento model UPS je možné pripojiť k počítaču a manažovať ho priamo z pohodlia kresla, podobne ako modely, ktoré sme už testovali dávnejšie, no pridáva aj ďalšie vychytávky navyše. Vďaka väčšej ponuke konektivity, ako EPO port či Dry Contact je možné tento model manažovať aj vzdialene, čo opäť zaváňa profesionálnejším využitím, no v dnešnej dobe konektivity sa nestratí ani v domácnostiach. Možnosť kontrolovať jeho prevádzku, varovania o problémoch s elektrickou sieťou či vytvárať si prehľadné štatistiky používania sa takisto hodí ako vo firemnej sfére, tak aj pri použití v domácnosti. PR1000ERT2U bola otestovaná podobne ako predošlé modely od tejto spoločnosti, čo znamenalo pripojenie počítaču, dvoch monitorov, reproduktorov a pár ďalších počítačových periférií. Po manuálnom odstavení od prúdu zvládla UPS-ka napájať zariadenia s celkovým odberom približne 250 W viac než hodinu. To je takmer trojnásobok modelov BR1200ELCD či PR750ELCD, čo len dokazuje skrytý výkon tohto kúsku. Podľa výrobcu by mal PR1000ERT2U zvládnuť aspoň sedem minút dodávať plných 1000 W a podľa porovnania tabuľky na stránke výrobcu a mnou dosiahnutých výsledkov je tých sedem minút viac než reálnych. Nakoniec som si v duchu hesla „Dôveruj, ale preveruj“ preklepol aj avizovanú čistú sínusovú vlnu a spokojne môžem konštatovať, že ani na tomto poli CyberPower nesklamal.

 

Naše hodnotenie

CyberPower PR1000ERT2U môže svojou formou a možno aj cenou odrádzať menej skúsených záujemcov, no v tejto krabici štandardných 2U rozmerov sa skrývajú naozaj kvalitné a výkonné komponenty, ktoré sa zvládnu postarať nielen o profesionálne zariadenia vo firemnej sfére, ale aj hardvér náročnejších jednotlivcov. PR1000ERT2U je použiteľná nielen pokiaľ doma ukrývate malú serverovňu, ale vďaka pribalenému stojanu sa ujme aj ako bežná UPS. A hoci jej cena iba začína na 500 eurách, ako investícia do bezpečnosti tieto peniaze určite nebudú vyhodené do vzduchu.

Klady

 • účinník 1
 • schopný softvér
 • čistá sínusová vlna
 • profesionálna funkcionalita
 • automatická regulácia napätia
 • jednoducho prístupná batéria s hot-swapom

Zápory

 • mierne vyššia cena

Informácie o produkte

CyberPower PR1000ERT2U 2018

 • Kategória: Zdroje
 • Šírka: 433 mm
 • Výška: 86,5 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 412 mm
 • Hmotnosť: 22400 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 510 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: CyberPower

Zobraziť viac

Korekcia: Stella Ondrejčiková

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk