Gigabyte Aorus GTX1060 G1 Gaming 6GB – Recenzia

Gigabyte Aorus GTX1060 G1 Gaming 6GB – Recenzia

 

Trend RGB podsvietení zasiahol široké spektrum komponentov a grafické karty nie sú výnimkou. V dnešnej recenzii sa pozrieme detailne na grafickú kartu od Gigabyte, ktorá okrem tohto vábivého estetického prvku disponuje ďalšími zaujímavými funkciami.

Obsah balenia

Časy, keď výrobcovia vybavovali grafické karty portami mini-HDMI alebo mini-DVI sú našťastie dávno za nami a tomu zodpovedá aj balenie. Nájdeme v ňom len sadu manuálov, nálepku s logom Aorus a DVD nosič s ovládačmi. Ten ale odporúčame v krabici nechať a stiahnuť aktuálne zo stránok výrobcu, prípadne NVIDIE. Karta je umiestnená v čiernom bloku vyrobenom z materiálu, ktorý sa štruktúrou podobá kombinácii peny a polystyrénu.

Technické špecifikácie

Oproti referenčnej verzii so základným taktom 1506 MHz je model Aorus GTX 1060 G1 Gaming dodávaný s vyšším základným taktom jadra, konkrétne 1632 MHz v prípade OC módu, resp. 1607 MHz v Gaming móde. Tieto módy je možné spravovať pomocou dodávaného softvéru Aorus Graphics Engine. Grafické karty GTX 1060 sú veľmi obľúbeným modelom aj u minerov, ktorých ale nepoteší, že výrobcom GDDR5 pamäťových modulov nie je Samsung ale Micron. Pre hráčov je táto informácia nepodstatná, keďže pri hrách nejde o vážny problém.

Ako sme už v úvode spomenuli, portová výbava sa zaobišla bez kompromisov a v zadnej časti sa nachádza DVI-D, HDMI 2.0 s podporou 4K pri 60 Hz a trojica DisplayPort 1.4 konektorov. Na napájanie slúži 8-pinový konektor, pričom maximálne TDP je 120 W. Nie je tak prekvapením, že výrobca odporúča zdroj s výkonom iba 400 W. V bočnej stene nechýba ani podsvietené logo Aorus a indikátor aktívnosti ventilátorov chladiča. Je trochu škoda, že dizajnéri nepopustili medze kreativity a nepridali ďalšie prvky s RGB podsvietením.

Chladenie a taktovanie

Chladič WindForce je pre grafické karty Gigabyte doslova ikonický a dá sa tak povedať aj o jeho účinnosti. Ventilátory sa k slovu dostávajú až pri sledovaní 4K videa alebo počas hrania, no úroveň hlasitosti je minimálna a v súlade s požiadavkami aj pre stavbu HTPC. Počas testovania sme sa v predvolenom nastavení nedostali na teplotu vyššiu ako 68 stupňov a ku kritickým číslam sme prišli až pri experimentoch s taktovaním. Keďže samotná karta sa dodáva s vyššími prevádzkovými frekvenciami, neočakávali sme dramatický nárast, a tak najvyššia stabilná frekvencia jadra bola 1715 MHz a v boost móde 1937 MHz.

Softvér

Centrom správy je Aorus Graphics Engine, ktorý okrem grafickej karty dokáže manažovať aj ostatné zariadenia radu Gigabyte Aorus. V prípade grafickej karty ponúka možnosť meniť takt jadra, pamäťových modulov, otáčky ventilátorov a takisto je nastaviteľná aj maximálna prevádzková teplota, tú iste oceníte pri testovaní stabilných frekvencií. Nechýba ani možnosť ukladať nastavenia do profilov, ktoré sa následne dajú aktivovať jedným klikom na domovskej obrazovke nástroja.

Výsledky testov

Herné testy len potvrdili, že FullHD rozlíšenie je pre GTX 1060 ako stvorené. Herným testom sme kartu podrobili v hrách Battlefield 1, The Witcher 3: Wild Hunt, Rise of Tomb Raide a Fallout 4, no nezabudli sme ani na syntetické benchmarky 3DMark a Unigine. Výsledky z jednotlivých testovaní sa nachádzajú v grafoch.

Naše hodnotenie

Aj dva roky po uvedení GTX 1060 sú grafické karty osadené týmto čipom stále jasnou voľbou pre plynulé hranie aktuálnych titulov vo FullHD rozlíšení. Gigabyte Aorus GTX1060 G1 Gaming 6 GB k tomu navyše poskytuje efektívny chladič, o ktorom budete vedieť iba pri extrémnom taktovaní a lákadlom je aj RGB podsvietenie, ktoré je možné synchronizovať s ostatnými zariadeniami v rámci aplikácie Aorus Graphics Engine. Možnosti taktovania sú síce obmedzené percentami, no treba brať do úvahy, že grafická karta je dodávaná s vyšším základným taktom. Minerov nepotešia pamäťové moduly od Micronu, no hráčov v žiadnom prípade obmedzovať nebudú.

Klady

  • plynulých 60FPS pri FullHD rozlíšení
  • efektívne chladenie
  • vyladený softvér
  • kovový backplate

Zápory

  • iba jeden trvalo podsvietený RGB prvok

Informácie o produkte

Gigabyte Aorus GTX1060 G1 Gaming 6GB

  • Kategória: Grafické karty
  • Orientačná cena: 345 €
  • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Gigabyte

Zobraziť viac

Korekcia: Stella Ondrejčiková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk