Gigabyte AC300W Lite – Recenzia

Gigabyte AC300W Lite – Recenzia

 

Zhodneme sa, že RGB podsvietenie sa stalo neoddeliteľnou súčasťou každého herného počítača. S tým súvisí aj trend skríň s priehľadnou bočnicou, ktorá mu dá priestor vyniknúť a zároveň prinúti lenivcov k efektívnejšiemu manažovaniu prebytočných káblov. Čo okrem tohto prvku ponúka model AC300W Lite od spoločnosti Gigabyte?

Obsah balenia

Skriňa je dodávaná vo veľkej papierovej krabici a chránia ju dva polystyrénové bloky, ktoré sú dostatočne široké, čím chránia aj sklo v priehľadnej bočnici. Dodatočnú ochranu proti škrabancom predstavuje igelit a plastová vrstva nalepená na bočnici. Nesmie chýbať manuál a malá krabička s príslušenstvom. Skrutiek je v nej požehnane, takže v prípade straty máte vždy minimálne jednu rezervnú k dispozícii.

Dizajn a rozvrhnutie

Okrem už spomínanej priehľadnej bočnice z temperovaného (tvrdeného) skla je ďalšou dominantou skrine aj predná stena, v ktorej sa nachádza RGB podsvietenie. Gigabyte myslel aj na používateľov, ktorých základná doska nemá RGB konektor a tak sa o napájanie stará klasický USB 2.0 konektor. Týmto konektorom disponuje každá základná doska a podsvietenie je tak dostupné naozaj pre každého. Ďalším moderným prvkom je vrchný prachový filter, ktorý je upevnený magnetickým pásom. Keď už sme pri tých filtroch, ďalšie sa nachádzajú na spodnej a prednej stene. Sú uchytené posuvným vyťahovacím mechanizmom a ich čistenie je vďaka tomu otázkou niekoľkých sekúnd.

Predný panel ponúka sadu základných konektorov, konkrétne dvojicu USB 3.0, audio vstup a audio výstup. Tie dopĺňajú tlačidlo pre vypnutie/zapnutie PC a tlačidlo s rovnakou funkcionalitou pre predné RGB podsvietenie. Tento minimalistický prístup poslal do večných lovísk tlačidlo Reset a indikátory činnosti disku, ktoré boli v minulosti povinnou súčasťou každej skrine.

Nadbytočná kabeláž dokáže ľahko pokaziť estetický dojem, najmä ak disponujete nemodulárnym zdrojom. Kovový kryt v spodnej časti skrine AC300W Lite ponúka dostatočný priestor pre ukrytie ako samotného zdroju, tak nevyužitých káblov. Jediné, čo nás na tomto riešení zamrzelo, bola absencia perforácie nad zdrojom, ktorá by zabraňovala zhromažďovaniu prebytočného tepla. Výrobca sa jednoducho spolieha, že do prednej steny nainštalujete 120 mm ventilátor. Jediným dodávaným ventilátorom je 120 mm model v zadnej stene. Ten je možné pripojiť ako klasickým 3-pinovým konektorom do základnej dosky archaickým molex konektorom priamo k zdroju.

Žijeme v dobe cloudu, SSD disky sú dnes už samozrejmosťou a optické diskové nosiče už vyťahujeme iba z nostalgie. Týmto faktom bol uspôsobený aj celkový počet slotov pre umiestnenie pamäťových médií. Viac ako dva 3,5-palcové a dva 2,5-palcové disky súčasne so skriňou AC300W Lite nemáte šancu používať a s optickou mechanikou sa taktiež môžete rozlúčiť. Hodnotenie tohto kroku výrobcu je naozaj subjektívna záležitosť, keďže naše potreby sa nemusia zhodovať s potrebami používateľov, ktorí okrem hier využívajú počítač aj na prácu s veľkým množstvom súborov. Absencia 5,25” dáva ale priestor pre lepší prienik vzduchu z prednej časti. V konečnom dôsledku tak môžeme konštatovať, že všetko zlé je na niečo dobré.

Inštalácia komponentov

Prvým krokom v stavbe počítača býva osadenie distančných stĺpikov, na ktoré mnoho začiatočníkov zabúda a s pokojom Angličana dosku priskrutkuje priamo k vnútornej stene. Gigabyte preto model AC300W Lite dodáva s predinštalovanými stĺpikmi pre ATX formát základnej dosky. Inštalácia zdroja je taktiež jednoduchá a chválime štyri mini nožičky, na ktorých musí byť zdroj umiestnený. Vzniká tak priestor medzi ventilátorom vháňajúcim vzduch a spodnou stenou, ktorý chráni zdroj aj pred znečisteným filtrom. Inštalácia diskov je v prípade 2 slotov v spodnej časti bezproblémová, no pri osadení 2,5” diskov do bočnice musíte disponovať SATA káblami s rovnou koncovkou. Osadenie ostatných komponentov nie je ničím výnimočné, neodlišuje sa od štandardu a tak je priebeh stavby aj dodatočný manažment káblov bezproblémový.

Naše hodnotenie

Gigabyte AC300W Lite je, v niektorých ohľadoch, minimalistický kúsok, ktorý zároveň poskytuje dostatok priestoru a jednoduchú inštaláciu komponentov. Priehľadná bočnica a RGB podsvietenie v prednej stene ju predurčuje na stavbu hráčskych počítačov. K celkovému estetickému dojmu pomáha spodný kryt pre ukrytie prebytočnej kabeláže. Veľmi dobre hodnotíme aj manipuláciu s prachovými filtrami a predinštalované distančné stĺpiky. Škoda len toho jedného dodávaného ventilátoru v zadnej stene.

Klady

 • jednoduchý dizajn s dominujúcim RGB podsvietením
 • kvalitne spracovaná bočnica s temperovaným sklom
 • ľahká manipulácia s prachovými filtrami
 • dostatok priestoru na manažment káblov
 • predinštalované distančné stĺpiky pre ATX dosky

Zápory

 • iba jeden dodávaný ventilátor

Informácie o produkte

Gigabyte AC300W Lite

 • Kategória: PC skrinky
 • Šírka: 469 mm
 • Výška: 211 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 458 mm
 • Farba: čierna
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Gigabyte

Zobraziť viac

Korekcia: Stella Ondrejčiková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk