Corsair Strafe RGB MK.2 – Recenzia

Corsair Strafe RGB MK.2 – Recenzia

 

Je to už sedem rokov od vstupu spoločnosti Corsair na trh s hráčskymi klávesnicami. Vstup to bol vskutku úspešný, keďže prvé dva modely K90 a K60 si vyslúžili od mnohých recenzentov absolútne hodnotenia, čo platilo aj o ďalších generáciách tohto príslušenstva od tejto spoločnosti. Ako dopadol v našej recenzii najnovší zástupca radu Strafe?

Obsah balenia

S produktami s prémiovou cenovkou sa očakáva aj adekvátne príslušenstvo. Výrobca toto naše očakávanie splnil a okrem nástroja pre výmenu klávesov a náhradných klávesov sa v balení nachádza aj plastová opierka, ktorej inštalácia je jednoduchá a pre pohodlné písanie naozaj nutná. Sady náhradných klávesov sú určené ako pre FPS, tak MOBA hráčov a oproti bežným klávesom sa líšia textúrovaným povrchom a odlišným sklonom bočných hrán.

Dizajn a dielenské spracovanie

Klávesnice Corsair sú typické jednoduchým dizajnom, v ktorom hrá hlavnú rolu RGB podsvietenie. Výnimkou nie je ani model Strafe RGB MK.2, ktorý je doplnený sadou užitočných multimediálnych tlačidiel nachádzajúcich sa v pravej hornej časti. Zatiaľ čo tie určené na ovládanie prehrávania piesní alebo filmov nas ničím neprekvapili, regulátor hlasitosti v nás doslova vzbudil závislosť. Áno, môže sa zdať, že to trochu preháňame, no keď raz vyskúšate plynulú zmenu hlasitosti oproti repetetívnemu stláčaniu tlačidla, prípadne kombinácii tlačidiel, o inom spôsobe nebudete chcieť ani počuť.

Dodatočné funkčné tlačidlá sa nachádzajú aj v ľavej hornej časti a slúžia na zmenu profilu, rýchlu trojstupňovú reguláciu úrovne podsvietenia a dočasné znefunkčnenie tlačidiel Windows.

V spodnej stene sa okrem nožičiek, ktorých výška je ideálna, nachádza aj USB port určený primárne na pripojenie myši. Tento port je zároveň dôvodom, prečo sa klávesnica dodáva s napájacím káblom disponujúcim dvomi USB konektormi. Zatiaľ čo ten prvý sa stará o napájanie a prenos signálu z klávesnice, druhý obstaráva napájanie a dátovú konektivitu pre spomínaný USB port. Kvôli tomuto riešeniu je kábel veľmi hrubý a navyše málo ohybný. O užitočnosti USB portu by sme mohli viesť dlhé debaty a aj tak by sme došli k záveru, že nebo je modré a slnko svieti. Náš názor je však taký, že by sme radšej uvítali tenší a ohybnejší kábel, keďže v dnešnej dobe každý výrobca herných myší dodáva kábel s dĺžkou aspoň 1,5 metra, čo je dostačujúce aj pre počítače umiestnené na zemi.

Kvalita spracovania je na dobrej úrovni, no od klávesnice s cenovkou 180 eur sme očákavali viac kovových prvkov než iba jeden pás v hornej časti, ktorý slúži čisto ako estetický prvok. Plasty držia všade dobre a nepríjemné vŕzganie sa dostaví len zriedka, ale punc kvality plast nikdy nepredstavoval. Kritiku si zaslúži aj opierka dlaní, ktorá je vyhotovená z veľmi tenkého plastu, čo má za následok nepríjemné ohýbanie.

Nami testovaný model disponoval spínačmi Cherry MX Red, no v predaji sa nachádza aj model so spínačmi Cherry MX Silent, ktoré, ako už názov evokuje, poskytujú hlavne tichšie používanie. Ostatné kľúčové vlastnosti sú pri týchto spínačoch totožné. O ich kvalite netreba písať dlhé litánie. Ide o overenú kvalitu, ktorú si zamilujete už po prvých úderoch. Spínače MX Red sú taktiež vhodné pre používateľov zvyknutých na membránové klávesnice vďaka lineárnemu profilu a absencii ikonického kliku pri stlačení.

Softvér

Corsair si v minulosti oprávnene vyslúžil kritiku za zlý UX (User experience) softvéru CUE (Corsair Utility Engine). Najnovšia verzia s označením iCUE ale všetky problémy vyriešila a softvér je aktuálne radosť používať. Vyznačuje sa stabilitou, prívetivým používateľským prostredím a hlavne nevyžaduje reštart PC pri každej aktualizácii (pozdravujeme Razer :) ).

Klávesnica disponuje aj 8MB internou pamäťou, vďaka ktorej si môžete uložiť tri vybrané profily priamo do nej a klávesnicu pokojne prenášať. Neprídete tak o pracne nastavené makrá a skratky. V prípade, že vlastníte aj iné príslušenstvo Corsair, iCUE dokáže synchronizovať RGB podsvietenie naprieč nimi.

Naše hodnotenie

Corsair Strafe RGB MK.2 je dobrá klávesnica, ktorú si obľúbite najmä vďaka kvalitným spínačom Cherry MX, dodatočným funkčným a multimediálnym tlačidlám a návykovému regulátoru hlasitosti. Je veľká škoda, že Corsair sa spolieha pri konštrukcii predovšetkým na plasty, čo je vzhľadom na cenu klávesnice neakceptovateľné. Lacný dojem z konštrukcie zdôrazňuje prehýbajúca sa opierka dlaní vyrobená z tenkého plastu. Zamrzí aj príliš hrubý napájací kábel. Celkové hodnotenie nezachráni ani kvalitný softvér, ktorý spomínané chyby kompenzuje len čiastočne.

Klady

 • kvalitné spínače
 • dodatočné funkčné tlačidlá
 • návykový regulátor hlasitosti
 • 8MB vstavaná pamäť pre 3 vybrané profily
 • stabilný a prehľadný softvér

Zápory

 • plastová konštrukcia
 • nekvalitná opierka dlaní
 • veľmi hrubý napájací kábel
 • s ohľadom na mínusy veľmi vysoká cena

Informácie o produkte

Corsair Strafe RGB MK.2 2018

 • Kategória: Klávesnice
 • Šírka: 447 mm
 • Výška: 168 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 40 mm
 • Hmotnosť: 1460 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 180 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Corsair

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk