Speedlink Ultor - Recenzia

Speedlink Ultor - Recenzia

 

Rozhodujete sa, či si zaobstarať mechanickú klávesnicu namiesto membránovej? O tom, ktoré spínače komu najviac vyhovujú, by sa dali napísať aj celé eseje, ale možno vám pri rozhodovaní sa o mechanickej klávesnici pomôže táto recenzia na Ultor s červenými spínačmi.

Dizajn

Herné príslušenstvo od Speedlinku sa vyrába prevažne v červeno-čiernej kombinácii a inak to nie je ani v prípade Ultor klávesnice. Z dizajnovej stránky sa k nej hodia aj iné doplnky od výrobcu, napríklad myš Kudos, s ktorou ju spája okrem červenej základnej farby aj modré podsvietenie. Farba svetla sa nedá meniť a tak si budete musieť zvyknúť na modré písmená s výnimkov kláves WSAD a šípok, ktoré sú zvýraznené iným fontom a podsvietené bielou farbou. Klávesy sú zasadené do kovovej hliníkovej základne, s ktorou dokopy vážia 680g, čo je taká váha, vďaka ktorej vám bude klávesnica pevne sedieť na podložke, ale zároveň ju viete ľahko zbaliť do tašky a odniesť.

Klávesy a spínače

Spoločnosť Speedlink sa pri dizajnovaní tejto klávesnice rozhodla pre červené spínače Kailh od Kaihua Electronics. Ide o lineárne ľahké spínače s minimálnou odozvou a nižšou hlučnosťou ako modré alebo hnedé spínače. Ultor má n-key rollover, čo znamená, že klávesnica rozoznáva všetky klávesy naraz. Zdá sa nám však, že nie všetky klávesy reagujú rovnako a odozva nie je úplne konzistentná pri každej z nich. Menej príjemné je aj stláčanie medzerníka, ktorý má oproti zvyšku kláves iný zvuk a odozvu. Celkovo však klávesnica funguje a reaguje tak, ako sme od nej čakali, a pri písaní textov a hraní sa neobjavili žiadne komplikácie.

Softvér

Program pre Ultor ponúka možnosť prispôsobenia podsvietenia, čo sa týka jasu a efektu dýchania, a možnosť nastavovať makrá. Vnútorná pamäť vám umožňuje ukladať profily s podrobným nastavením a pohodlne medzi nimi prepínať.

Pohodlnosť

Ak chcete pracovať s touto klávesnicou, nie je nutné žiadne dlhšie zoznamovanie sa s jej rozložením, pretože je pomerne štandardné. K nám sa však dostala americká verzia, ktorá neobsahuje znaky s dĺžňami a mäkčeňom, čo nám pri písaní v slovenčine chýbalo. Veľmi príjemný je však pocit z používania kláves a ich jemný povrch. Ultor neobsahuje opierku na ruky, pretože ide o skladnú a kompaktnú klávesnicu, a z toho istého dôvodu na nej chýba aj numerická klávesnica. Znamená to, že síce máte k dispozícii mechanickú hráčsku klávesnicu, ale nie plnohodnotnú stolovú verziu. Predpokladáme, že zameraním bude Ultor vyhovovať skôr hráčom, ktorí chodia na súťaže alebo udalosti a ktorí ocenia stabilnú konštrukciu a úzke telo klávesnice, ktoré šetrí miesto na stole aj v batožine. V jej cenovej kategórii však už nájdete aj mechanické klávesnice s plným rozložením, takže je potrebné položiť si otázku čo od Ultoru čakáte a na čo ho chcete používať.

Naše hodnotenie

Áno, v rovnakej cenovej hladine možno nájdete aj mechanické klávesnice s plnohodnotným rozložením. Ultor je však kompaktná skrátená klávesnica vhodná pre hráčov, ktorí ocenia jej jednoduchý dizajn s podsvietením a hlavne pocit a odozvu pri stláčaní mechanických kláves. Určite odporúčame.

Klady

 • skrátená kompaktná klávesnica
 • pekný dizajn v červeno-čiernej
 • príjemný povrch kláves
 • pevná hliníková konštrukcia
 • zvýraznené klávesy WASD a šípky

Zápory

 • podsvietenie len v 1 farbe
 • niekoľko kláves má akoby inú odozvu

Informácie o produkte

Speedlink Ultor

 • Kategória: Klávesnice
 • Šírka: 350 mm
 • Výška: 33 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 122 mm
 • Hmotnosť: 680 g
 • Orientačná cena: 70 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: ProGamingShop

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk