Modecom Volcano Ceres - Recenzia

Modecom Volcano Ceres - Recenzia

 

So značkou Modecom už máme v redakcii nejaké tie skúsenosti, najmä čo sa počítačového príslušenstva a skriniek týka. Spočiatku sa nám pri mene Modecom mohlo vybavovať spojenie slov „lacné” a „poľské”, no s každým ďalším produktom si táto značka, ako je vidieť na hodnoteniach v recenziách, u nás získava viac rešpektu. Produkty od Modecomu totiž nie sú len lacné, ale zatiaľ boli všetky aj kvalitné. O to zaujímavejšie znela možnosť pozrieť sa zblízka na počítačovú skrinku Volcano Ceres, ktorá síce vyzerá sľubne, no jej cena sa už pohybuje veľmi blízko k ponukám naozaj renomovaných a obľúbených spoločností.

Cenovo už totiž naozaj nejde o „low-end“ produkt, zaujímavý najmä pre sporivých hráčov, ktorý stále hľadajú efektný dizajn a postačujúcu funkcionalitu, no pri cene pohybujúcej sa v okolí 65 eur už šliape na päty nielen hráčmi obľúbeným modelom ako Cooler Master MasterBox, NZXT S340, Corsair SPEC-04, ale aj veľkému množstvu ďalších skriniek od menej známych výrobcov. Ukrýva Volcano Ceres nejaké eso v rukáve? Alebo ide naozaj o priemernú skrinku s vyššou cenou, ktorá sa v ponuke známejších značiek ľahko stratí? Na to sa, samozrejme, pokúsim odpovedať touto recenziou, no hneď na začiatku môžem povedať, že táto skrinka ponúka viacero príjemných aj menej oceniteľných prekvapení.

Obal a jeho obsah

Kartónovú škatuľu, v akej sa bežne predávajú a dodávajú skrinky, asi nemusím bližšie popisovať. Pod ochranou vonkajšieho kartónu a nárazníkov z mäkšej peny a nie typického polystyrénu, ktorý bežne chráni lacnejšie skrinky pri prevoze, sa ukrýva samotná skrinka. Samozrejme, modely čisto z kovu, alebo tie s akrylátovými bočnicami prežijú aj polystyrén, no Volcano Ceres je ďalšou zo skriniek v ponuke Modecomu, ktorá disponuje bočnicou z tvrdeného skla. A nielen bočnicou, no tomu sa budem venovať až neskôr. Skrinka je ešte navlečená do plastového obalu a všetky sklenené časti sú navyše ukryté pod nalepenou ochrannou vrstvou plastu. Po vybalení skrinky z kartónu sa ešte ukáže manuál a všetky doplnky, ako sú skrutky, vymedzovacie vložky či dodatočné kábliky uchytené v plastovom vrecku pripevnenom vnútri.

Prvé dojmy a spracovanie

Posledná skrinka od Modecomu, ktorá sa u mňa zastavila na testovanie, model Oberon Pro Glass, príjemne prekvapil bočnicou z tvrdeného skla a logickým riešením viacerých, pre hráčov a nadšencov dôležitých, problémov. Volcano Ceres po vybalení okamžite upúta nie jedným panelom z tvrdeného skla, ani dvoma, ale hneď troma. Temperované sklo totiž nie je použité iba na bočnici, ale aj na častiach prednej a vrchnej strany skrinky. Sklenená bočnica je prichytená štvoricou skrutiek, ktoré je možné odkrútiť aj bez použitia nástrojov, no v prípade predného a vrchného skla je už treba odpojiť celé panely a sklo sa dá zo skrinky odinštalovať až krížovým skrutkovačom. Príjemne ma potešilo, že pri tejto bočnici z temperovaného skla už neplatí moja výčitka, ktorú si zaslúžil Oberon Pro, za miernu zubatosť výrezov na inštaláciu. Menej príjemná je ale manipulácia s vrchným a predným panelom, ktorej sa nevyhne nikto, kto plánuje pridávať, či odoberať ventilátory alebo inštalovať vodné chladenie. Panely sú totiž prichytené plastovými kolíkmi, ktorých „odopínanie” vo mne vždy vzbudzuje pocit, že ak ešte viac zaberiem, tak sa niečo naozaj zlomí alebo ohne do nenávratného stavu. Skutočne radím najskôr si riešenie chladenia poriadne premyslieť a znížiť tým nutnosť odstraňovať a znovu pripevňovať vrchnú a aj prednú časť.

Dizajn Ceresu neurazí, no ani veľmi neohúri. Pre kombináciu kompletne čierneho kovu (niektorí známejší výrobcovia by sa mohli Modecomom inšpirovať) a detailov v šedej farbe, hraničiacej so svetlo hnedou, nezapadne do každej domácnosti, ani ku každému komponentu, no stále ponúka veľkú kompatibilitu. Potešia aj tri 120 mm ventilátory podsvietené červenou farbou, ktoré určite ocenia všetci hráči a vďaka ktorým získava použitie toľkého tvrdeného skla väčší zmysel.

Rozvrhnutie

Volcano Ceres je ďalšou skrinkou s tradičnejším rozložením, no ponúka aj viacero oceniteľných zlepšovákov. Do tejto skrinky sa podľa výrobcu zmestia matičné dosky rozmerov od ITX až po ATX, no pozeral som sa dovnútra a nevidím dôvod, prečo by nepoňala aj eATX dosky so štandardnou výškou. Spodná časť, do ktorej sa dá umiestniť zdroj, všetky zavadzajúce káble a sú v nej aj dve šachty pre 3.5/2.5” disky, je prekrytá perforovaným plechom, čo sa dá zase raz vnímať ako plus pre moderný a estetický prístup. Trochou nostalgie síce zaváňajú dve predné pozície na 5.25” mechaniky, no pokiaľ sa rozhodnete nechať ich prázdne, neprídete o žiadne miesto vnútri skrinky a možnosť ich v budúcnosti využiť, či už na DVD mechaniku, alebo ovládanie ventilátorov, nie je na zahodenie. Pripojiteľnosť externých zariadení na Volcano Ceres je riešená tiež vcelku moderne. Na vrchnej časti skrinky sa okrem tlačidiel na vypnutie/zapnutie a reset nachádzajú aj dva USB 2.0 + dva USB 3.0 porty a takisto HD Audio vstup na mikrofón a slúchadlá. Na vrchnej časti skrinky sa nachádza aj ďalšia z vychytávok, ktorou sú dve hardvérové tlačidlá na ovládanie ventilátorov. Po pripojení ventilátorov a napájania zabezpečeného jedným molex káblom ponúkajú obe tlačidlá tri pozície – vypnuté-50 %-100 % a spolu zvládnu obslúžiť až 5 ventilátorov (jedno tlačidlo dva, druhé až tri). To sa určite oplatí niekomu, kto sa nerád hrabe v softvéroch na ovládanie otáčok ventilátorov, pretože tie celkom často nefungujú tak, ako by mali.

Inštalácia, možnosti manažmentu káblov a chybičky krásy

Každá skrinka, ktorá ponúka oddelený priestor pre zdroj a disky definitívne uľahčí život nielen lenivejším majiteľom. Ukryť všetky káble dole a za panel, na ktorý je nainštalovaná matičná doska, bez toho, aby trčali po stranách dosky, nie je vôbec ťažké. Volcano Ceres ponúka aj medzi zadnou stranou dosky a bočnicou dostatočný priestor aj na hrubšie káble, úchyty pre možné použitie sťahovacích pások sú rozosiate po takmer celej ploche skrinky a šikovne umiestnené diery zakryté gumenými krytkami pomôžu pri vedení napájacieho kábla nielen pre matičnú dosku, ale aj pre grafickú kartu či karty. Opäť som ale narazil na nie veľmi šťastne riešený vývod kábla napájania procesora, ktorý je vyriešený vyseknutým trojuholníkom v ľavom hornom rohu skrinky, no s trochou plánovania a šikovnosti to zasa raz nie je žiadna neprekonateľná prekážka. Čo sa týka chybičiek krásy, opakujú sa riešenia použité aj na modeloch Oberon Pro Glass, čiže ich iba zopakujem. Kryty zadného panela, ktoré treba odstrániť, aby bolo možné nainštalovať grafickú kartu či iné komponenty do PCIe portov, majú naozaj hlúpy systém. Prstom odkrútiteľné skrutky na kovovej bočnici by mohli byť kvalitnejšie a stále neviem pochopiť, prečo viac spoločností nepoužíva skrutky, ktoré ostanú po odkrútení „visieť” v bočnici. Namiesto toho ich musím vďaka svojej (ne)šikovnosti hľadať kade-tade po zemi. A, samozrejme, musím spomenúť nepríjemné pocity pri manipulácií s predným a vrchným panelom. Buď by som uvítal plastové úchyty jednoduchšie na odpojenie, pri ktorých nebudem mať strach, že niečo nenávratne poškodím, alebo ich radšej prichytiť skrutkami.

Naše hodnotenie

Na skrinku Volcano Ceres som sa pozeral mierne skepticky. Predsa len, v cenovej kategórií do ktorej je umiestnená, sa nachádza množstvo kvalitných a osvedčených skriniek, z ktorých mi nejeden kus prešiel pod rukami. No Modecom zase raz nesklamal. Stále ponúka obstojne kvalitný produkt s výhodami a plusmi silno prevažujúcimi nad nedostatkami a niečím navyše (napríklad trojicou podsvietených ventilátorov s možnosťou ich hardvérovo ovládať plus temperované sklo nielen na bočnici), čo iné značky ponúkajú až vo vyšších cenových kategóriách. Pokiaľ sa vám dizajn Volcano Ceres páči a chybičky, ktoré mi mierne prekážali, vás neodradia, potom môžeme túto skrinku iba odporúčať.

Klady

 • striedmy, no moderný dizajn
 • dobrý pomer cena/výbava
 • nielen bočnica z tvrdeného skla
 • dostatok pozícií pre disky
 • tri ventilátory v balení
 • kompatibilita s 5.25 mechanikami
 • oddelená spodná časť
 • hardvérové ovládanie ventilátorov
 • dostatočne robustná stavba

Zápory

 • pár chybičiek krásy a nedotiahnutých detailov
 • ťažšie odnímateľný predný a vrchný panel

Informácie o produkte

Modecom Volcano Ceres

 • Kategória: PC skrinky
 • Šírka: 205 mm
 • Výška: 475 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 455 mm
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 62 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Modecom

Zobraziť viac

Korekcia: Veronika Cholevová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk