Lenovo Legion Y530 - Recenzia

Lenovo Legion Y530 - Recenzia

 

Herné notebooky prešli za posledných pár rokov obrovský kus cesty, no stále sa stretávajú s podobnými problémami, s akými sa pasovali kúsky z rokov minulých. Teoreticky dokáže herný notebook zložiť každý, no na ten správny kompromis medzi výkonom, prenosnosťou, dizajnom a funkčnosťou je potrebný veľký kus geniality. Spoločnosť Lenovo bývala známejšia skôr vďaka svojmu modelovému radu Thinkpad, určenému profesionálom a náročným používateľom, no už pár rokov pracuje na budovaní povedomia o svojich počítačoch zameraných na hráčov označených ako Legion.

Keď svetlo sveta uzreli prvé Legion notebooky a počítače, bolo pomerne ťažké odlíšiť ich od konkurencie. Nie, že by išlo o zlé, nebodaj nekvalitné produkty, no tá istá kombinácia čiernej a červenej farby na zariadeniach s podobne futuristickým dizajnom, aký vznikne najskôr pri prelete raketoplánu továrňou na elektrické autá, nedávali týmto strojom takmer žiadnu osobnosť. Nová generácia Lenovo Legion produktov, ktorých predstavenia na slovenskom a českom trhu som mal možnosť zúčastniť sa osobne, však dokazuje, že v spoločnosti Lenovo sa konečne odhodlali vykročiť iným smerom. Svojím vlastným smerom – a to ako po stránke dizajnu, tak aj po stránke riešení niektorých problémov, ktoré často lezú hráčom na nervy. Model Lenovo Legion Y530 je po stránke použitých komponentov podobný konkurencii, no čo sa dizajnu týka, ide o veľkú zmenu v porovnaní so zaužívanými pravidlami herných zariadení. Čo všetko sa na Y530-ke zmenilo vzhľadom na predošlé generácie? Je tento notebook zaujímavou voľbou? Toto všetko, samozrejme, preberiem v nasledujúcich odsekoch.

Úplne nový dizajn

Predchádzajúci model, Legion Y520, sa tak, ako som už spomínal v predošlom odseku, veľmi nelíšil od bežných herných notebookov. Čierne telo s červenými detailmi a klávesnica podsvietená načerveno okamžite po odklopení obrazovky kričali do sveta, že tento stroj vlastní hráč. Čo však v prípade, že sa radíte do skupiny ľudí, ktorí využívajú výkonný procesor a grafickú kartu aj na iné účely ako na pwning noobov a nemáte potrebu vysvetľovať vrstovníkom alebo kolegom, že naozaj nie ste totálny závislák? Model Y530 prichádza s absolútne novým, prerobeným dizajnom, ktorý v tmavošedom tele ukrýva skvelú obrazovku s takmer úplnou absenciou rámikov okolo displeja, plnú klávesnicu s bielym podsvietením a konečne aj logicky riešenou konektivitou príslušenstva.

Nové telo, nové rozloženie, lepšie zážitky z hrania

Telo Y530 už nedisponuje obyčajnými pántmi pripájajúcimi displej k spodnej časti notebooku v najzadnejšej časti, namiesto toho sa vzadu nachádza ešte jeden a pol centimetra vystúpenej časti. Hneď pri prvom pohľade na zadnú časť notebooku moje srdce zaplesalo radosťou. Na rozdiel od iných spoločností si totiž v spoločnosti Lenovo konečne uvedomili, že používatelia (nielen hráči, ale aj profesionáli), ktorí radi využívajú svoje zariadenia naplno, nemajú radi, keď im z bokov notebooku vytŕča päť káblov, z toho tri priamo na miestach, kde potrebujú priestor pre pohyb myšou. Notebook Y530 má takmer všetky konektory, výnimkou sú dva USB 3.0 porty a kombo audio jack vzadu. Mohlo by sa zdať, že nakláňať sa ponad notebook alebo ho otáčať v rukách pre pripojenie ďalších periférií či napájania môže liezť na nervy, no všetky porty sú dobre označené a naozaj dostupné. Po týždni používania som sa už ani nemusel pozerať, kam mám zapichnúť myš alebo USB-C kábel a odmenou za prvých pár dní učenia mi bol oveľa väčší poriadok na pracovnom stole. Lenovo prerobilo aj vrchnú časť notebooku s monitorom. Preč sú hrubé okraje, také bežné na výkonných a herných notebookoch, ostal iba hrubší okraj na spodnej strane, no ten je vítaný, nakoľko dvíha samotnú obrazovku od tela zariadenia o pár centimetrov a pri používaní tak nemusí byť príliš zaklonená. Na monitor s rozlíšením 1080 P je naozaj radosť pozerať sa, najmä vďaka tomu, že ide o IPS panel s veľmi príjemným zobrazením farieb, no pomáha tomu aj anti-glare povrchová úprava. Ultratenké rámiky si ale vyžiadali jednu obeť, ktorou je umiestnenie webkamery do spodnej časti veka. S týmto riešením nespravilo Lenovo žiadnu dieru do sveta, navyše, keď som si čítal recenzie a ohlasy na zariadenia s podobne vyriešenou webkamerou, len som si jej hlavnú nevýhodu potvrdil. Pokiaľ je totiž webkamera pod obrazovkou a vy s niekým nebodaj voláte prostredníctvom služby Skype, volaný si užije pohľad priamo do vašich nosných dierok. Nejde ani tak o to, že by v nich bolo čokoľvek vidieť, predsa len, notebookové webkamery sú v porovnaní so smartfónovými stále sto rokov za opicami a inak to nie je ani pri webkamere v Y530-ke, ktorá je so svojím 720 P rozlíšením síce použiteľná, no žiadne ocenenia ani chválospevy si nezaslúži.

Vyvážený výkon

Model, ktorý sa k nám dostal na otestovanie, síce neohúri monštruóznym výkonom, no v dobrom počítači je lepšia rovnováha než hrubá výpočtová sila. Dostupné budú, samozrejme, aj výkonnejšie verzie, no ten náš v sebe ukrýval procesor i5-8300H so základným taktom 2,3 GHz a s turbom až 4,0 GHz, grafickú kartu Nvidia GeForce GTX 1050 so 4 GB GDDR5 pamäte, 8 GB ram, 128 GB NVMe SSD od spoločnosti Toshiba a 1 TB HDD značky Seagate. Ako vstupná brána do sveta menej náročných online hier to rozhodne neznie zle, no pri testovaní som mu dal poriadne do tela a nechal som ho potrápiť sa benchmarkmi v tituloch Metro: Last Light Redux a Rise of the Tomb Raider. Pri 1080 P rozlíšení a vysokých detailoch 37 FPS v Metre a 43 FPS v Tomb Raider to vôbec nie je zlé. Za dobré výsledky v hrách vďačí Y530-ka najmä grafickej karte GTX 1050, no pokiaľ by ste chceli ešte trochu viac snímok za sekundu, bude dostupný aj notebook s modelom 1050 Ti. Ten by malo byť možné zakúpiť si aj spolu s 1080 P monitorom s obnovovacou frekvenciou 144 Hz, čo z hrania titulov ako Fortnite či CS:GO spraví zrejme veľmi príjemný zážitok. Počas testovania som na komponenty poštval aj syntetické testy ako Cinebench, 3DMark a Aida64, aby som odhalil, čo všetko v sebe ukrýva nová generácia Intel i5 procesorov a je mi potešením referovať, že počas používania a testovania boli naozaj dosahované turbo frekvencie na hodnote 4,0 GHz a Lenovo dostatočne vyriešilo chladenie, takže nedochádzalo k žiadnemu termal throttlingu. A hoci ide o menej výkonný model mobilných i5 procesorov, s jeho výkonom budú hráči aj normálni ľudia spokojní ešte niekoľko rokov. Čo sa dátových úložísk týka, spojenie 128 GB NVMe SSD disku s rýchlosťami čítania na spodnej hranici 1200 MB/s a zapisovania takmer 600 MB/s a 1 TB 7200 RPM HDD disku postačí ako po stránke výkonu, tak aj po stránke kapacity. Iné verzie Y530 budú dostupné aj s väčším SSD diskom alebo v spojení HDD + Intel Optane, dostupnosť a ceny týchto modelov však ešte nepoznáme.

Kvalitné prevedenie

Celé telo modelu Y530 je z plastu, no napriek tomu na ňom nie je badateľné žiadne väčšie prehýbanie. Samozrejme, nejde o nijaký ultrabook, no hrúbka displeja by mohla indikovať krehkosť a náchylnosť ku kolísaniu. Našťastie, nie je to pravda. Menšie prehýbanie plastu je viditeľné len pri silnejšom stlačení tlačidla na vypnutie/uspanie, nachádzajúceho sa v strede notebooku nad klávesnicou, ale nejde o nič strašné. Keď už spomínam klávesnicu, na tú som si musel tiež určitú dobu zvykať, no túto recenziu píšem na nej a ide mi to iba o trochu pomalšie než na mojej obľúbenej mechanickej klávesnici s CherryMX Blue spínačmi. Najťažšie je zvyknúť si na mierne neštandardné rozloženie klávesov, pri ktorom na používateľa v spodnej pravej strane vyskočí dedikované tlačidlo PrintScreen alebo NumLock tlačidlo, ktoré sa nachádzajú v spodnej časti numerickej klávesnice, teda nie vo vrchnej časti či pod niektorým z F-klávesov. Všetko síce závisí od samotného používateľa a jeho schopnosti adaptovať sa, no mne osobne sa na toto rozloženie podarilo zvyknúť si za pár dní. V čom ma klávesnica mierne sklamala, napravil svojou chaotickosťou trackpad. Ten je naozaj skvelý a príjemný na používanie. Samozrejme, nevyrovná sa samostatnej myške alebo trackpadom od spoločnosti s jabĺčkom, no jeho dostatočné rozmery, absencia gumovitej odozvy a tlačidlá pravého a ľavého kliknutia oddelené od hlavnej dotykovej časti znamenali, že som si s ním bez problémov vystačil aj pri hraní ne-FPS hier či pri bežnej práci a nemusel som okamžite siahať po myške. Pri hraní či práci zvyčajne používam slúchadlá na počúvanie herných udalostí či hudby, no Legion Y530-ke som dal šancu ukázať kvalitu jej zvuku. Použité riešenie predstavujú dva reproduktory umiestnené v prednej hrane notebooku, ktoré vďaka tomu nehrajú priamo zospodu zariadenia a preto nie je zvuk príliš skreslený a dokonca ponúka aj pre hráčov dôležité basy. Nižšia kvalita prednesu sa však napokon predsa dostavila, a to v hornej trištvrtine hlasitosti. Vtedy je reprodukovaný zvuk síce naozaj hlasný, no nie veľmi príjemný na počúvanie. Odporúčam preto nepovažovať Legion Y530 za mobilnú diskotéku, skôr s ním treba rátať ako so spoločníkom na sledovanie filmov vo dvojici či v menšej skupine.

Použiteľný aj v reálnom svete

Model Y530 ostáva stále primárne herným notebookom, hoci sa dokáže úspešne skrývať aj medzi firemnými notebookmi, no rozhodne nejde o ultrabook, ktorý by mal vydržať fungovať celý pracovný deň. To znamená, že avizovaná výdrž na batérií po dobu piatich hodín, ktorá sa uvádza na stránke spoločnosti Lenovo, je myslená asi skôr ako vytúžená méta, ktorá sa dá teoreticky dosiahnuť pri zapnutí šetriaceho režimu a nevyťažovaní procesora či grafickej karty. Nanešťastie, pri syntetickom teste za pomoci programu Battery Eater v klasickom nastavení zmizla šťava zo zabudovanej batérie s kapacitou 52,5 WH za vcelku rýchly čas, presnejšie za 1 hodinu a 7 minút. Kto už ale so sebou vezme notebook s hmotnosťou 2,3 kg, nebude uvažovať ani o pribalení nabíjačky s hmotnosťou pár stoviek gramov. Na záver som sa ešte pokúsil pozrieť tomuto notebooku pod kapotu, a hoci to nebolo to najťažšie otváranie zariadenia v mojom živote, potenciálne servisovanie alebo vylepšovanie komponentov odporúčam nechať na profesionálov. Pokiaľ by ste si ale dostatočne dôverovali, je po odskrutkovaní jedenástich skrutiek a zložení spodného krytu dostupná ako M.2 pozícia s SSD diskom, tak aj HDD a pod kovovým krytom napokon aj dva RAM sloty, z ktorých je jeden voľný.

Naše hodnotenie

Lenovo Legion Y530 príjemne prekvapil. Už pri predstavení a prvých dojmoch bolo jasné, že ide o vcelku schopný notebook, ktorý zvládne aj nejakú tú hru. Bonusom je, že sa vďaka modernému, no pritom striedmemu dizajnu nestratí ani v krutom svete profesionálnej produktivity. Tenké rámčeky monitoru a vyvážený hardvér sú naozaj skvelou kombináciou a hoci nie je Legion Y530 tou najlacnejšou voľbou s týmito komponentami, podľa nás za to stojí. Lenovo s notebookmi a počítačmi z modelového radu 2018 konečne vykročilo svojou vlastnou cestou a súdiac z toho, čo som mal šancu vidieť pri modeli Y530, má táto cesta ten správny smer.

Klady

 • kvalitné prevedenie
 • skvelo vyvážený hardvér
 • dobre vyriešené chladenie
 • moderná konektivita
 • väčšina portov na zadnej časti
 • originálny dizajn
 • funkčný trackpad príjemný na používanie
 • jednoduché možnosti vylepšenia

Zápory

 • mierne chaotické rozmiestnenie klávesov
 • trochu vyššia cena

Informácie o produkte

Lenovo Legion Y530 2018

 • Kategória: Notebooky
 • Šírka: 365 mm
 • Výška: 260 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 24,2 mm
 • Hmotnosť: 2300 g
 • Farba: Tmavo strieborná
 • Orientačná cena: 895 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Lenovo

Zobraziť viac

Korekcia: Stella Ondrejčiková

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk