Modecom Volcano Drifter 70 - Recenzia

Modecom Volcano Drifter 70 - Recenzia

 

Spoločnosť Modecom je poľský výrobca elektroniky a doplnkov, ktoré sa vyznačujú predovšetkým prijateľnou cenou a rozumne vyzerajúcim pomerom ceny a výkonu. Ako v tomto boji dopadol 2.1 zvukový systém Volcano Drifter 70? Nechajme sa prekvapiť.

Balenie

Zvukový systém sa dodáva v pomerne veľkej papierovej škatuli červeno-čiernej farby, ktorá evokuje vulkán či lávu. Na škatuli sa nachádza pekná grafika zostavy a zopár technických údajov.

Vnútri balenia sa nachádza v podstate to najnutnejšie. Okrem samotnej zostavy je dnu všetka potrebná kabeláž a technická dokumentácia. Škoda však, že sa v balení nenachádza prepojovací optický kábel, nakoľko Volcano Drifter 70 takéto prepojenie podporuje.

Dizajn, prevedenie

Dizajn zvukovej zostavy ostáva verný svojmu účelu, je teda čisto hráčsky. Reprezentuje ho predovšetkým logo série Volcano Gaming v tvare písmena pripomínajúceho V aj G, červenej farby, ktoré je umiestnené na satelitných reproduktoroch a na membráne subwoofera.

Ako som už v úvode spomenul, ide o 2.1 zvukový systém, ktorý pozostáva z dvojice satelitných reproduktorov, subwoofera a samostatne stojaceho zosilňovača, resp. ovládacieho panela.

Satelity majú tvar pripomínajúci hranol, avšak so zaoblenými hranami. Takmer celá predná časť je pokrytá ochrannou látkou so spomínaným logom, v spodnej časti satelitov sa nachádza akýsi „odkladací“ priestor alebo nejaký dizajnový prvok. Škoda, že ochranné panely meničov sa nedajú dať dole, prípadne nie sú aspoň trochu transparentné, vyzeralo by to, podľa mňa, zaujímavejšie.

Subwoofer je v tvare kocky, takisto so zaoblenými hranami. V strede prednej časti sa nachádza jeho membrána, ktorá je, podobne ako satelity, zdobená logom.

Poslednou súčasťou zostavy je zosilňovač, taktiež plniaci úlohu ovládacieho panela, ktorý stojí samostatne a je obrovský – ešte väčší ako samotné satelity. Ten má tiež tvar hranola, no podstatne užšieho. V jeho prednej časti sa nachádzajú ovládacie prvky, vstupy a výstupy, v zadnej časti sú umiestnené vstupy a výstupy, no o tom až v ďalšej kapitole. Bočné steny sú ozdobené akýmsi rebrovaním.

Celá zostava je ladená do čiernej, prípadne čierno-červenej farby. Rozmery satelitov sú 82 × 96 × 180 mm, rozmery subwoofera 230 × 230 × 260 mm, rozmery zosilňovača sú 56 × 170 × 188 mm. Celková hmotnosť zostavy je necelých 5 kg.
Čo sa prevedenia týka, medzi použitými materiálmi dominuje plast, ten sa dokonca nájde aj na ozvučnici subwoofera, avšak v kombinácii s drevom.

Ovládacie prvky, konektivita

Všetky ovládacie prvky sú umiestnené v prednej časti ovládacieho panela. Postupne zhora nadol sa tu nachádza tlačidlo plniace dvojfunkciu – standby a zmena zdroja zvuku. Pod ním je umiestnené veľké otočné koliesko pre reguláciu hlasitosti, ktoré je krásne podsvietené. Pod ním sa nachádza ešte dvojica otočných ovládačov na reguláciu výšok a basov. V spodnej časti je umiestnený vstup pre AUX a dvojica výstupov pre slúchadlá a mikrofón – všetko 3,5 mm jack.

V zadnej časti je vstupov a výstupov trošku viac. Znova v smere zhora nadol sa nachádza výstup pre mikrofón, vstup pre AUX, optický vstup, vstupy pre satelity a subwoofer, tlačidlo on/off a vstup pre sieťový kábel.

Toľko ku káblovému prepojeniu. Volcano Drifter 70 však podporuje aj bezdrôtové prehrávanie pomocou Bluetooth vo verzii 4.0. Na jeho aktiváciu je pomocou tlačidla ovládajúceho zmenu zdroja zvuku potrebné preklikať sa k modrému podsvieteniu kolieska na reguláciu hlasitosti. Jeho blikanie na modro značí, že je zostava pripravená na spárovanie napr. s mobilným telefónom. Volcano Drifter 70 má celkovo možnosť prepínania medzi štyrmi zdrojmi zvuku, AUX 1, AUX 2, Bluetooth a optický vstup. Aktivácia prvých dvoch menovaných sa zobrazuje červeným podsvietením kolieska, Bluetooth modrým a optický vstup zase zeleným. Jednotlivé zdroje sa prepínajú pomocou tlačidla mode.

Dojmy z používania

Celkový výkon zostavy je 70 W, rozdelený na 40 W pre subwoofer a po 15 W pre satelity, čo vo výsledku sľubuje dobrý predpoklad slušného zvuku. Frekvenčný rozsah je na úrovni 35 Hz-20 kHz. Priemer meniča subwoofera výrobca uvádza 165 mm, meniče v satelitoch majú priemer 70 mm.

Čo sa týka mojich dojmov z používania, sú dosť zmiešané, čo ma pri nemalej cene za tento set trošku hnevá. Začnem asi tým pozitívnym. V prvom rade je to jednoduchá inštalácia, ktorú zvládne naozaj každý. Ďalšou výhodou sú možnosti ovládacieho panela, ktorý ponúkne nastavenia hlasitosti, basov a výšok a množstvo rôznych vstupov a výstupov vrátane optického. V súvislosti s ovládacím panelom spomeniem aj hneď prvú vec, proti ktorej mám výhrady, a tou je veľkosť ovládacieho panela. Jeho rozmery sú 56 × 170 × 188 mm, s orientáciou na výšku, je teda neprakticky veľký a ťažko nájdete na stole pre neho vhodné miesto, pretože zaberá veľa miesta. Ja osobne by som privítal menšie rozmery, prípadne aspoň orientáciu na ležato, nie na výšku. Ďalšou jeho výhodou je jednoduché prepínanie medzi zdrojmi zvuku, či už je to prehrávanie cez AUX kábel, Bluetooth alebo pomocou optického kábla, ktoré sú navyše, vďaka rôznym druhom podsvietenia, ľahko identifikovateľné. Čo ma ale hnevalo, bol úsporný režim reproduktorov, ktorý spoznáte tak, že koliesko hlasitosti bliká na bielo. Úsporný režim sa zapne automaticky, ak nejaký čas nehrá hudba, prípadne počítač dáte do úsporného režimu alebo ho vypnete. Po opätovnom zapnutí hudby by sa zvuk mal automaticky spustiť, no veľakrát sa stávalo, že som musel prepnúť zdroj zvuku pomocou tlačidla mode na zosilňovači, prípadne v nastaveniach zvuku v počítači opätovne nastaviť príslušné zariadenie ako predvolené. Niekomu môže tiež hlavne v nočných hodinách vadiť, že sa podsvietenie kolieska nedá vypnúť, musíte teda vypnúť reproduktory cez prepínač vzadu alebo ich vytiahnuť zo siete. Proti koliesku mám ešte jednu výhradu – nemá stanovený začiatok a koniec, ale točí sa donekonečna jedným aj druhým smerom, čo trochu zhoršuje reguláciu hlasitosti.

Ak mám hodnotiť zvuk a jeho kvalitu, je čistý, riadne hlasitý a vďaka nastaveniu výšok a basov si ho môžete doladiť podľa vašich predstáv. O výšky a basy nebudete mať núdzu, tie zvláda Volcano Drifter 70 s dostatočnou rezervou. Tým sa však nemôže pochváliť slúchadlový výstup z ovládacieho panela, ktorý je naopak, v porovnaní so zvukovým výstupom počítača, tichý a z veľkej časti mu chýbajú práve spomenuté výšky a basy. Naopak, medzi ďalšie pozitívne aspekty patrí určite možnosť bezdrôtového prehrávania zvuku, ktorá kvalitou nezaostáva za káblovým prepojením.

Naše hodnotenie

V úvode som spomínal, že spoločnosť Modecom sa snaží konkurovať známejším výrobcom v oblasti elektroniky rozumne nastaveným pomerom ceny a výkonu, pričom som bol možno trochu skeptický, ako dopadne tento prípad. Najväčším ťahákom je nepochybne slušný výkon 2.1 zostavy, 70 W RMS, herný dizajn a možnosť prepojenia cez optický kábel či podpora Bluetooth prehrávania. Volcano Drifter 70 zvukom určite vyniká, ponúka reguláciu hlasitosti, výšok a basov na zosilňovači či ovládacom paneli, takže všetko máte po ruke. Za zmienku stojí aj konektivita. Zostava disponuje okrem spomínaného optického vstupu a Bluetooth podpory ďalšími 2 AUX vstupmi a výstupmi pre slúchadlá a mikrofón. Daňou za to sú však väčšie rozmery zosilňovača, minimálne teda jeho orientácia na výšku, pre ktorú budete musieť pre neho hľadať extra miesto na stole.

Nahnevali ma však problémy zostavy pri prechode z úsporného režimu, ktorý sa automaticky aktivoval, keď v počítači nehrala žiadna hudba alebo zvuk, prípade pri vypnutí počítača alebo pri prechode do úsporného režimu. Pri opätovnom spustení hudby sa nie vždy vypol úsporný režim, teda pri spustení hudby alebo zvuku ostalo ticho a musel som ho zapnúť stlačením tlačidla mode. Po istej dobe je to naozaj otravné. K zostave nie je žiaden softvér, takže sa nedá ani vypnúť, nedá sa vypnúť ani podsvietenie kolieska, čo hlavne v noci môže vadiť. Mne osobne nevyhovoval systém, ktorým sa ovláda hlasitosť, presnejšie koliesko, ktoré nemá nijaký pevný začiatok a koniec, ale namiesto toho sa točí donekonečna jedným aj druhým smerom. Niekomu to možno bude vyhovovať.

Ak to mám celé zhrnúť, veľmi dobré počiatočné pocity mi pokazil hlavne úsporný režim, ktorý je navyše, podľa mňa, zbytočný, minimálne by sa mal dať deaktivovať. Ak ale opomeniem tento neduh reproduktorov, Volcano Drifter 70 od Modecomu je vcelku podarený kúsok.

Klady

 • výkon
 • kvalita zvuku
 • Bluetooth prepojenie
 • optický vstup
 • množstvo vstupov a výstupov

Zápory

 • problémy so zvukom pri prechode zostavy z úsporného režimu
 • slabý slúchadlový výstup
 • nemožnosť vypnúť podsvietenie kolieska ovládania hlasitosti

Informácie o produkte

Modecom Volcano Drifter 70

 • Kategória: Reproduktory a slúchadlá
 • Hmotnosť: 5000 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 76 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Modecom

Zobraziť viac

Korekcia: Veronika Cholevová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk