CyberPower CP900EPFCLCD - Recenzia

CyberPower CP900EPFCLCD - Recenzia

 

UPS systémov od spoločnosti CyberPower už našou redakciou prešlo mnoho – od modelov ponúkajúcich len tú najzákladnejšiu funkcionalitu pre nenáročných používateľov, až po plne vybavené kúsky vhodné skôr do malej firmy než do domácností. Tentoraz nám však v redakcii zakotvil záložný zdroj, ktorý ponúka rozšírenú funkcionalitu, profesionálne riešenia a nie je ani natoľko drahý. Jeho meno CP900EPFCLCD síce neznie najpríťažlivejšie, no nevšímajúc si tento bezvýznamný detail sme sa ihneď pustili do testovania.

CyberPower CP900EPFCLCD na papieri vyzerá naozaj zaujímavo, najmä s výkonom a kapacitou batérií, ktorá postačí aj mierne náročnejšiemu používateľovi na prekonanie nečakaného výpadku prúdu či iných problémov so sieťou a ponúka aj čistý sínusový výstup, ktorý je v porovnaní s modifikovaným výstupom omnoho vhodnejší pre komplikovanejšie spotrebiče, ako napríklad počítače či servery.

Obal a jeho obsah

V jednoduchej kartónovej škatuli, ktorú zdobí čierna potlač s vyobrazením samotného zariadenia a množstva informácií, sa nachádza samotná UPS, chránená štvoricou nárazníkov z polystyrénu. Okrem UPS-ky sa v balení nachádza ešte dvojica štandardných napájacích káblov, USB kábel na prepojenie s počítačom, LAN kábel na ochranu siete a pár brožúrok s manuálom a informáciami o produkte. Nakoľko ide v praxi o veľkú batériu, nebola jej vcelku vysoká hmotnosť, vzhľadom na to, že ide také kompaktné zariadenie, žiadnym prekvapením.

Prvé dojmy a spracovanie

Zo všetkých CyberPower UPS riešení je CP900EPFCLCD doposiaľ tým najkompaktnejším. Po stránke dizajnu stavil výrobca na kombináciu matných kovových panelov s lesklým plastom, všetko v čiernom prevedení. Osobne dávam často najavo svoju averziu k lesklému čiernemu plastu na technologických zariadeniach, no UPS-ky sú väčšinou dobre ukryté a pokiaľ správne fungujú, nemali by prichádzať do styku s mastnými ľudskými prstami, teda okrem základnej inštalácie. Prednú stranu zariadenia zaberá veľké tlačidlo na zapnutie/vypnutie, jednoduchý displej zobrazujúci všetky dôležité informácie a trojica tlačidiel na prehliadanie informácií či základné nastavenie. Zadnej strane dominuje šestica štandardných shuko zásuviek, vstup a výstup RJ11/RJ45, USB port a zásuvka na pripojenie UPS-ky do siete. Celkovo pôsobí CP900EPFCLCD naozaj kvalitným dojmom a vďaka svojim malým rozmerom sa zmestí aj tam, kam by sa tradičné objemnejšie UPS-ky nevmestili.

Parametre a funkcionalita

Ako som už spomínal, tento model ponúka ochranu internetovej alebo telefónnej siete, podporuje však najmä zapojenie až šiestich separátnych zariadení (samozrejme, použitím rozdvojky či predlžovačky aj viacerých, no viac ako šesť prístrojov by som pripájať neodporúčal). Poteší skutočnosť, že každá zo šiestich zásuviek ponúka nielen prepäťovú a podpäťovú ochranu, ale aj napájanie z batérie v prípade výpadku, a teda nie len polovica zásuviek, ako to býva na UPS-kách bežné. Batéria (áno, iba jedna) v CP900EPFCLCD, prístupná a vymeniteľná jednoducho cez odnímateľný kryt na spodnej časti zariadenia, disponuje kapacitou 900 VA a 540 W. Podľa výrobcu by mala na plnú záťaž 500 W vydržať iba jednu minútu, no pokiaľ do CP900EPFCLCD nezapojíte dva výkonné počítače alebo práčku, môžete rátať s minutážou výdrže v dvojciferných číslach.

Softvér a testovanie

Rovnako ako predošlé UPS-ky od spoločnosti CyberPower, aj túto je možné pripojiť k počítaču a manažovať ju cez program PowerPanel, ktorý je dostupný na stránkach výrobcu. Možnosť jednoducho spravovať nastavenia, kontrolovať prevádzku, varovania o problémoch s elektrickou sieťou či vytvárať si prehľadné štatistiky používania sa predsa vždy hodí. Zariadenie CP900EPFCLCD bolo otestované tak, ako predošlé modely od tejto spoločnosti, čo znamenalo pripojenie počítača, dvoch monitorov, reproduktorov a pár ďalších počítačových periférií. Po manuálnom odstavení od prúdu zvládla UPS-ka napájať zariadenia s celkovým odberom približne 250 W po dobu 16 minút, čo je viac než vychádza podľa tabuľky na stránke výrobcu. Samozrejme, bolo potrebné skontrolovať aj pravdivosť tvrdenia o čistej sínusovej vlne a s potešením môžem potvrdiť, že výstup sínusovej vlny bol naozaj nemodifikovaný a mal by vyhovovať všetkým zariadeniam so zdrojom disponujúcim aktívnym PFC.

Naše hodnotenie

Zariadenie CP900EPFCLCD nie je v praxi v ničom prelomové, no kompaktné rozmery, rozšírená funkcionalita, čistá sínusová vlna a výkon postačujúci jednému náročnému alebo viacerým bežným používateľom z neho robia naozaj zaujímavú voľbu. O to viac, že s cenou pohybujúcou sa medzi 150 až 170 eurami konkuruje UPS modelom, ktoré čistú sínusovú vlnu vôbec neponúkajú. Ak premýšľate nad ochranou svojho počítača, model CP900EPFCLCD je naozaj skvelou voľbou.

Klady

 • cena
 • čistá sínusová vlna
 • vyšší výkon než udáva výrobca
 • všetkých zásuvky sú napájané a chránené
 • moderný, no nenápadný dizajn

Zápory

 • nič podstatné

Informácie o produkte

CyberPower CP900EPFCLCD 2018

 • Kategória: Zdroje
 • Šírka: 100 mm
 • Výška: 230 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 275 mm
 • Hmotnosť: 7100 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 160 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: CyberPower

Zobraziť viac

Korekcia: Stella Ondrejčiková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk