Modecom Volcano 750 - Recenzia

Modecom Volcano 750 - Recenzia

 

Značka produktov Modecom zrejme znamená pre hráčov najmä atraktívne počítačové príslušenstvo či skrinky dostupné za adekvátne ceny, na čo sme už poukázali v predošlých recenziách týchto produktov. Čo ale vie už asi menej ľudí, to je skutočnosť, že Modecom pod svojím menom predáva aj rad ďalších produktov – od GPS systémov, cez smartfóny a audio riešenia, až po počítačové zdroje. A práve počítačový zdroj je predmetom tejto recenzie. Menom Modecom Volcano 750 okamžite napovedá, o aký typ zdroja ide, no na to, aby sme ho mohli objektívne zhodnotiť, bolo najprv nutné pozrieť si ho poriadne zblízka.

Modecom, rovnako ako aj rad ďalších spoločností, nevyrába počítačové zdroje vo svojich továrňach a necháva si ich dodávať od výrobcov z ázijských krajín. Na tejto skutočnosti nemusí byť nič zlé, treba ju však spomenúť, nakoľko kontrola nad celým procesom zrodu produktu nie je v réžii samotnej spoločnosti. Takzvaný rebranding používajú aj renomované a hráčmi obľúbené spoločnosti, ktorým sa jednoducho iba neoplatí postaviť si vlastnú výrobnú halu a skladať v nej produkty od hŕby komponentov až po výsledný kus, no stále chcú svojim fanúšikom ponúknuť aj produkty, v ktorých nemajú úplnú expertízu. Je teda Modecom Volcano 750 obstojným zdrojom, ktorý by sa nemali báť použiť ani najväčší fanatickí milovníci taktovania, alebo ide iba o menej kvalitný výrobok, ktorý neradno zaťažovať vo výkonnom stroji?

Obal a jeho obsah

To, čo pri tomto zdroji Modecom zvládol na jednotku, je bezpochyby dizajn a prezentácia. V moderne pôsobiacom obale, s vekom, ktoré pridržiava ukrytý magnet, sa nachádzajú dve čierne textilné vrecká. Mierne zamrzelo, že na nich bolo po prvotnom otvorení vidieť nečistoty a prach, išlo však stále o peknú prezentáciu, ktorú je možné pozorovať skôr pri prémiovejších značkách a výkonnejších zdrojoch. Vo väčšom z vreciek sa nachádza zdroj v kombinácii čierneho a červeného plechu s veľkým bielym nápisom MODECOM na oboch bokoch. V menšom sú zase sťahovacie pásky, skrutky na uchytenie zdroja do skriniek, napájací kábel a modulárna kabeláž pre pokrytie všetkých potrieb napájania komponentov. Z modulárnych káblov sú v balení špecificky dva SATAx3 káble na napájanie diskov a iných SATA zariadení, jeden 3xMOLEX+FDD a dva 6+8 PIN káble na napájanie grafických kariet. Celkový počet piatich modulárnych káblov mierne prekvapí, najmä vzhľadom na to, že Volcano 750 má na zadnej strane až osem výstupov, no ponúkané káble by mali uspokojiť 99 % všetkých používateľov. Zdroj samotný je ako pekný, tak aj ťažký. Jedným z nepísaných pravidiel zdrojov je, že pokiaľ je zdroj podozrivo ľahký, určite nebude kvalitný, nakoľko všetky kapacitory, cievky a rezistory musia mať určitú hmotnosť. Otázke výkonu sa ale budem venovať neskôr.

Prvé dojmy a spracovanie

Ako som už v krátkosti spomenul, Volcano 750 disponuje modulárnymi káblami, no vďaka tomu, že sú doňho napevno pripojené dva hlavné káble, a to 20+4 PIN ATX konektor na napájanie matičnej dosky a 4+4 PIN pre poháňanie procesoru, radí sa do sektoru semi-modulárnych zdrojov. Všetky káble sú síce opletené čiernym plastom, no vnútri sa ukrývajú farebné kábliky, ktoré by mohli prekážať ľuďom, ktorí si viac potrpia na dizajn. Kvalita káblov sa však zdá dostatočná a poteší aj jednoduchý systém pevného prichytávania 2 PIN káblika k 6 PIN náprotivku na získanie 8 PIN-u, ktorý vyžadujú hlavne výkonnejšie grafické karty. Tento systém by si od Modecomu mohli osvojiť aj oveľa známejší výrobcovia. Farebná kombinácia samotného zdroja – čierny a červený plech s červeným ventilátorom sa budú hodiť do väčšiny skriniek, nakoľko čierno-červená je asi najzaužívanejšia kombinácia herných komponentov a príslušenstva. A pokiaľ by to tak aj náhodou nebolo, väčšina nových počítačových skriniek oddeľuje zdroj od zvyšku skrinky nepriehľadným krytom.

Parametre a použité komponenty

Čo ale Volcano 750 ponúka po tej dôležitejšej stránke, teda po stránke výkonu a kvality komponentov? Už samotné meno napovedá, že ide o zdroj s výkonom 75 W, no až keď si pozriete samotný zdroj, poteší vás zistenie, že ide o kúsok s medzinárodne uznávanou certifikáciou 80Plus. Ide síce o takmer najnižší stupeň, 80Plus Bronze, no to stále znamená minimálne 85% účinnosť pri 20%, 50% aj 100% zaťažení. Čo už však poteší menej, to je mierne slabšia 12V koľaj, ktorá podľa výrobcu zvládne maximálne 19 A. Pre fanúšikov taktovania sa odporúčajú zdroje s aspoň 25A a 12V koľajou, takže pokiaľ ste na hone za vysokými a stabilnými taktami, Volcano 750 nebude pre vás to pravé orechové. Ani vnútri zdroja nenájdete nič svetoborné. Drvivá väčšina komponentov sú generické kúsky, ktoré poslúžia svojmu účelu, no v ničom nebudú vynikať. Zamrzelo ale použitie kondenzátora značky ChengX, ktorý sa už po krátkom googlení ukázal ako lacnejšia imitácia, ktorej sa mnohí diskutéri s väčšími nárokmi radia vyhnúť, ak je to možné. Celý zdroj ešte chladí spomínaný červený ventilátor s priemerom 120 mm a maximálnymi otáčkami 1800 RPM, ktorý sa, nanešťastie, neustále točí a nedisponuje funkciou zastavenia pri nižších teplotách.

Testovanie

Hoci sa vnútri tohto zdroja neukrývajú tie najkvalitnejšie komponenty, prišiel čas dať mu do tela a preskúšať, čo všetko vydrží. Pred jeho testovaním som ale potrápil procesor i7-6700K na doske Gigabyte Aorus Z270X Gaming 7 spolu so stálicou v testovacom počítači, zdroji Fractal Design Edison 750 s certifikáciou 80Plus Gold a 20 A na 12V koľaji. Bez väčších problémov sa mi podarilo dosiahnuť stabilný takt 4,7 GHz pri 1,315 V. Jedna rýchla výmena a pustil som sa do opätovného testovania. Tentoraz sa ale moje snaženie o vysoké gigahertze zastavilo na hodnote 4,3 GHz pri 1,325 V. Každý pokus dostať sa nad hranicu 4,3 GHz, a to aj pri vyššej voltáži, končil zamrznutím alebo kompletným padnutím systému počas stress testu v programe Aida64. Po stránke efektívnosti, ktorú určuje 80Plus certifikácia, však zdroj, našťastie, obstál a pod 85 % sa nedostal pri žiadnom z testov. Žiaľ, tento zdroj má očividný problém s držaním naozaj stabilného prúdu, čo procesorom a ďalším citlivým komponentom v počítači pod veľkou záťažou alebo po pretaktovaní úplne nesedí. Nejde o to, že by im to skracovalo život, no tento zdroj naozaj nemôžem odporučiť náročnejším používateľom. Pokiaľ ale máte v počítači slabší procesor a grafickú kartu alebo ich neplánujete pretaktovať a potrebujete napájať väčšie množstvo diskov či iných komponentov, potom by vám mal Modecom Volcano 750 dostatočne poslúžiť.

Naše hodnotenie

Modecom Volcano 750 má svoje svetlé stránky, no aj viaceré chybičky, ktoré pocit z jeho používania zhoršujú. Áno, má 80Plus Bronze certifikáciu, výkon 750 W a semi-modulárnu kabeláž, no s cenou v okolí 70 eur a slabšími výsledkami pod záťažou nemôže súperiť s cenovo a parametrovo podobnými modelmi konkurencie. Ak plánujete svoj počítač taktovať a posúvať k hraniciam toho, čo zvládne, potrebujete k tomu aj kvalitný zdroj. Modecom zvládne bežnú prevádzku a nemal by sklamať ani pri miernom zaťažení, no v konkurencii známych značiek so svojimi výsledkami neobstojí.

Klady

 • pekný dizajn
 • 80Plus Bronze certifikácia
 • semi-modulárna kabeláž

Zápory

 • vyššia cena vzhľadom na ponúkaný výkon
 • neznáme komponenty vnútri zdroja
 • slabšia 12 V koľaj
 • nestabilita systému pri vysokom zaťažení

Informácie o produkte

Modecom Volcano 750 2018

 • Kategória: Zdroje
 • Šírka: 150 mm
 • Výška: 190 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 85 mm
 • Hmotnosť: 220 g
 • Farba: Čierna/Červená
 • Orientačná cena: 75 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Modecom

Zobraziť viac

Korekcia: Stella Ondrejčiková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk