TP-Link Archer C5400X - Recenzia

TP-Link Archer C5400X - Recenzia

 

Spoločnosť TP-Link je (nielen) v segmente routerov a bezdrôtovej komunikácie už rokmi overenou voľbou, ktorú nie je nutné nijako výnimočne predstavovať. Ponúka riešenia ako pre domácnosti či používateľov s nižším rozpočtom, tak aj pre tých náročnejších zákazníkov. Na trh prináša aj úplnú špičku, ktorú tento rok predstavuje router s menom Archer C5400X. Čitatelia Gamesite.sk možno zachytili, že sme ešte minulý rok otestovali kúsok s veľmi podobným menom, chýbalo mu iba X na konci číselného značenia. Tohtoročný model však prichádza s radom vylepšení a rozšírenou funkcionalitou. Oplatí sa ale kúpa tohto kúska s cenovkou začínajúcou nad 300 eurami? To sa, samozrejme, dozviete, ak si prečítate našu recenziu.

Minuloročný model Archer C5400 s cenou okolo 250 eur priniesol množstvo profesionálnych riešení, skutočne obrovský výkon a pokrytie, čím nastavil latku očakávaní vcelku vysoko. Avšak tam, kde C5400 ukazoval striedmosť a snažil sa zapôsobiť aj na náročných profesionálov, odhadzuje C5400X okamžite svoju masku a už dizajnom napovedá, že ide o extrémny router zameraný na hráčov a nadšencov.

Obal a jeho obsah

V minulosti boli prémiové routery od TP-Linku dodávané v profesionálne vyzerajúcich obaloch ladených domodra. V minulosti. Tentoraz k nám dorazilo X-ko v čiernej krabici s prvkami červenej a žltej, na ľavom spodnom rohu balenia sme našli vyobrazené logo a nápis Archer Gaming Division. Na krabici sa tiež nachádza množstvo informácií, od použitého 4-jadrového procesoru s 64-bitovou architektúrou, cez podporu MU-MIMO a Link Aggregation, až po funkciu RangeBoost. Samotné vyobrazenie routera na obale vo mne vyvoláva zaujímavé pocity, i keď nie som žiadny arachnofobik – inšpirácia veľkými chlpatými a osemnohými potvorkami je totiž očividná. Otočiť tento router hore nohami a položiť ho do tmavej miestnosti by definitívne znamenalo minimálne výkrik „nachytanej” osoby, ak nie niečo horšie. Samozrejme, v balení sa okrem routera nachádza aj príslušenstvo – LAN kábel, adaptér na nabíjanie, osem odpojiteľných antén a inštruktážne brožúrky na čítanie pri krbe počas studených zimných večerov.

Prvé dojmy a spracovanie

Dizajn routera Archer C5400X je naozaj vyslovene herný, respektíve, dal by sa označiť ešte prívlastkom futuristický, čo síce osloví hráčov a počítačových nadšencov, no na druhej strane nemusí zapadnúť do kancelárie alebo pracovne profesionála. Antény sú odnímateľné a inštalácia zaberie vrátane vybaľovania a pricvaknutia na to správne miesto len niekoľko minút. Ďalej už ale antény nie sú polohovateľné, takže v stiesnenejších priestoroch by mohol mať router problémy. Vyklápateľné antény potešia používateľov, ktorí potrebujú mierne väčší dosah a majú miesto, na ktorom im antény nebudú zavadzať, pri testovaní som však skúsil aj router s anténami v sklopenom stave a žiadny veľký rozdiel som si teda nevšimol. Adaptér je rovnako šikovne riešený ako to bolo pri minuloročnom modeli – stále rovnaký kváder s vystupujúcimi káblami, ktorý nezaberie celú zástrčku alebo viacero vývodov na predlžovacom kábli.

Komponenty a avizovaný výkon

Okrem vonkajšieho dizajnu prešlo zmenami aj vnútro zariadenia. Predošlá generácia ponúkala procesor Broadcom BCM4709 v spojení s 512 MB RAM, no X-ko prichádza s novším štvorjadrovým SoC Broadcom BCM4908 ponúkajúcim štyri plnohodnotné Cortex A53 jadrá fungujúce na frekvencii 1,8 GHz, tri ko-procesory a celý gigabajt RAM pamäte. Okrem toho C5400X ponúka aj 16 GB interného úložiska použiteľného na jednoduché zdieľanie súborov v celej sieti. Na maximálnej teoretickej rýchlosti 1000 Mbps funguje 2,4 GHz pásmo, zatiaľ čo obidve 5 GHz pásma ponúkajú až 2167 Mbps. To v teórii i v praxi znamená, že na bežné prezeranie si stránok postačí pomalší 2,4 GHz signál a 5,0 GHz pásma môžu obstarávať pripojenie pre 4K streamovanie či sťahovanie a hranie hier. Na záver sa vylepšenia dočkali aj možnosti káblového pripojenia, nakoľko C5400X ponúka dva plnohodnotné USB 3.0 porty na jednoduché pripojenie zariadení ako tlačiarne či externých diskov a až osem LAN portov. Čo sa LAN portov týka, TP-Link určite poteší majiteľov silnejších počítačov alebo profesionálnejších NAS zariadení, nakoľko LAN porty číslo 2 a 3 sú spárované a podporujú takzvaný Link Aggregation. Táto funkcia ponúka nielen teoreticky dvojnásobnú rýchlosť prenosu dát (pokiaľ také rýchlosti koncové zariadenie zvládne), ale aj redundanciu v prípade poškodenia jedného z káblov alebo koncoviek. Nakoniec sa na zariadení nachádzajú už len tri tlačidlá na prednej strane (WPS, WI-FI a LED), ďalej tlačidlo pre vypnutie/zapnutie a posledným je Reset na zadnej strane.

Nastavenia a vychytávky

Na povrchu sa používateľské rozhranie od TP-Linku za posledný rok takmer vôbec nezmenilo, no to je len a len dobre. Toto rozhranie je, ako vždy, nadmieru intuitívne a príjemné na používanie a jeho posledný veľký update má na svedomí, že sa toto rozhranie nedá opísať inak ako perfektné. Stále platí, že otázka zapojenia routera a nastavenia všetkých dôležitých aj nedôležitých vecí trvá len pár minút a ani pri hľadaní tých najbližších podrobností som nenarazil na žiadne problémy, ani som sa necítil stratený. Či už som sa do routeru pripájal cez LAN kábel, alebo bezdrôtovo, pripojenie bolo vždy maximálne stabilné a nenarazil som počas celého používania na žiadny zádrh. Po stránke vychytávok ponúka C5400X už spomínaných osem LAN výstupov a Link Aggregation, no stále dôležitý je MU-MIMO režim, v ktorom môžu súčasne bežať všetky tri pásma (2,4 GHz a obe 5 GHz) s teoretickou priepustnosťou až 5400 Mbps. RangeBoost zvládne posunúť pokrytie do naozaj úctyhodných hodnôt a všetkých hardcore hráčov, ktorí nenávidia lag a pomalú odozvu, poteší funkcia Device Prioritisation, vďaka ktorej sú tie najdôležitejšie dáta (hry, stream, Netflix, NAS záloha) posielané s vysokou prioritou a dáta ako načítavanie stránok či sťahovanie Windows Update na ne nebudú mať negatívny dopad.

Testovanie

Archer C5400X a jeho schopnosti som otestoval za pomoci dvoch smartfónov, ale i troch počítačov, z čoho jeden streamoval video vo vysokej kvalite na televíziu, druhý sťahoval dáta a tretí bol pripojený na NAS, všetky, samozrejme, bezdrôtovo. Počas testov sa mi podarilo namerať hodnoty v tabuľke zobrazenej nižšie a v porovnaní s konkurenčnými modelmi obstál tento router viac než dobre. Výsledky opäť príjemne prekvapili podobne ako pri predchádzajúcom modeli.

Naše hodnotenie

TP-Linku sa to s routerom Archer C5400X zase raz podarilo. Ponúka veľké pokrytie, naozaj stabilné pripojenie a bleskové rýchlosti. Cenovka tohto modelu síce začína nad 300 eurami, no s takým množstvom funkcionality, silným hardvérom či ôsmimi LAN portami vystačí aj tým najnáročnejším používateľom. Okrem agresívnejšieho dizajnu mierne zamrzí azda iba fakt, že tento rok sa v obchodoch už pomaly objavujú routery podporujúce novú generáciu Wi-Fi štandardu AX. No pokiaľ sa nerozšíria aj koncové zariadenia podporujúce novú generáciu pripojenia, nemá zmysel dumať nad tým, o koľko lepší by mohol byť tento kúsok.

Klady

 • veľké a stabilné pokrytie
 • vysoké rýchlosti vďaka trom pásmam a MU-MIMO
 • Link Aggregation pre redundanciu a vyššie rýchlosti
 • skvelé používateľské rozhranie
 • až osem LAN portov
 • výkonný hardvér
 • šikovné 16 GB interné úložné miesto

Zápory

 • výstrednejší dizajn
 • prémiová cena
 • zatiaľ bez podpory Wi-Fi AX štandardu

Informácie o produkte

TP-Link Archer C5400X

 • Kategória: Prepínače a smerovače
 • Šírka: 288 mm
 • Výška: 288 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 184 mm
 • Farba: Čierna/Červená
 • Orientačná cena: 330 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: TP-Link

Zobraziť viac

Korekcia: Stella Ondrejčiková

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk