Lenovo Thinkpad T480s - Recenzia

Lenovo Thinkpad T480s - Recenzia

Neexistuje ikonickejší rad notebookov ako ThinkPad. Od uvedenia prvého modelu spoločnosťou IBM uplynulo už dlhých 26 rokov. V roku 2005 táto divízia prešla pod krídla čínskeho giganta Lenovo, no veľa zásadných zmien nenastalo. TrackPoint bol zachovaný, oprava, resp. výmena komponentov, je na dnešné pomery jednoduchá a odolnosť tiež zostala na vysokej úrovni. Ako dopadol v našej recenzii najnovší zástupca T480s?

Dizajn a dielenské spracovanie

Po vytiahnutí notebooku z igelitového obalu nás nečakalo žiadne výrazné prekvapenie. Ak by sme chceli byť struční, túto kapitolu uzavrieme konštatovaním: „Je to ThinkPad.“ Čistý dizajn, ktorému dominuje čierna „ruší“ iba logo ThinkPad nachádzajúce sa v hornom rohu. Po otvorení veka sme sa taktiež nestretli s nečakanými prekvapeniami a jediným doplnkovým elementom bola čítačka odtlačkov prstov. Snímanie prebieha bez problémov, len si treba dávať pozor na vlhké prsty, s ktorými si neporadí.

Veľmi dôležitým faktorom pri mobilite notebookov je ich hmotnosť. Tá je v prípade Thin-kpadu T480s len 1,38 kg, a preto je vhodný aj na časté prenášanie spolu s napájacím adaptérom, ktorého váha je 355 g. Pozitívne hodnotíme aj ľahkú výmenu komponentov, ktorá je možná po uvoľnení 6 klasických Phillips skrutiek. Máte tak prístup k výmene SSD disku, WLAN a WWAN modulov a možnosť inštalovať dodatočnú operačnú pamäť, ktorej maximálna kapacita je 24 GB. Notebook je aj napriek odnímateľnému spodnému veku konštrukčne zvládnutý na jednotku. Nestretli sme sa s vŕzganím, prehýbaním základne a pomerne dobre je chránený aj displej.

Displej

14-palcový IPS panel s rozlíšením WQHD (2560 x 1440 px) a matnou povrchovou úpravou je najväčšou slabinou modelu T480s. Maximálny jas je na priemernej úrovni a tým pádom je práca v exteriéri počas slnečných dní veľmi nepraktická. Matná povrchová úprava tento neduh do istej miery kompenzuje, ale tak či tak budete musieť jas nastaviť na maximálnu hodnotu, čo sa negatívne prejaví na výdrži. Displej taktiež nie je vhodný na sledovanie filmov v tmavom prostredí pre presvitajúce podsvietenie v dolnej časti.

Nad displejom sa nachádza IR kamera s podporou autentifikácie rozpoznaním tváre po-mocou Windows Hello. Pridanie skenu tváre je otázkou niekoľkých sekúnd a autentifikácia prebehne okamžite, ale nezaobišlo sa to bez kompromisu. Tým je absencia krytu kamery ThinkShutter, ktorým disponujú len základné konfigurácie s bežnou webkamerou.

Klávesnica a touchpad

V úvode sme spomínali, ktoré konkrétne prvky pôvodných ThinkPadov boli zachované. Tí bystrejší si určite všimli, že sme vynechali klávesnicu. Tá prešla firemnou unifikáciou a tento krok Lenova mnohí konzervatívni fanúšikovia dodnes nepredýchali. Našťastie, TrackPoint si svoje miesto zachoval a stále ide o veľmi návykový spôsob ovládania kurzoru myši. Chiclet klávesnica je napriek nízkemu zdvihu vhodná aj na písanie dlhších textov a vyzdvihnúť musíme aj stabilitu jednotlivých klávesov. Najmä vďaka tomu je písanie precíznejšie a počet nechcených gramatických chýb menší. Celkový veľmi dobrý dojem dopĺňa podsvietenie.

Touchpad je dostatočne veľký, prsty po ňom kĺžu skvelo, detekcia nechceného položenia dlane funguje spoľahlivo a gestá sú interpretované bez chýb. Skrátka, radosť s ním pracovať!

Hardvérová výbava a výdrž

Vďaka procesorom Intel Core 8. generácie sa o nedostatok výkonu nebudete musieť obá-vať. Nami testovaná konfigurácia disponovala modelom Core i7 8550U s integrovaným grafickým čipom Intel UHD Graphics 620, 16 GB operačnou pamäťou a rýchlym NVMe SSD diskom s kapacitou 512 GB. Celkový výkon sa ukázal najmä pri multitaskingu, ktorý zahŕňal veľké množstvo otvorených kariet v internetovom prehliadači, prehrávanie FullHD videa na YouTube a náročnú indexáciu veľkých projektov v programátorskom prostredí PHPStorm. Milo nás prekvapilo aj chladenie, resp. jeho hlučnosť. Pri nižších otáčkach bola v bežnom prostredí zanedbateľná a pri plnom výkone bola v znesiteľnej miere. Účinnosť chladenia najlepšie reprezentuje teplota základne, ktorá bola aj počas maximálneho zaťaženia na úrovni 40 stupňov Celzia a žiadne podtaktovanie procesoru, aj keď maximálna frekvencia pri plnej záťaži bola len o 400 MHz vyššia ako základný takt 1,8 GHz.

Konektorová výbava uspokojí naozaj každého a zahŕňa dvojicu USB-C konektorov, pričom jeden podporuje Thunderbolt 3, dvojicu USB 3.1 Typ-A portov, HDMI výstup, LAN, kombinovaný audio vstup/výstup a čítačku pamäťových kariet (SD, MMC, SDHC, SDXC). Počet konektorov je možné rozšíriť pomocou dokovacej stanice, ktorej kúpu odporúčame, ak bude hlavným pôsobiskom notebooku pracovný stôl.

Lenovo deklaruje, že notebook dokáže 57 Wh 6-článková batéria napájať až 15 hodín, no ako býva zvykom, táto hodnota je dosiahnuteľná len s veľkou dávkou kompromisov. My sme sa zamerali na reálne testovanie, ktoré zahŕňalo editáciu dokumentov, prehliadanie a streamovanie videí na webe a editáciu zdrojových kódov v rôznych IDE. Počas tejto záťaže sme sa ku kritickým 15% kapacity batérie dostali po 8 hodinách a 12 minútach a k celkovému vypnutiu z dôvodu nedostatku energie došlo po celkových 8 hodinách a 33 minútach. Tieto hodnoty sú vzhľadom na zaťaženie veľmi dobré a môžeme povedať, že pracovný deň bez napájacieho adaptéra pokojne prežijete.

Operačný systém

Operačný systém Windows 10 Pro je doplnený o podporné aplikácie, ktoré sa starajú naj-mä o kontrolu aktualizácií ovládačov a BIOSu. Samotný proces aktualizácie je otázkou niekoľkých klikov a používateľ sa v konečnom dôsledku nemusí o nič starať. Stabilita sys-tému bola počas testovania na dobrej úrovni, no stretli sme sa s klasickými problémami Windowsu ako napr. nekonečná inštalácia systémových aktualizácií, pomalé vyhľadávanie súborov v rámci Windows Prieskumníka aj napriek NVMe SSD disku, zlé škálovanie Win32 aplikácií pri vyššom rozlíšení a v neposlednom rade netransparentný zber používateľských dát.

Naše hodnotenie

ThinkPad T480s ťaží najmä z 8. generácie procesorov Intel Core, ktoré poskytujú dosta-točný výkon a zároveň nie sú energeticky náročné. Vidieť to najmä na výdrži, ktorá je na úrovni 8 hodín a počas pracovného dňa teda nie je nutné notebook pripojiť k adaptéru. Chválime aj tiché chladenie, klávesnicu s touchpadom a rýchly NVMe SSD disk. Potešila nás aj kvalita konštrukcie a dostatočná portová výbava. Dúfame, že budúca generácia už bude vybavená kvalitnejším displejom s vyšším maximálnym jasom.

Klady

 • kvalitná konštrukcia
 • klávesnica a touchpad
 • výkon procesorov Core 8. generácie
 • rýchly NVMe SSD disk
 • výdrž batérie
 • tiché chladenie
 • portová výbava

Zápory

 • nízky jas a presvitajúce podsvietenie displeja
 • absencia krytu pri variante s IR kamerou

Informácie o produkte

Lenovo ThinkPad T480s 2018

 • Kategória: Notebooky
 • Operačný sytém: Windows
 • Šírka: 331 mm
 • Výška: 18,45 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 226,8 mm
 • Hmotnosť: 1320 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 2300 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Lenovo

Zobraziť viac

Korekcia: Veronika Cholevová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk