Creative Sound BlasterX G6 - Recenzia

Creative Sound BlasterX G6 - Recenzia

Zvuk je po hrateľnosti druhým najdôležitejším aspektom, ktorý vás dokáže vtiahnuť do deja a umožní vám naplno si vychutnať herný zážitok. Čo však v prípade, že disponujete priemerným headsetom, ktorý nedokáže naplno využiť potenciál zvukového spracovania titulu? Je vhodným riešením kúpa zosilňovača?

V balení sa okrem samotného zariadenia nachádza napájací microUSB kábel, optický kábel a sada manuálov. Nemilo ma prekvapila absencia napájacieho adaptéra, ktorý by mal byť, vzhľadom na prémiovú cenu, samozrejmosťou. Ide o nepríjemnosť pre majiteľov konzol, ktorí sú nútení použiť adaptér vlastného smartfónu alebo tabletu.

Pri pohľade na dizajn je jasné, že primárnou cieľovou skupinou zariadenia sú hráči. Dominantnú rolu hrajú ostré hrany a podsvietenie, ktoré dokonale kontrastuje oproti šedo-čiernemu farebnému povrchu. Podsvietenie je možné nastaviť v aplikácii Sound Blaster Connect, no týka sa to iba písmena X náchadzajúceho sa v strede vrchnej steny. K dispozícii sú štyri preddefinované profily a je možné pridať si aj vlastné. Spodná stena je pokrytá protišmykovou vrstvou, ktorá sa oproti klasickým gumovým vrstvám jednoduchšie čistí od nečistôt, no zároveň si funkciu plní totožne.

Funkčné prvky sú rozložené po bočných stenách, pričom vpredu sa nachádzajú 3,5 mm jack konektory pre audio výstup resp. vstup a regulátor hlasitosti. Pri manipulácii s regulátorom oceníte už spomínanú protišmykovú vrstvu, ktorá zaručuje, že pri zmene úrovne hlasitosti zosilňovač zostane pevne na svojom mieste. Vzadu sa nachádza optický vstup a výstup spolu s microUSB konektorom.

Tlačidlá sa nachádzajú v ľavej bočnej stene a slúžia na zapnutie resp. vypnutie Scout módu a SBX. Vedľa nich sa nachádza prepínač na zosilnenie až na 130 dB. Toto nastavenie je peknou demonštráciou sily zosilňovača, no zároveň je nebezpečné pre membránu headsetu aj pre sluch.

Na prvý pohľad sa môže zdať, že telo zariadenia obsahuje aj kovové prvky, no opak je pravdou. Konštrukcia je kompletne vyrobená z plastu, ale jej spracovanie je výborné. Konštrukčné prvky lícujú perfektne a ani pri vyššom vyvinutí tlaku sa plasty nedeformovali ani nevŕzgali.

Inštalácia zosilňovača je otázkou sekúnd a na plnohodnotné používanie je nutná inštalácia nástroja Soundnd Blaster Connect. Aplikácia je perfektne optimalizovaná a počas týždňového testovania som sa nestretol so žiadnym zaseknutím alebo pádom. Všetky funkčné prvky sú logicky umiestnené a zžitie sa s nástrojom je veľmi jednoduché. Nastavenia sú široké a uspokoja aj náročných používateľov. Hráčov poteší veľké množstvo preddefinovaných herných profilov optimalizovaných či už pre konkrétnu hru alebo herný žáner.

Čo sa týka výstupnej kvality zvuku, Sound BlasterX nesklamal. Spoločnosť Creative je na poli audio zariadení už dlhé roky etablovanou značkou a výrazný nedostatok by ma veľmi prekvapil. V konečnom dôsledku Sound BlasterX G6 posunie aj priemerný headset o level vyššie či už pri hraní, alebo počúvaní hudby. Je to aj vďaka zvukovému procesoru Xamp, ktorý zosilňuje kanály jednotlivo. Počas hrania je ideálnou kombinácia Scout mód spolu s priestorovým zvukom. Scout mód dokonale zvýrazňuje okolité zvuky a počujete doslova každý krok protihráča, zatiaľ čo virtuálny priestorový 7.1 zvuk vás vtiahne do deja. V Battlefielde 1, ktorý je po zvukovej stránke už bez použitia Sound BlasterX G6 na vysokej úrovni, sa tak doslova cítite ako na bojisku. FIFA vás zasa teleportuje na zaplnený Anfield a vám až naskakuje husia koža pri zborovom speve „You'll never walk alone“.

Zosilňovač je taktiež možné pripojiť aj ku konzolám (PS4, Xbox One a Nintendo Switch), no k dispozícii budete mať iba funkcie dostupné formou funkčných prvkov v ľavej bočnej stene. Stále sa dočkáte skvelého audio zážitku, no možnosti nastavenia sú oproti PC značne limitované.

Naše hodnotenie

Zosilňovač Creative Sound BlasterX G6 v žiadnom prípade nesklamal a ide o perfektné zariadenie, ktoré využijú hráči, ale aj bežní používatelia. Zvuk je kvalitný a posúva o úroveň vyššie každý headset. Chválime aj širokú paletu nastavení a skvelú aplikáciu Sound Blaster Connect. Cena zariadenia je síce na prvý pohľad vyššia, ale vzhľadom na celkovú kvalitu je akceptovateľná. Škoda len absencie napájacieho adaptéra, ktorý je nutný pri používaní zosilňovača s konzolami.

Klady

 • skvelá aplikácia Sound Blaster Connect s množstvom nastavení
 • podpora konzol (PS4, XOne, Switch)
 • kvalitný zosilnený zvuk
 • predefinované nastavenia pre rôzne typy hier
 • Scout mód
 • dizajn a kvalitné spracovanie

Zápory

 • vzhľadom na cenu absencia napájacieho adaptéra

Informácie o produkte

Creative Sound BlasterX G6 2018

 • Kategória: Ostatné
 • Šírka: 111 mm
 • Výška: 70 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 24 mm
 • Hmotnosť: 144 g
 • Farba: šedo-čierna
 • Orientačná cena: 149 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Creative

Zobraziť viac

Korekcia: Veronika Cholevová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk