NZXT H400i White - Recenzia

NZXT H400i White - Recenzia

 

Značku NZXT už počítačovým nadšencom netreba predstavovať. Ak ste o nej ešte náhodou nepočuli, dala by sa najlepšie zhrnúť dvomi slovami: funkčný dizajn. Kvalitné počítačové skrinky, chladenie a doplnky, ktoré ulahodia oku a zároveň udržia váš počítač v bezpečí pred nadmerným teplom. Takéto skrinky takmer nikdy nie sú lacné a pri NZXT je cena v porovnaní s konkurenciou väčšinou o niečo vyššia. Tentoraz sme na otestovanie dostali stredný model z trojice skriniek radu H s označením H400i a neváhali sme ho podrobiť poriadnej záťaži a pozrieť sa na všetky jeho výhody a nevýhody.

Okrem skrinky NZXT H400i, do ktorej sa zmestia matičné dosky s rozmermi Micro-ATX a ITX, ponúka NZXT ešte model H700i pre plnohodnotné ATX dosky a menšiu H200i, do ktorej sa ale nič väčšie ako ITX doska nezmestí. Všetky tri skrinky majú podobnú konštrukciu a rovnako vynikajú vo viacerých smeroch, no sú medzi nimi menšie odlišnosti. Preto neodporúčame vyberať si z druhých dvoch modelov na základe tejto recenzie. Teraz sa ale poďme spolu pozrieť na skrinku H400i.

Obal a jeho obsah

Skrinka sa ukrýva v modernom obale ladenom do typických NZXT farieb, teda bielej a modro-fialovej. Keďže tento rad modelov ponúka priehľadnú bočnicu z temperovaného skla, je jej bezpečné uloženie naozaj dôležité. Okrem samotnej skrinky sa v obale okrem manuálu nenachádza takmer nič iné, pretože príslušenstvo je pevne uchytené vnútri.

Použitý hardvér

Nakoľko ide o skrinku podporujúcu ATX a ITX dosky, bola na otestovanie použitá nadmieru šikovná matičná doska GIGABYTE X150M-PRO ECC, ktorá podporuje procesory z radu Skylake a KabyLake a dokonca modely Xeon. Do nej bol osadený procesor i7-6700K (nanešťastie, bez možnosti taktovania), grafická karta MSI GTX 1070 Ti Twin Frozr, 16 GB Adata D40 RAM a 512 GB m.2 SSD. O chladenie sa postaral AIO Cooler Master MasterLiquid 240 s dvoma 120 mm ventilátormi a tri 120 mm ventilátory, ktoré sú dodané priamo so skrinkou.

Prvé dojmy a spracovanie

Všetky modely (H200i, H400i, aj H700i) sú momentálne dostupné v štyroch farebných kombináciách, ktorými sú matná čierna v spojení s lesklými doplnkami v bielej, červenej, modrej alebo čiernej. Nami testovaná H400i bola ladená do čierno-modrej kombinácie, ale ak máte iné preferencie, nie je problém pri nákupe vybrať inú konfiguráciu. Ako je pri NZXT produktoch zvykom, skrinka pôsobí kvalitným a prémiovým dojmom. Nie je ani príliš ľahká, ani priťažká, všetky hrany a súčiastky lícujú bez problémov a nenachádzajú sa na nej takmer žiadne ostré hrany, ktoré by vám mohli ublížiť pri skladaní. Jedinou výnimkou sú hrany ukryté za predným krytom, na ktorých som si privodil menšie zranenie. Za túto situáciu som si ale mohol sám, pretože som manipuloval so skrinkou, v ktorej už boli osadené komponenty a prsty sa mi pošmykli na lakovanom povrchu.

Mozog skrinky

Skrinka zadu H je jednou z prvých naozaj múdrych skriniek na dnešnom trhu. Samozrejme, aj do najlacnejšej skrinky od neznámeho výrobcu sa dajú dokúpiť doplnky, ktoré dokážu monitorovať a zobrazovať informácie či inak zjednodušiť život. H400i a ostatné skrinky z tohto radu už obsahujú priamo z výroby tzv. Smart Device. Zariadenie kombinuje funkcie NZXT Grid+ a Hue+, čo znamená, že máte možnosť pripojiť až deväť ventilátorov v troch kanáloch a RGB pás na podsvietenie, taktiež vďaka tomu môžete ovládať všetko cez CAM softvér. Osobne mám s CAM softvérom protichodné skúsenosti, pretože vždy na ňom bolo niečo, čo nefungovalo podľa mojich predstáv alebo so mnou odmietal spolupracovať úplne. Preto ma veľmi potešilo, keď po inštalácii hardvéru do skrinky pracoval bez najmenších problémov a nastavenie podsvietenia a odvetrávania skrinky bolo len otázkou niekoľkých kliknutí.

Vizuálna stránka

Skrinka H400i sa po dizajnovej stránke naozaj podarila. Celý rad H je akýmsi spirituálnym nástupcom obľúbenej skrinky S340, ktorá síce vo verzii Elite ponúkala aj bočné temperované sklo, ale na rozdiel od série H nebola celá postavená s temperovaným sklom na zreteli. Spojenie matného a lesklého povrchu, hranatého dizajnu a podsvietenia je H400i skvelou voľbou pre hráčov či profesionálov, ktorí radi vystavujú hardvér. A keď už spomínam podsvietenie, nemôžem zabudnúť podotknúť, že v skrinke je v hornej časti už predinštalovaný RGB pásik a druhý sa nachádza v krabičke s doplnkami, skrutkami a sťahovacími páskami. Vysvietenie celej skrinky podľa vlastných predstáv nebude žiadny problém.

Rozvrhnutie

Skrinky od NZXT sa takmer bez výnimky vyznačujú skvelými možnosťami manažmentu káblov a H400i nie je výnimkou. Možno by som si dovolil povedať, že z tohto hľadiska ide o doposiaľ najlepšiu skrinku. Zdroj a väčšina káblov sa ľahko ukryje v tuneli zakrývajúcom spodnú časť. Najlepším vylepšením sú však drážky na zadnej časti, ktorými sa pri troške plánovania dajú viesť káble na napájanie matičnej dosky, grafickej karty alebo čohokoľvek iného. Po stránke úložného priestoru ukazuje H400i pomalý odklon od 3,5-palcových hard diskov, čo síce znamená, že môžete uchytiť len jeden veľký hard disk priamo na spodku skrinky, ale zmestia sa do nej až tri 2.5 palcové hard disky či SSD-čka. V spojení so stále populárnejšími m.2 diskami by nemal nedostatok úložného priestoru znamenať žiadny problémom.

Možnosti chladenia

Hoci H400i nepôsobí obrovským dojmom, dokáže ponúknuť prekvapivo dobré možnosti chladenia, čo je dané hlavne šikovným vnútorným rozložením. Do skrinky sa dajú osadiť aj dva 240 mm radiátory či AIO vodné chladiče dopredu a na vrchnú stranu alebo 140 mm ventilátory a ešte ostáva miesto na jeden 120 mm ventilátor na zadnej strane. Dobrou správou pre ľudí, ktorí majú prašnejšie obydlie alebo radi udržujú vnútro svojho počítača čisté, je filter na vrchu skrinky, ktorý je prichytený magnetickým pásom. Inštalácia chladenia do skrinky je naozaj jednoduchá, a to aj vďaka odnímateľnému pásu, ktorý zakrýva kabeláž na ľavej strane skrinky. Pokiaľ by ste premýšľali nad kúpou tejto skrinky, určite odporúčam minimálne AIO chladič, hoci omnoho viac by sa do nej hodilo vodné chladenie vyrobené na mieru.

Naše hodnotenie

NZXT H400i White je jednou z najpraktickejších, najprémiovejšie pôsobiacich a najlepšie, hoci stále striedmo, vyzerajúcich skriniek, ktoré sú na trhu dostupné. Spojenie týchto vlastností, samozrejme, nie je lacné. S cenovkou pohybujúcou sa medzi 140 až 150 eurami ide už o celkom veľkú investíciu. Našťastie je túto cenu možné vysvetliť nielen už spomínanými vlastnosťami a schopnosťami, ale aj troma 120 mm Aer ventilátormi, šikovným pomocníkom NZXT Smart Device a zabudovaným podsvietením. Prémiové, kvalitné a múdre zariadenia nebudú nikdy lacné a lacné zariadenia budú málokedy prémiové, kvalitné aj múdre.

Klady

 • prepracovaný dizajn
 • skvelé možnosti manažmentu káblov
 • nadpriemerné možnosti vetrania
 • kvalitné prevedenie
 • funkcionalita NZXT Smart Device
 • bočnica z temperovaného skla

Zápory

 • prémiová cena

Informácie o produkte

NZXT H400i White

 • Kategória: PC skrinky
 • Šírka:  210 mm
 • Výška: 417mm, bez nožičiek 393 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 421 mm
 • Hmotnosť: 7600 g
 • Farba: Biela
 • Orientačná cena: 140 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: NZXT

Zobraziť viac

Tento komponent bol testovaný na nasledujúcej zostave

 • Základná doska: Gigabyte X150M-PRO ECC
 • Procesor: Intel Core i7 - 6700K Skylake
 • Pamäť: Adata XPG Spectix D40 DDR4 16 GB
 • Chladenie procesora: Cooler Master MasterLiquid 240
 • Pevný disk: Adata XPG Gammix S10 512 GB M.2
 • Grafická karta: MSI GTX 1070 Ti
 • Zdroj: Fractal Design Edison M 650 W
 • Skrinka: NZXT H400i
Korekcia: Iveta Szighardtova

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk