Trust Duet2 - Recenzia

Trust Duet2 - Recenzia

O svete bez drôtov a potrebe pripájať do zariadení akékoľvek fyzické konektory sníva množstvo ľudí už celé desiatky rokov. V množstve sfér a segmentov sa bezdrôtové fungovanie aj skutočne uchytilo, predsa len, takmer každý obyvateľ vyspelejšej krajiny vlastní mobilný telefón a niektoré šikovnejšie telefóny podporujú dokonca aj bezdrôtové nabíjanie. Podobne aj notebooky či iné formy prenosných počítačov takmer bez výnimiek disponujú niektorou z foriem bezdrôtovej komunikácie. Na druhej strane ale stále existujú segmenty, v ktorých sa bez drôtov zaobísť nedá, teda pokiaľ človek nechce platiť naozaj veľké peniaze za špecializované riešenia.

Presne takým segmentom je aj trh s bezdrôtovými slúchadlami, najmä s tými malými, takzvanými štupľami, ktoré sa pýšia úplnou absenciou káblov. Pretože nech už akokoľvek pokročili technológie batérií schopných takéto maličké slúchadlá napájať pri prehrávaní hudby aj počas niekoľkých hodín, limitácia kompaktných rozmerov má veľký vplyv na možný výkon vnútorných komponentov. A tým nemám na mysli schopnosti reprodukcie zvuku, ale najmä šikovnosť, s akou dokážu slúchadla udržiavať stabilné pripojenie k párovanému zariadeniu. V našej redakcii zakotvili bezdrôtové Bluetooth slúchadlá značky Trust s pekným menom Duet2, striedmym dizajnom a prísľubom života bez káblov. Ako dopadli v testovaní a reálnom živote si, samozrejme, môžete prečítať v nasledujúcich riadkoch.

Obal a jeho obsah

Nebudem veľmi ďaleko od pravdy, keď napíšem, že spoločnosť Trust sa stále radí medzi poskytovateľov lacnejších, až stredne drahých výrobkov, teda do takej nižšej strednej triedy. To mierne odráža aj balenie slúchadiel, ktoré je dostatočne moderne ladené, aby zaujalo aj mladšie generácie, ale nepôsobí ani príliš prehnane či prémiovo, aby odradilo konzervatívnejších zákazníkov. Vnútri krabičky vcelku malých rozmerov sa ukrýva plastové puzdro, ktoré tvarom pripomína pilulku, 25 cm dlhý nabíjací Micro USB-USB kábel a gumené vložky do uší rôznych rozmerov, aby slúchadlá padli do každého ucha.

Prvé dojmy a spracovanie

Začnem asi samotným puzdrom, v ktorom boli slúchadlá bezpečné skladované a prenášané, keď som ich práve nepoužíval. Obal je plastový a má odklápateľné viečko, ktoré je v miestach uloženia slúchadiel mierne priesvitné. Do precízne tvarovaných jamiek v puzdre zapadnú slúchadlá bez väčších problémov a iba jedným smerom, takže som sa pri ich odkladaní ani veľmi nenatrápil. Puzdro tiež slúži ako dobíjacia stanica, ktorá podľa slov výrobcu zvládne slúchadlá doplna nabiť dvakrát a pri avizovanej výdrži troch hodín prehrávania hudby tak poskytne až deväť hodín zábavy. Samotné slúchadlá potešia nenápadným dizajnom v čiernom prevedení, ruší ho iba strieborná časť fungujúca ako tlačidlo ovládania a zároveň sa tu nachádza aj logo spoločnosti Trust. Po nasadení do uší slúchadlá takmer vôbec netrčia a na rozdiel od iných riešení, ktoré na seba možno aj naschvál upozorňujú, je veľmi jednoduché prehliadnuť ich.

Ergonómia, pripájateľnosť a zvuk

Prispôsobenie mojim ušiam predstavovalo osadenie gumených vložiek strednej veľkosti a väčšej gumenej antény slúžiacej na dodatočné uchytenie v mušli ucha. Spárovanie tiež nepredstavovalo väčšie problémy, hoci som si musel prečítať manuál, aby som našiel správnu kombináciu dĺžky stlačenia tlačidiel na slúchadlách pre zapnutie a naštartovania režimu párovania. Prvotné pripojenie k telefónu Xiaomi Mi Mix 2S mi zabralo asi minútu a pol, no spárovanie s notebookom už trvalo len pár sekúnd. Po stránke zvuku, hoci som nečakal nič svetoborné, slúchadlá Duet2 mierne sklamali. Pri plnej hlasitosti je ešte všetko v poriadku, prednes hudby je dostatočne kvalitný pre bežného používateľa a dokonca sa dá hovoriť aj o príjemných basoch. Menším sklamaním sú však nižšie úrovne hlasitosti, tu slúchadlá akoby neznižovali zvuk na všetkých frekvenciách rovnako, čoho výsledkom je mierne skresľovanie zvuku. Basy akoby hrali pri nižších hlasitostiach niekedy trochu výraznejšie než stredy a výšky, inokedy je to práve naopak a pri počúvaní skladieb s naozaj rozmanitým zvukom teda zážitok nie je najlepší. Druhý menší problém, na ktorý som pri používaní narazil, sú tlačidlá na ovládanie slúchadiel, respektíve jedno tlačidlo na pravom a jedno na ľavom slúchadle. Ide o fyzické tlačidlá, ktoré pre registrovanie akcie vyžadujú vcelku silný stisk pri každom pauzovaní pesničky alebo preskakovaní dopredu či dozadu, takže sa mi slúchadlo nepríjemne zabáralo do zvukovodu. Oveľa lepším riešením je použitie plôšky citlivej na dotyk a gestá, no takéto technológie sa zatiaľ nachádzajú iba na drahších a prémiovejších kúskoch.

Parametre

Do vnútra slúchadiel sa spoločnosti Trust podarilo vtesať feritové meniče s priemerom 8 mm, čo je mierne viac než ponúkajú bežné štupľové modely a takisto aj všesmerový mikrofón zabudovaný do oboch strán. Citlivosť na hodnote -42 dB a rozsah 20 – 20000 Hz tiež neznie zle, no už som spomínal menšie problémy s čistotou zvuku pri nižšej hlasitosti. S hmotnosťou 10 g pri jednom slúchadle sa však netreba báť únavy krku a ani puzdro s hmotnosťou pod 50 gramov spolu s malými rozmermi robia z Duet2 veľmi zaujímavú voľbu pre ultramobilných ľudí. Mierne zamrzí absencia odolnosti voči vode a potu, takže na potápačské výpravy si ich nikto nevezme, no ako bežné slúchadlá by mali vydržať nejaké to vlhko. O bezdrôtovú komunikáciu sa stará Bluetooth 4.1 s podporou profilov A2DP a HFP, čo pokryje takmer všetky zariadenia disponujúce Bluetooth konektivitou. Nakoniec je nutné ešte spomenúť, že puzdro je nabíjateľné akoukoľvek USB nabíjačkou alebo káblom s koncovkou Micro USB, čo pre potreby takýchto malých a energeticky nenáročných zariadení úplne postačuje.

Stabilita signálu a výdrž

Doteraz som spomínal hlavne menšie problémy než menej kvalitný zvuk pri nižších hlasitostiach alebo fyzické tlačidlá, pri ktorých sa slúchadlá počas stláčania mierne zarezávajú do uší. Najväčší problém pri používaní a testovaní slúchadiel Duet2 ale vznikol kvôli dvom faktorom, z ktorých sa jeden na prvý pohľad javí ako pozitívum tohto produktu. Týmito faktormi sú malé rozmery Duet2 slúchadiel, nenápadnosť bez akýchkoľvek trčiacich častí a použitie štandardu Bluetooth 4.1. Od uvedenia tejto verzie už ubehlo viac než päť rokov, nasledoval ho vylepšený Bluetooth 4.2 v roku 2014 a najnovší (doposiaľ aj najvýkonnejší) Bluetooth 5.0 koncom roku 2016. Verzia 4.1 má viacero múch, no jedným z najväčších problémov je najmä pri malých zariadeniach bez rozmernejších antén menší výkon a priestupnosť pevnými objektmi. Pevným objektom je aj ľudské telo, a preto takmer vždy pri prechádzke vonku strácali slúchadlá každú chvíľu signál. Pri chodení po meste, kde sa vo vreckách a batohoch okoloidúcich nachádza množstvo ďalších Bluetooth zariadení, ktoré zahlcujú svojím signálom úzke pásmo, bolo strácanie signálu až natoľko časté, že sa hudba stala v praxi nepočúvateľnou. Skúšal som nosiť mobil spočiatku vo vrecku nohavíc, potom sa presunul do vrecka mikiny, následne do náprsného vrecka košele a aj do vrchnej časti batoha na chrbte, no vonku v meste sa mi spoľahlivý spôsob na získanie stabilného signálu nájsť nepodarilo. Slúchadlá ale fungujú špičkovo a signál sa drží bez problémov v interiéroch, nakoľko tu sa môže vysielaný signál z mobilu alebo počítaču odrážať od stien a nájsť si tak cestu do prijímača slúchadiel. Duet2 ešte zvládli potešiť svojou výdržou. Tá sa počas celého testovania držala nad hodnotou troch hodín, raz som dokonca bez prestávky počúval na plnej hlasitosti tesne pod štyrmi hodinami a puzdro zvládne nabiť slúchadlá o kúštik viac než len dvakrát.

Naše hodnotenie

Pokiaľ hľadáte skvele znejúce, dizajnové a úplne bezdrôtové slúchadla na prechádzky po meste, Trust Duet2 v žiadnom prípade nie sú pre vás. Pri plnej hlasitosti síce znejú počúvateľne a potešia aj vcelku silnými basovými tónmi, no nižšie úrovne zvuku už tak kvalitne neznejú. Problémom je aj nedotiahnutá stabilita pripojenia a vypadávanie, ktoré dokáže pokaziť zážitok z piesne či podcastu omnoho viac než menej kvalitný prednes. Pokiaľ ale hľadáte nenápadné slúchadla do práce či na cvičenie v posilňovni (hoci tu treba myslieť na to, že nie sú vodotesné), môžu byť slúchadlá Trust Duet2 zaujímavou voľbou.

Klady

 • nenápadný dizajn
 • nič z ucha príliš netrčí
 • jednoduché používanie
 • obstojný zvuk a basy pri maximálnej hlasitosti
 • vydržia celý deň, hoci s prestávkami na dobitie z puzdra

Zápory

 • menej kvalitný zvuk pri nižšej hlasitosti
 • fyzické tlačidlá tlačiace slúchadla do ucha pri stláčaní
 • nestabilný signál v otvorených priestoroch a najmä v meste
 • absencia akejkoľvek meranej odolnosti voči vode

Informácie o produkte

Trust Duet2

 • Kategória: Reproduktory a slúchadlá
 • Hmotnosť: 45 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 60 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Trust

Zobraziť viac

Korekcia: Stella Ondrejčiková

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk