Modecom Volcano 750 Gold - Recenzia

Modecom Volcano 750 Gold - Recenzia

 

O značke menom Modecom sme toho už na Gamesite čo to popísali a hoci bola väčšina recenzií zameraná najmä na počítačové príslušenstvo či skrinky, ponuka tejto spoločnosti je omnoho širšia. Nedávno som sa pozrel na výkon a kvalitu zdroja s označením Modecom Volcano 750 ponúkajúceho výkon 750 W s certifikáciou 80Plus Bronze, ktorý ale veľmi neuchvátil. Tentoraz u nás pristál o niečo drahší a minimálne na papieri kvalitnejší kúsok s podobným menom, ale s príponou Gold. Nie je totiž 750 wattov ako 750 wattov a vyššia účinnosť je vždy vítanou vlastnosťou, hlavne pri počítačových zostavách plných výkonných a drahých komponentov.

Ako som zistil a napísal už pri predošlom kúsku, Modecom, ako aj rad ďalších spoločností, nevyrába počítačové zdroje vo svojich továrňach a necháva si ich dodávať od subdodávateľov. Na tejto skutočnosti nie je nič zlé, nebodaj nekalé, ale treba ju spomenúť, nakoľko kontrola nad celým procesom zrodu produktu nie je v réžii samotnej spoločnosti. Takzvaný rebranding používajú aj renomované a hráčmi obľúbené spoločnosti, ktorým sa jednoducho iba neoplatí postaviť si vlastnú výrobnú halu a skladať v nej produkty od hŕby komponentov až po výsledný kus, no stále chcú svojim fanúšikom ponúknuť aj produkty, v ktorých nemajú úplnú expertízu. Za modelom Modecom Volcano 750 Gold stojí pre európske uši neveľmi známa čínska spoločnosť SAMA, tiež známa ako Guangzhou AOJIE Technologies. Výrobky z tovární tejto spoločnosti sú však naozaj rozšírené a možno by boli niektorí čitatelia aj prekvapení, keby zistili, v akom množstve zariadení sa nachádzajú zdroje či komponenty značky SAMA.

Obal a jeho obsah

Modecom opäť potešil vcelku vkusným balením s moderným dizajnom ladeným v čiernej so zlatými prvkami. Možno by som priamo na obale uvítal trochu viac informácií, napríklad ohľadom dĺžky káblov, ale všetky podrobnosti sa dajú nájsť ako na internete, tak v pribalenom manuáli/brožúrke. Vnútri krabice sa opäť raz nachádzajú dve čierne textilné vrecká, ktoré ukrývajú samotný zdroj a pripojiteľné káble. Okrem káblov sú v menšom z vreciek aj sťahovacie pásky, ktoré sa môžu hodiť pri skladaní počítaču a manažovaní káblov a takisto šesť skrutiek s dlhším závitom, nakoľko telo samotného zdroja má zaoblené hrany a normálne skrutky by na pevnú montáž v jeho prípade nestačili.

Prvé dojmy a spracovanie

Volcano 750 Gold je plne modulárnym zdrojom, čo znamená, že doňho pri inštalácii treba pripojiť aj základné káble na napájanie matičnej dosky, procesora a poprípade grafickej karty. Čo sa káblov týka, v balení sú okrem 8PIN a 24PIN káblov pre CPU a matičnú dosku ďalej dva SATAx4 káble na napájanie diskov a iných SATA zariadení, jeden 4xMOLEX+FDD a tri 6+8 PIN káble na napájanie grafických kariet.

Po stránke dĺžky káblov Volcano vskutku poteší a zvládne obslúžiť aj tie rozmernejšie skrinky.

 • 24 PIN ATX: 57 cm
 • 4+4 PIN ATX: 63 cm
 • PCIe (6+2pin): 51/65 cm
 • SATA: 51/66/82/97 cm
 • Molex: 50/66/82/97 cm
 • FDD: 112 cm

Týmito káblami ale zďaleka nepokryjete všetky zásuvky na zadnej strane zdroja, takže pokiaľ by to výkon komponentov povoľoval, je možné zohnať si ďalšie káble a napájať ešte viac zariadení. A hoci nie sú káble opletané, potešia každého nadšenca svojou čisto čiernou farbou. Po stránke hmotnosti prekvapí Volcano 750 Gold vcelku vysokým číslom, keďže zastavil tesne pod 2,5 kg. A hoci sa často hovorí, že ťažký zdroj bude kvalitný, pri tomto kúsku to až tak neplatí. Za hmotnosťou zdroja totiž nestoja kvalitné a ťažké vnútorné komponenty, ale skôr hrubší plech použitý na vonkajší obal a hlavne nadmieru hrubé plechy bočných strán. Osobne si myslím, že pri výrobe mohli ušetriť pár centov na každom kúsku použitím tenších plechov a radšej investovať do kvalitnejších komponentov vnútri.

Parametre a použité komponenty

Keď už spomínam komponenty, môžeme sa na ne predsa pozrieť aj bližšie. Certifikácia 80Plus Gold udáva, že zdroj musí spĺňať minimálne 91% účinnosť pri polovičnom zaťažení, a preto už aj samotné vnútro muselo prejsť zlepšovacou kúrou v porovnaní s predošlým modelom Volcano 750 s certifikáciou 80Plus Bronze. Hlavným dodávateľom interných komponentov je tentoraz značka Teapo, ktorá sa na rozdiel od mena ChengX použitej pri Volcano 750 Bronze teší omnoho väčšej obľube a darí sa jej udržiavať si vcelku dobré renomé. Stále to po kvalitatívnej stránke nie je úplná špička, no vo svojich zdrojoch používajú Teapo kondenzátory a iné komponenty aj oveľa známejšie spoločnosti. O chladenie zdroja sa stará ventilátor s priemerom 120 mm a maximálnymi otáčkami 1800 RPM, ktorý síce nedisponuje funkciou úplného zastavenia pri nižších teplotách, no pri bežnej až strednej záťaži je takmer nepočuteľný.

Testovanie

Hoci sa vnútri tohto zdroja neukrývajú tie najkvalitnejšie komponenty, prišiel čas dať mu do tela a preskúšať, čo vydrží. Už pri testovaní Modecom 750 s certifikátom 80Plus Bronze som si odskúšal, že naša bežná kombinácia v testovacom počítači (procesor i7-6700K na doske Gigabyte Aorus Z270X Gaming 7 spolu so zdrojom Fractal Design Edison 750 s certifikáciou 80Plus Gold a 20A na 12V koľaji) zvládne bez väčších problémov dosiahnuť stabilný takt 4,7 GHz pri 1,315 V. Po resetovaní taktov a výmene zdrojov som sa opätovne pustil do testovania. Tentoraz sa moje snahy zastavili na hodnote 4,7 GHz, hoci až pri 1,325 V. Ďalšie snahy o taktovanie končil mrznutím alebo kompletným padnutím systému počas stress testu v programe Aida64. Po stránke efektívnosti, ktorú určuje 80Plus certifikácia, zdroj obstál a pod sľubovaných 90 % sa nedostal pri žiadnom z testov. Takisto zvládal dostatočne vykrývať kolísanie siete, no udržovanie naozaj stabilného prúdu mu stále nešlo na 100 %

Naše hodnotenie

Modecom Volcano 750 Gold so svojím avizovaným výkonom a plnou modularitou osloví hlavne náročných zákazníkov, ktorí plánujú napájať nadupané počítače. Certifikácia 80Plus Gold je síce fajn, no mierne zamrzia priemerné výsledky týkajúce sa kvality výkonu a takisto aj stále menej než optimálny výber niektorých komponentov. Čo je ale pri tomto modeli naozaj nešťastné a zároveň je to aj dôvodom, prečo ho aj nemôžem z plného srdca odporúčať, to je cena začínajúca nad hodnotou 100 eur. Nielen preto, že za 100 eur sa dajú zohnať 750 W 80Plus Gold aj plne modulárne zdroje od renomovaných značiek ponúkajúcich trojročnú či dokonca päťročnú záruku, namiesto dvojročnej od Modecomu, no najmä pre zistenie, že v slovenských obchodoch je dostupný kúsok s totožným vnútrom vyrábaným podľa všetkého na tej istej výrobnej linke – odlišujú sa len logami nastriekanými na bočných stranách, navyše, zakúpite si ho za 75 eur. Pokiaľ ale na tento zdroj narazíte v akcii za 65 či 70 eur, bude váš výber jednoduchší.

Klady

 • pekný dizajn
 • 80Plus Gold certifikácia
 • plne modulárna kabeláž
 • ochrana pred kolísavou sieťou

Zápory

 • prehnane vysoká cena
 • nižšia kvalita stavby

Informácie o produkte

Modecom Volcano 750 Gold

 • Kategória: Zdroje
 • Šírka: 150 mm
 • Výška: 190 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 85 mm
 • Hmotnosť: 2500 g
 • Farba: Čierna/Zlatá
 • Orientačná cena: 105 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Modecom

Zobraziť viac

Korekcia: Modecom

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk