Kodak Pixpro AZ527 - Recenzia

Kodak Pixpro AZ527 - Recenzia

 

Kompakty, zrkadlovky, full-rame foťáky, bezzrkadlovky, ultraozoomy. S typmi fotoaparátov akoby sa pretrhlo vrece a bežný zákazník sa v nich môže veľmi jednoducho stratiť. Alebo v ňom samostatný fotoaparát vôbec nevzbudí záujem, nakoľko schopnosti smartfónov sa ku kvalite bežných kompaktov približujú stále viac a viac. V jednom segmente a v jednej schopnosti ale majú plnohodnotné foťáky stále prevahu a tak skoro ju zrejme ani nestratia. Tou schopnosťou je ponuka väčšieho ako dvoj- či trojnásobného optického zoomu. Do úzkych tiel moderných smartfónov plných rozličných komponentov sa nikdy nezmestí naozaj veľký snímač ani optika, ktorá by ponúkla nadštandardný zoom.

Privítajte ultrazoom Kodak Pixpro AZ527, tiež označovaný ako Astro Zoom 527. Tento foťák patrí do segmentu cenovo dostupných kompaktov s gripom (madlom) pre jednoduché držanie a disponuje naozaj úctyhodným zoomom 52x. A spomínané 52-násobné priblíženie je čisto optické, čiže dosiahnuté vďaka posúvaniu šošoviek a nie vyrezávaním časti obrázku. Možno sa ale pýtate, čo robí značka Kodak pri digitálnych foťakoch? Nezbankrotovala predsa táto kedysi obrovská spoločnosť, ktorá mala monopol v dobách tradičných fotoaparátov? Áno, firma Kodak ako taká už dávno nie je tým, čím bývala, po bankrote sa jej pôsobenie veľmi zúžilo, no to neuberá na jej skúsenostiach. Predsa len, prvý digitálny foťák na svete stvorili šikovné ruky pracovníkov Kodaku. Treba ale poznamenať, že Pixpro AZ527 nie je vyrábaný priamo Kodakom, ale na základe licenčnej zmluvy spoločnosťou JK Imaging. Tá má ale na trhu vcelku dobré meno, a preto nie je nutné obávať sa, že by išlo o nejakú lacnú napodobeninu. Ponúka teda Pixpro AZ527 aj ďalšie šikovné funkcie alebo ide o kúsok schopný len jedného triku? Nakoľko u nás v redakcii jeden takýto kúsok prednedávnom pristál, pustil som sa do podrobného testovania a moje postrehy, názory a hodnotenie si môžete prečítať v riadkoch nižšie.

Obal a jeho obsah

Kodak Pixpro AZ527 je dodávaný v jednoduchej a neveľkej krabici ladenej v tradičnej žltej farbe. Vnútri, chránený nárazníkmi z recyklovaného kartónu, sa nachádza samotný fotoaparát a chabé množstvo ďalšieho príslušenstva. Okrem niekoľkých brožúrok s manuálom, právnymi informáciami a záručnou kartou je v balení ešte nabíjačka, USB-Micro USB kábel a tenké pútko na ruku pre jednoduchú, hoci neviem, či veľmi efektívnu ochranu pred nechceným pádom fotoaparátu. AZ527 síce disponuje vymeniteľnou batériou, no priamo v balení samostatnú nabíjačku na batérie nehľadajte, foťák treba nabíjať rovnako ako smartfón, teda pripojením Micro USB káblu do zariadenia. Po stránke kvality prevedenia nie sú použité materiály (dominuje tu plast) žiadnym prekvapením. Dizajn modelu AZ527 je striedmejší, až na lesklý strieborný prúžok lemujúci telo fotoaparátu a strieborný povrch ukrývajúci samotný objektív čiernej farby.

Parametre a funkcie

Tento fotoaparát patrí do nižšej strednej cenovej triedy a tomu, teda okrem masívneho 52x zoomu, zodpovedajú aj jeho funkcie a schopnosti. Čím všetkým AZ527 poteší, to je 20,6 MPx BSI CMOS snímač s rozmerom ½.3“, ktorý spolu s počiatočným ohniskom 24 mm postačí na všetky bežné fotky bez priblíženia a z opačného spektra, pri zábere s plným 1248mm ohniskom ukáže takmer každý detail vzdialených objektov či ľudí. Vďaka tomuto zoomu je možné vyťažiť maximum z množstva situácií, napríklad z dovolenky, turistiky a môžete sa aj pohrať s umeleckejšími fotkami, ktoré by ste s normálnym foťákom jednoducho nezachytili. Pri takom masívnom priblížení definitívne poteší optická stabilizácia obrazu, ktorá síce pri posledných úrovniach priblíženia už mierne pokrivkáva a v roztrasenejších rukách by som jej tiež neveril, no svoj účel sa snaží plniť celkom úspešne. Optika disponuje svetelnosťou od f/2,8 bez priblíženia až po f/5,6 pri plnom zoome. Tieto parametre síce nenadchnú žiadneho fotografa, ktorý už mal možnosť pracovať s objektívmi pod f/2,0, no pre bežné fotenie rodinných spomienok či momentiek postačia. Takisto poteší aj možnosť nahrávania videa v 1080 p, hoci len rýchlosťou 30 snímok za sekundu a radosť urobia i zabudované stereo mikrofóny na vrchnej časti fotoaparátu. Snímky a video sa, samozrejme, ukladajú na bežné SD karty, teda formát, ktorý je pri fotoaparátoch už roky štandardom. Pixpro AZ527, nanešťastie, vo svojej cenovej kategórii nemôže ponúknuť tú plnohodnotnú funkcionalitu, na ktorú sú zrejme zvyknutí majitelia kvalitných fotoaparátov. Absentuje preto napríklad možnosť fotiť do RAW formátu a vcelku prekvapivo chýba aj podpora SDXC kariet. Používatelia si budú musieť vystačiť s kapacitami SDHC kariet do 32 GB, čo môže byť problém, ak si ho vezmete na cesty alebo dlhšiu dovolenku. Mne osobne chýbal aj elektronický hľadáčik (foťák disponuje iba trojpalcovým displejom), no niektorí používatelia môžu zjednodušenú obsluhu privítať. Do AZ527 nepripojíte ani žiadny externý mikrofón, čo môže odrádzať v prípade, že hľadáte kompakt na zachytávanie videa.

Ovládanie a rozšírené možnosti

Tento fotoaparát sa očividne zameriava prevažne na trh s menej skúsenými používateľmi, ktorí jednoducho nepotrebujú všetky pokročilé možnosti a funkcie. Fotoaparát, ktorým odfotíte ako rodinné stretnutie, tak atmosféru poobednej ulice a rovnako i detaily horizontu pri západe slnka, bez toho, aby ste sa vždy museli 10 minút trápiť s nastavovaním špecifických parametrov, to predsa neznie až tak zle. Aj preto je celé jeho ovládanie tejto snahe podriadené. Na AZ527 nájdete tradičné koliesko na nastavenie režimov, hoci mám podozrenie, že u väčšiny majiteľov ostane pevne na písmene A – automatický režim. To ale neznamená, že v tomto kúsku nenájdete aj polomanuálny a manuálny režim. Ten je, samozrejme, prítomný, no ďalšie ovládacie prvky, ako koliesko na rýchle menenie clony či času tu chýba a majitelia si budú musieť zvyknúť na klikanie tlačidlami nachádzajúcimi sa vedľa displeja. Bonusovou funkciou, ktorou AZ527 disponuje, je Wi-Fi konektivita, vďaka ktorej je možné nielen snímky jednoducho presúvať na notebooky či iné smart zariadenia, ale foťák sa prostredníctvom Wi-Fi dá aj ovládať.

Kvalita snímok a jednoduchosť používania

Pri bežnom dennom svetle zvláda AZ527 veľmi pekné fotky, hoci má pri automatickom režime občas chuť prepaľovať svetelnosť a zábery môžu vyzerať jemne vyblednuto. Zoom je naozaj úžasný, počas dňa s ním zachytíte aj stovky metrov vzdialené objekty, akoby ste stáli priamo pri nich. Makro schopnosti nie sú najsilnejšou stránkou tohto zariadenia, no pri troche snahy sa dajú vyhotoviť aj takéto typy snímok, no pri horších svetelných podmienkach sa už neoplatí používať ako makro, tak priblíženie, nakoľko s vyšším ISO stúpa zrnitosť obrázkov. Optická stabilizácia je fajn, no pre večerno-nočné fotky odporúčam skôr fotiť na statíve alebo siahnuť po fotoaparáte s lepšou svetelnosťou.

Naše hodnotenie

Dvadsať megapixelov, OBROVSKÝ zoom a zjednodušené ovládanie, na ktoré si dokáže rýchlo zvyknúť aj úplný laik, to všetko robí z AZ527 veľmi zaujímavý produkt. S cenou pohybujúcou sa okolo 260 eur môže ísť o veľmi dobrú investíciu aj pre skúsenejších fotografov či majiteľov zrkadloviek, ktorým sa jednoducho nechce platiť 300 a viac eur za samostatný zoom objektív pre svojho overeného spoločníka. Áno, pár funkcií, ako RAW či pripojiteľnosť externého mikrofónu AZ527 chýba, no v tejto cenovej kategórii nejde o žiadne prekvapenie. Pokiaľ vám neprekáža menej známe meno Kodak, výrobca JK Imaging a nepotrebujete mať na fotoaparáte napísané Canon, Sony či Lumix, ktorých kúsky s porovnateľnými parametrami sa predávajú o 10 až 50 eur drahšie, potom nemusíte nad kúpou modelu Pixpro AZ527 priveľmi premýšľať.

Klady

 • obrovský zoom
 • postačujúci snímač
 • optická stabilizácia
 • jednoduché ovládanie
 • Wi-Fi pripojiteľnosť

Zápory

 • absencia hľadáčika
 • nemožnosť fotiť do RAW
 • šum pri vyššom ISO
 • absencia podpory SDXC kariet

Informácie o produkte

Kodak Pixpro AZ527

 • Kategória: Ostatné
 • Šírka: 121,3 mm
 • Výška: 85,8 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 97,5 mm
 • Hmotnosť: 508 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 260 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Chillicom

Zobraziť viac

Korekcia: Stella Ondrejčiková

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk