MSI MPG Z390 Gaming Pro Carbon - Recenzia

MSI MPG Z390 Gaming Pro Carbon - Recenzia

 

Zatiaľ čo uvedenie nových procesorov Intel Core 9. generácie prinieslo mnoho kontroverzií od diskutabilných benchmarkov výrobcu až po kritiku použitej pájky v IHS, nový čipset Z390 si pozornosti veľa neužil. Neprišiel so žiadnymi podstatnými novinkami a akoby len podčiarkoval súčasné obdobie Intelu. Oplatí sa vôbec kúpa novej dosky s týmto čipsetom? Čím nás zaujal model MSI MPG Z390 Gaming Pro Carbon?

Na úvod si zhrnieme novinky, ktoré prišli s čipsetom Z390. Nemusíte sa báť dlhého čítania, pretože ich je ako šafránu. Z390 priniesiol podporu šiestich USB 3.1 Gen 2 portov, ktoré poskytujú maximálnu prenosovú rýchlosť do 10Gb/s a možnosť integrácie bezdrôtovoej konektivity 802.11 (Wi-Fi) od Intelu. Druhá menovaná novinka nie je ale súčasťou všetkých modelov a odporúčam pozorne čítať funkcie jednotlivých dosiek. V prípade dosiek od MSI je poznávacím znakom prítomnosti Wi-Fi modulu označenie AC v názve. Majitelia dosiek s čipsetom Z370 tak nemajú veľkú motiváciu pre kúpu, keďže 9. generácia procesorov Core je spätne kompatibilná s týmto čipsetom.

Obsah balenia

V balení sa okrem manuálov, dvoch kusov SATA 6Gb/s káblov, RGB káblov a samolepiek nachádza aj High Bandwith SLI Bridge, ktorý je vhodný najmä pre grafické karty GeForce GTX 10xx. Manuál je obsiahly a je rozumne oddelený na časť pre začiatočníkov a pokročilých. Prvá skupina ocení aj QR kódy, ktoré obsahujú odkazy na inštruktážne videá na YouTube. Súčasťou je aj DVD s ovládačmi, ktoré ale neodporúčam inštalovať, keďže v dobe kúpy už na stránke MSI nájdete aktuálne. Nakoniec tu máme dve skrutky pre upevnenie komponentov do M.2 slotov.

Dizajn a rozloženie

Už na prvý pohľad zaujme dizajn, ktorý nie je extravagantný, pričom túto funkciu prenecháva RGB LED diódam. Všetky ostatné prvky sú vyhotovené v čierno-striebornej farebnej kombinácii a s vypnutým podsvietením sa doska nestratí ani v pracovných staniciach. Doska sa dodáva s pevným backplatom, vďaka čomu je osadenie jednoduchšie a zároveň chráni neznalých používateľov, ktorí na jeho osadenie jednoducho zabudnú.

Pri pohľade na zadný panel s konektormi ma nemilo prekvapil počet USB portov. Predchádzajúci model s čipsetom Z370 disponoval piatimi USB 3.1 portami, no testovaná doska prešla zoštíhľovacou kúrou, ktorej výsledkom sú len tri USB 3.1 porty. Všetky síce podporujú Gen 2 štandard s maximálnou prenosovou rýchlosťou 10Gb/s, ale je to iba slabá náplasť. Vzadu nájdeme ešte dvojicu USB 2.0, archaický PS/2 konektor, DisplayPort, HDMI, USB 3.1 Gen 2 Typ C port, Ethernet a audio vstupy/výstupy.

Napájanie procesoru zabezpečuje 11-fázové napájanie, ktoré používa 5 zdvojených fáz pre procesor a jednu fázu pre integrovaný grafický akcelerátor. Nedostatku energie pre váš procesor sa nemusíte obávať, no zároveň nemusíte ani panikáriť, že váš zdroj disponuje iba jedným 12V 8-pinovým konektorom. Dodatočný 4-pinový konektor je potrebný len pre ustátie extrémneho taktovania. Vedľa socketu LGA 1151 sa nachádzajú štyri sloty pre DIMM moduly a ich maximálna frekvencia môže byť 4400MHz, samozrejme, po pretaktovaní. Je však škoda, že podsvietenie osadených slotov sa nedá zmeniť.

Tri plnohodnotné PCIe konektory určené pre osadenie grafických kariet je možné použiť v týchto špecifikáciach - 16/0/4, 8/8/4. Druhá konfigurácia je navyše možná iba s grafickými kartami AMD Radeon a 4 PCIe linky sú z čipsetu a nie priamo z procesoru. V blízkosti PCIe konektorov sa nachádza aj jeden z dvojice M.2 slotov s pasívnym chladičom. Ten je užitočný nielen na udržanie kontroléru disku v správnej teplote, ale aj pre lepšie „krytie" disku od tepla osadenej grafickej karty. O pripojenie do siete sa stará Intel I219-V a o ozvučenie Realtek ALC1220. Zvukový a sieťový adaptér spôsobujú mnoho vrások na čele používateľom operačného systému GNU/Linux, no v prípade MSI MPG Z390 Gaming Pro Carbon to nehrozí.

BIOS a softvér

Click BIOS 5 od MSI sa dlhodobo radí k najlepším riešeniam na trhu aj vďaka prívetivému používateľskému prostrediu, ktorého sa v prednastavenom EZ móde nezľakne ani menej zdatný používateľ. Môže si v ňom ľahko nastaviť X.M.P z dvoch predinštalovaných profilov alebo aktivovať funkciu GameBoost. Pre skúsených harcovníkov je tu Advanced mód, ktorý ponúka rozšírené možnosti úprav. Samozrejmosťou je ukladanie zmien do jednotlivých profilov, nastavenia otáčok ventilátorov a Board Explorer, ktorý vám ukáže všetky pripojené komponenty k doske.

MSI spolu so základnou doskou dodáva trojicu doplnkových aplikácií. Prvou je MSI Mystic Light, ktorá slúži na zmenu úpravu farby a jednotlivých efektov RGB podsvietenia. Aplikácia rozpozná túto možnosť aj u komponentov iných výrobcov a poskytuje aj synchronizáciu podsvietení. Používateľské prostredie je jednoduché a svoju jednoúčelovosť spĺňa perfektne. Ďalšou dodávanou aplikáciou je MSI Dragon Center, ktorá dokáže zvýšiť výkon procesoru alebo sieťovej karty prioritizáciou paketov. Čo sa ale zvýšenia výkonu procesoru týka, aplikácia kladie veľký dôraz na zvyšovanie napätia. Live Update umožňuje aktualizáciu firmvéru priamo v aplikácií a funkcia EyeRest zas šetrí vaše oči počas dlhej práce s PC. Poslednou aplikáciou je MSI AppPlayer, ktorá vznikla v spolupráci s BlueStacks a umožňuje spúšťanie Android aplikácií priamo na PC.

Možnosti pretaktovania

Taktovanie je v prípade dosky MSI MPG Z390 Gaming Pro Carbon dostupné naozaj pre každého. Môžete na to použiť prostredie aplikácie MSI Dragon Center, aktivovanie Game Boost módu v BIOSE alebo sa rozhodnete experimentovať v Advanced móde. Prvé dve možnosti sú určené hlavne pre začiatočníkov, keďže skúsenejších používateľov by nepotešili hodnoty napätia. Ako Dragon Center, tak aj mód GameBoost sa okrem úprav hodnoty násobiču spoliehajú aj na zvyšovanie napätia, ktoré bolo počas testovania vždy výrazne vyššie, no hranicu 1.425V pri 5GHz neprekročilo. Pri tomto napätí už šla nahor mierne aj teplota VRM chladiču. V manuálnom móde sme sa k 5GHz dopracovali pri napätí 1.275V, pričom maximálna teplota jadra s použitím chladiču Noctua UH9-S bola 78 stupňov a teplota VRM chladiču bola výrazne nižšia - max. 68 stupňov. Procesor si vypýtal okolo 120W energie, čo úplne postačuje pre pripojenie iba 8-pinového 12V napájania.

V BIOSe sa nachádzajú aj dva predvolené X.M.P profily, ktorých aktivácia je otázkou jedného kliku. Aktivácia jednoho z nich však môže spôsobiť slabý infarkt používateľom, ktorí si neprečítali návod. LED diódy sa vedľa osadených slotov po aktivovaní profilu rozsvieti na červeno, čo môže evokovať, že nastal nejaký problém.

Naše hodnotenie

Kúpou základnej dosky MSI MPG Z390 Gaming Pro Carbon jednoznačne chybu neurobíte, ba naopak. Získate kvalitný základ pre stavbu PC, ktorý poteší aj priaznivcov taktovania. Podarený dizajn osloví aj konzervatívnych používateľov a pochvalu si zaslúži perfektný Click BIOS 5, ale aj dodávaný extra softvér. Oplatí sa ale upgrade z predchodcu s čipsetom Z370? Ak potrebujete USB 3.1 Gen 2 porty s vysokou rýchlosťou prenosu, nemáte nad čím váhať, no používateľov z tejto skupiny veľa nebude.

Klady

 • kvalitná konštrukcia
 • možnosti pretaktovania procesoru
 • chladenie VRM
 • jeden z najlepších BIOSov na trhu
 • pasívny chladič M.2 slotu

Zápory

 • menší počet USB portov oproti predchodcovi
 • chýbajúca možnosť zmeniť podsvietenie slotov pre DIMM moduly
 • automatické pretaktovanie sa spolieha najmä na zvyšovanie napätia

Informácie o produkte

MSI MPG Z390 Gaming Pro Carbon 2018

 • Kategória: Základné dosky
 • Šírka: 304 mm
 • Výška: 243 mm
 • Orientačná cena: 200 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: MSI

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk