Gigabyte Z390 Aorus Pro - Recenzia

Gigabyte Z390 Aorus Pro - Recenzia

 

Priznajme si to, matičné dosky až na svetlé výnimky nebývajú to, čo hráčov najviac priťahuje pri pomyslení na nadupaný herný stroj. V srdciach hráčov sú a asi aj naďalej budú na prvom mieste výkonné grafické karty a na tom druhom procesory s najviac jadrami, najlepšími možnosťami taktovania a naj-naj-naj. Keď už niekto myslí na matičnú dosku, je to väčšinou na treťom či nebodaj ešte nižšom mieste. Nehovorím, že toto poradie je úplne zlé, no výber stabilného základu, ktorý poslúži nielen teraz, ale ponúkne aj možnosti do budúcnosti ruka v ruke s bonusovou funkcionalitou, je niečo, čo by nielen hráči nemali nechávať na poslednú chvíľu.

Za stabilný základ v segmente matičných dosiek pre hráčov a nadšencov považujem kúsok, ktorý nielenže podporuje najnovšie procesory a je schopný odomknúť ich skrytý potenciál, ale popritom ponúka šikovné riešenia, ktoré majiteľom uľahčia či spríjemnia život a nakoniec dokáže ochrániť často oveľa drahší hardvér, ktorý je priamo do matičnej dosky pripojený. Firma Gigabyte je jednou zo spoločností, ktoré už takéto kvalitné a u hráčov obľúbené modely vyprodukovala a preto som vedel, že nové dosky s chipsetom Z390 budú mať naozaj veľa práce dokázať, že sa kvalite minulých rokov minimálne vyrovnajú, pokiaľ ich rovno netromfnú. Na testovanie nám teraz pristála matičná doska s označením Z390 Aorus Pro, ktorej som posledné dva týždne dával v spojení s procesorom Intel Core i9-9900K a grafickou kartou Nvidia GeForce RTX 2080 poriadne do tela.

Pred samotnou recenziou ešte pár slov ohľadom čipsetu a segmentu, do ktorého táto doska patrí. Len nedávno prišli na trh procesory Intel deviatej generácie, menovite už spomínaný Core i9-9900K a takisto i7-9700K a i5-9600K. Prvé dva ponúkajú 8 jadier, hoci len i9 aj s hyperthreadingom, čo znamená 16 logických vlákien, a najlacnejší i5 model „len” 6 jadier. Odhliadnuc od toho, že ide len o refresh (osvieženie) ôsmej generácie procesorov (architektúra ostala na 14nm procese) s takmer zanedbateľnými vylepšeniami, množstvu hráčov vďaka tomuto zvýšeniu počtu jadier zaplesá srdce. No treba mať na mysli, že vyšší počet jadier znamená aj vyššie nároky na kvalitu dosiek a ich schopnosť dodávať dostatok energie. Hoci sú teda procesory 9. generácie kompatibilné aj s čipsetom Z370, osobne by som odporúčal minimálne pre i7 a i9 procesory pozerať po nových Z390 doskách určených priamo pre ne. Nehovoriac o tom, že Z390 čipset prináša rad menších, no stále vítaných vylepšení nielen čo sa konektivity týka.

Čo sa týka zaradenia dosky Z390 Aorus Pro, ide cenovo o vyššiu strednú triedu, kvalitou komponentov (minimálne na papieri) a funkcionalitou však konkuruje aj doskám vyšších rád. Po minulé roky si mohli fanúšikovia spoločnosti Gigabyte zvyknúť, že rady Aorus Z270 a Z370 matičných dosiek boli aspoň sčasti jednoducho a zrozumiteľne číselne rozdelené. Aorus Gaming 3 bola nižšia rada ako Gaming 5 a tá, samozrejme, nižšia od Gaming 7. Zrozumiteľné číselné rozdelenie pri Z390 doskách už, nanešťastie, nie je, no z pohľadu ceny, komponentov a funkcionality je Z390 Aorus Pro spirituálnym nástupcom modelov Gaming 5.

Obal a jeho obsah

Po stránke balenia nie je Z390 Aorus Pro veľkým prekvapením. U dosiek od Gigabyte a najmä tých z rady Aorus už môžu byť potenciálni majitelia zvyknutí na kombináciu čiernej a oranžovej farby s vyobrazením orlieho Aorus loga. Balenie sa príliš neodkláňa od normálneho štandardu, takže po otvorení krabice majiteľov privíta pohľad na dosku zabalenú v anti-statickom plastovom obale a usadenú v kartónovej kolíske. Pod doskou sa nachádza príslušenstvo, ktoré je z väčšej časti očakávané, no predsa príjemne prekvapí. Brožúrky s manuálmi, disk s ovládačmi, štvorica čiernych SATA káblov a šikovný pomocník menom G Connector v balení jednoducho musia byť. Ďalej sa v balení nachádzajú malé vrecúška s dvojicou skrutiek a párom podložiek pod M.2 disky. A vítanými sú aj dvojica predlžovacích káblov pre ovládanie RGB pásov či doplnkov (jeden bežný a jeden špeciálny pre samostatne adresovateľné RGB podsvietenie) a takisto dvojica termálnych čidiel, ktoré sa dajú nainštalovať pod chladič procesora alebo grafickej karty. RGB podsvietenie má rád takmer každý (priznajme sa, hoci ho nemusíme chcieť mať zapnuté stále, je príjemné ukázať návšteve, že naše počítače môžu vyzerať lepšie ako vianočné stromčeky) a hoci má väčšina komponentov ako grafické karty či matičné dosky zabudované termálne čidlá, nebudú nikdy také presné ako sonda umiestnená priamo na čip. Na takéto doplnky je bežné naraziť pri doskách, ktorých cena iba začína pri sume 300 eur, no už pri minulej generácii Z370 Aorus Gaming 5 tieto bonusy boli a som rád, že sú stále aj v balení Z390 Aorus Pro. Palec hore Gigabytu za snahu poskytovať nadšencom všetku potrebnú výbavu priamo s produktom.

Prvé dojmy a spracovanie

Dizajn Aorus dosiek sa drží svojho štýlu a hoci sa rok čo rok mierne obmieňa, odvolávky aj na prvú generáciu Aorus produktov sú stále prítomné. Na tejto doske poteší čierny povrch s dostatočne robustným PCB-čkom, čiže doska sa nijak neohýba ako pri inštalácii, tak pri osadzovaní ďalších komponentov. Orlie logo je viditeľné ako na samotnom povrchu dosky, tak na chladiči čipsetu (tu je logo aj podsvietené RGB LED diódami). Celkom príjemným prekvapením a novinkou, ktorá sa začína rozširovať aj na iné dosky, je už zabudovaný kryt zadného panelu, čo poteší všetkých zábudlivých skladateľov počítačov. Priznám sa, aj ja som pri skladaní svojho prvého herného počítača zabudol na tento malý pliešok a následne som musel rozoberať už na 90% zložený stroj. Takto stačí dosku iba vložiť do skrinky a netreba zápasiť s často ako britva ostrým plechom, ktorému sa do menej kvalitných skriniek takmer nikdy nechce pasovať. Na doske sú všetky základné komponenty ako dva vystužené PCIe sloty, 4 podsvietené DIMM sloty pre RAM a 24-PIN napájanie na svojich tradičných miestach. Čím sa Aorus Pro mierne odlišuje, je 8+4-PIN napájanie procesora, čo je ale pri výkonných 8-jadrových Intel procesoroch už takmer štandardom. Samozrejme, bežný používateľ môže bez problémov fungovať aj na 8-PIN napájaní, no pri snahe taktovať nové procesory k a cez hranicu 5 GHz je ďalší 4-PIN jednoducho nutnosťou. Príjemne potešia aj dva M.2 sloty pre rýchle SSD-čka, oba ponúkajúce pasívne chladiče, ktoré Gigabyte nazýva menom Thermal Guard. Prvý pojme takmer všetky štandardné M.2 SSD disky s označením 2242/2260/2280 a teda maximálnou dĺžkou 80 milimetrov a druhý aj menej rozšírené kúsky s označením 22110, teda dĺžkou až 11 cm. Čo sa chladenia VRM a čipsetu týka, musím povedať, že som ešte pri doske zo strednej triedy nevidel tak dobré riešenie a tak priliehajúce chladiče s termálnymi podložkami ako tu. Samozrejme, stále ide o pasívne chladenie, ale tento čipset a doska ani nie sú určené k šialene náročným procesorom ako i9-7980XE na čipsete X299.

Bližší pohľad na rozvrhnutie dosky

Prvou veľmi dobrou a veľmi dôležitou správou, ktorú Gigabyte avizuje už priamo na obale dosky, je nové riešenie napájania formou 12+1 fází. Čo bolo predošlým generáciám Aorus dosiek mierne vyčítané, a to najmä modelom Aorus Ultra Gaming, Gaming 3 a Gaming 5, bolo nie až tak perfektné riešenie VRM. Z390 Aorus Pro ale ponúka naozaj kvalitné fázy v dostatočnom počte (6x2 + 1 pre IGP) spolu s kvalitným PWM ovládačom Intersil ISL69138, ktorý je bežný skôr na high-end doskách s vyššími radami čipsetov. Nemám preto akékoľvek pochyby, že by tento model nezvládol aj menej bežné taktovacie ciele nachádzajúce sa za hranicou 5 GHz, hoci, samozrejme, záleží aj od kvality samotného procesora. Gigabyte tiež priamo na obale udáva, že Aorus Pro disponuje 2x Copper PCB, čo v preklade znamená asi toľko, že na plošných spojoch je použitý dvojnásobok mede. To by malo znamenať, že všetky spojenia budú stabilnejšie a bezpečnejšie ako pri bežnom dizajne. Na doske sa ďalej nachádza celkom nové riešenie zvuku menom Realtek ALC1220, ktoré ponúka mierne vylepšenie oproti obľúbenému ALC1150 kodeku. Izoláciu šumu zvládli v Gigabyte veľmi dobre a v spolupráci s integrovaným zosilňovačom zvláda doska poháňať aj náročnejšie slúchadlá ako napríklad Sennheiser HD 380 Pro. Po stránke chladenia sa v Gigabyte rozhodli nič neriskovať a majiteľom ponúkajú priamo na doske až 8 konektorov na ventilátory, z čoho 4 sú označené ako bežné SYS_FAN dva ako SYS_FAN Pump a zvyšok je CPU FAN a CPU OPT. Dostatok konektorov neobišiel ani milovníkov RGB podsvietenia, takže k priloženým predlžovacím káblom sa na doske nachádza dvojica normálnych RGB konektorov a dvojica pre adresovateľné RGB. Čo sa konektivity týka, na doske sú okrem už spomenutej dvojice M.2 a dvoch PCIe Gen 3 slotov (x16-x8 + x8) interné konektory aj pre 6 x SATA, jeden PCIe x4, trojica PCIe x1, USB 3.0, USB 3.1, 2 x USB 2.0 a na záver aj Thunderbolt C port. A, samozrejme, aj dvojica konektorov pre tepelné sondy.

Funkcionalita a používanie

Za posledný rok som na internete niekoľkokrát narazil na informáciu, že BIOS, respektíve UEFI a ďalší softvér od Gigabyte nie sú dobré a iné spoločnosti ponúkajú lepšie riešenia. Minimálne čo sa BIOSu týka, sa s týmto názorom nestotožňujem. Možno preto, že doposiaľ najviac času som strávil práve v BIOSe na Gigabyte doskách. Pri taktovaní, ale aj bežnom používaní som sa nikdy necítil stratený a navigácia spolu s ponukou možností mi bola v drvivej väčšine prípadov nápomocná namiesto toho, aby som na ňu nadával. Čo sa ale týka softvéru už priamo v operačnom systéme, tam to ešte prednedávnom tak slávne nebolo. Hlavná aplikácia App Center, ktorá zastrešuje ostatné utility, síce fungovala, no niekedy nie presne podľa mojich predstáv a na problémy som často narážal aj v programe na ovládanie podsvietenia s názvom RGB Fusion. Preto ma veľmi teší, že v Gigabyte odstránili hádam všetky chybičky krásy a počas celej doby testovania som nenarazil na žiaden problém. Kto by si akúkoľvek matičnú dosku Aorus od Gigabyte kúpil alebo už na nejakej funguje, tomu z celého srdca odporúčam štyri šikovné aplikácie - 3D OSD, ktorá dokáže zobrazovať dôležité informácie o stave počítaču ako teploty či záťaž, @BIOS, ktorý dokáže jednoducho kontrolovať a updatovať BIOS matičnej dosky, a RGB Fusion, čiže aplikáciu, ktorá dostala nový vzhľad a dokážete vďaka nej ovládať všetko podsvietenie kompatibilných komponentov a doplnkov. Ako poslednú, hoci nie v poslednom rade, odporúčam aplikáciu SIV (System Information Viewer), v ktorej je možné jednoducho ovládať chladenie celého systému. Či už s pomocou automatických režimov alebo manuálne, nastavením krivky na každom jednom pripojenom ventilátore či pumpe chladenia. Vďaka týmto aplikáciám je život s Aorus doskou naozaj jednoduchý, či práve hráte a potrebujete vypnuté podsvietenie a najlepšie možné chladenie nehladiac na hluk ventilátorov, alebo chcete doma úplné ticho a kochať sa efektným podsvietením vo farbách dúhy.

Taktovanie

Dosky pre Intel procesory s čipsetom začínajúcim na písmenko Z znamenajú pre nadšencov jednu vec - odomknuté možnosti taktovania. Výnimkou nie je ani Z390 Aorus Pro a ja som neváhal vyskúšať, ako je na tom procesor i9-9900K, ktorý je priamo podľa slov spoločnosti Intel „tým najlepším procesorom pre hráčov”. Samozrejme, závery o samotnom procesore si môžete spraviť sami, osobne si myslím, že pre hranie je tento procesor skvelý, no jeho pomer cena-výkon z neho nerobia úplne úžasný produkt. Intel pri tejto generácii výkonných procesorov, našťastie, opustil používanie termálnej pasty a čip procesoru i9-9900K je po novom pripájkovaný priamo k vrchnému krytu, čo znamená o niečo lepšiu výmenu tepla a nižšie teploty. Nanešťastie, čo sa taktovania týka, nie je samotný procesor žiadna hviezda. Najprv som bol prekvapený až takmer sklamaný z toho, že sa mi ho podarilo stabilne dostať len na hranicu 5 GHz (5.0 GHz na všetkých jadrách pri 1.32V @94°C) a vyššie už boli teploty a voltáž pre moje svedomie privysoké. Myslel som si, že by mohla byť na vine samotná doska, no po rýchlej kontrole internetov a testov iných recenzentov sa jednoducho ukázalo, že 5 GHz je akási neviditeľná stena, cez ktorú sa bezpečne dostanú len niektoré kúsky procesorov. Samozrejme, šialenci disponujúci 1500 wattovými zdrojmi a chladením s pomocou tekutého hélia dokázali dostať tento procesor na 7.6 GHz, no staré procesory pri podobne šialených podmienkach zvládali aj viac ako 8 GHz. Pre „bežného” používateľa bude Turbo jedného jadra na 5.0 GHz či pretaktovanie jadier na 4.8-4.9 GHz jednoducho musieť stačiť.

Naše hodnotenie

Čokoľvek si môžete myslieť o nových Intel procesoroch deviatej generácie, či sa vám páči ich výkon v hrách alebo aj profesionálnych úlohách, alebo vám prekáža horší pomer ceny a výkonu, je jasné, že pre ne treba naozaj kvalitný a stabilný základ. Gigabyte ho v doske Z390 Aorus Pro ponúka a dokonca ešte niečo navyše, hoci ide o model strednej triedy. Naozaj dobré riešenie VRM, fešný dizajn a bonusy v podobe množstva konektorov na ventilátory, tepelné sondy a RGB doplnky by som očakával pri oveľa drahšom kúsku. Bonusom je aj to, že doska Z390 Aorus Pro je dostupná aj v prevedení so zabudovanou WiFi konektivitou a celkom vtipne je momentálne WiFi verzia o 10-20 eur lacnejšia od modelu bez WiFi. Pokiaľ už máte počítač so Z270 alebo Z370 doskou, potom nebude Z390 dostatočne veľkým upgradom. Ak však skladáte nový počítač a nechcete platiť 300 a viac eur za kvalitnú dosku, potom môžeme Z390 Aorus Pro len a len odporúčať.

Klady

 • kvalitne riešené napájanie
 • riešenie chladenia napájania a M.2 slotov
 • dobrý audio kodek
 • skvelý dizajn
 • RGB káble a tepelné sondy v balení
 • dobrý výkon pri taktovaní aj menej podareného procesora
 • správny pomer cena-výkon
 • dostupná aj verzia s WiFi

Zápory

 • nič podstatné

Informácie o produkte

Gigabyte Z390 Aorus Pro 2018

 • Kategória: Základné dosky
 • Šírka: 305 mm
 • Výška: 244 mm
 • Farba: Čierna/Strieborná
 • Orientačná cena: 190 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Gigabyte

Zobraziť viac

Tento komponent bol testovaný na nasledujúcej zostave

 • Základná doska: Gigabyte Z390 Aorus Pro
 • Procesor: Intel Core i9-9900K
 • Pamäť: AORUS RGB Memory 3200MHz 16GB
 • Chladenie procesora: Cooler Master MasterLiquid 240
 • Pevný disk: Adata XPG Gammix S10 512GB M.2
 • Grafická karta: Gigabyte AORUS GeForce RTX 2080 XTREME 8G
 • Zdroj: Fractal Design Edison M 750W
 • Skrinka: Fractal Design Define R6
Korekcia: Pavol Hirka

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk