Kingston HyperX Fury RGB - Recenzia

Kingston HyperX Fury RGB - Recenzia

 

Trend podsvietených počítačov sa najmä u hráčov teší veľkej obľube. Postupne sa z obyčajných LED pásikov ukrytých v skrinkách presúva cez osvetlené grafické karty, ventilátory či RAM moduly aj na menej tradičné komponenty. Niektorým ľuďom farebné svetielka síce nič nehovoria, no prečo sa sťažovať na možnosť upraviť si počítač podľa svojich predstáv, najmä keď už väčšina komponentov určitú formu podsvietenia ponúka za porovnateľnú cenu ako kúsky bez LED diód.

Redakciou nám už prešlo obrovské množstvo produktov s podsvietením a nemyslím tým teraz len notebooky, klávesnice a myši. Pri komponentoch alebo výrobkoch, ktoré sú určené pre naozaj veľkých fanúšikov počítačov či hrania, je už LED alebo ešte lepšie RGB LED akosi očakávané. Preto sme už mali možnosť testovať vodné chladenie s dúhovým podsvietením a „nekonečným” zrkadlom, grafické karty s RGB LED diódami zabudovanými do ventilátorov či aktívny chladič na M.2 SSD s malým ventilátorom a opäť raz programovateľným RGB podsvietením.

Kúsok, ktorý sa k nám dostal tentokrát, však vo svojej kategórii získava prvenstvo, keďže ide o prvý tradičný SSD disk s RGB podsvietením, na ktorý sme mali možnosť pozrieť sa zblízka a otestovať. Kingston sa svojím diskom HyperX Fury RGB pokúša osloviť hráčov alebo fanúšikov, ktorí nielenže milujú farebné svetielka a prispôsobiteľnosť, ale radi vystavujú všetky komponenty vo svojom počítači na oči celému svetu.

Obal, prvé dojmy a spracovanie

Balenie samotné ničím veľmi nezaujme, ale zase ani neurazí. Krabička menších rozmerov v kombinácii bielej a červenej farby ponúka celkom moderný dizajn s vyobrazením produktu na prednej strane a hlavnými funkciami ako podpora viacerých programov na ovládanie RGB podsvietenia či použitie 3D NAND architektúry. Na zadnej strane je trochu viac informácií a ukážka faktu, že disk dokáže svietiť aj inými farbami ako len červenou na prednej strane. Vnútri balenia sa už ukrýva to dôležité. Samotný disk, ktorý v nami testovanej verzii ponúka 480 GB kapacitu, pár brožúrok a taktiež kábel Micro USB - RGB na pripojenie k podporovaným matičným doskám.

Po stránke spracovania pôsobí HyperX Fury RGB naozaj kvalitne, za čo vďačí najmä kovovému prevedeniu a na SSD celkom vysokej váhe 170 gramov (pre porovnanie, bežné 2.5” SSD disky vážia okolo 50 gramov). Keby išlo o bežný produkt, táto váha by mohla byť negatívom, no keďže bude tento disk s najväčšou pravdepodobnosťou tróniť v nadupanom hernom stroji a nie v notebookoch, nie je za ňu prečo strhávať body. Musím ešte podotknúť, že spomínaný USB-RGB kábel je naozaj potrebný pre akúkoľvek reguláciu podsvietenia alebo jeho plné vypnutie. Bez jeho zapojenia a kompatibilného softvéru bude disk permanentne podsvietený červenou farbou.

Komponenty disku a avizované parametre

Hlavnou úlohou SSD diskov však nie je iba dobre vyzerať, ale skôr výkon, kvalita a cena za GB úložného priestoru. Tu, nanešťastie, naráža HyperX Fury RGB na pár problémov. Prvým sú samotné limitácie SATA pripojenia a tým pádom rýchlosti prenosu dát, ktoré sa síce prehupnú cez číslovku 500 pri sekvenčnom zapisovaní a 550 pri čítaní, ale NVMe diskom konkurovať nedokážu. Ďalším je použitie 3D NAND architektúry, ktorá môže mať dopad na životnosť disku (hoci Kingston udáva výdrž 240 terabajtov a ponúka trojročnú záruku) a rýchlosti zápisu väčších súborov po naplnení rýchlej vyrovnávacej pamäte. Posledným problémom pri rozhodovaní sa nad kúpou tohto disku pred iným porovnateľne výkonným či dokonca rýchlejším, len nepodsvieteným, je jeho vyššia cena. Ceny SSD diskov totiž v poslednom roku naozaj klesli a za obyčajné SSDčko s kapacitou 480GB teraz zaplatíte okolo 60 až 70 eur, zatiaľ čo tento kúsok nezoženiete lacnejšie ako 100 až 120 eur. Samozrejme, pre niekoho, kto premýšla nielen nad výkonom, ale aj dizajnom, sa priplatiť za podsvietenie môže oplatiť.

Testovanie

Disk bol pred testovaním defragmentovaný a naformátovaný. Testovanie zvládli programy ATTO, Anvil’s Storage Utilities, CrystalDiskMark a AS SSD. Testy boli opakované 10-krát a výsledok je ich priemer.

Naše hodnotenie

Kingston s diskom HyperX Fury RGB neprináša nič prelomové na poli rýchlostí, kapacity a ani trvácnosti. No po stránke dizajnu ide o naozaj veľmi zaujímavú možnosť, ako si ešte viac prispôsobiť svoj vysnívaný počítač podľa vlastných predstáv. Áno, za túto možnosť si záujemcovia priplatia a množstvo „normálnych” ľudí radšej investuje tieto peniaze do vyššej kapacity alebo rýchlostí a oželejú pekné svetielka. Je ale pekné mať takúto možnosť a treba uznať, že do niektorých konfigurácií a skriniek sa takýto disk definitívne hodí.

Klady

 • kvalitné prevedenie
 • dobrý dizajn
 • podpora viacerých programov na ovládanie RGB

Zápory

 • vyššia cena
 • iba priemerné rýchlosti

Informácie o produkte

Kingston HyperX Fury RGB

 • Kategória: Pevné disky
 • Šírka: 100,14 mm
 • Výška: 69,85 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 9,5 mm
 • Hmotnosť: 165 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 100 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Kingston

Zobraziť viac

Tento komponent bol testovaný na nasledujúcej zostave

 • Základná doska: Gigabyte Aorus Z270X Gaming 7
 • Procesor: Intel Core i7 - 6700K Skylake
 • Pamäť: Adata XPG D41 DDR4 32GB
 • Chladenie procesora: Cooler Master MasterLiquid 240
 • Pevný disk: SSD ADATA XPG Gammix S10 512GB M.2
 • Grafická karta: MSI GTX 1070 Ti
 • Zdroj: Fractal Design Edison 750W
 • Skrinka: Fractal Design Define R6
Korekcia: Pavol Hirka

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk