MSI X470 GAMING PLUS - Recenzia

MSI X470 GAMING PLUS - Recenzia

Procesory AMD Ryzen 2. generácie sú na našom trhu už nejaký ten piatok. V minulosti sme priniesli recenziu na základnú dosku s čipsetom B450, pričom tentokrát prinášame test X470 Gaming Plus od spoločnosti MSI. Základné dosky s čipsetom X470 ponúkajú najviac funkcionality oproti ostatným čipovým sadám, a to hlavne v portovej konektivite a možnosti pripojenia viacerých grafických kariet. Ako dopadol zástupca strednej triedy X470 Gaming Plus sa dočítate v tejto recenzii.

Obsah balenia, prvý dojem, rozloženie

Základná doska Gaming Plus prichádza v čiernom balení s červenou industriálnou grafikou vpredu. Zadná strana balenia nás informuje o kľúčových vlastnostiach produktu. Vnútri balenia nám výrobca nadelil 2 SATA porty (jeden priamy a jeden lomený), manuál, CD s ovládačmi, štítky pre SATA káble, odznak MSI a, samozrejme, samotnú základnú dosku.

Manuál je, ako už u MSI býva zvykom, veľmi detailne spracovaný s množstvom inštruktážnych obrázkov a ak by ste sa náhodou aj tak stratili, pri každom inštalačnom postupe je QR kód, ktorý vás presmeruje na video.

Ako už napovedá samotné modelové označenie, ide o základnú dosku smerovanú predovšetkým hráčom a tomu zodpovedá aj dizajn. Červené PCIe/RAM sloty a farebné pruhy spolu dotvárajú akýsi pocit agresívneho dizajnu. Z hľadiska podsvietenia tu nájdeme len jeden RGB pásik osvetľujúci zadnú časť dosky. Celkom veľkým prekvapením je pre mňa umiestnenie 8 + 4 EPS konektora, ktorý poskytuje dodatočné napätie pre procesor. Úprimne, je to celkom zbytočné, 99 percent používateľov nikdy nenarazí na limity 8 pinu. Ak by náhodou aj narazili, je väčšia šanca, že nudú mať skôr problém s uchladením VRM než s nedostatkom príkonu pre procesor.

Ak sme pri napájaní procesora, to údajne zabezpečuje 11-fázové napájanie v rozložení 8 CPU fáz + 2 SOC/iGPU fázy + 1 DDR fáza. Reálne ale voltage controller použitý na tejto doske umožňuje maximálne 4 + 2 fázy pre SOC a CPU a absencia doublera naznačuje, že ide o 4 fázy s dvojicou induktorov a štvoricou MOSFET-ov. Na druhej strane je celková kvalita použitých komponentov na dobrej úrovni a chladič pre VRM je taktiež dostatočný. Počas nášho testu bol len trochu teplý.

O pripojenie prídavných kariet sa stará 6 PCIe slotov, z toho 3x PCIe x16 (2x gen 3, 1x gen 2) a 3x PCIe X1. Na prípadné zapojenie viacerých grafických kariet ponúka doska 3x Crossfire certifikáciu, no žiadnu SLi certifikáciu.
S pomocou šiestich SATA portov je možné pripojiť vaše disky k počítaču. Jeden zo SATA portov sa stane neaktívnym v prípade, ak využijete spodný M.2 konektor. Naopak, vrchný konektor podporuje aj pripojenie PCIe SSD diskov. Príjemným gestom by bol aj chladič pre tieto disky.

Na doske je umiesnených 6 štvorpinových konektorov pre ventilátory. Je ich naozaj dostatok a sú aj vhodne rozmiestnené. X470 Gaming Plus ponúka 2xUSB2.0 a 2x USB 3.1 Gen1 konektory pre predný panel a navyše aj sériový port.
Z nadštandardnej výbavy tu nájdeme LED debug systém upozorňujúci na komponent, ktorý robí problémy pri spustení, hoci POST displej by potešil viac. Neobvykle sa tu nachádza aj CLEAR CMOS tlačidlo, žiaľ, bez tlačidla spustenia a reštartu priamo na doske.

Zadný I/O panel je na konektivitu dosť bohatý. Nájdeme v ňom 8 USB konektorov (2x USB 2.0, 2x USB 3.1 Gen1 a 2x USB 3.1 Gen2), DVI-D a HDMI (funkčné len s APU), PS/2 konektor, Gbit LAN konektor a audio konektory spolu s optickým výstupom.

BIOS a jeho prostredie

Štandardne MSI zvolilo aj pre X470 Gaming Plus Click BIOS 5. Častým dôvodom návštevy BIOS-u je pretaktovanie, čo zvláda táto doska na jednotku. Pre účely testovania nám MSI zapožičalo aj procesor AMD Ryzen 7 2700X. Pretaktoval som ho jednoducho na 4.2GHz pri 1.4250V a rovnako aj pamäte som pretaktoval na 3200MHz s použitím XMP profilu. Doska nemala žiaden problém udržiavať uložené hodnoty napätia alebo taktu.

Chladič VRM bol v maximálnej záťaži trocha teplý a jeho teploty sa len zriedka dostali za 60°C. Samozrejmosťou je aj správa profilov ventilátorov s pomocou kriviek a sledovanie teploty jednotlivých komponentov.

Všetky nastavenia je možné ukladat do taktovacích profilov a ľubovoľne ich načítavať. Jedinou väčšou výhradou je naozaj dlhý čas, kým prebehne POST, je to niekedy aj päť sekúnd a dosť to spomaľuje boot.

Naše hodnotenie

Aj napriek klamlivému marketingu s počtom VRM fáz je X470 Gaming Plus od MSI naozaj dobrou doskou za svojou cenu. Ponúkne všetky funkcie, ktoré by mohol hráč požadovať s prihliadnutím na overclocking. Rovnako je bohatý aj zadný I/O panel a MSI na ničom nešetrilo. Pretaktovanie na tejto základnej doske nebude problémom, a to ani dosiahnuť hranicu 4.2GHz pri 2700X, ktorú zvláda väčšina kusov. Aj napriek absencii SLi a chladiča M.2 slotov sa treba pozrieť na cenovku 140 eur, ktorá tejto doske patrí.

Klady

 • BIOS
 • I/O konektivita
 • možnosti pretaktovania
 • cena/výkon

Zápory

 • menší počet fáz ako je uvedené
 • bez podpory Sli
 • M.2 sloty bez chladiča

Informácie o produkte

MSI X470 GAMING PLUS

 • Kategória: Základné dosky
 • Farba: čierna/červená
 • Orientačná cena: 140 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: MSI

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk