Creative Sound BlasterX H6 - Recenzia

Creative Sound BlasterX H6 - Recenzia

 

Najkrajšie sviatky roka sú za nami, niektorí ostali sklamaní, iní mali zase dôvod na radosť. Zastávam názor, že keby som dostal pod stromček headset Sound BlasterX H6 od Creativu, patril by som do druhej skupiny, pretože tento výrobca je jednoducho špička. Čo mi tak učarovalo na spomínanom headsetu a kvôli čomu sa ho oplatí zakúpiť? Čítajte ďalej.

Balenie

Balenie je také, ako pre sériu Sound BlasterX je typické, ladené do čierno-červenej farby. Taktiež s peknou grafikou a množstvom technických údajov, ktorými sa Creative snaží nalákať kupujúcich. Vnútri balenia sa nachádzajú samotné slúchadlá, jeden a pol metrový 3,5mm jack prepojovací kábel, dvojmetrový microUSB prepojovací kábel a odnímateľný mikrofón, taktiež na 3,5mm jack, všetko pekne a dôkladne zabalené.

Dizajn, prevedenie

Dizajn Sound BlasterX H6 je typický, aký býva práve u herných slúchadiel. Veľké mušle, veľké náušníky, masívny hlavový most. To všetko v čisto čiernej farbe, výnimku akurát tvorí kovová výstuž hlavového mosta. Creative však pri dizajne nezašiel do extrémností, ale stavil na jednoduchosť a musím uznať, že sa mu to vydarilo. Nie nadarmo sa hovorí, že v jednoduchosti je krása. Konštrukcia mušlí je plastová, s logom výrobcu na oboch mušliach, náušníky sú látkové, vyplnené príjemnou pamäťovou penou, avšak na vnútornej strane, teda v mieste, kde máte uši, je koženka. Kombináciou látky a koženky je potiahnutý aj hlavový most, jeho vnútorná časť je látková a vonkajšia časť hlavového mostu je potiahnutá jemnou koženkou. Jeho vnútro je vystužené plastovo-kovovým rámom. Pekným detailom a zároveň pomôckou je označenie slúchadiel písmenami L a R, ktoré sa nachádzajú vnútri mušlí.

Mušle sú zabudované takmer na pevno, ich jediný pohyb je pár stupňov dopredu alebo dozadu. Konštrukcia headsetu je pevná, spracovanie je na veľmi dobrej úrovni, nikde nič nevŕzga, nepuká, rovnako veľmi dobre držia na ušiach.

Ovládacie prvky, konektivita

Všetky ovládacie prvky a prvky konektivity sú umiestnené na ľavej mušli, ktorá je nimi doslova prešpikovaná. Začnem ovládacími prvkami, ak máte headset na hlave, postupne smerom zozadu dopredu sú umiestnené tlačidlá s označením monitor, koliesko pre reguláciu hlasitosti, tlačidlo pre vypnutie/zapnutie mikrofónu a tlačidlo ekvalizéra. Medzi nimi sú umiestnené porty pre pripojenie 3,5mm jack kábla, microUSB kábla a mikrofónu.

Použitie slúchadiel je rôznorodé, preto aj možnosti pripojenia sú rôznorodé. Či už k počítaču cez microUSB alebo cez 3,5mm jack, k hernej konzole, prípadne k hocičomu, čo má minimálne 3,5mm jack. Avšak pri tomto druhu prepojenia treba rátať s tým, že prídete o všetky ďalšie funkcie v rámci softvéru, ako je podsvietenie či nastavenie ekvalizéra.

Technické okienko

Srdcom headsetu sú 50mm FullSpectrum neodýmiové meniče, ktoré okrem iného ponúkajú 7.1 priestorový zvuk. Frekvenčný rozsah meničov je 20Hz ~ 20kHz, u odnímateľného kondenzátorového mikrofónu je to 50Hz ~ 15kHz, s citlivosťou -42dB a impedanciou < 2,2kΩ.

Sound BlasterX H6 ponúkne aj niekoľko šikovných vychytávok. Prvou z nich je aktivácia funkcie monitor, pomocou tlačidla na ľavej mušli, vďaka ktorej budete počuť svoje okolie bez toho, aby ste museli dávať headset dole z hlavy a naopak. Je to naozaj veľmi užitočné, hlavne vtedy, ak chcete s niekým komunikovať bez toho, aby ste po sebe kričali.

Ďalšou zaujímavou funkciou, skôr softvérovou, je aktivácia tzv. scout režimu, vďaka ktorému by ste mali kroky súperov počuť skôr, ako budú počuť oni vás.

Softvér

K herným perifériám neodmysliteľne patrí aj herný softvér. Pre headset je pripravený Sound Blaster Connect 2, ktorého prostredie je ladené do čiernych odtieňov. Prostredie softvéru je sympatické, prehľadné a obsahuje všetky najpodstatnejšie nastavenia.

Na ľavej strane sa nachádza panel, v ktorom je umiestnené podnastavenia pre dashboard. V preklade, teda pre „prístrojovú dosku“, zvuk, hlas, podsvietenie, možnosť prihlásenie do profilu v rámci softvéru a ďalšie obecné nastavenia.
Ponuka „dashboard“ obsahuje prehľad všetkých zvolených nastavení a samozrejme rýchly prístup k ním, ďalej knižnicu s predvolenými zvukovými nastaveniami pre rôzne typy hier, pre sledovanie filmov či počúvanie hudby.

V nastaveniach zvuku máte na výber z niektorého z predvolených nastavení ekvalizéra, prípadne si zvuk, basy a výšky môžete na frekvenčnej krivke prispôsobiť podľa vašich predstáv. Ďalej sa tu nachádza možnosť nastavenia úrovne priestorového zvuku a „crystalizéra“. Do tretice tu nájdete už spomínaný scout režim, ktorý vám miernou zmenou zvuku umožní o niečo skôr počuť kroky nepriateľov a získate tak pred nimi výhodu.

Ďalšou kategóriou sú nastavenia hlasu, v ktorých nájdete to najpodstatnejšie prispôsobenie mikrofónu v podobe redukcie hluku, eliminácie ozveny a funkcie smart volume.

Poslednou zaujímavou kategóriou je nastavenie podsvietenia. To funguje v štyroch režimoch, Solo, pulzovanie, music reactive a cycle, prípadne si môžete vytvoriť vlastný profil. V rámci nastavení podsvietenia si môžete upravovať parametre ako farba či rýchlosť.

Ostali ešte akési obecné nastavenia, v ktorých nájdete napríklad zvukový výstup headsetu, buď stereo, 5.1 alebo 7.1, nastavenie úrovní zvuku slúchadiel, mikrofónu a podobne.

Dojmy z používania

V tejto časti musím len stručne a jednoducho poznamenať, že používanie headsetu Sound BlasterX H6 bolo naozaj príjemné a bezproblémové. V nastaveniach nájdete všetko potrebné, prostredie softvéru je intuitívne. Rozmiestnenie tlačidiel a portov na ľavej mušli môže zo začiatku trochu miasť, ale dá sa na neho rýchlo zvyknúť a ich možnosti si zamilujete. V recenzii som ešte nespomenul tlačidlo EQ, pomocou ktorého si jedným kliknutím zmeníte profil ekvalizéra. Funguje to však len pri prepojení cez microUSB kábel, spolu s nainštalovaným softvérom Sound Blaster Connect 2. Celkovo získate prístup k piatim prednastaveným možnostiam, pričom k nasledujúcej sa dostanete stlačením spomínaného tlačidla EQ. Vo východiskovom stave je ekvalizér vypnutý, nasleduje herný režim, filmový režim, hudobný režim a vypnutie ekvalizéra. Aby ste sa vedeli zorientovať, ktorý režim máte zapnutý, zvolenie herného režimu je sprevádzané jedným pípnutím, filmového režimu dvoma a hudobného režimu troma pípnutiami. Jedno dlhé pípnutie znamená, že ste ekvalizér vypli.

Čo sa týka kvality zvuku, ten je na veľmi dobrej úrovni, celkovo je vyrovnaný, s veľmi dobrými basmi, výškami aj stredmi. Poteší prítomnosť priestorového zvuku 7.1, ktorý využijete a vychutnáte si nielen pri hraní hier, ale aj pri sledovaní filmov či počúvaní hudby a dostanete sa tak priamo do deja.

Naše hodnotenie

Doposiaľ som sa so zlým produktom od Creativeu nestretol. Tento trend pokračuje aj po zrecenzovaní headsetu Sound BlasterX H6, ktorý Vám za prijateľnú cenu poskytne veľa muziky, a to doslova. Samozrejme, priestorový zvuk 7.1 sa nevyrovná drahým a špičkovým slúchadlám, no v herných slúchadlách svoj účel splní a vyslovene nesklame ani pri sledovaní filmov či počúvaní hudby. Pre tie, ale aj pre rôzne druhy hier si môžete vybrať niektoré z prednastavení ekvalizéra, prípadne si ho môžete nastaviť podľa vašich predstáv. Dosť častým fenoménom pri herných perifériách je podsvietenie, ktoré nechýba ani tu. V tomto prípade podľa mňa ale stráca zmysel, pretože keď headset máte na ušiach, ani neviete, že vám tam niečo svieti. Čo ale zmysel má a považujem to za veľkú výhodu, je tlačidlo monitor, ktoré stlmí zvuky hry a zosilní zvuk z vášho okolia, vďaka čomu môžete komunikovať s niekým po blízku bez toho, aby ste museli po sebe vrieskať, dávať dole headset z hlavy alebo stišovať zvuk. Praktická je aj možnosť odpojiť mikrofón a prepojovacie káble, presnejšie microUSB a klasický 3,5mm jack, vďaka čomu sa možnosť použitia headsetu výrazne zvyšuje. Sound BlasterX H6 skvele sadne na hlavu a vďaka výbornému prevedeniu a ergonómii netlačí ani pri dlhšom používaní. Pre mňa je jedinou nevýhodou alebo maličkým negatívom krátky microUSB kábel v prípade, že chcem headset pripojiť k PS4-ke, inak k ničomu nemám výhrady a odporúčam ho všetkými desiatimi.

Klady

 • dizajn, prevedenie
 • ergonómia
 • možnosti pripojenia
 • funkcia monitor
 • kvalita zvuku
 • 7.1 priestorový zvuk

Zápory

 • krátky microUSB kábel

Informácie o produkte

Creative Sound BlasterX H6

 • Kategória: Reproduktory a slúchadlá
 • Hmotnosť: 350 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 79,90 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Creative

Zobraziť viac

Korekcia: Monika Sroková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk