Gigabyte B450 I AORUS PRO WIFI - Recenzia

Gigabyte B450 I AORUS PRO WIFI - Recenzia

 

Nie každý veľký stolový počítač je výkonný a nie každý výkonný počítač musí byť veľký. Niekto môže túžiť po obrovskom stroji, do ktorého sa zmestia aj tie najväčšie matičné dosky, desať harddiskov a dlhočizné grafické karty, no veľa hráčov a náročnejších používateľov by chcelo čo najkompaktnejšie zariadenie, ktoré stále zvládne splniť všetky ich požiadavky. Formu síce udáva samotná počítačová skrinka, no tým úplným základom každého počítača by mala byť stabilná ,a pokiaľ sa dá, tak aj funkciami nabitá matičná doska. Dosky s tým najmenším formátom, ktoré sú ešte zvyčajne používané hráčmi aj bežnými ľuďmi, sa označujú ako ITX alebo Mini-ITX a ich kvalitnejší predstavitelia ukazujú ten správny pomer medzi kompaktnosťou a výkonom. Do portfólia ITX dosiek od spoločnosti Gigabyte teraz pribudla novinka menom Gigabyte B450 I AORUS PRO WIFI, ktorá určite poteší nielen fanúšikov AMD procesorov a ktorej sme sa poriadne pozreli na zúbok.

Príchod prvej generácie Ryzen procesorov spolu s matičnými doskami sprevádzalo viacero problémov či nedostatkov najmä na poli kompatibility s RAMkami či nižších taktov, čo znamenalo nie až tak úžasný výkon v hrách. Ryzen druhej generácie, respektíve Zen+ predstavujú optimalizovanejšie procesory na 12nm architektúre, ktoré priniesli viacero vylepšení a takisto bola v spolupráci s výrobcami matičných dosiek a pamätí odstránená aj väčšina neduhov prvej generácie. Aj preto za posledný rok veľké množstvo ľudí, ktorí nepotrebujú ten najvyšší výkon iba v hrách a tiež hľadajú lepší pomer ceny a výkonu, presedlalo práve na Ryzen. Bez dostatočne dobrej dosky by ale výkonné procesory neboli nič platné. Aj preto je veľmi príjemné vidieť, že spoločnosti, ktoré chŕlili dosky pre Intel procesory ako na bežiacom páse, teraz ponúkajú podobne kvalitné kúsky aj pre AMD platformu.

Obal a jeho obsah

Balenie tejto dosky bežného používateľa celkom prekvapí svojimi malými rozmermi, no treba myslieť na to, že ITX dosky majú veľkosť len 17x17cm. Pod odklápateľným vekom sa nachádza doska v antistatickom obale a v oddelenej časti pod ňou aj všetko príslušenstvo. To pri tomto kúsku predstavuje pár vždy prítomných brožúrok, informačných pamfletov a DVD s ovládačmi, dva čierne SATA káble, kryt zadného panelu, pár skrutiek na uchytenie M.2 SSD disku a AORUS nálepku. Samozrejme, nemôžem zabudnúť na ten najzaujímavejší kúsok príslušenstva, ktorým je pripojiteľná WiFi anténa, keďže táto doska poskytuje priamo zabudovaný WiFi a Bluetooth.

Prvé dojmy a spracovanie

Kto sa už s doskami z radu Aorus stretol, bude dobre poznať orlie logo a v drvivej väčšine veľmi vydarený dizajn. B450 I Aorus Pro sa tohto trendu stále drží a matičnú dosku predstavuje čierny základ doplnený kovovými doplnkami ako chladič VRM a čipsetu/M.2 disku. Na doske sa nachádzajú síce iba dva DIMM sloty pre DDR4 pamäte, no inak je naozaj prekvapujúce, čo všetko sa technikom a dizajnérom v spoločnosti Gigabyte podarilo natesnať na tak malý priestor. Chladič VRM, čiže napájania procesoru, je naozaj pevne prichytený dvoma skrutkami a výmena tepla medzi ním a všetkými fázami počas celého používania fungovala viac ako dobre. Takisto aj spomínaná kombinácia chladenia B450 čipsetu s umiestnením M.2 disku je veľmi šikovná a v Gigabyte preto nemuseli umiestňovať M.2 port na zadnú stranu, kde by mohli nastať problémy s uchladením naozaj výkonných kúskov.

Bližší pohľad na rozvrhnutie dosky

Hoci ide o ITX matičnú dosku, do ktorej by veľa ľudí nepremýšľalo osadiť výkonnejšie Ryzen procesory, riešenie napájania formou 4+2 fáz zvládne obslúžiť aj 8-jadrové monštrum menom Ryzen 7 2700X aj po stránke ľahšieho taktovania. Z týchto fáz sú dve rezervované na potenciálne použitie Ryzen procesorov s integrovaným grafickým čipom ako R3 2200G alebo R5 2400G. Na boku dosky je ľahko zbadateľné riešenie bezdrôtovej konektivity, ktoré predstavuje Intel 9260NGW zabezpečujúci ako Bluetooth 5.0, tak aj Dual Band WiFi s podporou MU-MIMO pre naozaj veľké prenosové rýchlosti a nízku odozvu. A vraj Intel a AMD nemôžu spolupracovať. O zvuk sa v tomto prípade stará riešenie Realtek ALC1220, ktoré je na lacnejších doskách skôr prekvapením ako pravidlom.

Pohľad na zadný panel s konektormi ukazuje trochu zarážajúce nevyváženie, ktoré predstavujú až 3 video výstupy (2-krát HDMI 2.0, 1-krátDisplayPort 1.2) a 6 USB portov (4-krát USB 3.1 Gen 1 a 2-krát USB 3.1 Gen 2 Type-A), no chýba mi tu aspoň jeden USB C port a takisto aj audio výstupy môžu sklamať absenciou optického výstupu a nutnosťou použiť interné porty na správne napájanie 7.1 kanálového zvuku. Interné konektory sú na druhej strane až na jednu výnimku viac ako bohaté. Už spomínaná pozícia na M.2 zvládne pojať až kúsky o dĺžke 80 mm, čiže typ 2280 a ponúka podporu PCIe 3.0 x4 32Gbps/SATA 6Gbps. Štvorica SATA 6Gbps portov dokáže uspokojiť aj náročnejších používateľov a poteší aj pár konektorov pre USB 3.1 Gen 1 a USB 2.0/1.1.

Výnimkou v bohatosti tvorí iba dvojica konektorov pre ventilátory v podaní 1 x CPU a 1 x SYS_FAN, takže používatelia bažiaci po väčšom množstve ventilátorov alebo lepšom chladení budú musieť siahnuť po rozbočovačoch, skrinkách s integrovaným napájaním ventilátorov alebo špecializovaných krabičkách ako napríklad NZXT Grid+. Na záver sa na doske, samozrejme, nachádzajú aj 24-pin ATX napájanie dosky spolu s 8-pin ATX 12V pre napájanie procesora, 1-krát digital LED strip konektor, 1-krát CPU cooler LED strip/RGB LED strip konektor, 1-krát front panel konektor, 1-krát front audio konektor, 1-krát S/PDIF Out konektor, 1-krát speaker header, Trusted Platform Module konektor, Clear CMOS tlačidlo a chassis intrusion konektor.

Inštalácia a používanie

Na BIOS, respektíve UEFI od spoločnosti Gigabyte sa niektorí ľudia sťažujú a je pravda, že niektoré spoločnosti ponúkajú o niečo lepšie riešenia, no ja som sa s týmto názorom nikdy nestotožňoval. Pri taktovaní, ale aj bežnom používaní som sa v ňom nikdy necítil stratený a navigácia spolu s ponukou možností mi boli v drvivej väčšine prípadov nápomocné namiesto toho, aby som na nich nadával. Tak je to aj pri tejto doske – nastavenie všetkých potrebných vecí šikovnejšiemu používateľovi nezaberie viac ako pár minút. V mojom prípade to bolo zapnutie XMP profilu pre RAMky a mierne taktovanie, hoci tomu som sa začal venovať až neskôr. Čo sa softvéru týka, Gigabyte stále vsádza na hlavnú aplikáciu App Center, ktorá zastrešuje ostatné programy. V nej si už môže používateľ vybrať, čo všetko chce nainštalovať. Kto by si akúkoľvek matičnú dosku Aorus od Gigabyte kúpil alebo už na nejakej funguje, tomu stále z celého srdca odporúčam štyri šikovné aplikácie. Prvou je 3D OSD, ktorá dokáže zobrazovať dôležité informácie o stave počítača ako teploty či záťaž. @BIOS zas dokáže jednoducho kontrolovať a updatovať BIOS matičnej dosky. RGB Fusion je aplikácia, ktorá nie tak dávno dostala nový vzhľad a dá sa ňou ovládať všetko podsvietenie kompatibilných komponentov a doplnkov. A posledná, hoci nemenej dôležitá, je aplikácia SIV (System Information Viewer), v ktorej je možné jednoducho ovládať chladenie celého systému. Či už s pomocou automatických režimov alebo manuálne, nastavením krivky na každom jednom pripojenom ventilátore či pumpe vodného chladenia.

Funkcionalita

AMD so svojou rodinou Ryzen procesorov a AM4 platformou toho ponúkajú celkom viac ako modrá konkurencia. Samozrejme, výhody Intel procesorov sú známe a stále ich je možné odporučiť vášnivým hráčom, no ľudia, ktorí sa nenaháňajú iba za najväčšími FPS číslami v najnovších tituloch, ale očakávajú od svojho počítača aj výkon v iných náročných úlohách či lepší pomer ceny a výkonu, nájdu tieto vlastnosti práve pri Ryzenoch a AM4 doskách. Možnosť taktovať aj na lacnejších matičných doskách či podpora ECC pamätí s Ryzen Pro procesormi je niečo, čo aj z tejto dosky robí veľmi dobrú zbraň pre profesionálov. Viem si veľmi dobre predstaviť kompaktný a jednoducho prenosný systém postavený práve na tejto doske a 6/8 jadrovom procesore, ktorý by niekomu mohol poslúžiť ako mobilné strihacie štúdio alebo pracovná stanica na cesty. AMD tento prístup potvrdzuje napríklad aj zakomponovaním funkcionality StoreMI, ktorá funguje na podobnom princípe ako Intel Optane. Používateľom povoľuje skombinovať rýchlosti SSD disku a kapacitu HDD ukladaním väčšiny dát na HDD a nahrávaním najviac používaných súborov na rýchle SSD. Vďaka StoreMI je dokonca možné vyčleniť aj až 2GB z RAM pamäte na vytvorenie bleskovo rýchleho úložiska. Inak táto doska ale ponúka aj tú najzákladnejšiu a pre hráčov najdôležitejšiu funkciu, ktorou je RGB podsvietenie, a to nielen na doske, ale vďaka dvom konektorom aj na množstve potenciálneho príslušenstva.

Taktovanie

Ako som už písal, B450 I Aorus Pro WiFi sa dokáže postarať aj o R7 2700X. Čo sa ale rovnováhy pri skladaní počítača tyká, osobne odporúčam osadiť ju skôr cenovo dostupnejším, no stále veľmi výkonným Ryzen 5 2600 alebo 2600X, ktorý sa bude aj jednoduchšie chladiť v tých najmenších skrinkách. Ja som, nanešťastie, prístup k najnovšiemu R5 2600 nemal a preto na potreby testovania musela postačiť predošlá generácia v podaní stále dostatočne výkonného 6-jadrového procesora Ryzen 5 1600. Taktovanie na doske bolo naozaj jednoduché. O RAMky sa postarala funkcia XMP a pri procesore som postupne zvyšoval násobiteľ až na hodnotu 39 pri napätí 1,35V, čiže 3.9 GHz. Od druhej generácie je možné očakávať stabilné takty aj nad 4 GHz až do cca 4,1-4,2 bez väčších problémov a 4,3-4,4 GHz pri lepšie riešenom chladení a dostatočnom napájaní. Po testovaní možností tohto systému a odhaľovaní jeho hraníc bolo príjemné zistenie, že VRM a napájanie počas všetkých testov (najmä pri pretaktovanom procesore) nepresiahli hodnotu 75°C. Tomu určite pomohol použitý chladič AMD Wraith Prism, ktorý fúka vzduch priamo dole a na dosku, no aj pri inom chladení by nemali teploty VRM predstavovať žiaden problém.

Naše hodnotenie

Niekto má rád veci veľké, niekto menšie. Ten, kto sníva o kompaktnom, no stále výkonnom počítači sa však už nemusí báť, že by s rozmermi strácal aj funkcionalitu. Gigabytu sa doska B450 I Aorus Pro Wifi až na pár maličkostí naozaj podarila. Áno, absencia USB-C a iba dva konektory na chladenie môžu byť pre niekoho väčším problémom, no v malých skrinkách, do akých je táto doska určená, budú pozície na chladenie tak či tak limitované. Napájanie 4+2 fázami sa dokáže postarať aj o tie najvýkonnejšie Ryzen procesory prvej aj druhej generácie, no pre silnejšie taktovanie či dlhodobé spokojné používanie by som aj tak odporúčal osadiť túto dosku skôr Ryzen 5 procesorom alebo rovno APU. V každom prípade ale B450 I Aorus Pro WiFi ponúka naozaj bohatú funkcionalitu, postačujúce možnosti taktovania a kvalitnú stavbu spolu s pekným dizajnom – a to všetko za veľmi príjemnú cenu.

Klady

 • postačujúce napájanie
 • dizajn
 • chladenie M.2 slotu
 • kvalitné riešenie audia a WiFi/BT
 • cena
 • RGB podsvietenie a možnosti ovládania RGB

Zápory

 • absencia USB-C
 • iba dva konektory na ventilátory

Informácie o produkte

Gigabyte B450 I AORUS PRO WIFI

 • Kategória: Základné dosky
 • Šírka: 170 mm
 • Výška: 170 mm
 • Farba: Čierna/Strieborná
 • Orientačná cena: 120 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Gigabyte

Zobraziť viac

Tento komponent bol testovaný na nasledujúcej zostave

 • Základná doska: Gigabyte B450 I AORUS PRO WIFI
 • Procesor: AMD Ryzen 5 1600
 • Pamäť: ADATA XPG Spectrix D41 3200MHz
 • Chladenie procesora: AMD Wraith Prism
 • Pevný disk: Adata XPG Gammix S10 512GB M.2
 • Grafická karta: MSI GeForce GTX 1070 Ti GAMING 8G
 • Zdroj: Fractal Design Edison M 750W
 • Skrinka: NZXT H400i
Korekcia: Pavol Hirka

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk