Lenovo Legion Y730 - Recenzia

Lenovo Legion Y730 - Recenzia

 

Dnes si predstavíme herný notebook Lenovo Legion Y730, ktorý ponúka kvalitné celohliníkové spracovanie, výborný IPS displej s obnovovacou frekvenciou 144Hz a G – Sync technológiou a veľmi výkonný procesor. Na druhej strane sa tu ale nájde pár nepríjemných kompromisov ako slabšia grafická karta GeForce GTX 1050Ti a pamäte RAM, ktoré sú nepochopiteľne zapojené len v jednokanálovom móde. Ako to bude všetko fungovať ako celok?

Balenie

Notebook prišiel zabalený v obyčajnej škatuli, v ktorej sa nenachádzalo žiadne špeciálne príslušenstvo okrem nabíjačky. Od herného stroja v tejto cenovej kategórii by som očakával nejakú zaujímavosť s pridanou hodnotu, predsa len ide o prémiové zariadenie, a balenie tomu nezodpovedá.

HW Parametre

Hlavnou kontroverziou notebooku sú nevyvážené hardvérové parametre. Na jednej strane je tu veľmi výkonný procesor ôsmej generácie Intel Coffee Lake Core i7 8750H so 6 jadrami a 12 vláknami, ktorý síce má základnú uvádzanú frekvenciu 2,2GHz a maximálnu turbo frekvenciu 4,1GHz, väčšinou ale v záťaži viacerých jadier pracoval na frekvencii 3,5GHz, čo je veľmi dobrá hodnota.

Čo sa týka RAM, narážame tu na prvý nedostatok. Notebook je vybavený 16GB DDR4, ktorá napriek udávanému parametru výrobcom 8+8 GB, teda dvojkanálovému zapojeniu, bola zapojená len ako 1x16 GB v jednokanálovom móde. Išlo o pamäť Samsung s frekvenciou 2666MHz s nepríliš dobrým časovaním CL-19-19-19-43-2T.

Úložný priestor je riešený jedným veľmi rýchlym 256GB NVMe SSD diskom a druhým štandardným 1TB HDD so 7200 otáčkami.

A poďme teraz asi k najväčšej kontroverzii, ku grafickej karte, ktorou je na dnešnú dobu už slabšia Nvidia GeForce GTX 1050Ti so 4 GB GDDR5 pamäte. Po dlhšom hraní dosahovala frekvencie 1657MHz pre jadro a 3504MHz (7008MHz efektívne) pre pamäte, čo sú slušné hodnoty. Ako bude zvládať hry, to si ukážeme v ďalšej časti tejto recenzie, ale už je možné tušiť, že to zrejme nebude úplne ono.

Aby som len nekritizoval, notebook je vybavený 15,6-palcovým IPS displejom s Full HD rozlíšením, obnovovacou frekvenciou až 144Hz a adaptívnou synchronizáciou obrazu G-Sync. Pozorovacie uhly sú skvelé, na výbornej úrovni je takisto aj vernosť farieb displeja. Nebudem kritizovať malú veľkosť obrazovky, ktorá bola pre mňa absolútne nedostatočná, lebo existuje aj 17-palcový variant, ktorý je na hranie podľa môjho názoru už použiteľnejší. Kto hľadá kompaktnosť, 15-palcový displej je práve pre neho.

Trochu kontroverzná je aj klávesnica. Disponuje síce veľmi efektným RGB podsvietením Corsair iCUE, ktoré sa dá rôznym spôsobom konfigurovať (až 6 variantov s makro tlačidlami) a vyzerá to fakt dobre, horšie je už rozloženie kláves. Je totiž atypické a nepísalo sa mi vďaka tomu na klávesnici najlepšie. Chýba aj numerická časť, ale je to predsa len v prvom rade herný nástroj, takže sa to dá s prižmúreným okom ospravedlniť. Poteší aj antighost úprava kláves.

Osobitnou kapitolou je aj zvuk, ktorý je na notebook skvelý. Obsahuje systém viacerých reproduktorov a technológiu Dolby Atmos, pričom potešia najmä dva basové reproduktory zo spodnej strany. Samozrejme, zvuk sa nevyrovná klasickým reproduktorom, ale na notebook je to slušný výsledok.

Chladenie bolo na môj vkus hlučné, miestami pripomínalo štartujúce prúdové lietadlo, ale teploty držalo na veľmi dobrých hodnotách – viac uvidíte v testoch. Je to jednoducho daň za vysoký výkon a kompaktnú veľkosť zariadenia. Za mínus to teda nepovažujem.

Konektivita je na vysokej úrovni, notebook je vybavený zo zadnej strany 1-krát Mini DP 1.4 portom, 1-krát HDMI 2.0 portom, 2-krát USB 3.1, 1-krát RJ-45 sieťovým portom a slotom pre zámok Kensington. Z ľavej strany je to 1-krát USB Thunderbolt 3 Typ C a 3,5 mm Audio Jack konektor. Z pravej strany je to potom jeden USB 3.1 port a Novo Hole port.

Batéria je trojčlánková 57 Wh a priemerná výdrž pri surfovaní bola niečo vyše 4 hodín, pričom pri hraní to bolo okolo 1,5 hodiny. Vysoká výdrž na batériu ale nie je prioritou tohto zariadenia, takže tieto hodnoty sú úplne v poriadku.

Dizajn a ergonómia

Dizajn je síce subjektívna záležitosť, podľa mňa ale v tomto prípade Lenovo zabodovalo naplno. Notebook je štýlový a spracovaný veľmi precízne. Šasi je celohliníkové, celková hmotnosť je len 2,2 kg a hrúbka 20 mm. Čo sa klávesnice týka, ergonómia je skôr otázka zvyku, keďže rozdelenie kláves je trochu iné, než na aké som zvyknutý. Veľmi pekne je však spracované RGB podsvietenie. Poteší aj veľký a presný touchpad, ktorý ale hráči zrejme nebudú moc využívať. Efektne vyzerá aj takmer bezrámikový displej, na druhú stranu je to pomerne nepraktické, keďže sa pri otváraní a zatváraní ľahko ochytá.

Testy výkonu

Ako už bolo spomenuté, notebook je vybavený veľmi výkonným procesorom Intel Core i7 8750H, ktorý je na pomery notebookov viac ako dostatočný, pričom v tejto konfigurácii by som ho nazval až predimenzovaným. V teste Cinebench R15 dosahuje v multicore výkone 1106 bodov, single core výkon je 169 bodov, čo sú pre mobilný svet tejto kategórie veľmi slušné hodnoty. V benchmarku Aida 64 CPU Queen dosiahol procesor až 65249 bodov, čo je výkon na úrovni HEDT procesora i7 7800X. V teste Prime 95 sa priemerná teplota po pol hodine testu pohybovala okolo 80 stupňov, čo je veľmi dobrá hodnota. K výkonu procesora teda nemám vôbec žiadne výhrady, je viac ako dostatočný a rozhodne nie je brzdou.

Sklamaním je výkon pamäťového systému. Neviem z akého dôvodu, ale výrobca použil len jeden 16GB pamäťový modul, čo, pochopiteľne, degraduje výkon. Je to možné vidieť aj na benchmarkoch pamäťového systému v aplikácii Aida64. Hodnoty čítania a zápisu pamäte sú totiž polovičné oproti tomu, aké by mohli byť. Myslím si však, že to príliš používateľa brzdiť nebude, keďže hlavným problémom je v tomto prípade grafická karta. V prípade silnejšej karty by to ale určite bolo merateľné.

Poďme k testom grafického výkonu, teda k tomu, čo hráča najviac zaujíma. Použitie slabšej grafickej karty GeForce GTX 1050Ti už dáva tušiť, že bude podpriemerný. Tento notebook by si jednoznačne zaslúžil kartu na úrovni aspoň GeForce GTX 1060, ideálne model GTX 1070. Vyskúšal som tri hry, prvou bola FPS Doom, ktorá disponuje kvalitnou grafikou a je aj dobre optimalizovaná. Zároveň slúži na repezentovanie API Vulkan. Priemerný dosahovaný výkon bol okolo 80-90 FPS na najvyšších nastaveniach a vďaka G-Sync technológii bola hra maximálne plynulá a zážitok výborný. Dobre si teda zahráte aj Wolfenstein II: The New Collosus, ktorý tiež využíva API Vulkan.

Druhou hrou bol Deus Ex: Mankind Divided reprezentujúci DirectX 11 a patriaci k tým najnáročnejším hrám. Testovanie prebehlo v stavanom benchmarku. Na najvyšších nastaveniach s vypnutým vyhladzovaním hrán (Anti-aliasing) bola priemerná snímková frekvencia len 23,9 FPS, maximálna 30,7 FPS a najnižšia len 18,4 FPS, čiže nehrateľné. Druhé najvyššie nastavenie Very High na tom nebolo oveľa lepšie, priemer bol 28,1 FPS, minimum 22,3 FPS a maximum 35,7 FPS. Bohužiaľ, pri takto nízkych hodnotách FPS už nepomôže ani G-Sync. Hra dosahovala hrateľné FPS na LOW nastavení a to zrejme vidieť na notebooku, ktorý sa pýši titulom herný, nechcete.

Posledným testovaným titulom bol Shadow of Tomb Raider, ktorý reprezentuje DirectX 12 a ponúka skvelý vizuálny a herný zážitok. Na test bol použitý opäť vstavaný benchmark. Na najvyšších nastaveniach (bez AA) boli priemerné hodnoty FPS len 28, minimálne 22 a maximálne 72. 95% percentil bol 23 FPS. Detaily o stupeň nižšie, teda High nastavenie, poskytli o niečo lepšie hodnoty. Priemerné FPS bolo 35, minimálne 29, maximálne 61 a 95% percentil 29. Pri nastavení medium to nebolo oveľa lepšie ako pri high – priemerné FPS bolo 37, minimálne 30, maximálne 63 a 95% percentil 31, čiže hrateľné len s odretými ušami. Opäť teda hra, ktorá by bola uspokojivo hrateľná len na minimálnych nastaveniach. Vizuálna kvalita je v tomto prípade taktiež mizerná a rozhodne to nie je to, čo od herného notebooku v tejto cenovej kategórii očakávame.

Poteší aspoň teplota grafickej karty v záťaži, ktorá dosahovala len okolo 70-75 stupňov, samozrejme, v závislosti od hry. Vidieť, že chladenie má rozhodne rezervu aj na podstatne výkonnejší čip.

Z testov vyplýva, že grafická karta je najväčšou slabinou tohto zariadenia a výrazne degraduje jeho výkon. Nové náročné hry si zahráte s prijateľnými FPS len na nízkych detailoch, čo nie je veľmi dobrá vizitka a ani perspektíva do budúcnosti a je to pre mňa v tejto cenovej relácii sklamanie. Konkurencia jednoducho ponúka viac. Áno, niečo zachráni G-Sync, ale pri tak nízkych hodnotách FPS už nepomôže ani ten.

Naše hodnotenie

Čo povedať na záver? Hodnotenie tohto herného notebooku je zložité. Ak by som ho mal zhodnotiť jedným slovom, tak by som povedal, že je nevyvážený. Na jednej strane stojí skvelé spracovanie, chladenie, displej a precízna celohliníková konštrukcia, na druhej strane je slabá grafická karta a jednokanálové zapojenie RAM. V tejto cenovej relácii môžete mať od 1400 eur notebooky vybavené GTX 1060 6GB, čiže grafickou kartou s takmer dvojnásobným výkonom, a takmer zhodnou zvyšnou konfiguráciou. S ešte výkonnejšou GTX 1070 8GB sa dá kúpiť notebook už od 1700 eur. Preto Lenovo Y730, ktoré začína na cenovej hladine 1500 eur, je veľmi ťažké odporučiť. Herný výkon je, bohužiaľ, sklamaním a nezachránia to ani ostatné nadpriemerné parametre a skvelý G-Sync displej. Je to škoda a v tomto prípade ide o jednoznačne nevyužitý potenciál, ktorý tento notebook má.

Klady

 • skvelé spracovanie a celohliníkové šasi
 • výborný 1080p IPS displej so 144Hz a G-Sync
 • efektná RGB klávesnica s možnosťou nastavenia efektov
 • veľmi výkonný CPU
 • výkonné a na notebook kvalitné reproduktory

Zápory

 • nepochopiteľné použitie len jedného pamäťového modulu, ktoré má vplyv na výkon
 • vzhľadom na ostatné komponenty a cenu slabá grafická karta
 • chýbajúca numerická klávesnica
 • celková nevyváženosť HW konfigurácie a nevyužitý potenciál

Informácie o produkte

Lenovo Legion Y730

 • Kategória: Notebooky
 • Operačný sytém: Windows
 • Šírka: 362 mm
 • Výška: 267 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 19,95 mm
 • Hmotnosť: 2200 g
 • Farba: šedá
 • Orientačná cena: 1500 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Lenovo

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk