Trust GXT 560 Nomad - Recenzia

Trust GXT 560 Nomad - Recenzia

 

Nebudem vám klamať - prvá vec, ktorá mi pri pohľade na Trust Nomad GXT 560 napadla, bola to, že vyzerá ako brat ovládača na Xbox. Ich podoba je zjavná, majú totiž rovnaký tvar, ovládanie aj rozostavenie tlačidiel. Ako nadšená používateľka Dualshock ovládačov, ktorý nemá veľké skúsenosti s Xbox ani Trust ovládačmi, som bola zvedavá najmä na jeho pomer funkčnosti a dizajnu. Inak povedané na to, či je skonštruovaný nielen tak, aby bol pekný, ale aj pohodlný a trvácny.

Dizajn

Nomad sa vyrába v čiernej farbe so zvýraznenými bokmi ovládača, ktorých materiál je vybratý tak, aby sa v rukách nešmýkal. Detaily ako základne joystickov a pásik okolo pogumovanej časti sú v šedej farbe a dotvárajú elegantný vzhľad bez zbytočne rušivých farebných prvkov. Po zapojení do počítača si určite všimnete podsvietenie okolo centrálneho tlačidla s logom Trust v modrej farbe, ktoré indikuje spôsob zapojenia.

Výkon a používanie

Pri ňom ešte ostanem, pretože používať ovládač k počítaču môžete s pomocou dvoch módov, jednoduchším D-inputom a X- inputom, ktorý je charakteristický pre Xbox ovládače a pri ktorom využijete viac funkcií Nomadu. Keď stlačíte stredné Trust tlačidlo, do niekoľkých sekúnd sa spustí Steam klient, čo na hernom ovládači vnímam ako pomerne dobre využiteľnú záležitosť. Rozostavenie tlačidiel je logické vzhľadom na ich používanie a ich stlačenie sa pri hraní prejaví hneď a rýchlo.

Pohodlnosť a odolnosť

Pre niekoho, kto je zvyknutý na Dualshock ovládače, sa môže Nomad zdať príliš malý a jeho ovládacie prvky môžu pôsobiť chaoticky. Uznávam však, že pre bežných fanúšikov Xbox ovládania toto zrejme neplatí a môže ísť o moje subjektívne pocity. Ako veľmi odolne Nomad pôsobí? Na 8 bodov z 10. Strhnuté body sú za vyhotovenie pohyblivých tlačidiel na vrchnej strane pri kábli, LT a RT, ktoré sa príliš hýbu do strán a nepôsobia veľmi pevne. LB a RB nad nimi majú zase trochu iný problém. Sú síce pevné a dobre sa stláčajú, ale zároveň dosť hlasno klikajú. Pri hraní zvuk možno nebudete tak veľmi vnímať, vaša spoločnosť v miestnosti však pravdepodobne áno (závisí to, samozrejme, od úrovne hudby, resp. zvukov). Aj napriek tomu však tlačidlá a ich materiály pôsobia dosť solídne a ovládač vyzerá, že je dobre nachystaný na časté používanie. K nemu sa hodí aj jeho hmotnosť 270g, vďaka ktorej vám nebude oťažievať v rukách.

Naše hodnotenie

Vyzerá Nomad od Trust ako Xbox ovládač? Áno, vyzerá. Je to ale jeho nevýhoda? Myslím si, že ani zďaleka nie. Ide o ovládač s pekným dizajnom a množstvom ovládacích prvkov, ktorých odozva a vyhotovenie je solídne. Okrem toho je až na niekoľko detailov Nomad vyrobený pomerne trvácne a zároveň esteticky. V porovnaní s inými ovládačmi je jeho výhodou určite aj nižšia cena a hmotnosť.

Klady

 • elegantné prevedenie
 • príjemné a odolné materiály
 • rýchla odozva tlačidiel
 • nižšia hmotnosť
 • nižšia cena ovládača

Zápory

 • niektoré tlačidlá nie sú pevné
 • hlučnejšie klikanie 2 tlačidiel

Informácie o produkte

Trust GXT 560 Nomad

 • Kategória: Herné ovládače
 • Hmotnosť: 270 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 22 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Trust

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk