TRUST GXT 144 REXX VERTICAL GAMING MOUSE - Recenzia

TRUST GXT 144 REXX VERTICAL GAMING MOUSE - Recenzia

 

Spoločnosť Trust je známa vo svete elektroniky ako výrobca digitálneho príslušenstva, ktorý sa usiluje ponúknuť používateľom istú pridanú hodnotu v podobe vyššej kvality či funkcií ich produktov pri zachovaní priaznivej ceny. Tentokrát značka predstavila svoju novinku v segmente herných myší, ktorou je model GXT 144 REXX.

Ide o vertikálne orientovanú myš, ktorej cieľom je umožniť hráčom tráviť pri počítači dlhé hodiny bez rizika zdravotných komplikácií spojených s používaním myší, ako sú syndróm karpálneho tunela či rôzne bolesti zápästia, úponov predlaktia a iných. Nejde o prvý produkt značky v oblasti vertikálnych myší, nedávno sme už testovali bezdrôtový kúsok Trust Verto určený prevažne na kancelársku prácu. Jeho recenziu nájdete na tomto odkaze.

Uvedenie GXT 144 REXX na trh sprevádza aj pomerne rozsiahla reklamná kampaň, v ktorej výrobca nešetrí superlatívmi a účinkujú v nej profesionálni hráči League of Legends z tímu Unicorns of Love. Myš je už dostupná aj na našom trhu a tak sa dnes pozrieme, čo za cenu tesne pod hranicou 40 eur ponúka.

BALENIE

Trust GXT 144 REXX sa predáva vo vkusnej sivo-červenej škatuli, v ktorej sa okrem blistra s myšou nachádza iba leták s odkazom na stiahnutie manuálu, vyhlásenie o zhode CE a nálepka s logom hernej divízie GXT. Keďže ide o hernú myš, zamrzí absencia náhradných klzákov, čo je ale v tejto cenovej kategórii štandard.

DIZAJN A ERGONÓMIA

Po vybalení myš zaujme svojím tvarom, ktorý je určený výhradne pre pravákov, verziu pre ľavákov totiž výrobca neponúka. Celá myš je akoby natočená doprava pod približne 60° uhlom, pričom v spodnej časti je vytvarovaná aj opora pre prstenník a malíček. Určená je teda na držanie celou dlaňou ruky (tzv. „palm grip“), pričom viac bude vyhovovať ľudom s väčšími rukami. S tým súvisí moja najväčšia výhrada, ku ktorej sa ale dostaneme neskôr.

Samotné držanie myši je kapitolou samo o sebe. Keďže má netradičný tvar, musel som si na ňu chvíľu zvykať. Napriek prvotným rozpačitým dojmom mi to trvalo pomerne krátko a po pár dňoch sa mi už používala dobre. Z hľadiska ergonómie jej teda nemám veľmi čo vyčítať. Koncept je špecifický, ale drží sa pohodlne, nikde som taktiež nenarazil na ostré hrany alebo iné prvky, ktoré by ma obťažovali. Dizajn je skôr konzervatívny, celá myš je vyhotovená v čiernej farbe, výrobca však nezabudol na nastaviteľné RGB podsvietenie, ktoré pripomína, že má herné zameranie. Za dizajn teda palec hore.

KONŠTRUKCIA A TECHNIKA

Trust GXT 144 REXX ponúka celkovo šesť tlačidiel - okrem štandardných troch sú na ľavom boku aj tlačidlá na navigáciu vpred/vzad a tlačidlo na zmenu DPI. K prevedeniu sekundárnych tlačidiel nemám výhrady, niektoré sú síce trošku mäkšie, ale svoj účel plnia. Rolovacie koliesko pracuje ticho a hladko, čo mi vyhovuje. Čo sa týka hlavných tlačidiel, nepodarilo sa mi zistiť, aké mikrospínače výrobca použil, pocitovo mi však pripomínali Omron. Klikanie je teda jemnejšie a pomerne tiché, čo je ideálne na hranie RTS a MOBA hier. Tu je teda cítiť, že výrobca myš ladil v spolupráci s hráčmi týchto žánrov.

V súvislosti s hlavnými tlačidlami sa však dostávame k mojej najväčšej výhrade. Ako už bolo spomenuté, myš bude asi viac vyhovovať hráčom s väčšími rukami a tým, ktorí ju držia celou rukou. Celý problém spočíva v tom, že spínače hlavných tlačidiel sú umiestnené až pri konci myši a plocha tlačidiel, kde poskytujú ideálnu odozvu, je taktiež pomerne malá. Osobne mám dlaň veľkú asi 19 centimetrov a myš som zvyknutý držať „claw“ úchopom. Prsty mám teda na myši mierne prikrčené a tlačidlá som stláčal mimo miest, kde sú umiestnené spínače. Niežeby myš vynechávala, ale klikanie tak bolo pre mňa trocha tuhšie a neprirodzené. Tento neduh môže byť dosť subjektívny, pri nákupe ale zvážte, aká je vaša veľkosť rúk a aký spôsob držania preferujete.

Inak pôsobí celkové vyhotovenie kvalitným dojmom. Povrch je z protišmykového „soft-touch“ materiálu a konštrukcia ani pri silnejšom stlačení nevŕzga. Lícovanie plastov je taktiež na slušnej úrovni a celkový dojem teda dáva tušiť, že nejde o kúsok za pár eur. Pripojenie je s pomocou USB konektora a k myši vedie opletený 1,8-metrový kábel. Ten je, bohužiaľ, trochu tuhší, než by bolo vhodné a je potrebné si ho uložiť tak, aby vám pri hraní nezavadzal. Na spodnej strane myši sa nachádza optický senzor s rozlíšením 10 000 dpi, u ktorého sa výrobca chváli, že zvládne preťaženie až 20G. Neexistuje dôvod tomu neveriť, myš sa mi hraní nepodarilo rozhodiť ani naozaj prudkými pohybmi. Zaujímalo by ma však, o aký senzor ide, keďže sa mi to nikde nepodarilo nájsť.

Myš som testoval v kombinácii s podložkou Steelseries Qck+ v populárnej FPS Counter-Strike: Global Offensive a zástupcom RTS žánru bol Starcraft 2. V obidvoch prípadoch by som jej fungovanie zhodnotil ako bezproblémové a primerané svojej triede. Celkovo jej RTS žáner vyhovoval viac, pri hraní FPS hier už občasné nepresnosti v snímaní povrchu cítite viac, ale v tejto cenovej kategórii nejde o nič nezvyčajné a v prípade konkurencie na tom budete podobne.

SOFTVÉR A NASTAVENIE

K myši sa dodáva ovládací softvér, ktorý umožňuje rozsiahle nastavenie jej ovládania. Okrem základných nastavení citlivosti a scrollovania si tak môžete meniť aj rýchlosť odozvy (tzv. polling rate), funkcie jednotlivých tlačidiel, prednastavené hodnoty DPI (ktoré si potom prepínate tlačidlom na myši), nahrávať makrá a taktiež nastaviť režimy a farby RGB podsvietenia. Tu je dobré spomenúť, že na myši potom svietia všetky podsvietené prvky (rolovacie koliesko, navigačné tlačidlá a logo) rovnakou farbou, nie je teda možné nastaviť si ich jednotlivo. Taktiež je možné uložiť si alebo importovať celé profily nastavenia. Hoci ja sám nemám potrebu niečo inštalovať, samotný softvér hodnotím pozitívne. Je prehľadný, intuitívny a pracuje rýchlo.

Naše hodnotenie

Zhodnotiť objektívne Trust GXT 144 REXX nie je jednoduché. Na jednej strane je to cenový segment do 40 eur, kde sa nachádza množstvo slušných myší prevažne od lacnejších výrobcov ako je Trust, A4tech, Cooler Master, prípadne HP, ASUS či nižšie modely Logitech. Na druhej strane ide o unikátny koncept, ktorý vám v tejto cene nikto iný neponúkne. Ak by sme sa na vec pozerali z pohľadu techniky, myš je primeraná svojej triede. Celkom určite nejde o profesionálny herný kúsok, tie začínajú o približne 20 eur vyššie, ale funguje dobre a menej náročnému používateľovi určite postačí. Otázkou teda je ergonomický dizajn a prípadný pozitívny dopad na vaše zdravie. Toto, žiaľ, nedokážem úplne zhodnotiť, keďže prácou s myšou netrávim príliš veľa času a problémy tohto typu, našťastie, nepociťujem. Musím však uznať, že držanie myši má niečo do seba a pri bežnom prehliadaní internetu som do ruky častejšie chytal práve túto myš. Jej cieľovou skupinou tak nemusia byť len náruživí hráči hier, ale aj ľudia, ktorí pri PC trávia dlhé hodiny či už rysovaním, 3D grafikou alebo inými činnosťami, ktoré vyžadujú presnú prácu s myšou.

Klady

 • kvalita konštrukcie
 • ergonomický tvar a úchop
 • jednoduchý softvér na nastavenie myši
 • nastaviteľné RGB podsvietenie
 • rozumná cena

Zápory

 • umiestnenie spínačov hlavných tlačidiel
 • tuhší kábel
 • nie je vhodná pre menšie ruky alebo „claw grip“
 • chudobnejší obsah balenia

Informácie o produkte

TRUST GXT 144 REXX VERTICAL GAMING MOUSE

 • Kategória: Myši
 • Šírka: 121 mm
 • Výška: 78 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 72 mm
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 36 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Trust

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk