Fractal Design Define S2 Tempered Glass Edition - Recenzia

Fractal Design Define S2 Tempered Glass Edition - Recenzia

 

Švédsko. Krajina sobov, fjordov, nábytku Ikea, či áut značky Volvo. Pre hráčov a milovníkov funkčného, okázalého, a pritom nie prehnaného dizajnu je ale Švédsko domovom značky Fractal Design, v ktorej ponuke sa nájdu komponenty od zdrojov, cez chladenie až po počítačové skrinky. Nie je to tak dávno, čo do obchodov prišla nová generácia série Define, udávajúca trend na poli veľkých skriniek ponúkajúcich nielen rozmerný priestor, ale aj všetky možné vychytávky, ktoré dokážu fajnšmekrom a počítačovým nadšencom zjednodušiť a spríjemniť život. Skrinku s označením Define R6 sme naozaj poriadne otestovali a veľmi rýchlo nám prirástla k srdcu. Boli sme si však vedomí, že nemusí byť to pravé orechové pre používateľov bažiacich po zákazkovom vodnom chladení, pozostávajúceho zo separátnych radiátorov, rezervoárov a púmp. Preto je tu ale Fractal Design Define S2, dizajnovaná na podobných princípoch ako model R6, no s vodným chladením na mysli.

Fractal Design Define S2 je vyrábaná, podobne ako Define R6, vo viacerých prevedeniach, ktoré sa týkajú hlavne farebných kombinácií. V ponuke je momentálne čisto čierna verzia, čierna s bielymi prvkami, primárne biela s čiernymi doplnkami, a tiež v tmavosivom prevedení nazývanom Gunmetal Grey. Všetky modely ponúkajú bočnú stenu z temperovaného skla a na rozdiel od modelu R6 už teraz nie je v ponuke úplne uzatvorené prevedenie bez priehľadnej bočnice. To je ale úplne pochopiteľné, nakoľko zákazkové vodné chladenie si väčšinou do počítača inštalujú ľudia nielen kvôli zníženiu teplôt procesora a grafickej karty, či kariet, ale aj preto, že dokáže vyzerať naozaj dobre a treba sa ním teda chváliť.

Obal a jeho obsah

Skrinka (respektíve pri tomto modeli sa skôr hodí označenie skriňa) dorazila už v tradičnej kartónovej krabici, na ktorej povrchu sa nachádza jednoduché zobrazenie celej skrinky a jej možností upravenia podľa svojich predstáv. Vnútri je samotná skrinka, chránená z čelných strán tvrdým polystyrénom. Tentokrát sa v balení nenachádzala mäkšia pena na strane, kde je nainštalovaná bočnica z tvrdeného skla, takže treba mať prekrížené prsty a priať si zodpovednú kuriérsku službu, ktorej zamestnanci vo voľnom čase nejazdia rally, či nemajú obľubu v americkom futbale, ale dávajú na zásielky náležitý pozor.

Prvé dojmy a spracovanie

Define S2 je rovnako masívna skrinka ako sme už mali možnosť zistiť pri modeli R6. Najväčšie zmeny sa týkajú hlavne vnútorného rozloženia, takže fanúšikovia by si mohli na prvý pohľad R6 a S2 jednoducho zameniť. Po vybalení z obalov sa však pomaličky ukazujú malé rozdiely, vďaka ktorým by znalec odlíšil S2ku aj bez pozerania cez priehľadný bok. Define S2 sa stále radí medzi skrinky pre ľudí, ktorí majú doma dostatok miesta, a ktorí sa nesnažia natesnať čo najviac vecí do malých priestorov. Čo sa týka kvality a materiálov, je okamžite jasné, že ide o kvalitný produkt. Všetky povrchy a diely spolu presne sedia a lícujú. Prázdna skrinka nie je sama o sebe najľahšou, čo len vypovedá o robustnosti a dbaní na dlhú životnosť. Váhu pridáva stále obľúbený odhlučňovací materiál, ktorý je použitý na všetkých väčších paneloch, samozrejme, okrem sklenenej bočnice. V skrinke je tiež veľmi dobre vyriešená možnosť filtrácie prachu, od naozaj dlhého filtra na spodnej strane, cez bočné filtre prednej časti, a takzvaný ModuVent systém na vrhu, kde môžu majitelia fungovať s prikrytým počítačom, ale aj odokrytým filtrom pre lepšie chladenie.

Vizuál a materiál

Fractal Design je značka, ktorá sa na poli skriniek vždy držala striedmejšieho dizajnu. Zo všetkých skriniek, ktoré sú v ponuke tejto spoločnosti, je len malé percento v inej farbe ako čiernej, či bielej a takmer bez výnimiek sa držia osvedčeného receptu jednoduchého kvádra. Čo ale Fractal Design neponúka v rámci extravagantného dizajnu, o to viac vynahrádza na poli vnútorného rozloženia, kvalitného prevedenia a modulárnosti. Kovové šasi je, na rozdiel od niektorých lacnejších modelov od konkurencie, pevné aj bez nainštalovaných bočníc a na celej skrinke sa mi nepodarilo nájsť ani jednu ostrú hranu. Ako na kove, tak na plastových súčastiach, čo je naozaj príjemným prekvapením. Neraz sa mi stalo, že pri práci na počítačoch som vďaka skrinkám (aj od naozaj renomovaných značiek) nemohol pokračovať, kým som neurobil krátku návštevu v lekárničke a nezaplátal si porezané prsty leukoplastom. R6ka ponúka okrem kvalitnej stavby aj nadmieru dobrú ochranu proti prachu. Predné čelo, celá vrchná časť aj spodok sú osadené jednoducho prístupnými filtrami, ktoré sa raz za čas oplatí vyčistiť. Odmenou za túto starostlivosť bude pri správnom osadení ventilátorov, samozrejme, oveľa chladnejšie fungujúci počítač s dlhšou životnosťou.

Rozvrhnutie

Konečne prichádza na rad to, čím sa S2ka odlišuje od svojho brata menom Define R6. Vnútorné rozloženie S2ky ponúka krytý tunel, v ktorom sa ukryje zdroj aj nespratné káble. Pravá strana skrinky, ktorá pri modeli R6 ponúka modulárny kryt diskov a 5.25 šachty, je v prípade Define S2 prázdna a pripravená na jeden, či dva rezervoáre vodného chladenia. Odstránením systému na uchytenie diskov, použitom pri modeli R6, sa pozície na 3.5 palcové HDD presťahovali na zadnú stranu skrinky. Do S2ky sa stále zmestia 3 plnohodnotné HDD a ponúka taktiež 2 pozície na 2.5 palcové SSD na zadnej strane aj možnosť umiestniť ich na tunel zakrývajúci zdroj. Tento tunel tiež nie je jednoliaty, ale v prednej časti sa z neho dá odstrániť kryt, vďaka čomu Define S2 ponúka podporu až 360 mm radiátorov v prednej časti. Inak Define S2 ponúka všetky rovnaké vymoženosti ako v minulosti testovaná R6ka. Prítomná je stále možnosť napájania a ovládania ventilátorov cez zabudovaný ovládač, a to o počte až 6 ventilátorov s 3-pin konektorom a 3 PWM ventilátory. Takisto je skrinka predpripravená na vertikálne uchytenie grafickej karty, alebo iného PCIe zariadenia, no pre jej využitie je potrebné dokúpiť si súčiastku Fractal Design Flex VRC-25. Možnosti manažmentu, vedenia a ukrývania káblov, aby skrinka vyzerala rovnako dobre zozadu ako spredu, má Fractal Design stále v malíčku. A poteší aj pribalený predlžovací kábel na SATA napájanie diskov, vďaka čomu je možné napájať všetky 3 disky jedným káblom s presným rozostupom. V čom sa S2ka od R6ky nanešťastie odlišuje, je absencia otvárateľných predných dvierok, ktorých nastaviteľné pánty a prístup ku 5.25 šachte robili z Define R6ky zaujímavú skrinku aj pre majiteľov DVD, či Blu-Ray mechaník a iných špecializovaných ovládačov, alebo panelov. Dobrým krokom je zakomponovanie USB-C konektoru do predného panelu, ktorý okrem tohoto najnovšieho univerzálneho konektora ponúka ešte dva páry USB 3.0 a USB 2.0 portov, rovnako ako konektory pre slúchadlá a mikrofón. Malou zmenou si na záver prešiel aj LED indikátor pri tlačidle zapnutia, ktorý už nie je príliš oslepujúci, no stále dokáže sprostredkovať základné informácie o stave počítača.

Možnosti chladenia

Fractal Design Define S2 v možnostiach chladenia naozaj vyniká. Nielen vďaka svojmu vnútornému rozloženiu, pripravenému na tie najlepšie komponenty vodného chladenia, ale, vďaka svojim väčším rozmerom, aj po stránke kompatibility s radiátormi. Do prednej časti sa zmestia až 280mm, alebo vďaka odnímateľnej časti tunela ukrývajúceho zdroj, aj 360mm radiátory. Vďaka prihliadnutiu na vodné chladenie nebude problém nainštalovať širšie radiátory aj v push-pull konfigurácií. Hore je možné umiestniť radiátory od veľkostí 120/140 mm až po naozaj veľké kúsky o celkovej dĺžke 420 mm. A pokiaľ by vám tieto všetky možnosti stále nestačili, radiátor umiestnite aj dole a to až do rozmerov 240/280mm.

Naše hodnotenie

Define S2 je skrinka, po ktorej fanúšikovia spoločnosti Fractal Design, uvažujúci nad vodným chladením presne podľa svojich predstáv, mohli doteraz iba snívať. Alebo nie? Akokoľvek som sa totiž snažil nájsť veľké rozdiely, alebo niečo, čo by Define S2 dokázala oproti svojej dvojičke, s mierne odlišným vnútorným rozvrhnutím a menom Define R6, neprišlo mi na um nič markantné. Je zaujímavé, že najväčším konkurentom S2ky je podľa môjho názoru práve R6ka, a kebyže je možné kúpiť túto skrinku za menej peňazí, určite by si zaslúžila plných 5 hviezdičiek. No Define R6, ponúkajúca rovnako kvalitné šasi s upraviteľným vnútorným rozložením, je možné kúpiť o 10 až 20 eur lacnejšie. To však samozrejme neznamená, že Define S2 nie je veľmi dobre riešený a kvalitný produkt. Nemôžem ho ale odporúčať plným srdcom na úkor R6ky.

Klady

 • striedmy, no stále zaujímavý dizajn
 • zabudovaný ovládač ventilátorov
 • rozloženie stvorené pre vodné chladenie
 • kvalitné prevedenie
 • skvelo riešené odhlučnenie a filtre prachu
 • USB-C na prednom panely

Zápory

 • absencia 5.25 šachty
 • neotvárateľné predné čelo
 • mierne vyššia cena

Informácie o produkte

Fractal Design Define S2 Tempered Glass Edition 2019

 • Šírka: 233 mm
 • Výška: 465 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 543 mm
 • Hmotnosť: 11600 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 150 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Fractal Design

Zobraziť viac

Korekcia: Barbora Krištofová

Geléria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk