GIGABYTE M.2 PCIe 512 GB SSD - Recenzia

GIGABYTE M.2 PCIe 512 GB SSD - Recenzia

 

V prípade spoločnosti spoločnosti Gigabyte sme si už mohli zvyknúť, že od nej môžeme očakávať zaujímavé počítačové produkty z rozličných segmentov. Od samotných komponentov ako matičné dosky, skrinky, zdroje či grafické karty cez periférie ako herné klávesnice, myši alebo kreslá až po kompletné počítače typu mini-pc a výkonné notebooky. Tentokrát ale prichádza s produktom, ktorý zatiaľ hráčom pod svojou značkou neponúkala a vykračuje tak na cestu viacerých známych spoločností, ktoré sú schopné hráčom ponúknuť všetko potrebné pod jednou strechou. Novinka z dielne Gigabytu nenesie nijako zvučne znejúce meno, na papieri však ponúka veľký úložný priestor so slušnými rýchlosťami za prívetivú cenu.

Disk si vyslúžil meno GIGABYTE M.2 PCIe 512 GB SSD a keďže ide (aspoň nateraz) o jediný rad M.2 SSD diskov, ktoré spoločnosť ponúka, nie je takto jednoduchému menu čo vyčítať. Keď sa portfólio úložných zariadení od Gigabyte rozrastie, fanúšikovia ale môžu očakávať aj špecifické názvy. Okrem tohto radu po novom ponúka spoločnosť aj SSD disky bežného 2,5" formátu, ktoré sú s počítačom prepojené (a limitované) štandardným SATA III konektorom.

Obal, prvé dojmy a spracovanie

Obal nie je v praxi ničím výnimočný, pokiaľ teda nepočítame jeho vnútro. Balenie je ladené do čiernej a šedej farby s futuristickým dizajnom, ktorý evokuje vesmírne cestovanie. Vnútri sa nachádza samotný disk uložený v plastovom držiaku, spolu so základnou brožúrkou obsahujúcou informácie o záruke a jednoduchý návod na inštaláciu. Disk samotný nedisponuje žiadnymi bonusovými funkciami či vybavením, ako je kovový chladič či efektný dizajn, no chladiče sú potrebné skôr na výkonnejších kúskoch a po stránke dizajnu sa M.2 disky veľmi jednoducho ukryjú na doske. Množstvo matičných dosiek taktiež ponúka svoj vlastný systém pasívneho chladenia M.2 diskov a ich skrývanie, takže nejde o žiaden veľký problém.

Komponenty diskov a avizované parametre

Gigabyte M.2 SSD sú ponúkané v troch rozličných kapacitách s rovnakým vyhotovením M.2 2280, pričom sľubujú aj o niečo odlišné rýchlosti. Najmenší s kapacitou 128 GB ponúkne sekvenčné čítanie a zapisovanie na hodnotách 1100/500 MB/s a náhodné IOPS pri čítaní a zapisovaní 90K/100K. Zlatá stredná cesta v podaní 256 GB modelu by mala zvládnuť až 1200/800 MB/s a 80K/150K pri čítaní/zapisovaní. A nakoniec je tu nami testovaný model s kapacitou 512 GB, ktorý avizuje rýchlosti úctyhodných 1550/850 MB/s a 120K/160K IOPS pri čítaní a zapisovaní v uvedenom poradí. Tieto rýchlosti nie sú ničím prevratným, keďže NVMe disky zvládnu aj dvojnásobky, ale Gigabyte sa v tomto prípade nesnaží udržať krok s hypervýkonnými produktmi konkurenčných firiem, ale ponúka kúsok s priaznivým pomerom cena a výkon. Rýchlosti Gigabyte M.2 SSDčiek sú limitované najmä podporovaným rozhraním, keďže tie naozaj výkonné kúsky podporujú PCI-Express 3.0 x4, zatiaľ čo Gigabyte funguje „len” na PCI-Express 3.0 x2. Použité pamäťové čipy sú postavené na TLC architektúre, ktorá zase raz ukazuje snahu okresať cenu na úkor naozaj astronomických rýchlostí. Tieto vlastnosti sa ale snažia v Gigabyte vyvážiť zakomponovaním viacerých šikovných vychytávok či prístupom. Prvou dobrou správou je použitie technológie HMB, teda Host Memory Buffer, ktorá v skratke znamená, že SSD disk má na podporovaných operačných systémoch (momentálne iba Windows 10) priamy prístup k RAM a nemusí si tak krátkodobé dáta ukladať priamo na sebe. Gigabyte tiež k diskom ponúka limitovanú záruku po dobu troch rokov alebo do 100 TBW (zapísania 100 terabajtov dát). Komu by však nestačili takéto čísla, toho poteší, že po náročnom testovaní Gigabyte garantuje životnosť diskov až 1,5 milióna hodín medzi zlyhaniami. Samozrejmosťou je takisto podpora funkcionality RAID a TRIM.

Testovanie

Disk bol pred testovaním defragmentovaný a naformátovaný. Testovanie zvládli programy ATTO, Anvil’s Storage Utilities, CrystalDiskMark a AS SSD. Testy boli opakované desaťkrát a výsledok je ich priemer.

Naše hodnotenie

Gigabyte so svojou ponukou očividne neplánoval namútiť veľa vody medzi naozaj zapálenými hráčmi či profesionálmi. Určite však svojimi vlastnosťami zaujme nejedného bežnejšieho používateľa, ktorý hľadá nielen kapacitu, ale aj vyššie ako štandardné SSD rýchlosti, a to za príjemnú cenu. Ešte pred rokom by bolo takmer nemožné predstaviť si čo i len 2,5 palcový SATA SSD disk s kapacitou nad 500 gigabajtov a cenovkou pod 100 eur. Gigabyte s týmto kúskom ale šikovne balansuje na hrane medzi extrémnym výkonom, funkcionalitou a dostupnou cenu a od nás si po testovaní vyslúžil vrelé odporúčanie.

Klady

 • obstojné rýchlosti
 • pomer cena/rýchlosť/kapacita
 • jednoduché TLC namiesto QLC
 • použitie technológie HMB
 • záruka na 3 roky/100 TBW

Zápory

 • uvítali by sme čierne PCB namiesto modrého

Informácie o produkte

GIGABYTE M.2 PCIe 512 GB SSD

 • Kategória: Pevné disky
 • Šírka: 80 mm
 • Výška: 22 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 2,3 mm
 • Farba: Modrá/Šedá
 • Orientačná cena: 90 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Gigabyte

Zobraziť viac

Tento komponent bol testovaný na nasledujúcej zostave

 • Základná doska: Gigabyte Aorus Z270X Gaming 7
 • Procesor: Intel Core i7 - 6700K Skylake
 • Pamäť: Adata XPG D41 DDR4 16GB
 • Chladenie procesora: NZXT Kraken X52
 • Pevný disk: SSD ADATA XPG Gammix S10 512GB M.2
 • Grafická karta: MSI GTX 1070 Ti Gaming 8G
 • Zdroj: Fractal Design Edison M 650W
 • Skrinka: Fractal Design Define S2
Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk