MSI P65 Creator - Recenzia

MSI P65 Creator - Recenzia

 

Po nedávnom teste nového herného notebooku Lenovo Y730 tu dnes máme konkurenciu od MSI, ktorá ale zasahuje cenovo o stupienok vyššie. Ide o model MSI P65 Creator v najvyššej možnej konfigurácii. Ponúka vyváženejšiu kombináciu hardvéru s podstatne silnejšou grafickou kartou, na druhej strane ale chýba klávesnica s RGB podsvietením, 2TB harddisk a G-sync displej. A ešte k tomu, ako už bolo spomenuté, stojí podstatne viac. Lenže MSI tento model neprezentuje len ako čisto herný stroj, ale ako kombináciu herného, multimediálneho a na produktivitu zameraného nástroja.

Balenie

Notebook prišiel zabalený štýlovým spôsobom vo veľmi peknej drevenej krabici (v skutočnosti je to imitácia dreva) s mosadznými pántami a magnetickým otváraním. Po otvorení v nej nájdete zabalený notebook, nabíjačku, návod a pekné semišové puzdro, v ktorom je možné notebook prenášať. V balení sa dokonca nachádza aj voucher s predĺžením záruky o ďalší jeden rok, čo rozhodne poteší. Takto si predstavujeme zabalený high-end produkt a dodávané príslušenstvo.

HW Parametre

Notebook ponúka hardvérovú výbavu takmer bez kompromisov. Procesor je veľmi silné šesť jadro Intel Core i7 8750H, ktoré pracuje na frekvencii 2,2 až 4,1 Ghz (boost pre jedno jadro). Dosahované frekvencie boli v priemere okolo 3 GHz, niekedy to ale pri vyťažení všetkých jadier bolo len 2,8 GHz. V tomto notebook oproti Lenovu trochu stráca, čo má na svedomí horšie chladenie, ktoré je síce nepomerne tichšie (na tak výkonný stroj možno až nečakane), daňou sú za to však horšie teploty a nižšie dlhodobo dosahované frekvencie procesora. Na druhej strane ale nemáte pocit, že sedíte vo vzlietajúcom prúdovom lietadle.

Pamäte RAM sú pre nás opäť úplne nepochopiteľne len jednokanálové, a to 1x16GB DDR4, pričom notebook by mal mať podľa výrobcu dva sloty RAM. Taktiež ide o pamäť Samsung s frekvenciou 2666MHz s veľmi konzervatívnym časovaním CL-19-19-19-43-2T.

Úložný priestor je riešený jedným 512GB SSD diskom, klasický pevný disk v tomto prípade chýba.

Grafická karta je asi najväčším lákadlom, pre ktoré si budete chcieť tento notebook kúpiť. Ide o nVidia GeForce GTX 1070 Q-Max, ktorá je vybavená 8GB GDDR5 pamäťou. Grafické jadro disponuje až 2048 CUDA cores (oproti 768 v 1050Ti) a dosahuje frekvencie 1100 až 1379MHz. Pri dlhšom teste sa frekvencia ustálila na 1126MHz pri teplote 75 stupňov, predpokladáme, že karta narážala na svoj TDP limit, keďže teploty boli na slušnej úrovni. Pamäte dosahovali štandardne 4000MHz (8000MHz efektívne). Napriek relatívne nízkym frekvenciám dosahoval v hrách notebook veľmi slušné výsledky, k tomu sa ale ešte dostaneme.

MSI P65 je vybavený 15,6-palcovým IPS displejom s Full HD rozlíšením 1920x1080. Obnovovacia frekvencia je opäť 144Hz, tentokrát ale displej nie je vybavený technológiou G-Sync. Celkovo je displej na špičkovej úrovni. Pochváliť musíme farby a pozorovacie uhly, ktoré sú výborné. Je pravdou, že kombinácia 15,6-palcového displeja a výkonnej grafickej karty nie je úplne ideálna, skôr by sme privítali 17-palcový variant. Ďalšou možnosťou je potom pripojenie až troch externých monitorov.

Klávesnica je štandardná. Neobsahuje žiadne RGB efektné podsvietenie, podsvietená je ale bielym LED svetlom s možnosťou viacúrovňovej regulácie jasu. Aj v tomto prípade chýba numerická časť, čo je pri 15,6-palcovom notebooku trochu nepochopiteľné a rozhodne je to mínus. Poteší veľký a presný touchpad s čítačkou otlačkov prstov.

Čo sa zvukovej stránky týka, tá je pomerne dobrá. Kvalít Lenovo Y730 nedosahuje, to je jednoducho o stupienok vyššie, sklamaný ale užívateľ nebude.

Pozitívne nás prekvapilo chladenie, ktoré bolo aj počas testovania náročných hier a aplikácií tiché a nerušilo. Za chladiaci systém dávame palec hore, MSI sa podarilo nájsť správne vyváženú kombináciu nízkeho hluku a dobrého chladiaceho výkonu. Predsa len nejde o čisto herný nástroj, kde je výkonu obetované všetko.

Konektivita zahŕňa poslednú generáciu USB-C konektora s podporou štandardu Thunderbolt 3.0, ktorý podporuje aj 4K zapojenie monitora. Ďalej sú tu 2x USB 3.1, poteší aj prítomnosť HDMI a Mini Display Portu.
Notebook je vybavený silnou 82 Wh štvorčlánkovou batériou, čomu zodpovedá slušná výdrž. Pri surfovaní a prehrávaní hudby na pozadí bola niečo vyše sedem hodín, pričom MSI udáva osem, takže je to v poriadku. Vzhľadom k vysokému výkonu je pre nás výdrž príjemným prekvapením. Batéria nie je štandardne vymeniteľná, treba rozobrať šasi, čím prídete o záruku.

Dizajn a ergonómia

Dizajn sa MSI podaril. Notebook pôsobí štíhlym a sviežim dojmom, jeho hmotnosť je len 1,8 kilogramu. Displej má minimálne rámiky a vyzerá to dobre, hoci to nie je úplne praktické, keďže si ho pri zatváraní a otváraní ľahko ochytáte. Bohužiaľ, čo sa spracovania týka, je možné vidieť nedostatky, ktoré by sme rozhodne neočakávali pri tak prémiovom zariadení. Lícovanie nie je stopercentné, vidieť to napríklad na osadení displeja, kde si určite všimnete nerovnomerne veľké škáry. Ďalším problémom sú nie práve najpevnejšie pôsobiace pánty, kde opäť vidieť nedostatky v spracovaní. Rozloženie kláves je štandardné, majú dobrú odozvu a písanie je bezproblémové.

Testy výkonu

Aj v tomto prípade je notebook vybavený špičkovým procesorom Intel Core i7 8750H. V opakovanom teste Cinebench R15 dosahuje v multicore 947 bodov, single core výkon je 169 bodov. Multicore test sme opakovali kvôli tomu, že pri prvom teste sa procesor nestihne poriadne zahriať a dosahuje oveľa vyššie hodnoty ako štandardne. V Aida 64 CPU Queen benchmarku dosiahol procesor až 65258 bodov, čo je opäť výkon na úrovni HEDT procesora i7 7800X a rovnaký ako v prípade notebooku od Lenova. V teste Prime 95 sa priemerná teplota po pol hodine testu pohybovala až okolo 95 stupňov, čo je veľmi vysoká hodnota, ktorá sa opakovala aj pri hrách. Nedostali sme sa ale do situácie, keď by procesor začal spomaľovať, teda „throttlovať” kvôli vysokej teplote. Frekvencia procesora sa v plnej záťaži všetkých šiestich jadier pohybovala okolo 2,8 Ghz, v hrách to bolo okolo 3,1-3,2 GHz.

Výkon pamäťového systému je opäť skoro tragický. Read a write test dosahoval v benchmarku len okolo 20MB/s, čo sú veľmi slabé hodnoty.

Grafické testy sme opäť vykonávali v troch hrách. Prvou bol titul reprezentujúci DirectX 11, a to Deus Ex: Mankind Divided, ktorý zároveň patrí k tým najnáročnejším pod týmto starším API. Na maximálnych možných detailoch bol výkon dostačujúci, grafická karta dosiahla priemerne 51,5 FPS, minimálne FPS boli 40,7 a maximálne 65,1. Sú to hodnoty, ktoré sú viac ako dvojnásobné v porovnaní s GeForce GTX 1050Ti, ktorá je použitá v Lenovo Y730 a nižších konfiguráciách modelu P65. Nižšie detaily teda nemalo ani význam testovať.

Druhá hra, ktorú sme testovali, bola postavená na API Vulkan. Išlo o populárnu FPS Doom. Priemerný dosahovaný výkon bol okolo 120-140 FPS, s minimálnymi FPS okolo 70 pri najnáročnejších scénach. Teda opäť výborný výsledok.

Poslednou hrou bol Shadow of Tomb Raider, ktorý reprezentoval DirectX 12. Hra ponúka výborný vizuálny a herný zážitok a najnovšie technológie. Na maximálnom nastavení (bez AA) sme dosiahli veľmi pekných priemerných 55 FPS. Minimálne FPS boli 46 a maximálne 104, čo znamená bezproblémové hranie.

Teplota grafickej karty v záťaži dosahovala len okolo 75 stupňov, je teda jasné, že grafická karta skôr dosahovala na svoj TDP limit ako na limit teplotný.

Notebook nás v herných a syntetických testov až na výkon pamäťového systému RAM nesklamal. V rozlíšení 1080p (Full HD) si bez problémov zahráte najnovšie hry v najvyšších nastaveniach a bez kompromisov.

Naše hodnotenie

Po výkonnostnej stránke sme nemali takmer žiadne výhrady, až na systém jednokanálového zapojenia RAM, čo je dnes akýmsi zvláštnym trendom. Notebook ponúka výkonné duo procesora a grafickej karty, ktoré postačuje aj na hranie najnáročnejších titulov v najvyšších nastaveniach, skvelý displej a výbornú konektivitu.

Chladenie je tiché a zároveň výkonné, ponúka skvelo vyvážený pomer nízkeho hluku a dostatočného chladiaceho výkonu.

Poteší aj prémiové balenie a rok záruky naviac.

Výhrady máme k horšiemu spracovaniu šasi. Lícovanie nie je dobré a pochybnosti budia aj pánty displeja. V tejto cenovej relácii by sme to rozhodne neočakávali.

Celkovo ale notebook hodnotíme pozitívne, za cenu približne 2300 eur s DPH dostanete skvelý herný, multimediálny a pracovný nástroj, ktorý budete radi používať.

Klady

 • vyvážená konfigurácia
 • skvelý IPS 1080p 144Hz displej
 • tiché a účinné chladenie
 • veľmi výkonný procesor a grafická karta
 • nízka hmotnosť
 • vysoká výdrž batérie

Zápory

 • nepochopiteľné použitie len jedného pamäťového modulu, ktoré má vplyv na výkon
 • horšie spracovanie
 • chýbajúca numerická klávesnica
 • vyššia cena

Informácie o produkte

MSI P65 Creator

 • Kategória: Notebooky
 • Operačný sytém: Windows
 • Šírka: 357,7 mm
 • Výška: 247,7 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 17,9 mm
 • Hmotnosť: 1800 g
 • Farba: biela
 • Orientačná cena: 2300 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: MSI

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk