WD Black SN750 1TB NVMe m.2 SSD - Recenzia

WD Black SN750 1TB NVMe m.2 SSD - Recenzia

 

Už je to nejaký ten čas od kedy prišli prvé SSD disky od spoločnosti WD. Doteraz však v ponuke tejto obrovskej spoločnosti nebolo bežne dostupné riešenie s naozaj vysokými rýchlosťami čítania a zápisu, ktoré by mohlo konkurovať tej najvyššej špičke, ktorú hráčom ponúkala len jedna, či dve značky. S príchodom modelu Black SN750 však spoločnosť WD sľubuje, že pomery na trhu s SSD-čkami už nikdy nebudú také, aké boli doteraz. Pri oficiálnom predstavení radu diskov SN750 sme boli osobne a avizované parametre nás definitívne nenechali chladnými. Preto bolo veľmi dobré, že z predstavovania sme odchádzali vybavený 1TB modelom, pri ktorom sme sa nevedeli dočkať, ako mu dáme pri testovaní zabrať.

WD Black M.2 SSD-čka už ponúkli dve predchádzajúce generácie, no prvá nebola nijako ohurujúca a druhá sklamala hlavne tých najnáročnejších používateľov, ktorí sa stále museli spoliehať na disky od Samsungu alebo Intelu. Menším problémom tiež bolo, že obe doterajšie generácie neboli nijako viditeľne odlíšené menom, no predávali sa stále pod názvom WD Black, a to aj súčasne, hoci obe verzie ponúkali odlišné rýchlosti. Tentokrát už ale vieme, že disky s písmenkami SN750 budú to najlepšie, čo momentálne WD ponúka a možno aj preto svoju marketingovú kampaň okolo hashtagu #LEVELUPYOURSSD.

Obal, prvé dojmy a spracovanie

Balenie WD Black SN750 prešlo oproti predošlým rokom drastickou premenou. Po farebnej stránke ostala zachovaná prevažne čierna farba, no dizajn obalu, v ktorej zákazníci tento disk dostanú stavia oveľa viac na efektný, a pritom jednoduchý dizajn. Pri predošlých WD Black SSD-čkach bol dizajn skôr jednoduchý, bez nejakej efektnosti. Čiernu krabičku v matnej farbe zdobí obrázok disku a čierne písmená, ktoré sú čitateľné len vďaka tomu, že sú z lesklého materiálu. Tie najdôležitejšie informácie o rýchlostiach a kapacite sú v bielom prevedení, čo kvitujeme, nakoľko dizajn niekedy preváži nad účelom. Nami testovaný model ponúkal 1TB kapacitu a základné prevedenie, no v blízkej budúcnosti budú dostupné aj modely s pasívnym chladičom dizajnovaným spoločnosťou EKWB, ktorá je u nadšencov veľmi rešpektovaná na poli zákazkového chladenia procesorov a grafických kariet.

Komponenty disku a avizované parametre

Formát tohto disku je, tak ako u predošlých modelov M.2 2280, čo znamená, že by mal pasovať do drvivej väčšiny zariadení a na takmer všetky matičné dosky. Po stránke dostupných kapacít ponúkne WD 250 GB, 500 GB, 1 TB a po novom aj 2 TB kúsky, ktoré sa však, ako je to bežné aj pri iných výrobcoch, budú odlišovať v rýchlostiach a životnosti. Rozhranie PCIe 3.0 x4 NVMe a architektúra 3D TLC NAND FLASH je rovnaká pri všetkých kapacitách, no odlišnosti sa nájdu v rýchlej vyrovnávacej kapacite s architektúrou SLC, ktorej kapacitu nám však zástupcovia WD nechceli prezradiť. Poteší však správa, že spoločnosť WD pri SN750 diskoch použila ovládač vyvinutý priamo nimi a nepoužíva už produkty iných spoločností, ako napríklad Marvell. Samozrejme, ovládače značky Marvell nie sú vôbec zlé, no pokiaľ má firma možnosť nadizajnovať si vlastný produkt a ovládať parametre každého jedného komponentu, budú výsledky lepšie, ako keby prispôsobovala pamäte ovládačom od iného výrobcu. Pri 1 TB verzii udáva WD rýchlosť čítania až 3470 MB/s a zápisu až 3000 MB/s, životnosť minimálne 600 TBW (zapísaných terabajtov) a 1.75 milióna hodín MTTF (priemerný čas do zlyhania). Pre zaujímavosť, pri 250 GB modeli sú tieto čísla 3100 MB/s, 1600 MB/s a 200 TBW, 500 GB verzia zvládne až 3470 MB/s, 2600 MB/s a 300 TBW a napokon 2 TB model mierne znižuje rýchlosti oproti 1 TB kapacite na 3400 MB/s, 2900MB/s, no zvyšuje TBW až na hodnotu 1200.

Testovanie

Disk bol pred testovaním defragmentovaný a naformátovaný. Testovanie zvládli programy ATTO, Anvil’s Storage Utilities, CrystalDiskMark a AS SSD. Počas celého testovania aj bežného používania bola zaznamenávaná teplota disku, a tú si tiež môžete prezrieť v priloženom grafe. Syntetické testy boli opakované desaťkrát a výsledok je ich priemer.

(Ne)dôležitosť veľkosti vyrovnávacej pamäte

O schopnostiach disku nevypovedajú iba syntetické testy, hoci aj v nich obstál WD Black SN750 viac ako obstojne. Čo je hlavne pri lacnejších, či menej kvalitných diskoch problémové, je „bezproblémové” splnenie avizovaných rýchlostí. Avšak len pri nárazovom využití. Kto už niekedy presúval väčšie súbory z jedného disku na druhý, určite zažil pocit radosti, keď videl, že úloha bude ukončená o napríklad 20 minút, no po nejakom čase začala rýchlosť prenosu klesať a čas do skončenia stúpať. Vinnou je v tomto prípade jedna z hlavných súčastí všetkých diskov ako HDD, tak aj SSD, menom vyrovnávacia pamäť. Pri HDD-čkach je zvykom udávať veľkosť vyrovnávacej pamäte, ktorá sa bežne pohybuje od 32 do 128 MB. Pri SSD-čkach, ktoré nie sú celé postavené na rýchlej, no drahšej SLC architektúre, však máloktorý výrobca prezradí, aká veľká je dostupná vyrovnávacia pamäť. A hoci som sa odpoveď na túto otázku snažil vypáčiť zo zástupcu spoločnosti WD pri predstavovaní tohto disku, presné čísla som nedostal. No vysvetlenie, ktoré mi bolo poskytnuté, aspoň trochu potešilo. Veľkosť SLC cache totiž podľa slov technika z WD nie je pri SSD diskoch tak úplne kritickým faktorom, na rozdiel od softvérového riešenia a schopnosti pri zapisovaní presúvať tieto dáta z vyrovnávacej pamäte na pomalšiu časť disku. Pri diskusii mi bolo odporúčané vyskúšať si potenciálne spomalenie disku pri zapisovaní veľkých súborov, a preto som neváhal a presne toto si na vlastné oči vyskúšal. Za pomoci požičaného disku Intel 750 s konektorom U.2, ktorého rýchlosť čítania je stále rešpektovateľná, hoci ide o nie úplne nový produkt, som sa pustil do prenášania skomprimovaných súborov vo veľkosti 5, 10 a 20 GB. A div sa svete, WD Black SN750 si s nimi poradil bez viditeľných zmien rýchlosti zápisu, ktoré sa od počiatku do konca držali na hodnotách okolo 2100 MB/s. Čiže klobúk dole, tento disk by po stránke rýchlostí nemal sklamať ani najnáročnejších používateľov, ktorí sa ho budú snažiť zahltiť napríklad hraním hier pri streamovaní a súbežnom ukladaní videa, či dlhodobým náročným zapisovaním, alebo čítaním pri iných scenériách.

Softvér

WD k týmto diskom ponúka ešte jeden menší bonus v podaní softvéru menom Western Digital SSD Dashboard. Ide o program, ktorého veľkosť pri sťahovaní ma vcelku prekvapila číslom 212 megabajtov, no ponúka celkom široké spektrum funkcionality. WD k rade SN750 diskov ponúka akúsi verziu herného módu, kedy je SSD neustále pripravené zapisovať či čítať dáta, a pri nečinnosti sa neukladá do nízkoenergetického režimu. V Dashboard-e je tiež možné pozrieť si históriu využitia zariadenia, aktualizovať firmvér, skontrolovať životnosť disku, S.M.A.R.T diagnostiku, či jednoducho celý disk vymazať. Pravdou síce je, že výhodu herného režimu som si pri bežnom používaní vôbec nevšimol, no možnosti kontroly a správy disku sú z mojej strany stále vítané.

Naše hodnotenie

Disky radu WD Black prišli do obchodov ako vyššia stredná trieda, ktorá ponúkala postačujúci výkon za mierne vyššie ceny ako niektoré konkurenčné riešenia. Novinky s menom SN750 sa však zaradili výkonom medzi úplnú špičku, ktorej rýchlosti limitujú už nie tak komponenty a architektúra samotného disku, ale schopnosti PCIe x4 rozhrania. Cenou, výkonom a životnosťou síce WD neporáža doterajšieho šampióna menom Samsung 970 EVO, ale je mu sakramentsky blízko, pokiaľ sa mu priamo nerovná. A mať možnosti výberu bez nutnosti spoliehať sa na ponuku jednej spoločnosti je pre hráčov aj profesionálov vždy skvelou správou.

Klady

 • rýchlosti úplnej špičky
 • dobrá cena za výkon a kapacitu
 • päťročná záruka
 • šikovný softvér
 • žiadne problémy ani s väčšími súbormi

Zápory

 • krajší model s chladičom bude drahší

Informácie o produkte

WD Black SN750 1TB NVMe m.2 SSD 2019

 • Kategória: Pevné disky
 • Šírka: 22 mm
 • Výška: 2,38 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 80 mm
 • Hmotnosť: 7,5 g
 • Farba: Modrá/Čierna
 • Orientačná cena: 245 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: WD

Zobraziť viac

Tento komponent bol testovaný na nasledujúcej zostave

 • Základná doska: Gigabyte Aorus Z270X Gaming 7
 • Procesor: Intel Core i7 - 6700K Skylake
 • Pamäť: Adata XPG D41 3200 MHz DDR4 16GB
 • Chladenie procesora: Cooler Master MasterLiquid 240
 • Pevný disk: SSD ADATA XPG Gammix S10 512GB M.2
 • Grafická karta: MSI GTX 1070 Ti Twin Frozr
 • Zdroj: Fractal Design Edison M 650W
 • Skrinka: Fractal Design Define S2
Korekcia: Iveta Szighardtová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk