Lenovo Thinkpad X1 Extreme - Recenzia

Lenovo Thinkpad X1 Extreme - Recenzia

Pre našich stálych čitateľov, rovnako ako ľudí rozhľadených na poli počítačov a notebookov, nebude žiadnym prekvapením, že produkty z rady Lenovo Thinkpad sú u nás v Gamesite dlhodobo obľúbené. Pre profesionálov alebo náročných používateľov je kvalita Thinkpad produktov, spojená s nenápadným, no zaujímavým dizajnom a stále lepším výkonom, určite hodná mierne vyššej ceny, oproti rovnako silným produktom konkurenčných značiek. Kvality modelovej rady Thinkpad X1 predstavuje aj model menom X1 Extreme, ktorý ku nám zavítal na recenzovanie a ktorý oproti bežnejším Thinkpadom prichádza s niekoľkými zaujímavými zmenami. Samozrejme, po jeho príchode sme nestrácali ani chvíľu a pustili sa do poriadneho testovania, ktorého výsledky si môžete prečítať v riadkoch nižšie.

Thinkpad notebooky už dávno nie sú iba hrubé a ťažké kusy kovu a plastu, ktoré vyzerajú, že prežijú aj tretiu svetovú vojnu. Samozrejme, tie sú doteraz v ponuke pod stálym označením modelovej rady písmenkom T, no s neustálym vylepšovaním hardvéru a zvyšovaním podmienok používateľov (mobilnosť a výdrž) postupne prišli aj naozaj ľahké a prenosné kúsky. Modelová rada X1 patrí medzi úplnú špičku, čo sa pomeru odolnosti, nízkej váhy a výkonu týka, s produktmi z rady X1 Carbon, zaujímavými pre ľudí bažiacich po čo najnižšej váhe, a radou X1 Extreme, ponúkajúcou mierne vyšší výkon a dedikované grafické karty na úkor mierne vyššej váhy.

Dizajn stále na jednotku

Dizajn Thinkpad zariadení je v praxi nezameniteľný. Niektoré spoločnosti sa predháňajú v ponúkaní čo najžiarivejších farieb, najlesklejších povrchov a RGB svetielok, no Lenovo uprednostňuje matný čierny povrch so stále vkusne umiestneným Thinkpad logom v pravom hornom rohu veka a pravom spodnom rohu šasi. Zabudovanie červenej LED diódy do bodky na písmene “i” v logu je stále očakávané a jeho jemné poblikávanie pri uspaní notebooku či svietenie pri zapnutí vždy ulahodí. X1 Extreme k nám dorazil vo väčšej a obyčajne vyzerajúcej kartónovej krabici, v ktorej sa ukrýval ďalší, už viac dizajnovo ladený obal. Okrem notebooku sme v balení obdržali nabíjačku a ThinkPad Ethernet Extension kábel, ktorý bude potrebný pre všetkých potenciálnych majiteľov túžiacich po káblovom pripojení na internet.

Obstojný hardvér s bonusom

Verzia X1 Extreme zaslaná na testovanie sa pýši špecifickým označením 20MF000RMC a ukrýva v sebe vyrovnaný hardvér, ktorý ale neohúri žiadneho ultranadšenca. Displej s uhlopriečkou 15,6 palcov ponúka stále rozšírené 1080p rozlíšenie a klávesnica je rovnako kvalitná ako na ThinkPadoch predošlých rokov. Je na nej len jeden nedostatok – absencia číselnej časti. Pri 15,6 palcových notebookoch je NUMPAD veľmi jednoducho implementovateľný a pri pohľade na tento kúsok mierne bijú do očí nevyužité pásy po bokoch tlačidiel. O výkon sa stará procesor Intel Core i5-8300H v spojení s 8 GB RAM a menším bonusom, ktorý možno zaujme kancelárskych pracovníkov s obľubou v hrách, grafickou kartou NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti Max-Q. Úložný priestor nie je síce kapacitou veľmi výnimočný, 256 GB v dnešnej dobe poslúži naozaj skôr len na kancelársku prácu, no poteší aspoň fakt, že ide o naozaj rýchle NVMe SSD, čo znamená 1480 MB/s pri sekvenčnom zapisovaní a 1587 MB/s pri čítaní. Plus, X1 Extreme disponuje tenkým telom, do ktorého by sa prídavný 2,5” disk zmestil len ťažko. Po stránke konektivity ponúka notebook takmer všetko, čo je v dnešnom uponáhľanom svete potrebné. O bezdrôtovú komunikáciu sa stará Intel Dual Band Wireless-AC 9560, čo znamená dvojpásmovú Wi-Fi 802.11ac a Bluetooth 5.0. Káblov ku X1 Extreme pripojíte hojné množstvo, teda okrem už spomínanej absencie plnohodnotného LAN portu, ktorý musí riešiť dongle. Na pravej strane notebooku sa ukrýva smartcard čítačka, čítačka plnohodnotných SD kariet, dva USB 3.0 porty a štrbina na zabezpečenie Kensington zámkom. Na pravej sa nachádza port pre nabíjačku, dva Thunderbolt 3 porty, plnohodnotný HDMI port, USB-C a kombo audio jack.

Kancelária, profi aj zábava

Vyrátané komponenty nie sú síce úplnou špičkou, no postačia nielen na bežnú prácu s tabuľkami a inými kancelárskymi úlohami. Procesor i5-8300H je síce “iba” štvorjadrový, no ponúka osem logických vlákien, takže v spojení s výkonom grafickej karty si hravo poradí aj so strihaním videa či prácou s fotkami. Nakoľko sme v Gamesite všetci prevažne herne zameraní, boli samozrejme otestované aj hry. V 1080p a vysokých nastaveniach poteší Extreme číslami 57,9 FPS v GTA V, 48,7 FPS v Shadow of the Tomb Raider či 163,2 v stále obľúbenom titule Bioshock Infinite. Počas testovania sa teploty procesoru nevyšplhali vyššie ako na 92 °C, teploty grafickej karty nedosiahli viac ako 82 °C, hoci pri procesore došlo ku zníženiu Boost taktov z 3,5 GHz na 2,4 GHz. Notebook má určite väčší potenciál, no v Lenove sa očividne rozhodli pre tichší beh ventilátorov ako hon za čo najvyšším dlhodobým výkonom. Nárazové požiadavky však notebook zvláda stále viac ako dobre. Na záver, komu by náhodou výkon grafickej karty GTX 1050 Ti Max-Q nestačil, bude môcť využiť aj spomínanú dvojicu Thunderbolt 3 portov a pripojiť k notebooku externú grafickú kartu, čo je vždy plus.

Možnosti vylepšenia

Tak ako i iné ThinkPad zariadenia, aj X1 Extreme ponúka naozaj jednoduchý prístup do svojho vnútra a po odskrutkovaní pár skrutiek na spodnej strane sa dá celá dolná časť bezpečne oddeliť. Naskytne sa pohľad na vcelku veľkú batériu s kapacitou 80 Wh a veľkú matičnú dosku. Na nej sa nachádzajú ľahko prístupné DRAM porty, z ktorých je jeden osadený 8 GB pamäťovým modulom, Wi-Fi karta a dva M.2 sloty. Je príjemné vedieť, že keď už sa do X1 Extreme nezmestil normálny 2,5” disk, je možné jeho kapacitu stále rozšíriť druhým M.2 SSDčkom.

Výdrž batérie, reproduktory a obrazovka

Vďaka použitiu obrazovky s rozlíšením 1080p, ktorá nevyžaduje toľko energie ako 2K či 4K panely, je vcelku jednoduché pri bežnom používaní (polovičný jas, zapnutá Wi-Fi a pozeranie 1080p videa) vydržať dlhšie ako deväť a pol hodiny. Pod maximálnou záťažou s plným jasom a navyše aj zaťažením reproduktorov X1 Extreme stále zvládol takmer dve hodiny, čo síce neohúri, no poteší mobilnejších ľudí. Reproduktory na druhú stranu veľmi neočaria. Samozrejme, zvuky sprostredkovať dokážu, no ako to už pri tenkých notebookoch býva, chýba im trochu hĺbka a vo vyšších úrovniach hlasitosti dochádza k miernemu skresľovaniu. Panel obrazovky je na tom ale naozaj dobre. Hoci ide “iba” o 1080p panel, dokáže vcelku vierohodne sprostredkovať farby vďaka použitiu IPS LCD technológie. Poteší aj matný povrch, ktorý nebude odrážať všetky zdroje svetla či už pri používaní vonku alebo vnútri. Pozorovacie uhly sú, ako aj pri iných IPS displejoch, skvelé a 88 %-né pokrytie sRGB farebného spektra je minimálne dostatočné.

Veľké “ALE”

Lenovu sa na tomto notebooku po hardvérovej a softvérovej stránke nedá vyčítať veľa vecí. Ku klávesnici by sa určite hodila aj numerická časť, reproduktory by mohli mať mierne plnší zvuk a obrazovka by mohla byť jasnejšia. Najväčší problém však nastáva, keď zadáte meno tohto notebooku do vyhľadávania v slovenských obchodoch. Ak máte menší rozhľad v trhu s notebookmi, môžeme si zahrať malú hru. Koľko by ste boli ochotní zaplatiť za notebook s takou konfiguráciou hardvéru, ako má X1 Extreme? Pre rekapituláciu, 15,6 palcový 1080p displej, i5-8300H, 8 GB RAM, 256 GB SSD a GTX 1050 Ti (navyše Max-Q). 1000 eur? 1500? Čo tak 2000? Stále nie. V slovenských obchodoch je tento špecifický model dostupný za cenu začínajúcu na 2500 eurách. Hm. Pri ThinkPadoch treba byť zvyknutý na akúsi “vysokohorskú prirážku”, ktorú majitelia radi zaplatia za naozaj kvalitné prevedenie a možno aj tú prestíž vlastnenia ThinkPadu. Zaplatiť ale viac ako 2500 eur za hardvér, ktorý sa v menej kvalitných telách predáva od 900 eur, pripadá aj mne mierne prehnané. Osobne si nie som istý, prečo je v prípade tohto modelu celý slovenský a český trh akoby vytrhnutý z reality. Krátke hľadanie cez Google nájde vyšší model s i7-8750H, 16 GB RAM, 512 GB SSD a GTX 1050 Ti na stránkach ako Amazon.com za 1800 dolárov. To je v prepočte menej ako 1600 eur a aj keby som následne platil 20 % clo, bude výsledná cena stále okolo 1900 eur za lepšiu konfiguráciu.

Naše hodnotenie

Lenovo Thinkpad X1 Extreme nie je zlý notebook. Po stránke robustného a pritom ľahkého tela, vyváženého hardvéru a vždy prítomných ThinkPad vychytávok je nadmieru dobrý. S takou cenou, s akou je na Slovenskom trhu ponúkaný, ho ale nemôžeme odporúčať. Ak by cena za tento model klesla pod 1700 až 1500 eur, mohol by byť výhodnejšou kúpou. Pokiaľ však naozaj potrebujete dedikovanú grafickú kartu a značku ThinkPad, treba sa skôr obzerať po iných modeloch ako P51/P52, disponujúcich grafickými kartami NVIDIA QUADRO, alebo si ho jednoducho objednať zo zahraničia.

Klady

 • kvalitné prevedenie
 • dobre vyvážený hardvér
 • postačujúce možnosti vylepšenia
 • matný IPS displej
 • skvelá ThinkPad klávesnica

Zápory

 • chýbajúca numerická časť klávesnice
 • premrštená cena

Informácie o produkte

Lenovo Thinkpad X1 Extreme 2019

 • Kategória: Notebooky
 • Šírka: 361 mm
 • Výška: 245 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 18,4 mm
 • Hmotnosť: 1700 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 2500 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Lenovo

Zobraziť viac

Korekcia: Zuzana Mladšíková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk