RECENZIA: MSI RTX 2080 GAMING X TRIO je grafický procesor s real-time ray tracingom

RECENZIA: MSI RTX 2080 GAMING X TRIO je grafický procesor s real-time ray tracingom

 

V auguste minulého roka bola predstavená trojica nových grafických kariet od spoločnosti Nvidia – RTX 2070, RTX 2080 a RTX 2080Ti. Doteraz sme boli zvyknutí na predponu GTX, ktorú nahradila RTX. Prečo? Všetky tri spomínané grafické karty boli prvými, ktoré obsahovali podporu ray tracingu, čo je technika osvetľovania pre fotorealizmus. V niektorých odvetviach je ray tracing štandardom, no kvôli vysokej výpočtovej náročnosti sa do herného priemyslu dostáva až teraz. My sme si pripravili recenziu na RTX 2080, ktorá nielenže obsahuje nové RT jadrá, ale aj vyšší výkon oproti svojmu predchodcovi.

Obsah balenia

Grafická karta MSI RTX 2080 Gaming X TRIO do redakcie dorazila v retail balení. V jeho útrobách sme našli adaptér 6-pin na 8-pin, podporný pliešok pre kartu, manuály a kartu samotnú.

RTX 2080 v plnej kráse

Už pri vyberaní karty z balenia je rozhodne postrehnuteľná jej váha, ktorá jemne prevyšuje 1500 gramov. Jej hlavnú časť tvorí obrovský chladič Tri-Frozr s tromi ventilátormi TORX 3.0, pribalený podporný plech teda rozhodne padne vhod. Aby sa karta priveľmi neprehýbala, tak na vrchnej strane má štýlový backplate. Ten tu nie je iba kvôli vizuálu, obsahuje totiž aj vodivé plochy na odvod tepla z grafického jadra.

Z hľadiska rozmerov karta meria 327 x 140 x 55,6 mm a nám sa ledva zmestila do testovacieho počítača. Naozaj je potrebné odmerať si dostatok miesta v skrinke, pretože karta je mohutná ako do váhy, tak aj celkových rozmerov.
Fanúšikovia RGB podsvietenia budú jasať, pretože nájdu kúsok svojho raja aj na tejto grafickej karte. Jej bočná strana disponuje RGB podsvietením, ktoré možno upravovať v softvéri.

Z hľadiska konektivity máme k dispozícii trikrát DisplayPort v. 1.4, jeden HDMI v. 2.0b a jeden USB typ C konektor. O napájanie sa stará dvojica 8-pinových PCIe konektorov a MSI odporúča výkon zdroja aspoň 650W. MSI deklaruje spotrebu 260W.

Jadro karty je založené na 12mm FinFet architektúre a obsahuje 2944 CUDA jadier so základným taktom 1515MHz, ktorý môže dosiahnuť boost frekvenciu až 1860MHz. 8GB grafickej pamäte GDDR6 beží na referenčnom takte 14Gbps. Nesmieme zabudnúť ani na 46 RT a 368 Tenzor jadier.

Okrem ray tracingu karta obsahuje dnes už štandardnú podporu DX12 API, openGL v. 4.5 a Vulkan v. 1.1.

Softvér

V softvéri MSI Afterburner dokážeme vytiahnuť z karty jej maximum pretaktovaním, rovnako môžeme používať túto utilitu aj ako monitorovací nástroj. V druhej utilite MSI Mystic Light je možné pohrať sa s osvetlením a prispôsobiť si ho k svojmu obrazu. Keďže je karta dizajnovo neutrálna, tak s ľubovoľným podsvietením vyzerá dobre. Pre udržiavanie aktuálneho firmvéru MSI ponúka svoju aplikáciu MSI Live Update 6.

Testovanie

Z hľadiska testovacej metodológie sme nechali kartu v továrenskom nastavení bez pretaktovania. Pamätiam sme zapli XMP profil pre takt 2866MHz. Chladič na procesor aj na grafickú kartu mal štandardnú automatickú krivku ventilátora. Naše výsledky sme zhromažďovali buď cez program FRAPS (DX11 aplikácie), alebo cez MSI Afterburner (DX12 aplikácie). Všetky testované hry mali nastavený najvyšší preset aký hra umožňovala, pričom sme anti-aliasing nastavili vždy kde to bolo možné na FXAA, aby boli výsledky čo najkonzistentnejšie. Naše testy sú zmesou tých reálnych, ale aj syntetických, pričom výsledky sme následne spracovali do grafov. V čase písania recenzie bol Battlefield V jedinou hrou podporujúcou RT.

Naše hodnotenie

Nvidia s novými kartami síce priniesla vyšší výkon a novú technológiu, no rozhodla sa upraviť aj jej cenové portfólio. Z hľadiska MSRP je táto generácia najdrahšou. Už pri vydaní okrem Battlefield V neexistovali žiadne hry, na ktorých by bolo možné otestovať túto technológiu. Celkovo je implementácia jadra 2080 u MSI skvelá. Chladenie je výborné a rozložené je po celej dĺžke karty. Rovnako je potešujúce, že karta počas nečinnosti nezapne ventilátory a beží plne pasívne. Počas hrania taktiež ledva počuť, že sa ventilátory vôbec točia. Je veľmi zložité odporučiť alebo neodporučiť túto sériu kariet, no ak uvažujete o jej kúpe, tak pravdepodobne viete prečo.

Klady

 • výkon
 • chladenie
 • softvér od MSI

Zápory

 • vyššia cena

Informácie o produkte

MSI RTX 2080 GAMING X TRIO 2019

 • Kategória: Grafické karty
 • Orientačná cena: 900 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: MSI Czech and Slovak

Zobraziť viac

Tento komponent bol testovaný na nasledujúcej zostave

 • Základná doska: Gigabyte AORUS AX370 Gaming 5
 • Procesor: AMD Ryzen R7 1700X @4.0GHz
 • Pamäť: 2x8GB Corsair Vengeance LPX @2866MHz CL16
 • Chladenie procesora: Noctua U9B SE2
 • Pevný disk: ADATA SU 800 256GB
 • Grafická karta: MSI NVIDIA RTX 2080 GAMING X TRIO 8GB GDDR6
 • Zdroj: NZXT HALE 82 V2 700W
 • Skrinka: Zalman Z9 Neo
Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk