RECENZIA: Logitech G560 sú oveľa viac, ako len pekné svetielka

RECENZIA: Logitech G560 sú oveľa viac, ako len pekné svetielka

 

Nielen k tomu pravému hernému zážitku patrí okrem kvalitného obrazu aj kvalitný zvuk. Či už ide o akčné strieľačky, atmosferické skákačky, alebo zbesilé preteky, zvuk dokáže zážitok z hrania a pocit úplného ponorenia do fantastických svetov posunúť na novú úroveň. Spoločnosť Logitech vie, a dlhoročne aj dokazuje, že pre správne zážitky treba nielen vidieť čo sa deje na obrazovke, ale treba hráčom umožniť bez problémov herné postavy, či svety ovládať a vnímať. Preto bolo vcelku prekvapením, že hoci má táto značka vo svojom portfóliu radu obľúbených herných periférií, ako klávesníc a myší, po stránke zvuku dlhé roky ponúkala iba bežnejšie reproduktory určené najmä pre “obyčajných smrteľníkov” a neprinášajúce hráčom žiaden bonus okrem zvuku.

To sa s príchodom 2.1 reproduktorov s označením G560 definitívne zmenilo. Samozrejme, nič proti overenej modelovej rade Zxxx reproduktorov, no ako som už spomenul, tie zapadnú do každej domácnosti a pre hráčov neponúkajú, mimo kvality zvuku, žiadnu pridanú hodnotu. S novinkou menom G560 sa v spoločnosti Logitech rozhodli ponúknuť hráčom dunivé basy, čisté výšky, a okrem viacerých šikovných technológií uľahčujúcich život, ešte aj viaceré možnosti užiť si hry.

Obal a jeho obsah

Logitech G560 nie sú žiadne „prťavé reproduktoríky“ za pár eur. Respektíve, samotné reproduktory starajúce sa o výšky a stredné tóny potešia kompaktnosťou, no subwoofer je z o čosi robustnejšej sorty. Preto je aj balenie vcelku rozmerné a najmä na prvý dojem aj ťažšie. Na modernom obale upúta grafika zobrazujúca hlavný ťahák tohoto produktu, ktorým je aktívne podsvietenie, no o ňom sa rozpíšem až ďalej. Mimo pár hlavných informácií na vonkajšom kartóne, sa po ďalších informáciách treba pozrieť už dovnútra. Osobne sa mi veľmi páči, že Logitech zakomponoval informácie o komponentoch nachádzajúcich sa v balení a jednoduchý grafický návod na prvé zapojenie a možnosti reproduktorov priamo na obal, hoci z vonku nie je nič viditeľné. Po otvorení kartónovej krabice, už svetlo sveta uzrie hlavná hviezda, veľký subwoofer a dva menšie reproduktory, bezpečne uložené ako tetris, s kartónovým polstrovaním tam, kde je potrebné. Nie je to síce tak bezpečné, ako polystyrén, alebo mäkšia pena, takže treba myslieť, že ak by vám pri prenášaní z obchodu, alebo kuriérskou službou, padla krabica zlým smerom, mohlo by dôjsť k poškodeniu subwooferu.

Prvé dojmy a spracovanie

Po vytiahnutí z balenia ma vítajú už spomínané reproduktory. Ako subwoofer, tak aj reproduktory potešia matným čiernym povrchom, na ktorý sa len ťažko zachytávajú nečistoty, no pri dlhšom používaní je možné vidieť na nich, tak ako na všetkom čiernom, prach. Subwoofer funguje ako hlavné centrum, do ktorého treba pripojiť dva satelitné reproduktory. Následne je možné pripojiť G560 s počítačom a to buď len USB káblom, alebo aj 3.5 MM AUX káblom. AUX kábel, nanešťastie, nie je k tomuto produktu pribalený, takže je na to potrebné, pri potenciálnej kúpe, myslieť. Každopádne, zvuk je možné do reproduktorov pumpovať tiež cez MicroUSB-USB kábel, a ten je dôležitý aj pre následné ovládanie, či nastavovanie špecifických maličkostí na reproduktoroch. Na všetkých súčastiach poteší moderný dizajn (samozrejme ako sa to len dá, nakoľko subwoofer je len čierna kocka) so vcelku vkusným a pritom nenápadne umiestnením známeho “G” loga, na ktoré môžu byť zvyknutý majitelia herných produktov značky Logitech.

Parametre, technológie a zvuk

Reproduktory nemôžu len dobre vyzerať, no ich najdôležitejším aspektom je skvelý zvuk. Kto by čakal, že nakoľko ide o “herné” reproduktory a zvukom preto neohúria, by sa definitívne mýlil. Už frekvenčným rozsahom od 40Hz do 18KHz dáva tušiť, že nepôjde o žiadne šušťavé repráky bez výšok či basov, no Logitech pridáva vcelku zaujímavé čísla ako priemerný výkon 120W so schopnosťou nárazovo zvládnuť až 240W, impedanciu menej ako 10K ohm a citlivosť 84dB@1m/1w. Pokiaľ vám tieto čísla veľa nehovoria, môžem vám v skratke povedať, že Logitech G560 hrajú nadmieru kvalitne, hlasno a nesklamú ani mierne náročnejších audiofilov. Samozrejme, nejde o žiadne štúdiové riešenie a určité limitácie s priestorovým zvukom vznikajú aj kvôli 2.1 systému (dva satelitné reproduktory pre stredy a výšky + subwoofer). Ale pokiaľ nepotrebujete do domáceho kina naozaj ultra-realistické priestorové ozvučenie a hľadáte reproduktory, ktoré budú tróniť skôr na stole s počítačom ako v kinosále, je stereo zvuk z G560 viac ako postačujúci. Ku zvuku ešte musím poznamenať, že môžem byť vďačný, že bývam v dome a nie na vyššom poschodí v paneláku, nakoľko by som sa inak neodvážil plne odskúšať subwoofer. Tento totiž “odpaľuje” svoje dunivé basy zo spodnej strany, takže akýkoľvek sused, bývajúci pod majiteľom G560, by asi veľmi rýchlo stratil nervy. Ovládanie hlasitosti mimo Logitech softvéru, alebo pri pripojení len AUX káblom, je možné dvojicou tlačidiel na pravom reproduktore. Na ňom sa tiež nachádza tlačidlo na vypnutie celej súpravy, 3.5mm Jack na pripojenie slúchadiel, programovateľné “G” tlačidlo a takisto tlačidlo na bezdrôtové párovanie s inými zariadeniami. Pretože tieto reproduktory ponúkajú vcelku veľké plus, ktorým je zakomponovanie Bluetooth pripojenia verzie 4.1. To znamená možnosť pripojiť súčasne až 4 rôzne zariadenia a bez väčších problémov prepínať medzi nimi. Vďaka tomu si G560 potenciálne nájde svoje miesto nielen na stoloch zapálených hráčov, ale bude výhodné zaobstarať si ju aj do obývačky ku televízoru, či pre potreby zábavy pri posedeniach na záhradke za domom.

Možnosti RGB podsvietenia

Teraz ale už k hlavnej hviezde tohoto produktu. Zvuk ponúkajú reproduktory naozaj solídny, bonus v podaní Bluetooth pripojenia je skvelá vec, rovnako ako jednoduchá obsluha či už manuálne, alebo cez softvér po pripojení s počítačom. Čím Logitech G560 medzi inými produktami naozaj vyniká, je zakomponovanie RGB svetiel do oboch malých reproduktorov. Umiestnené 10 až 15 centimetrov od steny zvládnu spraviť z obyčajného počúvania úplnú diskotéku. V základnom nastavení, to znamená bez USB prepojenia s počítačom a Logitech softvérom, reaguje podsvietenie na zvukové signály, takže bez hudby len striedajú farby dúhy, pri kľudnejšej hudbe začnú intenzitou kopírovať hlasitosť, no pri hlasnejšej hudbe so silnými basovými zvukmi je diskotéka na svete. Toto však zatiaľ znie len ako pekný, no ničím nezaujímavý, trik. To najlepšie sa deje po spárovaní s počítačom a možnosťami ukrývajúcimi sa v Logitech Gaming programe. Chcete vizuálne predĺžiť váš monitor, alebo televízor? G560 to bez problémov zvládne. Podľa toho, čo sa nachádza vo vami vybranom kvadrante monitora dokážu reproduktory imitovať farebnú schému a navodiť tak dojem, ktorý vás oveľa viac vtiahne do deja. Nakoľko ide o na hráčov zamerané reproduktory, čo tak možnosti v obľúbených tituloch? Aj tu ponúka Logitech veľmi zaujímavé vychytávky. Pri hraní hier podporujúcich Lightsync, sú reproduktory napríklad schopné reflektovať čo sa deje priamo v hre. To znamená že pokiaľ vás napríklad niekto zastrelí pri hraní Battlefield 1, reproduktory na okamih sčervenajú. Radi hrávate GTA V? Pri naháňačkách s policajtmi reproduktory preblikávajú medzi červenou a modrou farbou, rovnako ako policajné autá. Titulov a možností je ešte viac, z momentálneho zoznamu spomeniem napríklad Overwatch, Diablo III, Far Cry 5, LoL, PUBG a rad iných, s tým, že do budúcnosti budú určite pribúdať aj ďalšie.

Softvér

A keď som už spomínal toľko softvér, za ten musím dať Logitechu jedno veľké plus. Kto už vlastní herné Logitech periférie ako myš, klávesnicu, či slúchadlá, bude vedieť o čom hovorím. Program Logitech Gaming Software je prehľadný, jednoduchý na používanie a dá sa v ňom nastaviť takmer všetko od výmyslu sveta. A čo je najlepšie? S kompatibilnými zariadeniami funguje na princípe plug&play, takže nastavovať a ovládať môžete všetko takmer okamžite po pripojení k počítaču. Vďaka tomu som si na reproduktoroch v priebehu pár momentov nastavil zvukový profil presne podľa mojich preferencií, vyskúšal som si, čo všetko zvládne programovateľné G tlačidlo a kochal sa možnosťami svetiel.

Naše hodnotenie

Logitech G560 sa cenou radí medzi drahšie 2.1 riešenia a je pravda, že existujú aj lacnejšie 5.1 produkty ako od konkurencie, tak priamo od Logitechu. Logitech však v G560 ponúka nadmieru kvalitný zvuk, skvelý softvér a bonusy ako Bluetooth konektivitu a aktívne/programovateľné podsvietenie. Pokiaľ chcete svoju domácnosť, alebo herný priestor oživiť, pridať mu trochu šmrnc a zaujímajú vás možnosti lepšieho vtiahnutia do hry či konzumovaného obsahu, potom je cenovka okolo 220 eur viac ako stráviteľná.

Klady

 • kvalitný zvuk a silné basy
 • moderný dizajn
 • kompaktné satelitné reproduktory
 • prístupné ovládanie na pravom reproduktore
 • skvelé možnosti softvéru
 • nastaviteľné podsvietenie

Zápory

 • uvítali by sme samostatný ovládač

Informácie o produkte

Logitech G560

 • Kategória: Reproduktory a slúchadlá
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 215 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Logitech

Zobraziť viac

Korekcia: Barbora Krištofová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk