RECENZIA: Lamax X10.1, šikovná outdoorová kamera

RECENZIA: Lamax X10.1, šikovná outdoorová kamera

Od outdoorových kamier asi každý očakáva, že sú kompaktné, odolné, jednoduché a zároveň čo najkvalitnejšie a najľahšie. Ide ale aj o značku, model a cenu, ktorá sa pri lepších parametroch šplhá do poriadnych výšin. Či už chceme takúto kameru na potápanie, lyžovanie alebo iné športy, potrebujeme k nej aj ochranný obal, ktorý je často súčasťou balenia. Výber vhodnej kamery je ale mnohokrát zložitý, a to hlavne vtedy, ak človek nerozumie niektorým parametrom. My sa v tejto recenzii pozrieme na produkt značky Lamax s modelovým označením X10.1, ktorý by mohol byť vhodným kandidátom pri výbere outdoorovej kamery.

BALENIE

Balenie zariadenia ma celkom prekvapilo. Šlo o škatuľu, po ktorej stranách sa nachádzal veľmi stručný popis a logo výrobcu obohatené o obrázok kamery. Príjemne ma ale potešilo vnútro krabice. Našiel som tam totiž obrovské množstvo náhradných dielov na ochranný kryt kamery, používateľskú príručku a pár ďalších papierov. Nakoniec som našiel kameru s jedným hotovým ochranným obalom ukrytú v látkovom ochrannom puzdre a malú ovládaciu jednotku vo forme hodiniek. Bohatá výbava na mňa spravila skvelý dojem.

SPRACOVANIE A DIZAJN

Dizajn kamery asi ničím neprekvapí, no ani neurazí. Kamera vyzerá podobne ako populárne GoPro, možno trochu krajšie. Celý povrch tvorený plastom sivej farby je obohatený o dvojpalcový LCD displej, tlačidlo na prepínanie medzi módmi, tlačidlo na nahrávanie/fotenie, tlačidlá na prepínanie obrázkov, slot na SD kartu, microUSB port a microHDMI. Kvalitným spracovaním a moderným dizajnom okrem kamery disponuje aj jej ochranný obal, ktorý je z úplne priehľadného plastu a jeho pevné vyhotovenie vás ubezpečí o bezpečnosti kamery.

POUŽÍVANIE

Po nafotení pár záberov a nakrútení niekoľkých 4K videí som sa presvedčil o kvalite Lamax X10.1. Zatiaľ čo 12MP fotky v rýchlom pohybe sú rozmazané, snímky nehybného terénu sú takmer dokonalé a detailné. Videá sú výborné, pôsobia plynule a hoci som mal trochu obavy z 30FPS, vôbec to nebolo citeľné ani počas rýchlej jazdy autom. Pochváliť musím aj extrémne širokouhlý objektív. Skúsil som aj spomalený záber, ktorý asi 10-sekundové video natiahol na približne minútu a štyridsať sekúnd. Taktiež ma zaujímal aj timelapse, ktorý si môžete nastaviť podľa zrýchlenia nakrúteného záberu. Privítal som aj možnosť vypnutia nahrávania zvuku. Výdrž, ktorá predstavovala približne jeden a pol hodiny, tiež nezamrzela.

Ihneď som si zamiloval aj ovládacie zariadenie v tvare hodiniek, ktoré disponuje tromi tlačidlami slúžiacimi na nahrávanie videí, fotenie obrázkov a otvorenie galérie. Rovnako máte možnosť svoje zariadenie ovládať aj pomocou mobilnej aplikácie LAMAX Cam, ktorá ponúka vo všeobecnosti rovnaké nastavenia a funkcie, aké ponúka aj zariadenie. To funguje na princípe, že si stlačením tlačidla dokáže vytvoriť vlastnú Wi-Fi sieť (samozrejme, bez internetového pripojenia), na ktorú sa so svojím mobilným telefónom pripojíte cez aplikáciu a spárujete sa s kamerou.

TESTY

Samozrejme, keďže ide o kameru, asi každého zaujímajú nejaké tie zábery, ktoré vám pomôžu vytvoriť si názor na produkt, o ktorom tu toľko píšem. Preto som nakrútil niekoľko videí a urobil pár fotografií.

Naše hodnotenie

Trh outdoorových kamier sa rozrastá veľmi pomaly a ťažko, pretože mu jasne vládne značka GoPro. Netvrdím, že tieto kamery sú zlé, no vďaka tomu, že sa stali najpredávanejšími a najznámejšími, si zákazníci myslia, že sú najlepšie. Preto radšej zainvestujú do týchto modelov, čo má negatívny vplyv na predaje iných kamier. Niekedy je ale práve lacnejšie a menej známe zariadenie lepším rišením ako vlajkové modely známych značiek. Model X10.1 by som zhrnul ako obrovský úspech značky Lamax aj z cenového hľadiska. Cena totiž začína na 192 eurách, čo je z hľadiska pomeru ceny a výkonu skvelé. Fotenie, široká škála rôznych funkcií a nakrúcanie videí ma milo prekvapili.

Klady

 • kvalita
 • dizajn
 • cena

Zápory

 • nič

Informácie o produkte

Lamax X10.1 2019

 • Kategória: Ostatné
 • Šírka: 60 mm
 • Výška: 44 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 33 mm
 • Hmotnosť: 73 g
 • Farba: čIERNA
 • Orientačná cena: 192 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: LAMAX

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

FOTKY

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk