RECENZIA: Gigabyte Aorus RTX 2080 Xtreme Waterforce 8G je maximalizmus v podaní Gigabyte

RECENZIA: Gigabyte Aorus RTX 2080 Xtreme Waterforce 8G je maximalizmus v podaní Gigabyte

 

RTX rad vzbudil svojím príchodom na grafický trh veľmi rozporuplné reakcie. Priniesol síce určitý nárast výkonu, ale neúmerne k nárastu ceny. Ponúka nám technológie, ako sú Raytracing a DLSS, ktoré majú spôsobiť veľký kvalitatívny skok v obrazovej kvalite. Je to tak ale naozaj aj v praxi? Alebo platí zákazník len za nepodarený a nedotiahnutý experiment, ktorý bol nasadený príliš skoro?

Balenie

Grafická karta je najvyšší model výrobcu a je to vidieť aj na balení. Štandardom je kupón na predĺženie záruky na štyri roky. V balení je potom možné nájsť nálepku s logom Aorus, užívateľský manuál a inštalačné CD, ktoré už dnes považujeme za zbytočnosť.

Grafická karta

Edícia Xtreme Waterforce je naozaj poriadny kus „železa“. Radiátor vodného chladenia s 2x120 mm ventilátormi je už sám o sebe masívny a grafická karta v ničom nezaostáva, je dlhá 29 cm, pozor teda na menšie skrinky. Výhodou je, že vodné chladenie nechladí len jadro, ale aj pamäte a napájaciu kaskádu, čo je prepracovanejšie ako u bežných AIO riešení, ktoré ponúkajú iní výrobcovia. Ventilátory sú vybavené dvojitými guľôčkovými ložiskami, životnosť by teda mala byť pomerne dlhá. Hadice sú obalené ochrannou sieťkou. Sú dlhé takmer 40 cm, nemal by byť teda problém radiátor umiestniť na ľubovoľné miesto v skrinke. RGB podsvietenie je v tomto prípade vyvedené do dokonalosti. Podsvietené sú ventilátory, nápis Aorus na boku grafickej karty a logo na zadnej strane. Samozrejmosťou je backplate na zadnej strane.

Konektivita je na špičkovej úrovni, karta je vybavená tromi DisplayPort 1.4 konektormi, tromi HDMI 2.0B konektormi a obsahuje aj USB Type-C konektor. Zdroj je tradične odporúčaný až na 650 W. Karta je vybavená dvomi 8-pinovými konektormi a výrobca uvádza TDP na úrovni 215 W.

Menšie jadro Turing TU104-400/A (TU104), ktorým je 2080-tka vybavená, disponuje 2944 CUDA cores, 184 TMU textúrovacími jednotkami, 64 ROPS, 368 Tensor cores na výpočty AI a 46 RT cores na výpočty raytracingu. Jadro ešte disponuje 4 MB cache vyrovnávacej pamäte. Maximálna udávaná frekvencia jadra je 1890 MHz. Karta je vybavená novými GDDR6 pamäťami na frekvencii 14140 MHz. Priepustnosť je pri 256 bit zbernici 448 GB/s. Veľkosť pamäte, bohužiaľ, ostala nezmenená – 8 GB.

Dodávaný softvér

K špeciálnej grafickej karte patrí aj špeciálny softvér. Gigabyte nazvalo tento softvér RGB Fusion 2.0. Vďaka intuitívnemu používateľskému rozhraniu umožňuje RGB Fusion 2.0 prispôsobenie svetelných efektov vo všetkých podporovaných zariadeniach v maximálnej možnej miere. Ak vlastníte ďalšie produkty značky Gigabyte, je možné si ich plne prispôsobiť svojmu štýlu.

Testy výkonu

Testovali sme v rozlíšení 2K v maximálnej možnej kvalite so zapnutými AA+AF, aby sme dostatočne preverili výkonové možnosti grafickej karty. Testované boli hry Shadow of Tomb Raider, Metro Exodus, Battlefield V, The Witcher 3 Blood and Wine a War Thunder. Na testovanie slúžili vstavané benchmarky (hry Tomb Raider, Metro Exodus) a softvér MSI Afterburner (zvyšné hry). Testovanie bolo vykonávané 3x v každej hre a výsledky následne spriemerované, aby sme sa vyhli prípadným výsledkovým anomáliám. Do testu sme na porovnanie zaradili aj Top highend minulej generácie - MSI nVidia GeForce GTX 1080Ti Gaming X Trio.

Ako prvú sme otestovali hru Shadow of Tomb Raider. Ide o pomerne zaujímavú hru s nadpriemernou grafikou, ktorá využíva DirectX12. Napriek sľubom autorov Raytracing doteraz implementovaný nebol. Myslíme si však, že to vôbec neprekáža, grafika je na veľmi vysokej úrovni, taktiež svetelné efekty a hra tieňov. DirectX12 evidentne novej generácii kariet svedčí, 2080-tka odskakuje od staršej generácie pomerne výrazne.

Ako druhú hru sme testovali starší, ale stále skvelý kúsok – The Witcher 3. Tu sa situácia otáča, 1080Ti disponuje väčším hrubým výkonom a v DirectX11 hre to ukazuje naplno.

Hru War Thunder sme zahrnuli, pretože umožňuje zapnúť Super Sampling, čo je najnáročnejšia forma vyhladzovania obrazu. 2080-tka sa dostala do vedenia, ale len tesne.

Ďalšia hra je čerstvá novinka – Metro Exodus, ktorá sľubuje skvelú grafiku a výbornú hrateľnosť. Obsahuje extrémne náročný vstavaný benchmark a prekvapivo víťazí 1080Ti, a to výrazne.

Battlefield V je poslednou hrou, ktorú sme otestovali. 1080Ti je na tom zase o niečo lepšie, je to ale opäť veľmi tesný výsledok.

Celkovo môžeme zhrnúť výsledky tak, že výkonnostný posun je oproti 1080Ti minimálny. 1080Ti disponuje navyše väčším množstvom pamäte, čo sa v niektorých extrémnych nastaveniach môže hodiť – potvrdil to napríklad aj test v hre Metro Exodus.

Testy Raytracingu a DLSS

Do testu sme zahrnuli aj výsledky s Raytracingom a DLSS. Bohužiaľ, musíme konštatovať, že za pár odleskov navyše, ktoré v hernom zápale takmer ani nepostrehnete, zaplatíte obrovským prepadom výkonu. S použitím DLSS sa síce výsledky zlepšia, ale má to vplyv na obrazovú kvalitu, ktorá rapídne utrpí. S použitím DLSS je obraz neostrý a textúry rozmazané. DLSS zatiaľ pôsobí ako obyčajná interpolácia obrazu s cieľom navýšiť FPS pri použití Raytracingu. Aj samotný Raytracing je zatiaľ len akási ukážka toho, čo nás v budúcnosti počítačovej grafiky čaká, musí ale ešte výrazne stúpnuť výpočtový výkon grafických kariet, aby sme si ho mohli v realtime renderovanej grafike užívať vo výrazne väčšej miere, ako je len pár odleskov.

Prevádzkové vlastnosti a pretaktovanie

Grafickú kartu hodnotíme ako veľmi tichú, chladiaci systém je veľmi podarený a teploty po hodine testovania neprekročili 55 stupňov Celzia (po pretaktovaní). Trocha otravné bolo jemné vrčanie vodnej pumpy, nebolo to ale nič, čo by sa nedalo zniesť. Gigabyte vyladil grafickú kartu veľmi dobre, potenciál na pretaktovanie je už malý, podarilo sa nám dosiahnuť stabilné hodnoty pre jadro vyššie len o 75 Mhz (celkovo teda maximálne 2085 MHz). Pamäte išli pretaktovať o 350 Mhz.

Naše hodnotenie

Testovaná grafická karta budí rozporuplné dojmy. Samotné spracovanie a vybavenie je na najvyššej možnej úrovni. Výkon v nových hrách, najmä v DX12, síce mierne prekonáva GeForce 1080Ti, ale v niektorých hrách na maximálnych možných nastaveniach obrazovej kvality a vyhladzovania hrán karta naráža na limit len 8 GB pamäte. Takisto cena presahujúca 1000 eur nie je presvedčivá, keďže si stačí priplatiť 100 eur a dostanete sa na cenovú hladinu najlacnejších 2080Ti, ktoré sú výkonovo úplne inde. Na druhej strane stoja bazárové kúsky 1080Ti, ktoré začínajú na 400 eurách a ponúkajú v podstate rovnaký výkon. Konkurencia od AMD ponúka Radeon VII, ktorý by mal mať pri porovnateľnom výkone menšiu cenu vzhľadom k malému počtu kariet, to ale zatiaľ neplatí. Pokiaľ chcete kartu s najlepším chladením a v maximálnej výbave a nutne nepotrebujete 2080ti, keďže disponujete napríklad len 2K monitorom, pre ktorý je táto grafická karta ideálnou voľbou, je kúpa ako tak ospravedlniteľná. Osobne by sme ale radšej túto generáciu preskočili, keďže Raytracing sa momentálne nachádza len v dvoch hrách, kde je jeho prínos na obrazovú kvalitu takmer nepostrehnuteľný, zato vplyv na výkon je extrémny a absolútne neadekvátny nárastu obrazovej kvality. Raytracing sa totiž využíva len na renderovanie niekoľkých percent scény, a to vo veľmi obmedzenej kvalite a ešte potrvá nejaký ten rok, kým sa presadí aj v realtime grafike. Musíme si jednoducho počkať na výkonnejšie grafické karty.

Klady

 • špičkové spracovanie
 • veľmi tichá prevádzka
 • nízke teploty
 • vysoký výkon, ideálny na 2K hranie bez kompromisov

Zápory

 • malý potenciál na pretaktovanie
 • rozmery a váha
 • príliš vysoká cena atakujúca najlacnejšie modely 2080Ti
 • obrovské prepady výkonu pri zapnutom Raytracingu

Informácie o produkte

Gigabyte Aorus RTX 2080 Xtreme Waterforce 8G

 • Kategória: Grafické karty
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 1030 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Gigabyte

Zobraziť viac

Tento komponent bol testovaný na nasledujúcej zostave

 • Základná doska: Asrock Z370 Extreme 4
 • Procesor: Intel Core i5 8600k @5,2 GHz
 • Pamäť: 2x8GB Crucial Ballistix 3333MHz CL14-15-15-34@1T
 • Chladenie procesora: Scythe Mugen rev. B
 • Pevný disk: Fractal Design Meshify C
 • Grafická karta: Gigabyte Aorus nVidia GeForce RTX 2080 Extreme Waterforce 8GB GDDR6, MSI nVidia GeForce GTX 1080Ti Gaming X Trio 11GB GDDRX5
 • Zdroj: Seasonic Focus + Platinum 650W
 • Skrinka: Fractal Design Meshify C
Korekcia: Zuzana Mladšíková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk