RECENZIA: Creative Stage je cenovo dostupný soundbar k vášmu televízoru

RECENZIA: Creative Stage je cenovo dostupný soundbar k vášmu televízoru

 

Prednedávnom sme vám priniesli recenziu soundbaru od spoločnosti Creative s názvom Stage Air, ktorý ponúka veľmi dobrý pomer ceny a pridanej hodnoty v podobe vstavanej batérie či pripojenia pomocou technológie Bluetooth. Dnes sa pozrieme na jeho väčšieho súrodenca, ktorý namiesto vstavanej batérie servíruje výrazne vyšší výkon, diaľkové ovládanie a samostatný subwoofer. Pomôže tak vylepšiť ozvučenie vašej obývačky, pričom nezruinuje vašu peňaženku.

Balenie

Balenie je aj tentoraz jednoduché a účelné. Okrem samotných 3.5mm reproduktorov v ňom nájdete ešte používateľský manuál, skrutky a hmoždinky na montáž na stenu, aux kábel a keďže je systém určený prevažne pre televízor, výrobca pribalil aj jednoduché diaľkové ovládanie. Je trochu škoda, že sa v balení nenachádza aspoň HDMI alebo optický toslink kábel, keďže soundbar ponúka možnosť pripojenia pomocou oboch spomenutých rozhraní. Tiež ma mierne zarazilo, že výrobca k ovládaču nepribalil ani AAA batérie.

Dizajn a konštrukcia

Po stránke konštrukcie je samotný soundbar prakticky zhodný s nedávno testovaným modelom Air. Celé telo je zostavené z dobre vyzerajúceho lesklého plastu. Na pravom boku sa nachádzajú ovládacie tlačidlá a port na pripojenie USB kľúča, vzadu potom nájdeme optický vstup, HDMI ARC, 3.5mm AUX konektor a držiaky na pripevnenie soundbaru na stenu.

Ako už bolo spomenuté v úvode recenzie, systém Stage ponúka samostatne stojaci subwoofer pre doplnenie nízkych frekvencií. Ten je spojený so soundbarom pomocou samostatného konektora. Ozvučnica subwoofera je postavená z MDF dosky, vpredu je umiestnený bassreflex otvor a na pravej strane je pod jemnou sieťkou ukrytý basový reproduktor, ktorého priemer sa mi však nepodarilo vypátrať. Celkovo teda ide o elegantnú zostavu, ktorá bude ladiť s väčšinou televízorov.

Dojmy z používania a zvuk

Zapojenie celej zostavy je otázkou chvíľky, stačí iba prepojiť subwoofer so soundbarom a celý systém potom zapojiť do elektrickej siete. Potom si už len stačí vybrať, akou formou chcete pripojiť zostavu k zdroju zvuku a máte hotovo. Po zapnutí je potrebné pomocou ovládača navoliť príslušný vstup, o čom vás informuje malý displej uprostred soundbaru. Pri používaní s TV som využíval hlavne optický vstup, keďže prepojenie cez HDMI ARC mi ani po dlhšej snahe nefungovalo stabilne. Miestami mi vypadával zvuk, prípadne sa celý systém akoby sám odpájal. Je ale celkom možné, že chyba je v mojom televízore a u vás sa podobný problém nemusí vôbec objaviť.

Po zvukovej stránke ide v porovnaní so vstavanými reproduktormi v televízore, samozrejme, o výrazný posun. Nezáleží pritom, či sledujete televízne noviny alebo akčné scény plné explózií. Zvuk je neporovnateľne bohatší a hlasnejší. Celkový výkon zostavy je 80W, pričom na soundbar poskytne 2x20W a subwoofer disponuje výkonom 40W. To sú vzhľadom na rozmery reproduktorov naozaj slušné hodnoty a zvukovo zostava bez problémov zaplní aj väčšiu miestnosť. Maximálnu hlasitosť sa mi odskúšať nepodarilo, keďže bývam v byte a od určitej hranice už nebola únosná. Ak teda neplánujete reproduktory využívať na súkromné diskotéky, na nedostatok výkonu sa určite sťažovať nebudete.

Samostatnou kapitolou je prehrávanie hudby. Ako už bolo spomenuté, soundbar disponuje vstupom pre USB kľúč aj bluetooth pripojením. Pri počúvaní hudby by som však k zvuku nejaké výhrady mal. Celej zostave chýbajú lepšie stredy aj výšky a zvuk je tak trochu „zastretý“. Príliš nepomohla ani možnosť zvoliť si niektorý z prednastavených režimov ekvalizéra (music, cinema, concert a gaming) alebo manuálne pridanie výšok a ubratie basov, ktorých je naopak prebytok. Po dlhšom snažení sa mi ale podarilo zvuk nastaviť tak, aby bolo počúvanie hudby prijateľné. To by mohlo vyznieť trochu prísne, je však potrebné si uvedomiť, že samotná koncepcia typu 2.1 nikdy nebude ideálna na prehrávanie hudby, keďže určité frekvenčné pásma v tejto zostave jednoducho chýbajú. Taktiež je treba zdôrazniť, že za cenu približne 90 eur dostanete systém s plnou konektivitou, subwooferom a diaľkovým ovládaním, preto vyčítať mu nejaké zvukové nedokonalosti nedáva veľmi zmysel.

Naše hodnotenie

Creative Stage ponúka veľmi dobrý pomer ceny a úžitkovej hodnoty. Má všetko, čo je na vylepšenie zvuku štandardného televízora potrebné a pokiaľ sa cena v našich obchodoch udrží na hodnote okolo 90 eur, jeho konkurencia prakticky nebude existovať. Podobné systémy sa totiž bežne predávajú za cenu o tretinu vyššiu. Ak teda premýšľate nad zostavou v nižšej cenovej hladine, bude Creative Stage určite dobrou voľbou.

Klady

 • dizajn
 • kvalita a spracovanie
 • rýchlosť pripojenia bluetooth
 • veľmi jednoduché nastavenie a ovládanie
 • cena
 • kit pre montáž na stenu v balení

Zápory

 • chýbajúce káble a batérie v balení
 • nie je veľmi vhodný na počúvanie hudby

Informácie o produkte

Creative Stage

 • Kategória: Reproduktory a slúchadlá
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 89 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Creative

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk